ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
APR-2008

Un Pasti reusit la hotel Caciulata

Am amanat acest review in speranta ca va voi scrie unul dupa Revelion, actual, dar din pacate, din lipsa de timp ne vedem nevoiti sa ramanem acasa, ca atare va voi povesti care era situatia acum doi ani. Dupa ce am ales pana am cules (se dusesera de mult ofertele in Bulgaria) ne-am trezit ca nu mai sunt locuri decat la Caciulata la tripletii Oltul, Cozia, Caciulata. Mentionez ca desi pe majoritatea site-urilor figurau cu 3 stele, hotelurile erau de 2 stele plus, tip comunist, dar extraordinar de curate si primitoare. Acum am inteles de la agentie ca s-au renovat, redecorat, etc si chiar sunt de 3 stele. Un cuplu de prieteni, auzind de asa pomana (pe atunci) - cazare si masa all - la un pret atat de mic au fost imediat tentati sa mearga cu noi si cu o saptamana inainte le-am cumparat si lor bilete. Am fost foarte incantati deoarece cu ei am rezolvat si transportul si compania pt ca din pacate toti cunoscutii vroiau sa-si petreaca sarbatorile cu familia acasa. Noi mai fusesem in Caciulata incepand cu 2005 de cate doua ori pe an, nu la tratament ci la cules de mure, ei niciodata si de-abia asteptam sa le prezentam zona.

In ziua Z, facem traseul, Bucuresti - Pitesti - Ramnicu Valcea - Caciulata si dupa un drum lung din cauza opriirlor dese ba pe Dealul Negru la mici, ba prin talciocuri sa ne luam blugi ne prezentam la receptie cu voucherele. Hotelul Caciulata este amplasat in centrul statiunii intre drumul european E81 si Olt pe strada Calea lui Traian, nr. 790. Parcarea era gratuita si locuri destule desi era trecut de ora 16. La intrare avem o surpriza placuta - receptia arata foarte bine, domnisoara era foarte amabila si o surpriza mai putin placuta, cardurile de masa. Am intrebat-o la ce ne trebuiesc daca avem AI si ea ne-a explicat ca agentia ne-a vandut o oferta mult imbunatatita, avem toate mesele asigurate daca ne incadram in suma de 450 ron de familie, daca nu, platim diferenta. In fine, nu era sa ne strice sejurul o informatie atat de minora mai ales ca prietenii nostri tinusera mortis sa punem si de un gratar intr-una din zile, deci eram aprovizionati. Am platit taxa de statiune si ne-am luat cheile de la camere, la etajul 6, cu vedere pe spate ca alte camere nu mai aveau. Initial ni s-a parut un avantaj, ca aveam vedere spre Olt si nu spre sosea doar ca dincolo de Olt este ruta ocolitoare pt camioane si tiruri si noaptea mai ales se cam auzeau cum turau motoarele.

Camerele sunt mari, spatioase, cu pat matrimonial imens, tv cablu, frigider, telefon international, masuta, scaune, sifonier, atat ca mobilierul era cam vechi, fara miros insa. Baia la fel de spatioasa, cu dus, chiuveta si toaleta dar faianta si gresia se vedea ca era de pe vremea lui nea Nicu. Prosoapele si lenjeriile albe, imaculate. Balconul mare, curat cu vedere spre Olt, o incantare sa stai sa lenevesti si sa admiri salciile plangatoare deasupra apei. Caloriferul duduia pt ca fiind aprilie si aflandu-ne intr-o statiune subcarpatica era destul de rece afara. Pana ne-am desfacut bagajele si ne-am acomodat, s-a facut ora cinei si cum ne rodeau un pic soriceii am coborat sa vedem unde ne vom consuma cardurile.

Restaurantul categoria I este amplasat la parter si are o capacitate de 300 locuri, cu mese amenajate pt 4, 6 sau 8 locuri, dar fara salon de fumatori. Prietenii nostri care erau fumatori nu au primit prea bine vestea, insa au respectat regula. Intr-o singura seara a fumat un client recalcitrant, venit de la alt hotel ca la al lui nu-i mai placea si la toate insistentele sefei de sala a raspuns cu injuraturi. Omul era mai mult decat binedispus si nici 7 ani de acasa nu primise la vremea lui pt ca am avut un incident cu el la piscina si avea acelasi stil de: eu sunt number one in cartier, am venit sa ma distrez si fac ce vreau.

Ne-am ales o masa de 4 locuri, cu vedere spre Tv pt ca era un meci important si imediat au aparut ospatarii cu meniurile. Foarte amabili, ne-au recomandat specialitatea bucatarului, eu am ales un salau prajit cu mujdei si mamaliguta, ceilalti cate o friptura, ceva de baut si ca sa nu zapacim ospatarul am platit de pe un card toata masa. Preturile mai mult decat acceptabile, mici spre medii pe vremea aia as putea spune. Ne-am simtit excelent, servirea a fost prompta, fara timpi de asteptare, mancarea delicioasa iar la plecare am lasat ceva atentie pe masa pt ca de pe card nu aveau cum sa traga ceva. Dimineata aveam de ales dintre aperitive, la pranz si la cina ciorbe plus tot ce aveau pe meniu, si am incercat de toate, nu am primit nici un raspuns ca s-au terminat. A doua seara, prietenul nostru care este un pofticios a comandat si el salau prajit si am avut surpriza ca la plata erau trecute 2 portii. Am atentionat ospatarul si un pic incurcat ne-a spus ca a gresit aseara cand am platit una pt ca erau 200 grame in farfurie si ca pretul era la gramaj, nu la portie... n-am facut caz fiindca ne simteam bine, muzica ambientala buna, deja schimbam glume cu vecinii de mese, recomandari de meniuri... etc.

In seara de Pasti cand ne intorceam de la biserica am fost intampinati cu oua rosii si cozonac, poftiti la masa unde ne astepta clasicul meniu cu drob de miel, oua, telemea, ridichi, ceapa verde si vin rosu plus program de muzica. Pt astea nu ne-au cerut cardul si nici pt pranzul din prima zi de Pasti care a constat in ciorba de miel sau supa de pui cu taitei (care a fost cea mai buna supa pe care am degustat-o la un restaurant pana acum), apoi friptura de miel sau de pui la alegere si nelipsitul cozonac+oua rosii+vin rosu. N-o sa va vina sa credeti dar ne-au ajuns banii de pe carduri astfel incat la plecare a trebuit sa luam sucuri de la ei pe drum pt ca nu aveau cum sa le goleasca altfel. E drept ca am facut intr-o zi un gratar atat de lung de au mancat toti cainii maidanezi pe saturate cat am stat noi in statiune.

Hotelul dispune de baza de tratament, de piscina interioara si exterioara pe care unii temerari o foloseau. Eu si prietenul nostru nu am putut sa o ratam pe cea acoperita care e cu plata - 5 ron ora, mai mult nu am putut sa stam, ca ne ineca aburul si mirosul emanat de apa plus ca ne-am trezit cu cetateanul turmentat de la restaurant ca ne tot sarea in cap cu toate ca sariturile erau interzise. Dupa un scurt schimb de replici cu noi si cu supraveghetoarea, am iesit toti din piscina sa plecam. Culmea, cand a vazut ca nu mai are cui sa demonstreze ce bazat e a renuntat si el!

In noaptea de Pasti am vrut sa luam lumina de la Manastirea Turnu (care in luna august e raiul pe pamant, atatea flori sunt) dar era coada de masini pana la intalnirea drumului european cu varianta pt camioane asa ca am renuntat si ne-am intors la Manastirea Cozia unde era atat de aglomerat incat am avut impresia ca s-a mutat toata Oltenia acolo pentru o noapte. Cu chiu, cu vai am luat si noi lumina la ora 1, zgribulite de frig si cocotate pe toace. Nu va spun cum am facut cei 2 km de la manastire pana la hotel pt ca masina era dusa demult in parcare.

In cele patru zile cat a durat sejurul am avut timp sa vizitam Manastirea Cozia, Manastirea Turnu, Schitul Ostrov amplasat pe o insula in mijlocul Oltului si cea mai frumoasa cascada din tara dupa aprecierea mea, cascada Lotrisor. Situata la 6 km de Caciulata mergand spre Sibiu, pe partea stanga apare indicatorul, spre cascada, apoi alti 3 km pe un drum forestier. Se poate ajunge si cu masina - taxa 10 ron dar ce farmec mai are daca nu te bucuri de splendorile naturii, de verdele padurii, de susurul paraului, de bulbucii si valtorile pe care le face Lotrisorul, de ciripitul pasarelelor... Cascada se aude de departe, mai ales primavara cand debitul este mai mare si cand este atat de frumoasa si de impunatoare - 30 metri - ca iti taie respiratia. Am vazut-o de primavara pana toamna, de cate ori am ajuns in zona, facandu-i cunostinta cu toate rudele, colegii si prietenii nostri dispusi sa ne insoteasca si nu am auzit pe nimeni sa regrete efortul depus. Absolut toti au ramas impresionati, unii au urcat sus sa vada lumea de la inaltimea ei, altii s-au multumit sa se racoreasca la baza. Ma doare sa vad ca pe an ce trece oamenii o agreseaza din ce in ce mai mult. Anul trecut in august se faceau vreo 10 gratare chiar in buza ei de nu puteai face poze de fum, pe stancile de ies din lacul de la baza, domnisoare cochete faceau topless si se ungeau cu ulei, pe carare nu mai aveai loc de masinile parcate, etc... Anul acesta imi propusesem s-o vad inghetata, involburata, ninsa dar se pare ca va trebui sa aman intalnirea de iarna cu aceasta Minune. Mergeti voi s-o vedeti si aduceti-mi vesti despre ea!

Trimis de ninaa in 05.12.10 14:33:19

VIZUALIZĂRI: 3810 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ninaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Tripletii _ Caciulata, Oltul, Cozia.

valimi
[05.12.10 14:43:12]

Valea Oltului este o alta zona pe care nu am cercetat-o amanuntit inca.

Felicitari pentru review.

ninaaAUTOR REVIEW
[05.12.10 14:51:57]

@valimi, trebuie neaparat sa mergi, nici nu stii ce ai pierdut pana acum daca nu ai vazut cheile Oltului, apeductul, cascada, manastirile din zona, ce mai, pe mine m-au dus fortat in 2005 si de atunci duc eu pe toata lumea. Stai sa vezi fotografiile (le am pe calc din dormitor si acum printesa doarme acolo).

luciaoradea
[05.12.10 16:26:52]

Felicitari, si mie mi-a placut ce am citit! Daca ajung pe acolo voi sti ce sa vizitez! multumesc!

magdalena
[05.12.10 17:25:14]

Raman placut surprinsa de ceea ce am aflat vizavi de un sejur petrecut aici, eu am fost cand eram mica si credeam ca nici pana acum nu s-a mai facut ceva si ca nu se merita sa iei bilet aici.

@valimi, Valea Oltului merita, pe bune!

dorgo
[05.12.10 19:08:11]

@ ninaa... felicitari pt un review complet!... dar parca nu e normal ca de Pasti toata lumea sa se arunce pe Bulgaria a caror sejururi se vand cat ai clipi, iar daca nu mai raman locuri pe-acolo... o fi bine si la noi in tara...

valimi
[05.12.10 21:31:34]

Mai rau mi-am facut sa ma uit la fotografii, pe langa peisajele minunate am vazut si o magnolie ce dadea sa infloreasca in curtea Manstirii Cozia de m-a dat pe spate, de doi ani ma chinui sa "prind" un astfel de copacel in curte si nu reusesc...

celeste
[05.12.10 22:56:12]

Foarte frumoase locuri, am fost si eu acum 2 ani prin zona vreo 3 zile, asa ca @valimi fa-ti timp ca nu o sa-ti para rau.

ninaaAUTOR REVIEW
[06.12.10 14:26:11]

@dorgo, noi am vrut in Bulgaria atunci pt ca eu sunt topita dupa mare si alesesem un hotel cu piscina interioara. Am periat ofertele, am sunat la agentie, ne-a facut rezervarea, insa in ziua cand am mers cu banii sa platesc mi-au spus ca a venit altul mai repede si am pierdut rezervarea. Mi-au propus alt hotel dar nici n-am vrut sa aud pt ca nu avea piscina. Lumea se bate pe Bulgaria fiindca arunca pe piata niste oferte greu de refuzat, atunci un sejur la ei de trei zile era cat unul la Caciulata. Noi am ales aceasta varianta pt ca ne place zona, este relativ aproape de Bucuresti si nu este un traseu aglomerat pe care sa-l faci cu 10 km la ora ca pe Valea Prahovei. Daca ar fi sa aleg intre statiunea aceasta de mosi (cum ne lua cineva peste picior cand a aflat unde mergem) si Bulgaria ar castiga net Caciulata. Dupa mine nu exista tara mai frumoasa ca Romania, pacat ca nu am destul timp s-o vizitez.

@luciaoradea, @magdalena si @celeste va multumesc pt aprecieri.

@valimi, anul acesta voi incerca si eu sa prind niste magnolii si daca reusesc iti trimit si tie. Trebuie sa tii cont de sol in primul rand, poate nu-i prieste!

anadragusin
[06.12.10 16:25:25]

Felicitari ninaa!!! La hotel Caciulata am petrecut banchetul de sfarsit de liceu, am fost si la serbarile Zapezilor intrun an prin februarie. Nu-mi aduc aminte dacat distractia, voia buna si viata fara griji, amintiri placute ce-mi tin de cald pe vremea asta rece. Multumesc ca mi-ai adus aminte!

ascent
[08.12.10 22:41:06]

AmFostAcolo, mi-a placut, zona este deosebit de frumoasa! Felicitari pentru povestire!

vanda
[29.07.11 18:53:51]

Multumesc ninaa! In luna august urmeaza sa merg cu sotul meu, 6 zile, la Caciulata si cum nu am poposit prin zona (doar cat am vazut-o din trecerea masinii in drum spre litoral) si, deci, nu o cunosc, chiar ma intrebam cum am putea sa ne petrecem timpul liber si ce este de vazut prin apropiere.

Review-ul tau mi-e de folos, pozele sunt edificatoare si, daca si eu aveam o retinere si ma intrebam daca nu o sa ne plictisim atatea zile (eticheta de statiune de pensionari am mai auzit-o iar noi suntem activi din fire) dupa ce am citit articolul tau sunt mai linistita.

Am vazut mentionat si apeductul din zona. Poti sa-mi dai mai multe informatii despre el? E departe?

Inca o data multumesc, daca mai ai si alte recomandari, abia astept sa le citesc si... voi reveni dupa concediu, de data aceasta cu propriile impresii (sper ca placute).

anadragusin, ascent, celeste, dorgo, luciaoradea, magdalena, ninaa, valimi, vanda
Alte impresii din această RUBRICĂCăciulata Hotel / Complex Cozia [Căciulata]:

• pagină generată în 1.0896718502045 sec