ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2010
    DIN: ORSOVA
    ÎNSCRIS: 30.11.10
    DEC-2008
    2 AD. + 1 COPII

Christkindlmarkt / Craciunul, ca-n povesti!

De vre-o trei zile stau si ma gandesc, ce as putea impartasi cu d-voastra, acum in prag de sarbatoare, pt a va spune intr-un fel epic, ''Craciun fericit! ''

''Craciunul'', e sarbatoarea magnifica, sarbatoarea copiilor, dar si a noastra, a oamenilor mari, pe noi insine transformandu-ne macar pt o clipa in copii! De multa vreme am considerat, ca orice sarbatoare si-a pierdut din farmec, pana si ''Craciunul magic'', pt mine era lipsit de vraja si m i-se parea ca se transformau incetul cu incetul in ''sarbatoari comerciale''!

Toate astea, pana cand am ajuns in Viena la Criskindlmarkt (Piata de Craciun) ! Si aici se fac bani, pornind de la o sarbatoare, dar asa... in sensul frumos, Viena fiind feerica, imbracata in milioane de luminite si invaluita de miros de vin fiert, turta dulce si castane coapte. Dar aici mai poate fi vorba si de traditie, pt ca Piata de Craciun din Viena, dateaza din secolul al treisprezecelea, in timp schimbandu-si numele de mai multe ori pana in secolul optisprezece, de cand se numeste asa. Din 15 Noiembrie si pana in 31Decembrie, sunt deschise in jur de vre-o douazeci de astfel de piete, insa cu traditie si renumite sunt cele de la: Palatul Schonbrunn, Piata Primariei, Piata Sf. Stefan si Palatul Hohburg.

Va spun sincer ca infrunti cu drag gerul si vantul taios de afara, te mai incalzesti cu un vin fiert, cu niste castane coapte si-ti indulcesti trairile cu turta dulce! In ciuda frigului de afara, auzi acorduri de oraga si colinde si in cele 3-4 zile la Viena intri in spiritul Craciunului si iti doresti sa tina tot anul! Imaginea ''Cracinunlui''la Viena, e alata... e sarbatoare, te bucuri ca un copil, cand il intalnesti pe MosCraciun si renii lui.

Pietele arata, ca niste sate in miniatura, cu casute mici din lemn, viu colorate de mii de luminite, oferind de la obiecte de decor pt Craciun, pana la mancare gatita.

In comparatie cu preturile din magazine, orice obiect cumparat din Piata de Craciun, este un pic cam piperat la pret, insa deliciile traditionale de Craciun, merita incercate! Strabati cu greu, de la o piata la alta, pe strazile principale, Mariahilfer si Karntner, mergandu-se cu pas de melc, datorita celor catorva sute de mii de turisti care invadeaza Viena in perioada Craciunului.

Speram sa ajung si in acest an de Craciun la Viena, pt ca Rathausplatz serbeaza 25 de ani de Advent-Magia Adventului vienez, insa nu!

Daca ajungeti la Viena, nu ratati o vizita la palatele din capitala, Hofburg, Belvedere, Schonbrunn, popositi pt o clipa la biserica Sf, Stefan, aflata in centrul orasului. Vizitati cartierul muzeelor si treziti-va sentimentele calme cu o cafea la cafeneaua Leopold. Un alt punct de atractie este, Mausoleul Imperial, dar si roata uriasa de la Prater, panorama oferita este de vis! Si daca vestimentatie va permite, Opera din Viena, este celebra in lume!

A fost o vacanta de ''Turta dulce"! Asa se poate numi un Craciun fericit!

Trimis de tina 25* in 12.12.10 03:08:25

VIZUALIZĂRI: 2950 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tina 25*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Schonbrunn

luciaoradea
    [12.12.10 12:00:44]

Bravo @tina 25. Felicitari pt o tema adecvata momentului calendaristic!

A fost grozav sa imi amintesc plimbarea pe care am facut-o si eu la Viena, am vizitat si targul. Nu ai poze? Eu am facut niste poze grozave acolo!

ileanaxperta*
    [12.12.10 20:08:35]

AmFostAcolo si eu si am petrecut cel mai frumos Craciun din viata mea. Totul este de vis la Viena, de sarbatorile de iarna. Si noi am prins frig, a nins putin doar in seara de ajun, a fost feeric, ca ningea cu niste fulgi atat de mari, se depusese putin pe jos si eu deja visam ca a doua zi, de Craciun, Viena va fi imbracata de sarbatoare si de Sus. Dar nu a fost asa... dar asta nu a stirbit cu nimic frumusetea orasului decorat ca si atmosfera extraordinara de pe strazi, mai ales de la piata de Craciun din fata Primariei. Am baut vin fiert din niste cani cu model specific de Craciun, pe care le-am cumparat pe euro fiecare si din care beau cafeaua in fiecare dimineata. Am mancat wursti si castane coapte dar si turta dulce. Super Craciun la Viena! Felicitari si-ti multumesc pt. frumosul remember.

georgiana
    [13.12.10 08:37:39]

Eu m-am intors azi noapte de la Targul de Craciun de la Viena si iti inteleg perfect bucuria cu care ai scris aceste randuri. O sa incerc si eu, dupa ce mi se aseaza in minte impresiile sa scriu un review, pentru ca am niste poze foarte faine si nu le tin doar pentru mine!

Foarte util review-ul!

webmasterXY*
    [13.12.10 08:50:05]

Am corectat denumirea acestei activitati de sezon (Christkindlmarkt) si am adaugat si site-ul lor de internet -- click aici

tina 25*AUTOR REVIEW
    [13.12.10 08:58:15]

@webmasterXY

multumesc, nu mi-as fi sesizat greseala!

scriu mai rar in limba germana

multumesc!

tina 25*AUTOR REVIEW
    [13.12.10 09:04:39]

@georgiana

daca te-ai intors azinoapte, ne poti spune daca s-a intamplat ceva mai special la Rathausplatz, pt ca vienezii se laudau cu 25 de ani de Advent, ceea ce n-am prea priceput?

numai bine!

anadragusin
    [13.12.10 13:28:55]

Felicitari pt. ca ai fost acolo! Si eu vreau un asemenea Craciun. Poza 08 e superba!

hlli
    [13.12.10 14:44:11]

Intr-un an, cred ca acum doi sau trei, am fost trei zile la Viena in jurul datei de 8 martie.

Si cum se apropiau Sintele Pasti, la intrarea in curtea Palatului Schonbrunn erau amenajate casute cu suveniruri specifice sarbatorilor ce se apropiau. Totul arata nemaipomenit de frumos. Frig era si atunci, dar ne mai incalzeam si noi, cu un pahar de vin fiert sau o ciocolata calda. Nu am zabovit prea mult pe la casute pentru ca vizitat Palatul si mai aveam si alte obiective in plan.

Si ma gindeam atunci... cum ar arata de Craciun locul acela? Din pozele tale vad ca este ceva mirific!!!

La Timisoara, de citiva ani, in preajma Carciunului sunt amenajate in centru orasului casute de unde poti cumpara obiecte specifice sarbatorilor de iarna. Sigur ca nu este la dimensiunile tirgului de la Viena, dar este un prim pas... poate peste ceva timp...

Gindindu-ma la Viena, ma plimb prin centrul orasul meu...

[13.12.10 15:20:00]

Mutat la rubrica "Viena, de-a lungul si de-a latul" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

magdalena
    [13.12.10 17:49:02]

Si eu imi doresc un Craciun Vienez, iar Piata Primariei din Viena este perfecta pentru organizarea acestui eveniment! Noi am nimerit in acest an la un Festival al Dansului.

georgiana
    [13.12.10 18:12:05]

@tina 25,

Nu pot face o comparatie intre Targul de Craciun din alti ani si cel de anul acesta, deoarece e pentru prima data cand am norocul sa ajung inainte de Craciun in Viena. Am mai fost acum 2 ani, dar intre Craciun si Anul Nou.

Dar pot face o comparatie intre Targul de Craciun desfasurat la Palatul Schombrunn si cel din fata Primariei. Si mi-a placut mai mult cel de la Palat.

dorgo
    [13.12.10 23:24:17]

Am nimerit 3 Craciunuri in 3 mari orase europene... Budapesta, Paris si Viena... Budapesta incearca sa imite Viena dar nu reuseste, la Paris acesta se desfasoara mai ales pe Champs-Elysees si la Tour Eiffel, unde se aprind milioane de beculete colorate iar in Viena, Craciunul se face in mai multe piete, il simti peste tot in oras, aici mi-a placut cel mai mult...

mirelaviolet
    [16.12.10 00:41:50]

Targul de Craciun de la Viena 2010, ne-a ,,bucurat" si noua simturile, l-am vizitat in noiembrie, in Rathausplatz, in primele zile ale instalarii lui acolo... Am scris despre... la rubrica "Viena, de-a lungul si de-a latul", ,,Minivacanta la Viena" Imi pare rau ca nu am ajuns si la cel de la Schonbrunn, insa daca tot vorbim despre Christkindlmarkt, am avut ocazia sa vedem unul si la Salzburg... Cred ca fiecare targ are farmecul lui, dat si de unicitatea locului unde este amenajat...

Iti multumesc pentru ,,bucatica de turta dulce" pe care ai vrut sa o imparti cu noi de Craciun!

Un Craciun fericit, alaturi de cei dragi!

[05.11.12 09:59:59]

Mutat în rubrica "Pietele de Craciun" (nou-creată pe site)

anadragusin, dorgo, georgiana, hlli, ileanaxperta*, luciaoradea, magdalena, mirelaviolet, tina 25*
    Alte impresii din această RUBRICĂPiețele de Sărbători (Crăciun, Paște):

• pagină generată în 0.067641019821167 sec