ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2010
ÎNSCRIS: 19.07.10
JUL-2010

Parasailing in Antalya

In minunata vacanta petrecuta in Turcia am vizitat statiunea Oludeniz deoarece doream cu ardoare sa vad Laguna Albastra. Locul este superb, linistit, apa calma, deosebit de transparenta, statiunea plina de oameni veniti sa se distreze, cu multa voie buna.

Acolo ne-am uitat toata ziua la parapanta si la indraznetii care brazdau cerul in lung si in lat. Ne-a placut foarte mult si ne-am gandit sa incercam si noi altadata, acest sport.

La Hotelul Miracle vedeam cum cativa curajosi faceau parasailing si ne aduceam aminte de Oludeniz.

Sfatuiti de cativa turisti romani, am cautat si am gasit o firma de parasailing care facea si o croaziera pe Marea Mediterana cu vizitarea cascadei Antalya. Pe mine nu ma mai impresiona in mod deosebit vizitarea unei cascade deoarece vizitasem cascada Manavgat. Dupa ce am cautat aceasta cascada o jumatate de zi, am avut surpriza sa vad o cadere de aprox. 3m. de apa, asa cum gasesti prin muntii nostri cu nemiluita.

Ei bine, am negociat o croaziera pe mare, cu parasailing pentru ca doream sa incercam zborul.

La ora stabilita, ne-am prezentat la ponton si am pornit la drum. Cum eram un adult cu doi copii, iar parasailing-ul era de doua locuri, m-am gandit sa ma merg sus cu baiatul (care e mai mic), si apoi sa zboare cu fata mea, o alta domnisoara aflata in barca. Cu noi pe salupa mai erau trei turisti turci, o adolescenta, capitanul salupei, ajutorul lui si seful agentiei.

Dupa ce ne-au echipat pe noi doi, cu hamurile de rigoare, ne-au invitat sa mergem in zona de unde urma sa ne luam zborul. Cu mult professionalism au desfasurat parasuta, iar aceasta a inceput sa fluture in vant prinsa de curentul iscat de deplasarea cu viteza a salupei. Cand am urcat scarile spre zona de ancorare a parasutei, au inceput sa imi cam tremure picioarele. Baiatul m-a intrebat daca sunt sigura ca va fi bine. Eu i-am raspuns bravand ca totul va fi bine. Nu eram deloc sigura de acest lucru. Ba chiar imi tremura si sufletul, si un sentiment puternic de teama pusese stapanire pe mine.

In paranteza fie spus, inca din adolescenta nu am putut sa ma dau pe tobogan din cauza fricii de inaltime, nu puteam sa sar in apa, cu toate ca stiam foarte bines a inot, tot din aceeasi cauza.

Am bravat mult in incercarea de a merge cu parasailing pentru ca doream ca ai mei copii sa nu aiba aceeasi frica. Stiam ca ei nu vor merge fara mine, asa ca, m-am hotarat sa incerc. Cand ne-au asezat hamurile si ne-au prins de parasuta, eram déjà convinsa ca nu era o idée buna. Era insa prea tarziu.

Am plecat… Zborul a inceput… La inceput eram foarte crispata, era foarte greu. Zborul era foarte lin, ridicarea nu era insalturi, ci calm, fara miscari bruste. Apoi am inceput sa ma obisnuiesc. Am inceput sa ma bucur de zbor, sa simt frumusetea fara seaman a planarii la inaltime, a peisajului coastei Marii Mediteraneene, a tuturor clipelor cu multa adrenalina. A urmat placerea uriasa a sentimentului reusitei.

Atunci cand am coborat nu mai aveam nici o teama. Aterizarea a fost foarte simpla, iar atunci cand capitanul m-a informat ca eu voi zbura inca o data, cu fata, eram incantata. Al doilea zbor a fost si mai placut. Deja invatasem cum va fi miscarea, asa ca totul a fost mult mai simplu.

Intreaga experienta merita toti banii. Nu numai faptul ca am reusit sa zbor, ca si copiii s-au invatat cu inaltimea, dar parasailingul este cu adevarat un sport care trebuie incercat. Mi-a placut foarte mult sa incerc si sa reusesc sa zbor, mai ales ca in trecut nu am avut nici un fel de success pe acest plan. A fost minunat!

Apoi am coborat si capitanul a strans parasuta si am pornit la drum. V-am spus ca erau foarte buni profesionisti, dar cred ca si un pic ticniti. Cursa care a urmat a fost ca un film de groaza. La o viteza nebuna, salupa se lovea de valuri ca de ziduri, aruncandu-se inainte, fara vreo posibilitate de oprire. Noi ne tineam strans de margini pentru a nu fi aruncati peste bord. Eram ca in parcul de distractii, doar ca fara centura de siguranta.

Ne-a bagat in grotele din peretele Antalyei, ne-a bagat in cascada, in partea mai mica, unde a curs cascada pe noi, apoi ne-a dus pana aproape de caderea apei din cascada Antalyei de vedeam curcubeul intr-o zi torida de vara.

La intoarcere, ca sa fie si mai surpinzator, a inceput sa faca viraje. Binenteles ca tot la aceeasi viteza. Acum eram sus, de credeam ca vom cadea direct in apa, acum eram jos si vedeam ceilalti turisti deasupra noastra. Apoi am inceput sa inteleg ca mai bine era sus, cu parasuta, decat in coaja de nuca care salta in toate partile pe valuri.

Astfel s-a desfasurat excursia noastra cu parasailing pe Marea Mediterana. Ne-a placut zborul si vom mai incerca si altadata o astfel de aventura.

Trimis de amota in 06.12.10 00:32:01

VIZUALIZĂRI: 4267 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amota); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Alte salupe zburand pe Marea Mediterana. Parca toti erau la concurs.
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

sandu.53 [06.12.10 08:58:46] »

interesanta experienta, palpitanta si aparte! ai reprodus foarte bine aceasta "aventura' asa ca iti transmit felicitari!

biancuta [06.12.10 10:13:22] »

Interesanta experienta, adrenalina pura! Informatii foarte utile, mi-ar place si mie! Felicitari pentru prezentare si pentru curaj!

dorgo [06.12.10 15:01:11] »

@ amota... felicitari!

Oare aici s-a turnat filmul "Reintoarcere in laguna albastra" sau langa insula greceasca Skiatos?

amota [06.12.10 15:12:22] »

Va multumesc pentru aprecieri. A fost intr-adevar o experienta!

@dorgo

Am fost la Skiatos dar nu am poze de acolo. Mie mi s-a parut mult mai aglomerata marea la greci.

georgiana [06.12.10 20:45:17] »

Am citit cu nerabdare si m-am bucurat pentru tine ca ai gasit momentul potrivit si ca ai incercat acest sport si mai ales ca ti-a placut foarte mult.

Si eu imi doresc, dar inca n-a sosit momentul...

amota, biancuta, dorgo, georgiana, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂDe văzut / vizitat în regiunea Antalya: