ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2010
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 05.05.10
DEC-2010

Targ de Craciun la Viena

Azi noapte ne-am intors dintr-o plimbare scurta la Viena. A fost programata din vreme, inca de acum 2 luni am platit biletele de avion (80 euro TTC de persoana cu Austrian Airlines). Am locuit intr-unul din apartamentele dnei M. din Brigittenau, mai precis in cel de 3 camere, care ne-a costat 100 euro pt 4 persoane. Ii voi face reclama pe fata pentru ca a fost foarte bine.

Apartamentul este compus din doua dormitoare mici (cca 10 mp, respectiv 12 mp) dar dotate cu cate un pat maaare si dulap si noptiere, si un living generos, precum si o bucatarie deschisa la fel de generoasa, dotata cu absolut orice era nevoie. Singurul lucru care ar fi putut fi util si nu a existat este un prajitor de paine, dar altfel absolut orice e nevoie intr-o bucatarie se gaseste pentru un nr de 8 persoane. Am sa pun si niste poze.

La coltul strazii e supermarket, peste drum e un turc care face paine si cand e inchis la austrieci si face si saorme si alte turcisme bune de mancat.

La ambele capete ale strazii se afla mijloace de transport in comun de tot felul care te duc in oras. Am fost f multumiti si de cazare si de transport.

Pe strada circula tramvai si in prima zi m-am trezit devreme din cauza lui, pe urma nu l-am mai auzit. Ne-am luat abonament de 72 de ore si a fost foarte relaxant. Am avut o mica frustrare romaneasca pt ca in 72 de ore nu am vazut macar un singur controlor 

Am fost dezamagiti ca la Viena nu se poate manca un snitel vienez de vitel (am cautat de ne-am plictisit, sfarsind cu un carnat mancat in picioare si gazda ne-a confirmat ca nu se mai gasesc decat de porc sau pui). In schimb se gasesc restaurante chinezesti, italiene, turcesti…

Ce ne-a uimit este ca la ei in cofetarii poti manca o supa si un fel doi mai usor (nu snitel), la fel de bine cum poti manca o prajitura sau bea o cafea.

Pietele de craciun sunt frumoase, cea mai luminata e cea de la Primarie, cea cu cele mai frumoase produse de vanzare (facute de artizani, nu kitch-uri) este in Karlsplatz. La Belvedere cam pustiu, la Prater jale mare, 10 casute si atat, dar tot ne-am dat o tura in roata, daca tot ne-am dus pana acolo… In centru, aglomeratie maxima sambata dupa-masa, ori au venit si multe autocare, poate si vienezi, cert e ca sambata nu te puteai apropia de Primarie sau de Piata Maria Tereza.

Am vizitat Hoffburg-ul care a fost o experienta placuta (desi nu au avut audio ghid pentru toti, era inclus in pret si ce daca). Dar macar am intrat, deoarece la Schonbrunn dupa ce luai bilet aveai timp de asteptare cca 3 ore pana puteai intra si noi ne-am lipsit. Am mancat in schimb la restaurantul de langa Muzeul Trasurilor, recomandat de cineva de pe site-ul AFA si a fost f bine. Cca 60 euro 4 persoane, supa si felul 2 plus un pahar de vin. Am mai incercat prajiturele si cafele prin oras, in rest dimineata si seara am mancat « acasa ».

Ah, era sa uit. Am fost la SCS dar nu ne-am intors doborati de cumparaturi, ba mai mult am constatat ca pe Mariahilferstrasse sunt aceleasi magazine si cu aceleasi preturi. Atata ca la SCS am lasat hainele la Ikea in « seif » si am fost mai lejeri, in centru intri/iesi din magazine, poate fi mai incomod. Dar nu recomand SCS-ul decat ca experienta sau pentru clatit ochii cu aranjamente si magazine frumoase, sau celor care poarta haine si incaltaminte de firma si le gasesc acolo mai ieftin. Pentru ceilalti… noi am plecat de acolo cu doua rochii, un pulover si un fular. Atentie, duminica sunt inchise toate magazinele, raman deschise restaurante/cafenele si muzee.

Am fost si am revazut Hundertwasswerhaus, pe o ploaie mocaneasca…

In oras sunt decoatiuni foarte frumoase, dar asta e mai greu de pus in cuvinte…

Va urez drum bun celor care va duceti si daca va pot raspunde la vreo intrebare o fac cu placere.

Trimis de adighh in 14.12.10 15:11:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Viena, Salzburg

VIZUALIZĂRI: 9141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adighh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Living apt 26 - 3 cam

kmy
[14.12.10 19:11:55]

Si eu m-am intors de curand din Viena. De cate ori am sunat la fam. M. nu am reusit sa gasim locuri.

Viena este mirifica in aceasta perioada. Mie mi-a placut mai mult Targul de Craciun de la Schonbrunn. Casutele erau dispuse circular, erau si surse de incalzit daca-ti inghetau picioarele si nu era asa aglomeratie ca la primarie.

La casutele amenajate cu suveniruri de Craciun de la primarie erau prea multe chinezisme. O sa postez si eu cat de curand impresiile de la Viena si voi argumenta cele scrise mai sus cu fotografii.

Sa stii ca eu am avut prilejul sa vad un controlor la prima statie de metrou de la Schonbrunn.

Un snitel vienez adevarat de vitel am mancat la restaurantul Hotelului Ananas unde am stat. Este la iesirea de la statia metroului U4 - Pilgramgrasse. Poate data viitoare ajungi pe acolo.

pepsi70ro
[14.12.10 19:38:23]

Este o alternativa excelenta pentru o familie mai numeroasa, cred ca voi apela si eu in scurt timp la serviciile doamnei M., pentru ca am auzit cuvinte de lauda despre apartamentele dansei.

Felicitari pentru sejurul vostru excelent!

georgiana
[14.12.10 20:48:29]

Ma bucur ca ai avut ocazia sa vezi Viena, in pragul sarbatorilor de iarna! Si ca ai avut timp 4 zile sa te poti plimba in voie, admirand cat de frumos este impodobit orasul in acesta perioada a anului.

creivean
[14.12.10 21:21:36]

@adighh

Felicitari pentru experienta avuta in frumoasa Viena, oras foarte drag sufletului meu.

Cum ai facut rezervarea? Exista o pagina de internet, unde putem afla mai multe despre aceste apartamente? Pretul a fost 100 Euro/noapte/apartament/4 adulti? O adresa mai exacta a aprtamentului? Sau niste coordonate GPS? Cunosti cumva daca are garaj, parcare?

Scuze pentru multimea de intrebari, dar cazarea la apartament, mai ales ca asta arata bine, este o optiune interesanta.

A, a iesit si un SB, il meriti.

Alina Morar
[14.12.10 22:41:41]

Pare foarte atragator pentru familii cu copii mai multi sau prieteni.

Bine ati revenit acasa si dupa cum am mai zis si la alt review, imi doresc sa ajung la Targul de Craciun, sa vad cum arata Viena si iarna.

[15.12.10 09:19:48]

Multumesc tuturor pentru aprecieri.

Exista o pagina de internet, se poate da search pe google la "apartamente Viena" si alese cele din Brigittenau, sau mai exact click aici, click aici.

Eu i-am scris doamnei M.(pe care mi-o inaginam pe la 50 de ani, nu stiu de ce, dar are vreo 30), mi-a raspuns, a fost liber in perioada asta... e drept ca i-am scris acum 2 luni, dupa ce am cumparat biletele de avion. Da, 100 euro pe noapte pt 4 adulti. Are parcare subterana pt cativa euro pe zi.

O zi buna!

anadragusin
[15.12.10 11:03:36]

Felicitari pt. ca ai fost acolo unde imi doresc si eu tare mult sa ajung, mai ales in preajma sarbatorilor. As fi vrut sa vad si niste poze de pe strazile Vienei.

[15.12.10 14:24:11]

Am pus 3 poze.

krondia*
[15.12.10 15:42:30]

Arată foarte bine apartamentul. Cu siguranţă este o opţiune demnă de luat în calcul. Eu am plătit acum 3 ani 75 euro pentru un apartament cu 2 camere, 3 persoane. Cât făceaţi până în centru?

[16.12.10 15:40:58]

Nu prea am cronometrat, sa zic 20 min, 10 statii de tramvai...

dorgo
[18.12.10 17:12:24]

Parca numai in parcul Prater si la Londra exista in Europa o roata asa de mare... (??)...

adighh, Alina Morar, anadragusin, dorgo, georgiana, kmy
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente diverse în Viena: