ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2010
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 19.10.08

Sarut mana

Din capul locului rog un webmaster sa invalideze aceste impresii. Am incarcat aici aceste randuri si nu pe forum pentru ca in primul rand am senzatia ca aici citeste mai multa lume, in al doilea rand pentru ca pozele pe care le-am facut sunt de o claritate slaba (facute noaptea sau in case fara energie electrica) iar cele care se pot incarca pe forum ar trebui prelucrate inainte. Daca considera un moderator se poate muta totul pe forum.

Am pornit in acest mic/mare periplu la rugamintea lui Cornel. Pe masura ce lucrurile prindeau contur m-am antrenatv- din ce in ce mai tare in aceasta actiune cu convingerea ca vom face un lucru care va readuce zambetul pe chipurile unor oameni, dar mai ales in sufletul unor copiii, centrul universului oricarei familii.

Dupa eforturile voastre de a dona o farama din bunurile pe care le considera utile semenilor nostri, vineri dimineata am pornit la drum pe traseul Timisoara - Lugoj - Deva - Sibiu - Brasov - Sighisoara (cazare). Sambata am continuat pe ruta Sighisoara - Tg. Mures - Reghin - Bistrita - Vatra Dornei - Campulung Moldovenesc - Gura Humorului - Radauti.

Prima oprire am facut-o la Deva (ora 10) unde responsabilul de zona @elena_elena ne-a predat pachetele adunate din zona. La ora 14 sosim la Brasov unde inimoasa @krondia ne astepta cu pachetele adunate din zona. Aici Politia Comunitara ne-a facut o bucurie, amendandu-ne pentru nerespectarea indicatorului de limitare de tonaj. Drumurile bune si curate au facut sa ajungem la ora 16.30 la Sighisoara unde @Andox ne astepta cu pachetele adunate din oras si din Medias. Tot el ne-a facilitat cazarea la Casa Wagner in centrul vechi al orasului. Multumim.

Sighisoara a fost locul de intalnire cu pachetele sosite din zona Oradea, adunate de @creivean si zona Cluj Napoca, adunate si aduse de @Alina Morar. Seara ne-am adunat la o minisueta AFA pe strazile din frumosul burg transilvanean.

Dupa un somn bun, Doamne ce liniste este in acest loc, am pornit dimineata devreme spre Tg. Mures. Aici intr-o parcare ne-am intalnit cu @dorgo si @biancuta ce ne-au predat ce s-a adunat din zona (ora 9). @biancuta ar mai fi stat la o cafea dar @dorgo parea grabit sa mai scrie cateva chestii utile voua :)))). La 11 in statia OMV @rodica c ne-a inmanat pachetele adunate din zona si la ora 12 trecem fara probleme prin pasul Tihuta. La 14.30 sosim in Radauti unde ne astepta @sanziana m iar dupa 5 minute hop si masina lui @cc iordachescu soseste in parcare. Pupaturile de rigoare si la treaba ca am amortit de atata stat in masini.

Busul cu care am colectat pe traseu e plin si totul trebuie luat la mana si impartit pe destinatari. Cine sunt destinatarii? Sa o luam pe rand:

- fam. Vizitiu, cunostintele noastre mai vechi, victime ale inundatiilor de la inceputul anului;

- o familie de refugiati din Serbia, cu 7 copiii, locuind intr-o casuta modesta (2 camere) in Radauti;

- o familie din Miliseuti cu 3 copiii ce locuiesc intr-o casa (oare e casa?) fara curent electric;

Pentru inceput am impartit dulciurile in pachete cat mai egale pentru copiii din toate familiile. Au urmat jucariile. Am golit masina lui @cc iordachescu colectate din zona Galati, Bacau si am umplut-o la loc cu pachetele pentru Mihai Viteazu (din pacate intre timp au aparut probleme acolo).

Prima familie vizitata a fost cea de refugiati din Serbia, unde am gasit o familie ce traieste in conditii deosebit de grele, dar foarte curati si harnici. De 4 ani in Romania, vorbesc fluent romaneste, toti copiii merg la scoala si gradinita desi tatal nu gaseste de lucru decat cu ziua. Pentru bojdeuca in care locuiesc trebuie sa plateasca 600 RON chirie, o suma enorma pentru acei oameni. In momentul in care au primit cadourile ar fi trebuit sa vedeti lumina, bucuria din ochii acelor fapturi gingase. A fost deajuns sa inmoaie si cea mai tare inima. A fost cat o mie de multumiri, sentimentul trait acolo incerc sa-l transmit si voua in aceea curte micuta, acoperita cu zapada, sub frigul aspru din Bucovina, dar cu atata caldura in acele momente.

A urmat vizita la Milisauti la familia cu 3 copiii. Aici intr-o ceva ce trebuia sa fie o casa, fara curent electric, in bezna distingem siluetele a 3 copiii care trebuie sa astepte dimineata sa se poata bucura de ceea ce au primit. Mama ne-a multumit cu un sarut mana care da si titlul acestui " raport " al meu catre voi. Un sarut mana care vine dintr-un suflet chinuit care nu stie ce va pune maine pe masa copiilor ei, care nu stie maine cu ce va incalzi cei patru pereti dar care pe moment a primit o mana intinsa, o speranta ca poate poimaine va fi mai bine.

Am fost si la familia Vizitiu, oameni gospodari care s-au mutat in casa noua, momentan utilate fiind doar bucataria, o camera si baia partial. Aici viitorul arata bine, lucrurile sunt pe un fagas bun. Doamna, saritoare, ne-a intampinat cu prajituri si visinata.

Pentru ca ajutoarele au fost foarte multe am dus restul la preotul din satul Milisauti, urmand sa le distribuie familiilor nevoiase din sat.

Banii primiti de la Cornel, trimisi de voi, 2650 RON au fost distribuiti astfel:

- 500 RON familiei Vizitiu

- 500 RON familiei cu 3 copiii din Milisauti

- 500 RON familiei din Carbunesti

- 500 RON familiei din Mihai Viteazu (vor ajunge la ei in ianuarie)

- 350 RON pentru gradinita

- 300 RON familiei de refugiati

Seara am petrecut-o la Hanul Voievozilor in Horodnicul de Sus un loc extrem de ospitalier despre care am sa va povestesc alta data. Multumiri familiei Popescu.

A fost o experienta de neuitat pentru mine. N-am sa uit cum ironizam filmele in care vedeam cum doamne din lumea buna participau la actiuni caritabile. M-am aflat cateva zile in miezul actiunii, a fost greu in anumite momente (la un moment dat nu aveam transport de fel) dar a fost frumos si mai vreau!

Sarbatori luminoase tuturor si nu uitati de cei mai tristi ca noi!

Trimis de mariana in 06.12.10 21:25:59

VIZUALIZĂRI: 2230 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Busul de transport
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[06.12.10 21:32:23]

Am invalidat aceste impresii conform dorintei Marianei

Alina Morar
[06.12.10 21:40:13]

Ma bucur nespus de mult ca ati reusit sa duceti la capat misiunea. La fel ma bucur ca am reusit sa ajut si eu cu ceva, sa va scurtez drumul. Doamne, cand vedeam la tv ce vreme e pe acolo...

Imi inchipui cat de fericiti au fost cand au vazut atatea cadouri.

In alta ordine de idei, ma bucur ca v-am cunoscut si astept marea intalnire, unde sper ca voi cunoaste mai multi useri.

chelie_d
[06.12.10 21:42:03]

atat am de zis: FELICITARI!!!

krondia*
[06.12.10 21:54:37]

Acum, după ce campania AFA s-a încheiat, simt că îmi lipseşte ceva. Mă obişnuisem cu telefoanele şi mesajele private de la colegi virtuali din Braşov care până acum au stat în umbră şi pe care doar acum am ajuns să îi cunosc dar care, cu foarte multă generozitate, au dorit să aducă un zâmbet pe chipurile acestor familii atât de greu încercate de soartă. Tristeţea acestor copii necăjiţi m-a urmărit în tot acest timp şi, pentru mine cel puţin, Moş Nicolae a trecut neobservat.

Mă bucur, acum, că am reuşit împreună să luminăm măcar puţin sărbătorile acestor oameni trişti. Mulţumiri tuturor celor ce au făcut posibil acest lucru pentru că, nu-i aşa, Moş Crăciun există!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
dananecula CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[06.12.10 22:01:07]

Mariana si Piti sunteti niste eroi, ce meritati toata lauda noastra!

Felicit pe aceasta cale si pe ceilalti inimosi membri ce vi s-au alaturat caravanei AFA de la Timisoara pana la Radauti.

Multumiri tuturor si un decembrie plin de bucurii si fericire !

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[06.12.10 22:05:03]

Sărut mâna oameni buni!

cc_iordachescu
[06.12.10 22:25:38]

O mică completare la cele spuse de Mariana: - pachetele aduse de noi au fost strânse din Buzău, Brăila, Galaţi, Focşani şi Bacău.

Bucuria că am putut aduce o clipă de fericire celor 12 copilaşi mi-a fost umbrită de gândul că în anul 2010 există oameni care trăiesc fără curent electric, care nu au ce pune pe masă copiilor, care vor să muncească şi nu au unde.

Vă mulţumesc tuturor celor care a-ţi făcut posibilă misiunea noastră şi aşa cum spunea Mariana "mai vrem"!

Voi posta şi eu ceva poze făcute la cele trei familii.

Sanziana
[07.12.10 07:00:25]

felicitari Mariana, Piti, Catalin, Elena, da de papanasi nu ai spus nimic ))))))

creivean
[07.12.10 07:36:47]

Felicitari oameni buni, cu inima mare. Aveti toata consideratia mea.

P. S. Nu am scris pana acum nici un rand si nici nu voi mai scrie altele pe aceasta rubrica (de Filozofari... Turstice), in afara prezentului ecou si a unuia similar, pe review-ul lui @dananecula, raportate la actiunea umanitara. Nu inteleg sa adopt o alta filozofie, decat aceasta, a ajutorarii celor nevoiasi. In rest... , cuvinte multe... , iar fapte mai putine... Spun asta, ca unul implicat in strangerea si trimiterea acestor ajutoare/cadouri, dezamagit fiind de nivelul de implicare al celor aproape 14.000 de useri, cati are comunitatea noastra.

sandu.53
[07.12.10 08:08:59]

@mariana, tie si tuturor celorlalti implicati in aceasta actiune caritabila un simplu multumesc spus din toata inima!

hlli
[07.12.10 09:04:01]

Multumim ca ne-ati impartasit si noua din bucuria adusa in casele acelor oameni!!!

Vremea nu a fost de fel prielnica deplasarilor. V-am urmarit cu gindul si asteptam vesti despre intoarcerea tuturora, cu bine acasa.

Ginduri bune pentru toti cei ce au facut efortul de a aduce sarbatoare si bucurie in sufletele altora!!!

Sa auzim numai de bine!!!

cosminp
[07.12.10 09:30:30]

asa cum am mai scris, multumiri voua, care ati fost mesagerii acestei frumoase actiuni umanitare.

biancuta
[07.12.10 10:41:14]

Ma bucur ca ati ajuns cu bine iar actiunea s-a incheiat cu succes! Am numai cuvinte de lauda pentru efortul pe care l-ati depus, voi si toti cei care s-au implicat in aceasta actiune umanitara!

Cu aceasta ocazie vreau sa transmit multumiri si userului @sergiyou1978 din Tg. Mures, care impresionat de problemele acestor familii, si-a oferit ajutorul!

TEOANCA
[07.12.10 15:02:33]

Uite ca incerc si eu sa-mi exprim cumva admiratia in special pentru TOTI cei care, in timp ce noi stateam acasa la caldura faceau sute de kilometri prin frig si ceata si am vazut in poze si zapada.

Asta ca sa poata face posibil ca pachetele noastre sa ajunga la destinatie.

Pentru noi cei care am strans cate ceva, am cumparat cate ceva, am dat ceva banuti sunt convinsa ca nu a fost mare lucru.

Dar pentru EI cei care si-au sacrificat din timp, au cheltuit pe telefoane si pe benzina si cazari, care repet, au mers sute de km prin frig in timp ce noi stateam acasa la caldura si urmaream pe laptopuri evolutia evenimentelor, sunt convinsa ca nu a fost usor.

Am inteles acum si ma inceraca un usor sentiment de gelozie, ca bucuria din ochii copiilor a meritat tot.

Respectul si admiratia noastra, a celor de aici de la Campina.

delia58
[07.12.10 15:14:35]

Inca o data felicitari tuturor celor care s-au implicat direct in aceste actiuni! Sa stiti ca macar cu gandul am fost alaturi de voi si sunt bucuroasa ca pachetul pe care l-am trimis a putut aduce bucurie in ochii unor copii.

Sunt multi oameni sarmani in tara noastra, multi pe care nu-i stim, dar macar pe cei pe care ii stim putem sa-i ajutam.

Voi ati putut vedea si simti acel "saru' mana" care rasplateste toate eforturile! Felicitari inca o data!

Si, asa cum spune @mariana MAI VREM!

anadragusin
[07.12.10 16:02:19]

Felicitari tuturor participantilor la actiune si mii de multumiri caravanei! Sunteti oameni cu suflet mare! Eu zic ca este un inceput promitator si sper sa o tinem tot asa, atat cat ne v-a permite Dumnezeu, timpul, buzunarul si toti ceilalti factori implicati in asemenea actiune. Sa ne tina Dumnezeu sanatosi sa mai putem face asemenea gesturi din putinul pe care fiecare il avem. Poate data viitoare se vor implica si alte persoane care din motive subiective nu au putut participa acum. Totul are un inceput iar acesta a fost promitator. Cuvintele sunt prea sarace pentru a putea exprima admiratia fata de cei implicati, care cu ce a putut. Nu pot decat sa zic si eu SARUT MANA!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[07.12.10 20:14:43]

Am mutat si acest review in noua sectiune creata (OFF-TOPIC / De la lume adunate), mai precis in rubrica "Din viata comunitatii AFA". Cu ocazia asta, am redat statul VALID textului - e mult mai firesc astfel. Punctele standard raman, in acest caz - ca singura "recompensa" a textului scris.

Rog observati ca prin mutarea (sau postarea directa) in aceste rubrici, pe langa punctele din voturi (la review SI ecouri) se sterg si eventualele puncte primite pentru pozele atasate.

skippy
[08.12.10 19:58:27]

as vrea si eu sa multzumesc pe aceasta cale marianei si sotului ei pt spiritul de sacrificiu de care au dat dovada, Dumnezeu sa ii ajute sa poata sa mai faca gesturi de caritate si bineinteles ca si noi vom contribui cu ce putem si cit si cum putem

Alina Morar, anadragusin, biancuta, chelie_d, cosminp, dananecula, delia58, hlli, sandu.53, skippy, TEOANCA
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo:

• pagină generată în 0.068202972412109 sec