ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2010
ÎNSCRIS: 18.11.10
JUN-2010

Către satisfăcător

China 2010 - pas cu pas (episodul 15)

Lee Marrow-Shanghai

Articolul este parte a serialului China 2010 - pas cu pas ce continuă cu episodul 15 - Shanghai, văzut de pe ambele maluri ale râului Huangpu

episoul anterior il gasiti aici

După o seară nebună la Expo 2010, ne-am propus o zi mai relaxantă, dacă putem spune așa, să vedem Shanghaiul de sus. Dintre două variante pe care le aveam la dispoziție, Oriental Pearl Tower şi Jin Mao Tower, am ales-o pe ultima, fiind ceva mai ieftină și beneficiind de o panoramă superioară. Până de curând cea mai înaltă clădire din oraş, Jin Mao a fost detronată de celebrul "desfăcător de bere, World Financial Center, a 3-a în topul mondial. A fost ridicată la începuturile dezvoltării moderne a orașului pe un loc atunci obscur, numit Pudong. Până în 1990 aici nu era decât un stabiliment rural, însă odată cu deschiderea Chinei către lume investițiile au început să curgă, transformând zona în una din cele mai cunoscute și puternice centre economice și financiare din întreaga lume. Lujiazui, un district din Pudong, a ajuns o zonă scumpă, plină de malluri în care predomină mărcile de lux. Aici se află cele mai înalte clădiri, aici se duce supremaţia, și nu doar în afaceri (cu cele mai importante sedii de firmă, cele mai luxoase hoteluri), ci şi pe vericală. Lângă Jin Mao urmează să se ridice viitoarea cea mai înaltă clădire din oraş. Pe hârtie este probabil în curs de proiectare alta şi mai înaltă. China se dezvoltă susţinut, iar Shanghai este locomotiva.

După ce am stat mai mult cu gâtul strâmbat pe sus admirând coloșii de oțel și beton, am ajuns într-un final la Jin Mao. Avantajul clădirii e că nu îți trebuie hartă pentru a o localiza. E suficient doar să-i urmărești vârful. Totul se învârte în jurul cifrei 8, considerată de chinezi a fi cea mai norocoasă. Clădirea are 88 de etaje, a fost inaugurată la 28.08.1998, până și biletul de intrare costă... 88 de yuani. Un lift rapid ne duce până în vârf. Priveliştea e mai mult decât spectaculoasă, ca în majoritatea turnurilor înalte, dublată de puzderia de zgârie nori din jur, aflată acum la picioarele noastre. Din punct de vedere al aglomerației urbane, Shanghai este o metropolă aflată pe locul 10 în lume, cu cei 18,4 milioane de locuitori ai săi. Avem noroc de vreme bună, vedem până departe. Distingem până şi OZN-ul și imensul pavilion al Chinei de la Expo. Clădirea poate fi înconjurată având posibilitatea de a vedea totul în jurul ei, din orice unghi. În mijloc însă este un spațiu gol. Printr-un hublou distingem un atrium aurit ce se desfășoară elicoidal în jos pe mai multe zeci de etaje. Este Grand Hyatt Shanghai, un hotel de 5* ce ocupă 36 de etaje ale clădirii.

Coborâţi din înălţimile urbane, am purces la exploatarea celei mai comerciale străzi din lume (susţin chinezii), celebra Nanjing Road. În plină zi nu pare prea spectaculoasă, magazinele sunt însă pline de produse de marcă deşi, să fim sinceri, ne-a plăcut mai mult Orchard Road din Singapore. Din nou am fost abordați de vânzători ambulanți insistenți, e drept că este destul de greu să te pierzi neobservat prin mulțime. O grămadă de chinezării se vindeau peste tot, multe magazine aveau produse promoționale cu Expo 2010. Cu greu am găsit o mâncătorie, un fel de autoservire cu fel de fel de mâncăruri ciudate și nedefinite, o "bombă" locală unde am băgat meniul preferat al oraşului, dim sum cu colţunaşi (dumplings).

Încet dar sigur, odată cu înserarea, ajungem pe Bund, promenada de pe malul lui Huangpu, unul din afluenţii marelui Yangtze. Admirăm superbele clădiri coloniale, vechi de mai bine de un secol, fiecare având arhitectura şi istoria sa, fiecare scăldată în lumini. Lumea se adună, clădirile de pe malul opus, din Pudong, se aprind rând pe rând într-un dans frenetic de lumini, vasele de croazieră străbat râul, promenada este plină de oameni. Ultimele imagini, ultimele poze. Înmagazinăm în memorie acea minunată panoramă de pe Bund. Shanghai este un oraș fascinant, desprins parcă dintr-o altă lume. E o seară perfectă pentru a ne încheia aventura în China. Mâine plecăm spre Hong Kong.

Albumul complet de fotografii îl găsiţi aici

Urmează episodul 16 - La revedere China, bine ai revenit Hong Kong!

Trimis de badge® in 05.12.10 14:47:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA. A mai fost în/la: China, Hong Kong, Macao

VIZUALIZĂRI: 2003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (badge®); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Promenada de pe Bund
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[05.12.10 16:08:03]

Propun aceasta melodie drept fond sonor, se poate insa schimba la cerere!

luciaoradea
[05.12.10 16:21:08]

Bravo, inca un review minunat in stilul cu care ne-ai obisnuit! Un vot maxim si de la mine! Astept ca de obicei sa vad si pozele!

dorgo
[05.12.10 20:08:04]

Inca un episod marca "badge" din interesantul serial al tarii cu cel mai numeros popor din lume, caci tot al cincilea locuitor ai Terrei, e chinez...

biancuta
[06.12.10 08:54:49]

Am citit cu placere! O tara foate interesanta, fascinanta! Felicitari! Superbe pozele, ma tot uit si nu stiu care-mi place mai mult!

ceasornicarul
[06.12.10 17:54:05]

Frumoasa descriere. Cum or fi reusit in doar 15-20 de ani sa ajunga asa departe? Este o enigma pentru mine evolutia lor asa de rapida.

biancuta, ceasornicarul, dorgo, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind China - o lume aparte: