ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
AUG-2009
single

Montserrat - visul unei zile de vara...

Intr-una din zilele calde de vara pe care mi le-am petrecut in Spania am ales sa vizitez complexul monastic de la Montserrat, aflat la aproximativ 50 de km de Barcelona, o oaza de spiritualitate si de istorie in mijlocul muntilor nu foarte inalti ai Catalunyei.

Cine se scoala de dimineata departe ajunge, asa ca la ora 8:30 eram deja la statia de metrou Placa de Espanya grabindu-ma spre terminalulul feroviar subteran care duce spre Montserrat.

Trenul R5 care ajunge la manastire nu este operat de reteaua RENFE (un fel de CFR spaniol) ci de FGC (reteaua regionala de cai ferate a Catalunyei), deci este un tren regional care pleaca din Placa de Espanya o data pe ora.

Am cumparat bilet dus-intors de la un tonomat de bilete din gara subterana (15 euro). Am avut noroc ca trenul sa fie in statie tocmai cand eu am ajuns pe peron si m-am urcat la fix.

Trenul arata cam ca un metrou, este mai micut decat trenurile obisnuite dar bineinteles foarte curat si civilizat. Calatoria dureaza cam o ora si... vreo 14-15 opriri ale trenului.

La manastire nu se ajunge direct cu acest tren (R5 face de fapt legatura cu Manresa, un orasel satelit al Barcelonei), turistii fiind nevoiti sa coboare fie la Statia Montserrat-Aeri, de unde trebuie sa ia telecabina, fie la urmatoarea statie Monistrol de Montserrat de unde se ia o "mocanita", un tren-cremaliera care urca spre inaltimi.

Fiind claustrofob de fel si nedorindu-mi sa stau inghesuit intre tinerii turisti americani extrem de zgomotosi in telecabina, am optat pentru un drum mai linistit cu trenuletul.

Imaginea este spectaculoasa, stancile slefuite parca de un pietrar urias dominand privelistea muntoasa a Montserrat-ului (putin peste 1200 de metri la varf).

Dupa alte 15-20 de minute am ajuns in gara mica de la Montserrat, de unde am urcat spre complexul monahal. Bineinteles la baza manastirii erau niste magazine cu suveniruri dar si muzeul pe care l-am vizitat pret de doua ore.

Am urcat pana la manastire dornic sa vad Madona Neagra, sculptura care reprezinta "inima" Montserrat-ului si a Catalunyei.

Este o traditie ca tinerii catalani care vor sa isi uneasca destinele, se vina sa se casatoreasca in fata lui "La Morenita", care vegheaza asupra acestei provincii de aproape un mileniu.

In fiecare zi sunt cozi imense pentru a putea ajunge la minunata statuie.

Si in ziua in care am fost eu erau aproximativ o mie de oameni care formau o coada mare pana afara din manastire, asa ca m-am multumit sa o admir de jos.

Am admirat manastirea in stil romanic cu influente gotice construita in secolele XI-XII, o perioada tulbure a istoriei continentului nostru. Dupa aceea am coborat si am intrat la muzeul manastirii care contine atat obiecte de cult, sculpturi, vesminte monahale din Evul Mediu, dar si lucrari pretioase de Picasso (mai ales desene din perioada de tinerete a artistului) Dali, Joan Miro, Monet si altii.

Facandu-se ora mesei, am intrat intr-o autoservire de la baza complexului de unde mi-am luat o paella cu 10 euro, nici mai buna nici mai rea decat prin alte locuri.

Dupa ce am mancat paella, am trecut si pe la vanzatorii de prajituri traditionale si de crama catalana, de unde mi-am cumparat o prajitura pe baza de migdale, deosebit de gustoasa cu "doar" 5 euro.

Si fiindca talentul meu de catarator nu imi dadea pace m-am hotarat sa urc si eu pe stancile care semanau cu degetele unui urias. Accesul spre munte se face iesind din complex si urcand spre sud. La inceputul pantei exista o troita cu o statuie superba infatisandu-L pe Domnul Iisus Hristos in fata unei cruci.

Cu "inainte" imi zic si pornesc, ca in tinerete, spre inaltimi. Dupa vreo ora de urcat picioarele nu ma mai asculta si sunt nevoit sa ma intorc, consolat fiind de faptul ca oricum mai aveam doar 45 de minute pana la plecarea ultimului trenulet spre Barcelona.

Ma simt obosit, dar fericit ca am putut admira acest loc minunat, unde se spune ca, in secolul IX, Fecioara Maria li s-ar fi aratat unor ciobani si unde ceva timp mai tarziu a luat fiinta acest loc de pelerinaj al intregii lumi crestine.

Cobor la timp pentru a lua trenul inapoi spre oras, privind pentru ultima data in urma, la aceste stanci binecuvantate de Dumnezeu.

In concluzie, daca va aflati in Barcelona, e musai sa va abateti o zi si pe la Montserrat, iar manastirea, muzeul si cadrul natural va vor bucura inimile, ochii si sufletul!

Trimis de sandu.53 in 05.12.10 14:32:48

VIZUALIZĂRI: 5871 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Stancile Montserrat-ului vazute din tren
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

valimi
[05.12.10 14:38:41]

Un nou review marca sandu. 53 despre locurile din visele lui si visurile noastre.

Felicitari!

luciaoradea
[05.12.10 16:08:58]

Un vot si de la mine! Tare frumos povestit! E o placere sa citesc astfel de review-uri, parca sunt si eu acolo! Astept pozele, trebuie sa fie minunate!

Cum a fost prajitura cu migdale (cu migdale prajite sau cu crema) ?

magdalena
[05.12.10 17:02:24]

In afara de catarator, ai talent si de povestitor...

Daca inainte de a merge in tarile in care am fost in acest an mi-au fost utile impresiile unor useri de pe acest site, in mod sigur pentru Spania tu imi vei fi un adevarat ghid!

In Montserrat te poti caza?

[05.12.10 17:23:13]

@luciaoradea - prajitura a fost cu crema de migdale si a fost delicioasa (am cumparat-o de la un stand de dulciuri traditionale aflat la intrarea in manastire).

@magdalena - din cate stiu nu te poti caza la manastire, cel mai apropiat oras cat de cat mare este Manresa dar eu iti recomand sa te cazezi in Barcelona pentru a fi mai aproape de cat mai multe obiective turistice. La Montserrat se ajunge in circa 1 ora si 20 de minute plecand de la Barcelona, Placa de Espanya!multumesc pentru cuvintele frumoase si-ti voi da pe cat se poate orice sfat necesar unei vizite in Spania despre locurile pe unde am fost!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
corinne
[05.12.10 18:11:36]

Un obiectiv turistic de retinut pentru o eventuala vizita in Barcelona. Privelistea este superba iar pozele realizate sunt deosebite. Felicitari!

dorgo
[05.12.10 18:42:12]

@ sandu 55... felicitari pt review... am vazut un program "over 55-dar mai trebuie sa iei cu tine o persoana), care are numeroase oferte in Spania-Madrid, Barcelona, insule, etc... in extrasezon... o saptaman la 400 eue, 2 saptamani la 450 euro si 3 saptamani la 500 euro... Felicitari!

[05.12.10 18:48:19]

@valimi, @corrine, @dorgo - multumesc!

@dorgo am vazut ofertele respective sunt intr-adevar extrem de atragatoare, doar ca sunt in extrasezon, dar tot merita! sunt si pentru alte tari -ex. Cipru!

biancuta
[05.12.10 19:06:00]

Superbe locuri! Barcelona are foarte multe de oferit! Ce e paella?

[05.12.10 20:38:17]

@biancuta, paella este un fel de mancare tipic spaniola si de mare traditie, care in functie de zona in care esti in Spania poate contine mai multe tipuri de ingrediente specifice acelei zone -fructe de mare sau pui, carnaciori dar obligatoriu orez, sofran, multe legume de diverse feluri... toate amestecate si prajite in ulei de masline intr-o tigaie cu toarte in care apoi ti se si serveste! la paella de regula se bea vin! oricum nu sunt un bucatar prea bun, asa ca reteta banui ca nu este asa simpla cum am prezentat-o eu!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
celeste
[05.12.10 22:14:01]

Noi am ratat Montsserat anul trecut, dar la anul daca ajungem in Spania este primul obiectiv pe care o sa-l vizitam, oricum am vazut poze la prietenii nostri iar peisajul este de vis... referitor la paella nici nu vreau sa o mai vad in fata ochilor pentru ca am mancat cu pofta si mi s-a aplecat.

celeste
[05.12.10 23:04:12]

webmaster, rw-ul e scris in anul 2303? ... ce misto suntem nemuritori...

raoulp55
[06.12.10 08:37:32]

Frumoase locuri, frumos povestit, in stilul caracteristic al tau, @ sandu. 53... Ma faci sa-mi doresc sa ajung acolo cat mai curand.

ileanaxperta*
[06.12.10 11:50:57]

Amfostacolo, la Montserrat in vara lui 2007, am si scris pe site impresii. Mi-a placut enorm, de la drumul serpuit cu autocarul si cel cu trenul cu cremaliera care ne-a bagat si prin tunel. De acolo, de sus, se deschide o panorama de iti taie pur si simplu respiratia si iti vine sa iti iei zborul spre inaltimile de piatra ca niste colti de ferastrau ai muntilor Montserrat.

Iar manastirea in interior este ceva de vis... Cine nu a vizitat-o, sfatul meu: nu mai stati pe loc si cand ajungeti in Spania, in zona, treceti si pe acolo. Veti avea la ce va minuna... Drum bun!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[06.12.10 18:11:29]

multumesc inca o data tuturor celor care si-au gasit timp sa citeasca si eventual sa aprecieze atat review-ul cat si fotografiile!

@celeste, review-ul a fost postat cand cred ca a cazut serverul motiv pentru care a primit data remarcata si de tine si pentru care cred ca ramane postat pe pozitia pe care inca o vedem (la fel ca review-ul lui @dorgo) ! sper sa se modifice data review-ului cat mai repede!

cristinapop
[06.12.10 18:22:41]

foarte frumos

felicitari

anadragusin
[06.12.10 20:31:21]

Daca-i musai cu placere, doar sa ajung pe acolo! Un review de exceptie cu poze superbe! Felicitari @Sandu. 53!!!

[06.12.10 20:57:42]

multumesc @cristinapop, multumesc @anadragusin!

irma_ro*
[06.12.10 23:02:31]

foarte frumoase pozele, iar review-ul la fel

un vot

rsimona
[04.01.11 20:46:21]

Am fost acolo si e minunat! Nu trebuie ratat!

anadragusin, biancuta, celeste, corinne, dorgo, ileanaxperta*, irma_ro*, luciaoradea, magdalena, rsimona, sandu.53, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Montserrat: