ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2010
2 AD. + 1 COPII

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Un adevarat palat

Reveniti de la Florenta in punctul de plecare al mini vacantei in Italia - Venetia, am reusit dupa aproximativ 20 minute de orbecait prin labirintul din Venetia sa ajungem la hotelul unde rezervasem camere pentru ultimele 2 nopti.

Nu imi mai amintesc care era locul ocupat de acest hotel pe tripadvisor dar era undeva in primele 50 hoteluri din Venetia. Si nu sunt putine!

Preturile acum la hotelurile din Venetia erau minime fata de restul anului pentru ca este extra sezon, daca se poate vorbi de extra sezon in Venetia, un oras mereu asaltat de turisti.

Am avut 2 camere, pentru noi si prietenii nostri, dar o sa prezint camera in care am stat noi, dubla superioara. In primul rand trebuiesa spun ca arata exact asa cum e prezentata pe site-ul hotelului, surprinzator, tinand cont de faptul ca de cele mai multe ori pozele de pe site-urile hotelurile prezinta camerele mult mai frumos decat arata ele in realitate.

In momentul in care pasesti in camera te simti intr-adevar print. Un pat mare dublu cu un soi de mini baldachin, peretii acoperiti de o tapiserie rosie si un candelabru violet din sticla de Murano. Ramele oglinzilor, decoratiunile de la mobilier (inclusiv patul) erau toate in bronz, cu patina timpului (nu stiu daca reala sau creata). Mobilierul tot in stil venetian dar cu toate dotarile secolului nostru (inclusiv un LCD pe un suport in perete). Baia, desi nu foarte mare, era in schimb foarte eleganta, in ton cu restul camerei.

Hotelul nu este foarte mare, maxim 12 camere. Nu este foarte greu de gasit pentru ca se afla exact langa muzeul de istorie naturala catre care te indruma toate acele omni prezente indicatoare galbene din Venetia, fara de care imi greu sa imi imaginez cum ar putea gasi cineva o adresa.

Micul dejun consistent pentru un hotel din Italia, in sensul ca pe langa croissante si dulceata mai erau 2 feluri de mezeluri (nu grozave) si niste feliute de cascaval.

Cred ca pozele vorbesc de la sine, mult mai bine decat reusesc cuvintele sa descrie hotelul. Concluzie: fi-miu, cand a vazut camera a spus: asta e casa printului Filip mami (printul Filip din Frumoasa adormita de walt Disney :))

Trimis de oanaboteanu in 05.12.10 21:41:02
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2029 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oanaboteanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Si aici un pat suplimentar pe care l-au instalat fara sail solicitam
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 78.32 EUR pe cameră

dorgo
    [05.12.10 21:59:03]

Da, e frumos sa deschizi dimineata obloanele camerei tale de palat si sa apara Canalul Grande si Podul Rialto sub geam sau sa admiri chiar Turnirul Gondolierilor cu interesante "batalii acvatice" intre super-gondole... dar cred ca o camera la un palat-hotel de acest gen e extrem de scumpa...

oanaboteanuAUTOR REVIEW
    [05.12.10 22:02:05]

In aceasta perioada nu a ost chiar asa scumpa, doar 90 EUR/noapte. In perioada carnavalului costa triplu.

In plus in apropiere e un restaurant micut dar foarte bun si cu preturi destul de decente. Se cheama Al ponte si l-am regasit ca recomandat si intr-un ghid al Venetiei

luciaoradea
    [05.12.10 23:38:41]

Noi nu am stat in venetia ci in Lido di Jesolo. Si nu am fost deloc incantati de hotel si nici de amabilitatea angajatilor. Ma bucur ca voi ati avut parte de o sedere placuta. Astept pozele!

sandu.53
    [06.12.10 08:54:12]

intr-adevar hotelul arata nemaipomenit iar prezentarea facuta de tine este foarte buna si utila! felicitari! inteleg ca ati fost zilele acestea la Venetia! ati prins inundatiile ca la TV am vazut ca iar crescuse nivelul apei in oras!

georgiana
    [06.12.10 12:45:55]

Daca fiul tau s-a simtit si el ca un adevarat print, atunci merita sa platesti aceasta suma. Nici eu nu am dormit in Venetia, ci in Lido Di Jessolo, la Vila di Conti si la Rezidenta Benelux.

Felicitari pentru poze, care sunt intr-adevar foarte elocvente.

raducondurache
    [06.12.10 14:33:32]

Felicitari pentru destinatia aleasa, Venezia e unul din acele orase speciale in care iti doresti neaparat sa revii.

Cred ca locul in care dormi in Venezia e mai putin important, oricum de dimineata devreme pana tarziu in noapte nu ai suficient timp sa cutreieri piatetele, podurile celebre peste canale, sa admiri Palatul dogilor si Basilica San Marco, sa visezi cu ochii deschisi privind vitrinele din Murano, sa faci o plimbare cu gondola pe Grande Canale, sa faci plaja pe nisipul fin al Adriaticii de pe insula Lido.

oanaboteanuAUTOR REVIEW
    [06.12.10 14:47:49]

In aceasta perioada a anului la Venetia mareea este puternica. Managerul hotelului mi-a spus ca incepe in jur de ora 3 dimineata si atinge punctul maxim la ora 8.30 dimineata dupa care apa incepe sa se retraga. Intr-adevar asa era. La ora 8.30 am vrut sa iesim din hotel si straduta era toata inundata. La ora pranzului in schimb apa se retrasese, chiar si din piata San Marco (care este locul cel mai jos din oras) si era aproape uscat.

ziua pe care am petrecut-o noi in Venetia a fost una cu maree puternica, 136 cm (fata de nivelul obisnuit al apei).

anadragusin
    [06.12.10 17:44:18]

Puncte si de la mine. Intr-adevar camera arata superb, ca a unui print, o poza face cat o mie de cuvinte. Felicitari pt. review!

anadragusin, dorgo, georgiana, luciaoradea, oanaboteanu, raducondurache, sandu.53