ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2009
SEP-2007

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Hotel Omega, experienta de neuitat

Am ajuns in Atena in septembrie 2007. Va spun din capul locului ca Atena pentru mine a fost o mare dezamagire, dar nu asta am vrut sa va transmit prin cele ce urmeaza, deoarece la fel de bine nu mi-a placut Parisul si mi-a placut la nebunie Londra cea neprimitoare pentru f multi.

Sa revenim: ajungem in Atena, zona pietii Omonia unde aveam rezervare la hotel Omega. Nu apuc sa ma dau jos din masina ca fix langa masina noastra 3 politisti au aruncat repede cu mainile pe perete doi infractori si le-au pus catusele. Am trecut peste acest soc si am pornit in cautarea hotelului. Intrarea in hotel se face prin piata de legume si fructe care nu am cuvinte sa va descriu in ce hal arata. Ok, intram in hotel, apare cu greu o receptionera, luam cheile si ne indreptam spre lift. Waw, sport extrem: liftul era fix pentru doua persoane care tb sa se tina in brate sa aiba loc si nu avea usa: in timp ce acesta te urca la ultimul etaj (7-8 o fi fost), vizualizai direct peretele derapanat si te rugai sa nu se opreasca intre etaje.

Ok, asta este, ce ne puteam astepta la 2 stele si la cei 55 euro/camera/noapte? Deschidem cele doua camere: una cu o vedere spectaculoasa spre Acropole si alta cu vedere in piata. Cand au vazut prietenii nostri ca avem acea vedere spre Acropole au fost un pic invidiosi, le-am zis sa facem schimb, dar deja despachetasem si am ramas fiecare cum am nimerit. Asternuturile aratau groaznic dar macar se vedeau ca au fost spalate si apretate. Aaa, am uitat sa va descriu microscopica baie: o chiuveta, un wc si un dus fara sa aiba cada sau loc de dus, trebuia sa faci ceva manevre ca sa poti intra in baie si sa poti inchide si usa dupa tine.

Micul dejun un dezastru, nu mai pui ca in restaurant era in fiecare dimineata un grec de-al locului care tusea ingrozitor, ziceai ca isi da plamanii afara...yac!!!! Ne-am zis asta este, nu murim doua nopti in acel hotel, fara sa stim ca distractia de abia de atunci incepea.

Am plecat sa ne plimbam si ne-am intors spre hotel pe la orele 23. La vreo doua-trei sute de metri aveam parcata masina care era lustruita pe ici pe colo, ca si cum cineva a stat rezemat (a doua noapte am dus-o in parcarea subterana cu plata). Cand ne uitam noi in jur, eram fix pe strada unde ieseau "la produs" prostituate negrese. Ne-am intors in camera de hotel, socati pe unde ne plimbasem noi nonsalant, si am privit din balcon spectacolul negocierilor intre fete si clienti.

Gata, fiecare la camera lui si somn!! Dar nu a fost sa fie... camera noastra cu minunata priveliste spre Acropole avea "decupata" din ea si casa liftului: ca urmare trepida patul cu tine atata timp cat liftul era exploatat. Doua nopti nu am putut dormi decat intre 2 si 5 dimineata: de la ultimul la primul client al liftului cum s-ar zice.

Ca niste turisti entuziasti ne-am spus ca altceva nu ni se mai poate intampla si am plecat voiosi prin Atena a doua zi. Cand am iesit din hotel am ramas fara suflare: deasupra pietei este o platforma, un parculet, in care tinerii in drum spre serv treceau pe aici si se drogau, fara sa le pese de cei din jur, noi fiind singurii care stateam gura casca la ei... In acea perioada erau alegeri la ei si toata Atena era impanzita de politai (tineri si f frumusei), asta cred ca a fost salvarea noastra ca am scapat teferi dupa plimbarile prin acel cartier.

In rest, Atena o metropola ca oricare alta: cu bune si cu rele, cu strazi pe care iti este mila sa calci si cu altele unde faci slalom printre gunoaie, mai ales pana la ora 13 cand se ridica sacii mari si negri care sunt scosi in strada inca de la primele ore ale diminetii de fiecare comerciant.

O experienta de povestit nepotilor a fost popasul nostru in Atena.

Trimis de mirelab in 05.02.09 15:03:53

VIZUALIZĂRI: 1603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.02.09 15:09:07]

mirela, personal nu ma mai satur sa citesc, trebuie ca ai un dar special in ale povestitului. Multumim!

mirelabAUTOR REVIEW
[05.02.09 15:27:34]

multam de apreciere-)), dar sincer nu am nicio contributie, asta a fost cruda realitate!!

[05.02.09 15:47:28]

De acord cu realitatea; dar aceasta realitate se poate reda/povesti in muulte feluri... Al tau [fel] e delicios, literar vorbind.

Daniel trezitu
[14.10.09 18:39:20]

Dacă răsfoim o hartă ca pe o carte, nu vom înceta să ne mirăm asupra simbolurilor. Atena sau Athina, cum scriu grecii, poartă în ea un cifru, greu de descifrat, greu de memorat. Nu am fost la Atena, chiar dacă am fost în Grecia de mai multe ori. De ce? Pentru că nu sunt pregătit.

Atena este poate cel mai poluat oraş din Europa, poate cel cu densitatea automobilistă cea mai acerbă, poate cu cafeau la bar cea mai scumpă...

Ceea ce doresc să spun în final este de fapt expresia cu care ne întâmpină acest oraş-simbol: poate tu ai avut un pic de ghinion, ca şi turiştii ce au vizitat Veneţia cu Piaţa San-Marco cu apa de un metru.

Oricum îţi respect punctul de vedere.

mirelabAUTOR REVIEW
[14.10.09 18:54:40]

Da, se pare ca forfota metropolei si-a pus amprenta asupra mea mai mult decat greutatea istorica care apasa pe umerii Atenei... poate este si varsta de vina, cine stie? Oricum, acest review a fost scris pentru a va prezenta unul din hotelurile capitalei elene, prea putin pentru a prezenta Atena.

Multumesc (la modul cel mai sincer!) pentru "urecheala" si promit sa analizez Atena si din alt unghi data viitoare cand mai ajung).

Daniel trezitu, mirelab