ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.12.2010
ÎNSCRIS: 04.06.08
DEC-2010
DURATA: - zile
2 AD. + 1 COPII

Parcul A.I.Cuza în haine albe de sărbătoare

STEFAN HRUSCA - O, Ce Veste Minunata

Odată cu venirea sărbătorilor de iarnă Primăria Sectorului 3 Bucureşti a demarat acţiunea de împodobire a Parcului Alexandru Ioan Cuza, cu brazi, figurine şi decoraţiuni de iarnă. Aceasta se face în fiecare an, dar ca anul acesta parcă n-au fost niciodată aşa de frumoase şi luminoase.

La intrarea principală (intersecţia şoselei Câmpia Libertăţii cu strada Baba Novac) pe coloane un aranjament electric deosebit, ne urează „La Mulţi Ani” şi face trecerea de pe platforma unde se află soclul cu bustul lui Alexandru Ioan Cuza, pe aleile parcului transformat parcă prin magie în feerie de iarnă.

Piesa de rezistenţă este bradul imens, care tronează după intrarea principală în parc. În afara acestuia mai sunt şi alţi brazi mai mici, naturali sau artificiali împodobiţi şi luminaţi.

Plimbându-vă pe aleile parcului veţi auzi din difuzoarele amplasate pe stâlpi, colinde şi veţi întâlni la tot pasul figurine şi personaje din anturajul lui Moş Crăciun, steluţe, îngeri şi pancarte luminoase suspendate cu diferite modele.

Dar cele mai frumoase, mai reuşite şi mai ales expresive, mi se par a fi statuetele cu Moş Crăciun în diferite ipostaze.

Pe aleea centrală, pe dreapta şi pe stânga, sunt căsuţe de lemn unde găseşti ce vrei şi ce nu vrei. Printre altele puteţi găsi: dulciuri, prăjituri, covrigi pe şir, kurtuos kalacs, gogoşi, floricele, vată de zahăr pe băţ, nucă prăjită, ceai cald etc, dar şi pentru părinţi: cafea, vin fiert, ţuică fiartă sau vişinată.

Nu lipsesc din peisaj kitsch-urile, din păcate.

Există şi o terasă acoperită, pe aleia principală, unde se pot mânca mici şi bea bere, dar fiind în aer liber, e cam frig.

Profitând de prima ninsoare, copii s-au şi instalat pe aleile parcului în pantă, transformate în derdeluş, cu sănii, planşe şi pungi.

Noi am fost în parc a treia duminică din decembrie, seara, pentru a ne bucura de spectacolul luminilor care au inundat tot parcul. Fiind duminică, aglomeraţia a fost destul de mare, multă lume venind să se bucure ca şi noi de frumuseţea parcului.

În aceea seară au concertat pe scena special construită pentru spectacole (nu la amfiteatru) un grup coral, Narcisa Suciu şi trupa Hara. A fost super.

În concluzie dacă nu aţi fost niciodată în Parcul Alexandru Ioan Cuza, acum este o ocazie bună de a descoperi un loc plăcut în Bucureşti.

Am ataşat şi câteva poze, dar cel mai bine este să vedeţi cu ochii voştri.

Crăciun Fericit!

Sărbători Fericite!

Rog un moderator a ataşa următorul fond muzical: http://www.trilulilu.ro/KTM28/526a80e704770c

Trimis de Horia in 23.12.10 08:47:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1602 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Horia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcul A.I.Cuza - Intrarea principala.

webmasterXY*
[23.12.10 09:17:53]

Am ataşat colindul.

ileanaxperta*
[23.12.10 15:09:05]

Amfostacolo si eu cu fiica mea impreuna cu ionescunic si sotia lui, intr-o seara minunata dar geroasa "foc" .

Ne-a placut tuturor atmosfera cat si aranjamentele de sezon. Am reusit sa ne "bataim" putin (pentru ca sa ne mai dezmortim) in ritmuri ale unor melodii cantate de Proconsul "live". Am facut si cateva poze pe nocturna, care au iesit foarte frumoase. Daca imi permiti, voi atasa si eu cateva, cand voi avea ceva timp.

Iti urez un Craciun fericit! cu multa dragoste si intelegere in suflete! sanatate si numai bine!

sandu.53
[23.12.10 15:28:31]

nu pot sa nu-ti apreciez review-ul pentru ca ai redat foarte bine atmosfera din parc... eu unul am avantajul ca locuiesc doar la 150 metri de una din intrarile parcului si indiferent de anotimp parcul arata excelent! felicitari!

anadragusin
[23.12.10 18:18:35]

Sarbatori fericite pentru tine si pentru toti membrii AFA! Sanatate multa voua si familiilor voastre!

IleanaG
[03.01.11 13:46:22]

La multi ani!

anadragusin, IleanaG, ileanaxperta*, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂParcuri bucureștene:

• pagină generată în 0.083396196365356 sec