ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2010
    DIN: ORSOVA
    ÎNSCRIS: 30.11.10
    AUG-2009

Mai aproape de Dumnezeu - Domul din Koln

Mai aproape de D-zeu, asa m-am simtit cand am ajuns in fata Domului din Koln! Trebuie sa recunosc, ca am citit si alte postari, ale d-voastra cu privire la aceeasi destinatie, mi-au placut, vi-am apreciat review-urile si as vrea sa nu plagiez pe nimeni, doar sa-mi scriu si impresia mea despre acest loc, minunat, sa incerc sa va conving ca ''merita vazut! ''Am citit unul dintre review-uri si am sesizat, ajutorul ''unchiului google'', asa ca eu n-am sa va expun datele fondarii, motivul si nici pe ce loc s-ar afla in lume, datorita innaltimii, doar sentimentul si dimensiunea in care te transpui, atunci cand esti acolo!

Acum aproximativ 10 ani, cand am pasit pe ''pamant german'', sotul meu, m-a invitat sa-mi arate Domul din Koln, fiind o mare atractie turistica si cea mai apropiata de locul in care locuim. Am inceput sa rad, de ce ar fi trebuit sa vad o biserica (dar trebuie sa recunosc ca nu stiam pe atunci nimic despre acest dom), dar din dorinta de cunoastere am pornit spre Koln. Am parcat masina, intr-o parcare subterana, destinata in principiu Garii din Koln, am traversat gara si dintr-o data m-am trezit intr-un loc plin de lumina si inconjurata de mii de oameni... cand am ridicat privirea, am vazut in fata ochilor o cascada de dantela gri si cu cat ridicam privirea mi se parea ca nu se mai terminau pana la Soare, doua turnuri scaldate in lumina! Cascada de dantela gri din fata mea, era cea mai impresionanta structura gotica si apoi cum sa nu ai impresia ca turnurile ei ajung pana la Soare, ca pana la varfurile lor sa tot fie vre-o 170 de metri. Am urcat emotionata cele cateva zeci de scari, ce duc la intrarea principala din dom, am facut primul pas inspre 'nauntru si sobrietatea, raceala si mirosul de tamaie mi-au taiat respiratia, ridicand din nou privirea in sus, am zarit raze de Soare colorate, datorita vitraliilor, impartite in mii de bucutati multicolore, privite per ansamblu, vedeai intruchipat cate-un sfant si nu era unul, erau zeci, de jur imprejurul bisericii. In altarul principal, am zarit trei racle aurite, dupa o cortina filigramata de fier forjat! Aici se spune ca ar fi depuse relicvele celor trei magi, care s-au inchinat lui Iisus, istoria spune ca domul a fost construit cu destinatia de a pastra aceste moaste, dar multi sunt sceptici, spunand ca in sicriele aurite nu s-ar afla nimic (asta asa ca o barfa mica de Koln). Urcarea pana la ultimul metru din turnuri este deschisa publicului larg, insa eu nu am facut-o, avand oarecare fobii. De acolo de sus, se poate vedea intreg Kolnul in toata spledoarea lui, iar Rinul serpuind, traversandul, domul poate fi zarit din toate unghiurile metropolei, datorita inaltimii si asezarii sale pe o colina mai innalta.

Am ramas, fiind si acum profund impresionata de ''o minune'', creata de om si asta in urma cu cu aprox 750 de ani, de maiestria mesterilor de atunci! Si constructia lui nu s-a oprit nici acum, lucrandu-se la renovare si intretinere pe tronsoane aproape tot timpul.

In speranta ca v-am consvins, ca merita vazut Domul din Koln, tin sa le spun d-nelor ca in apropierea Pietei Domului din Koln, se poate face shopping, in adevaratul sens al cuvantului!

Trimis de tina 25* in 04.12.10 01:20:02

VIZUALIZĂRI: 4110 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tina 25*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.12.10 07:31:22]

@tina 25

Ai promis la primul tau review, ca pe asta-l postezi la locul lui. Nu s-a intamplat asa. Ai creat o rubrica noua, cu toate ca, exista pe sait deja o rubrica Koln si imprejurimi, aici, unde adunam impresiile de calatorie din Koln. De altfel, tot acolo, mai exista un review despre Domul din Koln, scris de colega @ileanaxperta.

Acum, o sa-l mute la locul lui un coleg. Rog pe viitor, sa folosesti cu incredere functia Cautare, de pe prima pagina a saitului, stanga-sus.

Multumesc.

dannek
    [04.12.10 08:24:01]

felicitari, ai scris frumos despre un edificiu asa de grandios!

[04.12.10 08:32:38]

Mutat la rubrica "Koln si imprejurimi" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

any*
    [04.12.10 09:54:09]

@Tina, felicitari pentru acest review, un vot si de la mine...

[04.12.10 10:27:09]

am atasat acest fond sonor!

dorgo
    [04.12.10 10:54:07]

Frumos review! Din cate stiu eu, e cea mai mare constructie din Europa... mai mare si decat Catedrala din Reims, Notre Dame din Paris si Domul din Milano... dar mai mica decat Casa Poporului care e a doua cladire din lume dupa Pentagon... cu o luneta buna, se vede si de pe Luna.

raducondurache
    [04.12.10 11:18:22]

Felicitari pentru review, si noi am fost anul trecut la Koeln, e intr-adevar o destinatie minunata si ne face placere sa ne reamintim locuri recent vazute.

Atasez si eu cu aceasta ocazie cateva fotografii si... 400 puncte.

Schoene Reise!

Cristian_h*
    [04.12.10 11:53:05]

M-am intrebat de mai multe ori care este cea mai mare catedrala gotica, si aici sunt doua raspunsuri, ca inaltime este cea din Ulm cu 161m secundata de aceasta din Koln cu 157m, ca si suprafata surpriza... cea mai mare catedrala gotica este Catedrala Episcopala Sfantul Ion cel Divin din New York si ocupa o suprafata aproximativ egala cu doua terenuri de fotbal!!!

In ceea ce priveste catedrala din Koln, am vazut o poza din timpul celui de-al doilea razboi mondial in care pur si simplu singura silueta acesteia se inalta spre cer in rest totul in jur era ras pana la pamant. Cu toate ca a fost lovita in plin de 17 bombe edificiul a rezistat, ulterior aliatii au realizat ca cele doua turnuri sunt un foarte bun reper asa ca acest lucru a salvat magnifica structura!

tina 25*AUTOR REVIEW
    [04.12.10 13:56:43]

Imi pare rau, dar nu reusesc niciodata sa ma incadrez unde trebuie, promit degeaba ca nu imi dau seama unde gresesc si cum as putea face altfel.

tina 25*AUTOR REVIEW
    [04.12.10 13:59:25]

DANKE SCHON!

georgiana
    [04.12.10 15:41:10]

Apeciez descrierea si fotografiile tale din Koln, dar poate iti faci timp sa ne scrii si un review despre orasul Orsova, pentru ca am vazut la usercard ca esti din Orsova.

Vot+superbonus.

[04.12.10 16:23:55]

@tina 25

nu imi dau seama unde gresesc si cum as putea face altfel.

Inca din primul meu ecou ti-am explicat:

Adica vrei sa urci un review despre Koln, tastezi Koln in fereastra si dai cautare. O sa-ti apara Koln si imprejurimi si jos gasesti un buton adauga review simplu, dai click pe el si... nimic mai simplu.

[17.12.17 13:23:04]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Domul din Koln. Alte biserici de vizitat» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: La pas prin Koln şi împrejurimi]

any*, dannek, dorgo, georgiana, raducondurache, tina 25*