ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.12.2010
ÎNSCRIS: 18.11.10
JUN-2010

Către satisfăcător

China 2010 - pas cu pas (episodul 18)

Articolul este parte a serialului China 2010 - pas cu pas ce continuă cu episodul 18 - Ultima zi. Plecarea.

episodul anterior il gasiti aici

După ce eliberăm camera, lăsăm bagajul la recepţie şi ieşim din nou. Avionul pleacă la miezul nopţii, aşa că mai câştigăm o zi, şi cum afară e la fel de frumos, nu pierdem timpul. Traversăm cu venerabilul Star Ferry până în Kowloon. De o sută şi ceva de ani încoace traversează neobosit golful. În ciuda dezvoltării mijloacelor de transport, rămâne preferatul localnicilor. Admirăm insula, acum pe timp de zi, de pe promenada Avenue of Stars, o replică a mult mai celebrei Walk of Fame de la Hollywood. Găsim şi steaua lui Jackie Chan, un personaj foarte iubit in Hong Kong. Are mâinile micuţe, la fel şi cele ale lui Jet Li. Puţin mai departe descoperim o statuie din bronz a lui Bruce Lee, în celebra lui poziţie de luptă. Kung Fu este marea pasiune a chinezilor din Hong Kong.

Trebuie să ne facem timp, înainte de plecare, să cumpărăm un aparat foto pentru o cunoştinţă. În Tsim Sha Tsui găseşti orice model la preţuri sub cele din SUA şi incomparabil mai mici decât în Europa. Dar chiar şi aşa trebuie să fii atent, pentru că negocierea e o tehnică sofisticată iar vânzătorii locali sunt experţi. Trebuie să fii cunoscător şi să ştii ce să cumperi, pentru că vor încerca să-ţi vândă ce vor ei, aşa cum s-a întâmplat în cazul nostru, dar am fost până la urmă mulţumiţi de model şi preţ. Cu noul aparat mai mergem pe promenadă să-l testăm, o ultimă privire spre insulă.

Ne întoarcem la hotel să recuperăm bagajul şi direcţia aeroport, cu taxiul până în gara centrală. E mai ieftin cu trenul. Acolo avem o plăcută surpriză, există birouri de checkin (în mijlocul oraşului) de unde ne-am luat cărţile de îmbarcare şi am scăpat de greoiul bagaj pe care l-am recuperat tocmai la sosirea în Otopeni. Poftim, organizare! Expresul de aeroport este impecabil de curat şi o voce ne anunţă că durata călătoriei până la Chep Lap Kok (Hong Kong International Airport) este de nici mai mult, nici mai puţin de 24 de minute. Am verificat ceasul şi exact aşa a fost. La final, ieşirea din tren, în stânga terminalul 1, în dreapta terminalul 2. No comment.

Orice întoarcere este grea, în special pe distanţele lungi şi mai ales după o astfel de aventură. Urmează o noapte nedormită şi schimburi succesive de avioane pe ruta Hong Kong - Dubai - Istanbul - Bucureşti. Aproape 18 ore, cu o pauză de 8 ore pe aeroportul din Dubai. Noroc că acolo am găsit scaune speciale gen şezlong, aproape orizontale (civilizaţie băi nene), unde am reuşit să închidem un ochi pentru o oră.

Deşi a 5-a ieşire în Asia, a fost şi cea mai solicitantă. În astfel de vacanţe nu te odihneşti. Alergi ca disperatul de dimineaţă până seara să vizitezi tot ce se poate, iar la final ajungi acasă terminat. Îţi trebuie o nouă săptămână pentru odihnă. Însă nu trebuie să sperie pe nimeni, a fost o călătorie a cunoaşterii, o descoperire, o experienţă nemaipomenită. Am reuşit să vedem lucruri şi locuri extraordinare, oameni total diferiţi, tehnologie, bogăţie şi sărăcie laolaltă. O lume total diferită de cea europeană, o lume plină de istorie, cultură şi tradiţie. China va deveni cu siguranţă în scurt timp noul lider mondial, deşi nu o dată am fost contrariaţi de unii din locuitorii săi. Dar la nivel mondial China reprezintă (că ne convine sau nu) o mare forţă, este dragonul neîmblânzit ce se ridică din somnul milenar.

Sfârşit

Xièxie (謝謝), adică mulţumim că ne-aţi citit :))

Albumul complet de fotografii îl găsiţi aici

Trimis de badge® in 08.12.10 12:10:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA. A mai fost în/la: China, Hong Kong, Macao

VIZUALIZĂRI: 2698 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (badge®); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cele mai rezistente schele, cele din bambus. În Hong Kong se ridică zgârie nori cu ele.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[08.12.10 15:47:52]

Retrase pma std. conform Regulamentului, sunt convins ca voturile obtinute vor suplini acest mic inconvenient.

Feicitari pentru intreg serialul, pe care il consider unul deosebit, pot spune chiar de exceptie!

anadragusin
[08.12.10 19:03:13]

Am citit cu drag toate episoadele si imi pare rau ca s-a terminat. Cred ca ai lasat comunitate AFA fara suflare in ultimele saptamani cu episoadele tale, vad ca ecourile sau imputinat pe masura ce numarul episoadelor a crescut, am ramas si eu fara cuvinte ca si ceilalti, dar fiind ultimul episod nu puteam sa nu intervin si sa te rog sa ne mai scri asemenea review-uri. Multumim @ badge®!

ceasornicarul
[08.12.10 21:26:51]

Bine ai venit printre noi, un pic am fost si eu plecat datorita impresilor tale foarte frumoase si a pozelor, iti multumesc si pentru raspunsuri si voi face tot posibilul sa ajung si eu vreodata in enigmatica si fabuloasa China.

santana*
[09.12.10 09:42:48]

Cătălin, ascultă-l pe unul care iniţial ţi-a invidiat stilul alert al descrierilor aventurillor tale asiatice, pentru ca apoi să-şi dea seama, cu umilinţă, că are ce învăţa de la tine. Butonam zilnic "rifreşu" pentru povestirile tale absolut fantastice.

Mai vrem!

badge®AUTOR REVIEW
[09.12.10 16:27:19]

@anadragusin, @santana - uite că m-am conformat şi am scris despre Marrakech: click aici

ioana1407
[11.07.11 18:13:44]

Buna - mai tii minte cum se numea hostelul din Shanghai? Merg si eu in China in septembrie. In Beijin am rezervat deja hostelul 161, dar in Shanghai nu precizezi deloc numele si poze nu ai.

multumesc mult!

Ioana