ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2010
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 19.10.08
DEC-2010

Invitatie in Bucovina

Drumul serpuieste prin satul acoperit de mantie subtire de zapada. La lumina farurilor masinii zaresc siluetele caselor pe hornurile carora ies valatuce subtiri de fum. Pomii zgribuliti de chiciura completeaza tabloul hibernal, aducandu-ma mai aproape de lumea basmelor. Nu zaresc nici tipenie de om desi e doar ora 8 seara, asta si pentru ca termometrul arata 7 grade sub zero. Totusi de la ferestre razbat luminite sfioase ce ne spun ca totusi asezarea e locuita. Casele, insirate una dupa alta precum margelele pe ata, de kilometri buni, sporesc senzatia ca asezarea nu are un capat, senzatie sporita si de oboseala si nerabdarea noastra, de dimineata devreme fiind tot pe drum.

Totusi, dupa un timp, pe dreapta drumului nu mai ramane nimic altceva decat covorul alb imaculat de omat, pe cand pe stanga casele se incapataneaza sa ne insoteasca, e adevarat ca din ce in ce mai rare. O curba mare spre dreapta si suntem in bezna, satul ramane in urma si ne intrebam unde o fi hanul. Deodata, pe dreapta campul e luminat de o multime de beculete, mici la inceput si care cresc pe masura ce ne apropiem, precum un transatlantic luminat feeric in bezna noptii. Zambim precum marinarii ce zaresc farul calauzitor dupa ce au scrutat zarile, orbecaind dupa un semn. Am ajuns la destinatie.

Hanul Voievozilor, caci despre el este vorba, este situat la 4 km de Radauti si la 44 km de Suceava, pe drumul ce leaga comuna Marginea de Putna, in capatul nordic al localitatii Horodnicu de Sus. Pastorit de famila Popescu, el bucovinean si ea timisoreanca si-a deschis portile in 2009 dupa multa zbatere si chin (dupa ce stai de vorba si cu cei de pe partea cealalta a " baricadei " ajungi sa intelegi mai bine cu ce probleme se confrunta oamenii din sistem).

La intrare o parcare foarte mare cu pietris pe jos ne intampina avand posibilitati de parcare atat autoturismele turistilor sau ale oaspetilor ce petrec la cate o nunta, cumetrie sau mai stiu eu ce eveniment (de obicei sambata seara) cat si autocarele grupurilor ce poposesc aici. Un iaz maricel sta intre parcare si cladire, probabil foarte pitoresc vara, acum inghetat bocna.

In interior patrundem intr-o sala mare, unde in dreapta este receptia, de langa care se deshide in dreapta restaurantul (capacitate 130 locuri dupa scripte, dupa mine catre 200), in stanga un lobby mare, amenajat deosebit in nota locului: piese de mobilier taranesc (bucovinean) cum ar fi dulapuri, lazi de zestre, lavite, apoi obiecte de artizanat (linguri de lemn, vase de arama frumos ornamentate, farfurii pictate, cosuri de nuiele), tablouri cu broderii deosebite in care predomina negrul si rosul, oglinzi si suporturi de lumanare asortate, pasari impaiate, dovleci, stuf si papura. Totul foarte bine asortat, nimic kitschos.

La primul nivel este o sala de mici dimensiuni, unde se pot organiza mese festive mai restranse de unde se intra intr-un hol din care se patrunde in cele zece camere duble.

Nici o camera nu seamana cu cealalta din punct de vedere al decoratiunilor. Amenajate cu mult bun gust, spatioase, este evidenta dorinta proprietarilor de a da o nota aparte fiecarei camere, toate in spiritul locului. Mobilierul inchis la culoare, masiv, usor greoi este compensat de cuverturi cu motive florale si fete de masa cusute cu migala. Pe podelele inchise la culoare sunt covoare cu motive populare sau piei de animale. Camerele nu au TV dar pentru noi asta nu a fost un neajuns. Cine doreste neaparat il foloseste pe cel din hol sau restaurant.

Baile sunt dotate cu tot ceea ce e necesar pentru un sejur confortabil mai putin foen.

Hanul are si 2 apartamente situate la etajul II, spatioase, cu TV, cu o baie imensa cu 2 chiuvete.

Fiind iarna temperatura afara era de -7 grade Celsius dar in interior era o caldura placuta, molesitoare.

In camera este acces la internet.

Pretul unei camere duble/noapte afisat la receptie este de 150 RON. Precizez ca noi nu am platit cazarea fiind in " misiune umanitara ".

Langa pensiune este o miniparc zoo cu animale de pe langa casa omului: iepuri, gaini, pisici, caini, vaci, cai si atractia locului 3 magarusi. Vara se organizeaza plimbari cu caruta, trasura, bicicleta iar iarna plimbari cu sania trasa de cai.

Aici se organizeaza si tabere de sculptura, pictura, adunari ale columbofililor, bibliotecarilor, intalniri ale vanatorilor.

Amplasata in imediata apropiere a manastirilor Putna si Sucevita, totusi intr-o zona linistita, va recomand cu caldura sa nu o ocoliti daca nu pentru o cazare atunci pentru o masa copioasa.

Telefon receptie 0230 415425

Coordonate GPS: N 47.8620338; E 25.7707777

Adresa: Horodnicul de Sus, str. Toplitei nr. 647/A

Trimis de mariana in 11.12.10 19:42:41

VIZUALIZĂRI: 2963 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drum de acces

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[11.12.10 20:15:44]

Ce peisaje de basm ati putut intalni, draga Mariana!

Si ce curajosi ati putut sa fiti!

Toata admiratia pentru review-ul tau, caruia-mi revine onoarea sa-i ofer primul vot, dar si felicitari inca o data pentru implicarea voastra in ,,misiunea umanitara''!

Ma inclin cu respect si-mi scot ,,palaria virtuala'' in fata voastra, pentru gestul vostru nobil ! Chiar ca sunteti niste sufletisti extraordinari, ce ati avut curajul sa plecati pe asa vreme si sa strabateti tara de la Timisoara pan' la Sanziana

Asteptam cu nerabdare si ceva poze de la locatia voastra de cazare din Suceava, respectiv ,,Hanul Voievozilor''!

[11.12.10 20:15:58]

Am adaugat coordonatele GPS trimise de tine, insa nu sunt sigur ca dau unde trebuie, poti verifica aici harta daca sunt corecte?

Multumesc.

marianaAUTOR REVIEW
[11.12.10 20:22:40]

Da este bine webmaster 10, multumesc.

georgiana
[11.12.10 22:33:44]

Dupa cum este numele pensiunii... asa sunt si pozele!

Pentru ''voievozi''!

biancuta
[12.12.10 00:38:14]

Foarte frumos este peisajul, dar si hanul! Imi place, iar pretul imi pare Ok. Multumesc pentru informatii!

dannek
[12.12.10 01:14:48]

Pretul este foarte foarte mare 150 ron camera fara mic dejun chiar este cam peste asteptari, in zona bran-moeciu sau in alte zone gasesti cu demipensiune, daca sejurul este platit de firma este super OK

luciaoradea
[12.12.10 12:24:10]

Peisajele superbe, apartamentul arata grozav. Cu toate astea cred si eu, ca si @dannek, ca e cam scump 150 ron fara mic dejun. Avand insa 4 stele si la cum arata pozele poate pretul e totusi justificat de calitate.

sandu.53
[12.12.10 13:52:28]

foarte frumoasa descriere a locurilor din Bucovina iar prezentarea hanului este de nota 10, trebuie sa recunosc ca totul arata foarte bine! m-au incantat si fotografiile! felicitari!

Alina Morar
[12.12.10 14:16:09]

Imi place cum e decorat acel hol.

anadragusin
[13.12.10 12:16:07]

Felicitari din inima pt. tot ce ati facut si pt. review-ul postat. Pretul nu mi se pare mare, anul trecut am stat la o pensiune de 4 margarete in Bran iar pretul a fost de 200 lei cu mic dejun inclus. Superbe pozele!

Alina Morar, anadragusin, biancuta, dananecula, dannek, georgiana, luciaoradea, mariana, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂHanul Voievozilor [Horodnic de Sus, SV]: