ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2010
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
DEC-2010

O zi ploioasa de... iarna

Ce poti face intr-o zi ploioasa de... 3 decembrie!?!? FOARTE CORECT sau poti sa-ti iei gagica, prietenul si cu gagica lui si sa vizitati Muzeul Memorial Paul Constantinescu din PLOIESTI!

O sa fiti foarte surprinsi cand veti afla ca aproximativ 75% din ploiesteni habar NU au de existenta acestui muzeu la ei in oras!!! Tocmai prin acest review se doreste marirea procentajului in randul ploiestenilor (si/sau neploiestenilor) care stiu de existenta acestui muzeu.

Asa ca eu zic sa o luam pe capitole:

1. LOCATIA: Strada Nicolae Balcescu Nr. 15, undeva in spatele teatrului de papusi Ciufulici, in statis lui 104 de la Armoniei, pe undeva prin spatele hotelului Prahova; recunosc suna destul de complicat dar doresc sa va dau mai multe detalii ca sa nu avem vorbe ca v-ati ratacit din cauza mea!!!

2. PERSONALITATE: Cine e Paul Constantinescu! ? Considerat al doilea mare compozitor roman dupa George Enescu, Paul Constantinescu s-a nascut la 30 iunie 1909 in PLoiesti si a decedat la data de 20 decembrie 1963 la Bucuresti.

3. ACTIVITATE: Ce a facut de asa de faimos! ? A compus muzică de teatru, muzică simfonică, muzică vocal-simfonică, muzică de cameră, muzică pentru pian, muzică corală, muzică vocală, muzică de film.

4. MUZEUL: a luat fiinta la data de 20 decembrie 1993 la comemorarea a 30 de ani de la moartea sa, iar cladirea a fost o donatie a fratelui marelui compozitor. Muzeul gazduieste partituri, discuri si documente care amintesc de marele compozitor Paul Constantinescu.

Din pacate in prezent cladirea se afla intr-un proces de "peticeala" continua, neimplicarea si nepasarea autoritatilor lasand urme pe fatada si interiorul cladirii. Cel mai trainic din tot patrimoniul muzeului este un... sequia secular aflat in curtea muzeului. Un siite oficial al muzeului nu exista dar ceva informatii mai puteti afla aici: click aici sau aici: click aici!!!

Cu speranta ca v-am facut curiosi de acest inedit muzeu va astept la noi la PLOIESTI la Muzeul Memorial Paul Constantinescu! Dati-mi un semn si ma ofer ghidul vostru prin PLOIESTI!!!

Aha si sa NU uit: fiind muzeu programul este zilnic 9.00-17.00 iar lunea este inchis, taxa de intrare 8 lei!!!

Trimis de RobertCodescu in 03.12.10 22:32:25

VIZUALIZĂRI: 2006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bustul lui Paul Constantiniescu din curtea muzeului
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

valimi
[04.12.10 07:24:49]

Bravo, macar cand e vremea rea si nu avem alte motive pentru a iesi din casa sa le mai calcam pragul acestor muzee din orasele noastre.

Puncte de la mine!

[04.12.10 08:46:36]

MULTUMESC @valimi pentru lecturarea acestui review!!!

webmasterXY*
[04.12.10 09:56:35]

conform regulamentului s-au retras cele 1000 PMA acordate automat.

celeste
[04.12.10 11:20:19]

Sa-ti spun sincer eu una nu as iesi din casa pe vreme urata sa vizitez muzee... pentru asta nu pot decat sa te felicit.

dorgo
[04.12.10 11:29:53]

Pana azi nu stiam ca acest compozitor al carui nume il auzeam adesea la radio, e nascut la Ploiesti, oras vestit mai degraba prin colosul Petrom, echipa de baschet Asesoft, hipodromul pe care nu se mai tin curse de cai si restaurantul lui Doroftei, unde "bei si mananci cat vrei"...

santana*
[04.12.10 12:16:49]

Dorgo, mai e ceva legat de Ploiesti. Sa nu se supere totusi prietenul Robert mine. Se zica ca in momentul in care soferul unei masini cu nr. de Prahova da semnal stanga, sigur va vira la dreapta. Si nu uiti de Astra si de mult mai amarata Petrolul.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.12.10 13:33:41]

Şi vă rog să nu mai uitaţi: Ploieştiul a fost singurul oraş-republică din ţară!!!

[04.12.10 16:09:01]

@webmaster am intels!!!

@celeste pai daca:

NU sunt bani de numarat

Si reviewuri de postat

Cel mai bun e un muzeu

Cel putin asa cred eu!!!

@dorgo dar de IL Caragiale, Nichita Stanescu sau (mai nou) Alina Dumitru (campioana olimpica la judo) NU ai auzit! ? ! ? Acum stii si de ei!

@santana la Ploiesti a mai fost o campioana la fotbal > Prahova Ploiesti (undeva inainte de marea Unire) si la volei masculin o tripla campioana nationala si daca mai gasesc vin sa te anunt: P

@Dragos cum adica "a fost singurul oraş-republică din ţară" vrei sa insinuezi ca NU mai suntem! ? ! ??

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.12.10 16:50:11]

Nu; şi nu insinuez, e trista realitate: republica de la Ploieşti a durat doar o zi! (8 august 1870)

magdalena
[05.12.10 17:12:44]

Eu cred ca multi nu au habar de muzeele din orasul lor...

[05.12.10 19:47:20]

@Dragos stiam asta era o gluma nevinovata!!! Normal ca m-am interesat si yo de ce sunt "republican"!!!

@magdalena nici NU ai idee ce adevar graiesti si NU ma refer doar la orasele foarte mari ci chiar la localitati mai mici!!!

celeste, dorgo, magdalena, santana*, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeul Memorial 'Paul Constantinescu':

• pagină generată în 0.061946868896484 sec