ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2010
    DIN: Chiajna [IF]
    ÎNSCRIS: 10.10.09
    DEC-2010

Blandetea si magia culorilor

Pascal Comelade - ''Spontex Sinfonia'' , 2006 - ''La chandelle verte et la cuite''

Am ales să vă propun o scurtă incursiune într-un domeniu mai puţin obişnuit unora dintre noi - domeniu care deşi la prima vedere pare elitist, n-o să vă surprindă neplăcut câtuşi de puţin, fiind vorba doar de o simplă evadare din activitatea „benoclantă” la tv din fiecare zi de sămbătă – o altă idee ar fi fost spectacolul lui Doru Octavian Dumitru de la Sala Palatului, însă temerea mea cea mai mare e legată de faptul că nu mai cred în umorul românesc din acest moment, alta ar fi fost alegerea unui patinoar din multele din Capitală, însă prima zi de iarnă adevărată din acest sfârşit de an, mi-a îndrumat paşii către un vernisaj de pictură.

Iata-mă aşadar, într-o ţinută inadecvată (blugi şi pufoaică gen giubea) la acest vernisaj care se ţine într-o sală aproape de fosta piaţă bucureşteană Galaţi, acum Gemeni. Valeriu Pantazi, un nume sonor în peisajul artelor plastice bucureştene, a ales prin acest vernisaj să expună publicului în jur de 20 de lucrări, patru dintre ele făcând deja parte din colecţii private. Am asistat la o mostră de reînsufleţire a banalei pânze de pictură de mâna unui maestru inimitabil, în care culorile prin viaţă şi-ţi vorbesc parcă dintre ramele aurite. O magie al culorilor, o adevărată naraţiune cu penelul, care personalizează sau depersonalizează fiecare obiect pictat, după dorinţa aproape subliminală a autorului. Transbordarea pastelurilor către ochi şi sulfet s-a aprins instantaneu pentru mine şi prin lucrările realizate de artist dintr-o lume familiară şi dragă unora dintre noi, Delta Dunării.

Priviţi fotografiile, merită!

Trimis de santana* in 14.12.10 09:13:46

VIZUALIZĂRI: 3268 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (santana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

liviadavidescu
    [14.12.10 10:49:03]

@santana, eu una abia astept postarile tale nu pentru poze, ci pentru imaginile de dincolo de cuvinte. Acum, astept cu nerabdare pozele... dar stii ceva, tu ai putea fi un critic de arta extrem de inspirat... dac nu cumva chiar asta esti...

TORA INGRID
    [14.12.10 11:08:20]

mutat la " non-obiective turistice dar care prezinta interes ptr cititori "... ha... ha... ha...

daca avem si delta cu magia culorilor si santana cu magia cuvintelor, ce sa mai carcotim?

TEOANCA
    [14.12.10 11:41:36]

Tocmai cand ma pregateam sa citesc mai departe... s-a terminat. Poze nu avem inca (poate inviti un wm la o bere sa le valideze mai repede) asa ca poate mai scrii cateva randuri, asa pana ajung si pozele.

Ma faci sa oftez... la noi in municipiu, in holul Casei de Cultura cat si in holul de la Casa Tineretului unde in vremurile bune erau expozitii de fotografie sau pictura, acum sunt targuri de confectii din piele si blana. Si un nene cu o palnie mare pe masina se plimba prin oras si ne invita pe toti... la teatru. Adica in hol.

Cu putin efort, pot sa cred ca niste hainute de blana ar fi o alternativa la activitatea "benoclanta" de la TV.

Ca altceva aici in municipiu... nu.

De atatea vizite la teatru vom fi cat de curand imbracati in uniforme: -))

Asa ca @santana te asteptam la noi sa-ti iei de la teatru imbracaminte adecvata pentru expozitiile de pictura.

Si sa ne mai povestesti.

dorgo
    [14.12.10 11:42:28]

Eu mai cred totusi in umorul caracteristic si de nepretuit ce n-a parasit acest popor niciodata, nici macar in vremile lui de amara restriste...

[14.12.10 12:48:24]

Sigur, stimate Dorgo, umorul românesc nu va pieri niciodată! M-am referit la acela de estrada, care nu-ţi mai provoacă râsul ci plânsul. Ia uita-te te rog la emisiunea de bingo, să vezi în hal au decăzut unii...

Pe la TV chiar sunt vremuri de amară restrişte. Zău!

creivean
    [14.12.10 16:56:20]

@santana

Nu te-as fi crezut atat de sensibil la frumos. Ma bucur ca m-am inselat. Mi-ai inseninat cu review-ul si pozele tale, o seara friguroasa (brrr...). Ai SB din partea mea.

Felicitari.

ninaa
    [14.12.10 17:32:18]

Da, si eu ma asteptam la un rw mai lung. Am inteles de ce e asa scurt dupa ce am admirat pozele... la ce folos cuvintele? Cand am drum prin centru, ma opresc cateva minute si la galeriile Orizont sa-mi clatesc ochii cu ceva frumos, e imposibil sa nu fie o expozitie acolo.

sandu.53
    [14.12.10 18:44:13]

picturile sunt deosebit de frumoase, prin simplitate si culori si parca-mi pare rau ca aflu atat de tarziu despre acest vernisaj! un review mai "mic" dar cu un continut extrem de bogat! felicitari!

bubumaia
    [14.12.10 20:40:16]

Candva, pe la pranz, mi-a atras atentia un prieten ca e rost de ecouri pe AFA. Mai intai, pentru ca iar a scris @santana. "Mai pe seara", i-am raspuns. De la o vreme, job-ul meu devine din ce in ce mai obositor. Tot mai multi incearca sa rezolve acum, cand mai sunt cateva zile pana la finalul anului, chestii care-mi indoaie mie cocoasa... mama ma-sii! N-am avut si eu parte de o slujba de bugetar cinstit, de preferat intr-un minister, ca acolo valurile crizei se sparg in usa de la intrare.

@santana, intamplator, imi rup carca in fiecare zi la doi pasi de Piata Gemeni. Da-mi si mie un reper viabil sa-mi spal si eu ochii macar in pauza de pranz, cand se-ndura patronu' sa-mi dea o amarata de pauza de 15 minute, cat sa infulec, la repezeala, doua sanvici-uri.

Altminteri, afla ca intai am pus 400 la zestre (nici nu apucasem sa vad ce-ai scris, parol), dupa care, stimulat pe coarda umoristica, m-am gandit la DOD (ramane intre noi, am si-acum acasa o caseta VHS cu unele momente din "copilaria" spectacolelor sale... la vremea aia mi se parea genial...) si am fost la cateva ecouri sa trag si eu o concluzie pe tema asta. Am citit ecourile si, normal, m-am racorit imediat. Mi-a fost clar ca cel putin doua lucruri n-o sa moara niciodata: fariseismul si umorul caracteristic si de nepretuit al perenului popor roman.

... na, cred ca am gresit review-ul!

Dincolo vroiam sa fiu sarcastic...

[14.12.10 21:34:24]

Salutare Bubumaia! Cum adică unde e sala? Simplu de răspuns: habar n-am! Am pătruns printr-un adevărat labirint de străzi, străduţe, am ajuns şi în piaţă, iar am intrat, iar am ieşit, plus că m-am şi ţigănit cu unii cu parcarea. Auzi şi tu, cică "să-i dau un leu jumate pe oră. Ăstai tâmpit, el nu ştia că membrii AFA nu plătesc parcarea în Bucureşti! ?

vladex
    [14.12.10 21:51:28]

Dom' profesor (cum ar spune @flaviu) nu ma asteptam la atata sensibilitate din partea dvs. , dupa ultimele confruntari de pe aici. Ai aratat ca poti sa treci peste toate cu detasarea pe care ti-o da inaltimea (apropo ultima masuratoare era 1,91, a ramas la fel?)

In week-end (coincidenta) am fost si eu la un vernisaj al artistului inca neconsacrat (dar cu un mare potential) Alexandru Pantzuru.

bubumaia
    [15.12.10 09:20:13]

@santana,

Nu-ti pune mintea cu toti ignorantii. Aranjez eu cu parcarea, da-mi un telefon cand mai esti prin zona. Ii stii p-aia care-ti fac semn sa intri pe cate-un loc liber intr-o parcare aglomerata? Sunt seful lor!!

[15.12.10 11:09:41]

Vladex, la vernisajul maestrului Panţuru am fost si eu duminică seară, iar la sfârşit am stat drepţi. De beat! Te rog frumos, pe mine să mă degradezi şi să mă iei cu dom’ elev, chiar nu vezi în ce hal am scris „ăstai tâmpit”?

Bubumaia, am bonurile fiscale de la parcarea al cărei mare şef este Domnia Ta. Se decontează?

TORA INGRID
    [15.12.10 17:35:23]

@santana, ma pregateam sa scriu cate ceva despre seninul aparte ce razbate din tablourile lui Pantazi, care pare sa descopere un albastru numai al lui, iradiant si cald, personal in mesaj si nuanta. dar am gasit o descriere asa de frumoasa a poetului-pictor sau pictorului- poet Valeriu Pantazi, ca nu ma rabda inima sa nu pun link-ul. E bine ca in vremuri de restriste poetii si pictorii, pasari rare continua trilul lor... si e bine ca inca il ascultam...

click aici,

[15.12.10 17:46:47]

@ TORA INGRID

Poate ai citit si cine semneaza, Iolanda Malamen, detinatoarea ultimelor premii anuale ale Uniunii Scriitorilor. Am cunoscut-o la vernisaj, m-am simtit muuult mai mic decat sunt in realitate.

costin1968
    [15.12.10 20:17:06]

Minunat! Multumim!

webmasterXY*
    [16.12.10 08:50:42]

TORA, din pacate link-ul tau nu mai duce nicaieri...

georgiana
    [16.12.10 11:33:34]

Le-am privit si eu!

De ce oare, tot la cele cu barcute, corabii si mare albastra imi fug ochii si-n toiul iernii?

Un vot cu noroc, al 13 lea !

aida.alecu*
    [19.12.10 21:00:24]

Felicitari pt un rw plin de culoare! Fotografiile sunt minunate! Pacat totusi ca nu sti unde ai fost, unde este de fapt sala? Poate afli si ne spui! Se mai tin si alte expozitii?

[06.01.11 20:16:43]

am privit toate aceste tablouri in liniste apoi le-am privit si in timp ce muzica canta si mi-au placut si mai mult, sper sa va placa aceasta combinatie si voua!

Ellada_sagapo
    [14.01.11 15:46:52]

Scurt si la obiect, bravo!

Daca treci prin Pitesti sa nu ratezi Galeria de arta, este in centru, exact in fata primariei.

Am fost de mai multe ori si se merita!

TraianS
    [22.03.11 15:31:20]

M-am uitat intai la poze si nu ma gandeam ca peisajele reprezentate sunt din Romania. Seamana cu peisaje mediteraneene dintr-o tara musulmana. Apoi am citit ca de fapt e vorba despre Delta Dunarii. Nu stiam ca avem atat de multe moschee in acea zona.

Cei care au fost in delta, probabil ca pot identifica locatiile. Ma intreb daca exista poze ale moscheelor din tablouri, poate chiar si aici pe undeva pe site.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [22.03.11 16:08:14]

Indraznesc sa spun ca "moscheele" cele multe din aceste poze de tablouri, nu sunt din Delta, ci din alta zona preferata a poetului - pictor Valeriu Pantazi, anume Dobrogea.

Si. mai precis, este vorba despre Castelul Reginei Maria (supranumit si "Sageata Albastra") din Balcic! (P08 este cea mai elocventa in aceasta privinta).

[22.03.11 16:16:49]

Mersi Dragoş, tocmai meşteream un răspuns pentru amicul nostru de la Radauţi. Din ce am aflat de la el, Valeriu Pantazi a părăsit, ca orice artist dezamăgit, iubirea de o viaţă, 2 Mai, şi s-a mutat la Balcic. De alminteri, să ştiţi că atelierul îl are în strada Mecet (habar n-am în ce sector e), undeva lângă Foişorul de Foc, dar mai pictează şi sub nucul din curtea mea, dar şi la Casa de Creaţie a UAP din Partizani-Tulcea.

TraianS
    [25.03.11 11:38:45]

@santana

Nu incercam sa fiu ironic in ecoul meu. Citind cele scrise de tine am avut impresia (gresita) ca e vorba despre o expozitie cu peisaje din Delta Dunarii.

Nu stiu nimic despre Valeriu Pantazi, dar mi-ar face placere sa invat.

@Dragos

Mersi pentru clarificare. Nu prea citesc despre Bulgaria si nu stiam despre "Sageata Albastra" din Balcic. E foarte interesant cand descoperi astfel de obiective din tablouri iar apoi ai ocazia sa le vezi in poze, sa citesti despre ele si chiar sa le vizitezi.

AndreeaG
    [06.12.11 21:38:18]

Mai Domnule... si ma pacalisei ca nu esti sensibil

Aproape ca ma intristasem gandind ca "prima impresie" (cea pana de acum cateva saptamani) fusese gresita

Se pare ca paradoxal, tocmai din cauza ca am "petrecut" prea mult timp impreuna in ultima vreme, incepusem sa te judec gresit

Si mai vroiama sa spun ca am locuit o vreme pe langa Piata Gemeni, vreo 20 de ani

Si mai voiam sa spun si ca am o buna prietena pictorita, necunoscuta din pacate, de la care am, atrnate in sufragerie, doua tablouri magnifice

Deci revin la parerea mea initiala, esti un om complex, si nu de lepadat

[23.04.16 23:19:42]

Pt conformitate: Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, expoziții, alte manifestări cu caracter temporar, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

aida.alecu*, AndreeaG, bubumaia, costin1968, dorgo, Ellada_sagapo, georgiana, liviadavidescu, sandu.53, santana*, TEOANCA, TORA INGRID, TraianS, vladex
    Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene: