ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.12.2010
ÎNSCRIS: 11.04.08
NOV-2010

Pensiunea Sorina - o mica bijuterie

Desi merg la Sambata de vreo 11 ani, pana acum veneam aici doar in tranzit.

La sfarsitul lui noiembrie 2010 am avut ocazia sa si stau aici si pot zice ca bine am facut pentru ca am descoperit o mica bijuterie.

Ce imi place mie la Sambata este ca tot ce s-a construit (deocamdata) este aerisit. Nici o alta constructie nu obstructioneaza privelistea, indiferent de pe ce geam privesti spre munte sau spre depresiune.

Apoi imi mai plac geamurile mari din salonul din living, imi plac culorile cu care a fost varuita casa si in sfarsit mobilierul, gresia, parchetul sau covorasul de la baie.

Camerele au toate TV-uri cu ecran plat din cate am observat si inclusiv in living este unul mare de tot. La parter ai living si bucatarie, la etaj 3 camere duble si la mansarda inca 2 camere triple. Noi am stat intr-una din triple.

Pensiunea nu ofera masa dar in schimb ai o bucatarie complet utilata unde poti sa iti prepari ce doresti.

Totusi daca rogi gazda - iti poate face cate ceva de mancare.

Curtea pensiunii nu este mare dar e bine ingrijita (apoi am aflat ca gazda a cumparat inca 2 parcele de pamant in jurul pensiunii - ca sa fie sigura ca no sa isi faca altii cotete pe langa).

Gazonul este bine ingrijit. Exista un foisor, un gratar (mi-a placut mult modelul) si un leagan pentru cei mici sau cei romantici.

Recomand aceasta pensiune pentru celor interesati.

Trimis de markator in 17.12.10 16:10:50

VIZUALIZĂRI: 2883 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (markator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gratarul

dartax [17.12.10 17:03:47] »

Adresa oficiala este:

www.vila-sorina.ro, dar momentan nu este activa...

luciaoradea [17.12.10 19:10:07] »

Frumoase poze, totul pare curat si ingrijit! Nu stiam de vila Sorina, dar daca trec prin zona, sigur ma opresc acolo! Felicitari si un vot de la mine!

Alina Morar [17.12.10 20:43:10] »

Dupa parerea mea, aceasta pensiune e foarte buna pentru petrecerea Revelionului sau a altor ocazii in gasca sau familii mai numeroase.

mahtobleyla* [17.12.10 21:30:17] »

Scurt si la obiect

Bravo.

dorgo [18.12.10 09:36:12] »

Am fost la Sambata de Sus, la poalele muntilor Fagaras, am vizitat si manastirea de acolo cu ocazia unui turneu de volei "a cupei chimistului" din Orasul Victoria... frumoase locuri!

romanitzaa [19.12.10 00:06:29] »

Dar ce poti face in zona? Ce poti sa vizitezi?

alinutzza140* [19.12.10 16:04:53] »

Faine pozele si pensiunea chiar arata bine dupa cum reiese din acestea.

creivean [19.12.10 21:07:39] »

Arată tare bine, dar n-am înţeles cât ai plătit. 100 de lei RON/noapte/triplă? Chiar bun preţ.

markator [22.12.10 08:55:09] »

La Sambata aproape totul este polarizat in jurul Manastirii Brancoveanu (cunoscuta si ca Manastirea Sambata de Sus).

Prin urmare poti merge sa vizitezi manastirea ca ai ce sa vezi (are si un muzeu de icoane pe sticla, are o poveste interesanta, are 2 lacuri superbe in spate, are si un hotel pentru enoriasi).

Incepand cu iarna trecuta s-a deschis o mica partie de schi la vreo 2 km de manastire - partie pentru incepatori dar dotata cu de toate (teleschi, baby lift, ratrac, tunuri de zapada) - si o sectiune pentru sanius.

Daca ai venit pentru munte poti incerca dumetii spre Cabana Sambata (cam 3-4 ore de mers pe sens, la inceput pe drum forestier apoi poteca prin padure) sau chiar mai sus - spre creasta Fagarasului (doar vara).

100 lei am dat ptr trpl pentru ca in duble erau doar paturi matrimoniale si eu am stat cu o cunostinta cu care n-am vrut sa impart si asternutul ( asa ca am discutat sa ne lase in tripla ca erau paturi separate.

Alina Morar, alinutzza140*, dartax, dorgo, luciaoradea, mahtobleyla*, markator, romanitzaa
Alte impresii din această RUBRICĂVila Sorina:

• pagină generată în 0.19478988647461 sec