ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2010
DIN: bacau
ÎNSCRIS: 02.12.10
JAN-2010

Phuket si Ao-Nang

Salutare la toata lumea! M-am logat pe contul cu pricina, “din greseala”. Adica datorita faptului ca am avut nevoie de informatii si am cam gasit ce imi trebuia!

Sunt un mare amator de calatorii si astfel, dupa rezultatul obtinut ma simt dator sa ii ajut pe altii cu impresii si informatii.

Thailanda este pentru mine ceva deosebit, un loc in care m-as muta cu prima ocazie.

Locul nostru (al meu si al sotiei) este Ao Nang in provincia Krabi. Insa anul acesta am hotarat sa mergem in Phuket. Atatea informatii, impresii si…Asa ca am plecat.

Zborul l-am efectuat din Abu Dhabi cu destinatia Bangkok. In Bangkok am dormit prima noapte. Jumatate, ca alta jumate’ am batut-o prin Sukumvit 5. Ce e aia? Un loc (cartier) de noapte, unde nu te poti opri din cumparat orice! Absolut, orice! De la chiloti, brichete si prezervative, pana la… filme, suveniruri, electronice (Atentie, NU!), tricouri, arme…cred ca si organe.

A doua zi am luat avionul cu destinatia Phuket. La aterizare insula aparea ca una din filmele de aventura…mica, cu verdeata, stancarii si plaje. Am trecut iute-iute prin vama am sarit pe un taxi cu care am negociat, normal in aceste locuri! NU UITATI – TOTUL SE NEGOCIAZA IN THAILANDA. Daca nu o faceti, nu prezentati interes. Surpriza a fost insa pe drum cand soferul a oprit sa completam un formular! Pentru ce? A…pai sa scrieti unde veti sta! Asta era o mica agentie de turism. Am prins ideea repede si i-am cerut politicos ID-ul, fapt care l-a determinat sa spuna “Lasa... ne grabim! ”. Am plecat si…iata, Phuket! Putin diferit de cum l-am pus in mintea mea. Aglomerat, agitat, un fel de Mamaia…dar frumos!

Cazarea am luat-o ad-hoc (gresit…inainte era super, acum ia pielea de pe tine). Am vrut sa fac rezervare pe net dar am spus ca merge ca in ceilalti ani. Oricum am fost norocos, cu un pret bun, un Cottage curat, cu toate facilitatile, la 5 min. de plaja si 10 de centrul turistic.

Plaja superba, apa asemenea, din 30 in 30 metri se vorbea si romaneste! EEEE? Dar in rest…hmmm!

Viata de noapte? Superba! O multime de locuri unde te poti simti bine, relaxa, … La un moment dat, la capatul de nord a soselei principale aparea o alta viata de noapte pe care multi barbati o viseaza! Si zona asta tine vreo 2 km! Altfel, scump peste tot! (in comparatie cu ce stiam in Thailanda).

Dupa 2 zile am hotarat sa mergem in Ao-Nang. Am luat vaporasul si valea! Eeee…iata atmosfera…rustic, verde, ieftin, si vestitul Zamet Thailandez! De-a lungul plajei, intre palmieri – vestitele “chioscuri” de masaj (aici dupa ce iti fac masajul 1 ora la 4 usd, iti multumesc si te servesc cu anans, banana sau ceai). Oriunde magazine mici cu lucruri ieftine dar dragute si semnificative. Oriunde terase cu meniuri ametitoare (preponderent fructe de mare) la preturi f. mici. Amatorii de burger vor trebui insa sa scoata mai mult din buzunare. Berea ieftina peste tot. Si e chiar buna “Singha” lor! Pe strada o multime de tarabe cu “fast-food” in fapt niste salate din vegetalele lor, gatite traditional (“gunoaie”, cum le spune sotia care e moarta dupa ele! ”Mami, mancam ceva si de la gunoi”?)

Ziua, de la Centrul de Informare Turistica pleaca barci pe fiecare insula (cam ½ ora) unde poti face plaja, snorkeling, catarare, scuba diving, paradiving…Atentie! Ultima barca retur pleaca de pe insule in jur de ora 4pm! Daca o pierdeti veti innopta pe insula, insa nu trebuie sa va para rau, ca e fantastic!

La fiecare accommodation ai pachete turistice ieftine cu excursii prin jungle, pe elefanti, prin pesteri, cascade, ape termale si…

Dupa alte trei zile ne-am intors pentru inca 2 in Phuket. Plaja, relaxare, cheltuiala.

Apoi Bangkok iarasi 2 zile. De data asta am mers in MBK cel mai mare Mall. Daca va spun ce puteti lua, inseamna reclama…dar preturile sunt terifiant de mici!

Si iarasi avion si acasa…

Informatii: bilete avion-de pe net; cazare-obligatoriu booking (nu va aruncati la imagini!!!) insa pt amatorii de aventura se poate gasi acolo si negocia; viza acum se poate lua direct din aeroportul din Bangkok (e bine sa aveti un booking de 1 noapte undeva); perioade: Dec-Ian f. scump, Ian- Mart. scump, Mart-Apr. ieftin; Apr-Dec super ieftin dar ploua des!

Mergeti acolo! Macar o data in viata!

Trimis de bogdanabu dhabi in 07.12.10 19:15:57

VIZUALIZĂRI: 6562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanabu dhabi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Ao-Nang. De-a lungul plajei, prin fata bungalow-rilor spre masaj!

Alina Morar [07.12.10 20:19:09] »

Sper... sa ajung acolo... macar o data in viata...

Foarte frumos. As vrea sa am si eu parte de asemenea aventuri.

luciaoradea [07.12.10 20:28:25] »

Bine ai venit pe site!

Frumos review pentru un incepator! 400pma si de la mine!

Astept sa vad pozele si sa citesc despre alte experiente interesante pe care le-ai trait acolo!

valimi [07.12.10 20:45:15] »

Un vot pentru superbonus la un review foarte detaliat si util despre o destinatie de vacanta superba.

Felicitari si puncte de la mine!

bogdanabu dhabi [07.12.10 21:18:38] »

Va multumesc pentru aprecieri si sper sa va ajut asa cum am fost si eu ajutat!

"Iti doresc sa iti doresti"... pentru ca... "Ai grija ce iti doresti, ca s-ar putea sa se intample! "

bogdanabu dhabi [07.12.10 21:25:18] »

Multumesc frumos! (ca asa zicem noi "la Bacau"). Fotografiile vin si ele dar sunt in curs de validare... sunt 19!

creivean [07.12.10 21:26:23] »

Bun venit în comunitatea AmFostAcolo!!!

Mergeti acolo! Macar o data in viata!... "Ai grija ce iti doresti, ca s-ar putea sa se intample! "

Să fie într-un ceas bun şi să de-a Domnul.

bogdanabu dhabi [07.12.10 21:30:27] »

Voi detalia si alte experiente atat in Thailanda cat si in Oman, Nepal, Malaysia si Emirate! E placut pentru mine sa primesc asemenea aprecieri!

Va doresc multi KM in lume!

mahtobleyla* [07.12.10 22:43:33] »

Felicitari!

Multumesc pentru locurile minunate pe care le-am vazut prin ochii tai.

Sa ne mai scrii

ancamariagadea* [07.12.10 22:59:43] »

Multumim ca ne-ai impartasit si noua experienta ta. Ce sa zic? Avand in vedere aceasta destinatie este unul dintre visurile mele, sa de Dumnezeu sa ajung si eu acolo . Felicitari pentru review si fotografii!

Andox [07.12.10 23:47:32] »

Foarte fain! Sa nu ne uiti cu restul destinatilor, chiar le astept cu interes. Si poze cat mai multe poze.

Alex_Macedo [08.12.10 08:37:29] »

... da'de ce ai aşteptat atât?? ... să nu avem şi noi parte de peripeţiile tale???

Bravos domn Bogdan... m-am delectat cu textul tău şi mai ales cu info-ul abundent. Bine ai venit în comunitate!

Pe... oricând!

chelie_d [08.12.10 10:08:23] »

un coleg de-al meu a facut aproape acelasi traseu ca al tau in septembrie anul acesta : bangkok-phuket-krabi, in total 10 zile de vis, unde mai pui ca prin martie mai fusese si 10 zile prin dominicana...

a venit cu niste poze, pffffff... ce frumuseti, i-am zis sa scrie aici pe site, dar a zis ca nu are timp. Totusi ma bucur ca ai facut-o tu, felicitari

webmaster77 [08.12.10 10:18:59] »

mutat la rubrica "ZECE ZILE PRIN PHUKET" - rubrica in care vom pastra review-urile "de calatorie" din zona Phuket.

anadragusin [08.12.10 17:57:26] »

Super tare review-ul si locatia! Sa inteleg ca ai ramas pe insula o noapte sau doar ne recomanzi??? Felicitari pt review, pt. experienta si pt poze!!!

malli_alisar [02.04.12 14:19:17] »

De unde ai plecat din Phuket spre Ao Nang? Si cat a costat? Ati gasit cazeare la fata locului si unde? Eu as vrea sa stau cam o saptamana in Phuket si vreo 5 zile in Krabi... ceea ce inseamna ca trebuie sa ma car cu bagajele din Phuket in Krabi si inapoi... e vreo preoblema pentru cei care te duc acolo? Ms mult

Alex_Macedo, Alina Morar, anadragusin, bogdanabu dhabi, chelie_d, luciaoradea, mahtobleyla*, malli_alisar, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Phuket: