ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2010
ÎNSCRIS: 18.11.10
JUN-2010

Către satisfăcător

China 2010 - pas cu pas (episodul 13)

Articolul este parte a serialului China 2010 - pas cu pas ce continuă cu episodul 13 - Sosirea în Shanghai

epidosul anterior il gasiti aici

Sunt puţin cam ameţit de la aerul condiţionat care a bătut toată noaptea spre mine, dinspre tavan. Călătoria cu trenul se apropie de final, a trecut destul de repede. De dimineaţă, chinezii s-au înfipt direct în supe, pe post de mic dejun. Afară plouă mocăneşte. Am trecut în revistă toată zona industrială de la periferia Shanghai-ului, plină de fabrici. Ne-a atras atenţia o subsidiară Volkswagen "Made in China". Marca germană, în special un model vechi de Jetta, este preferata taximetriştilor. Inexplicabil, stăm de două ore pe loc. Nu mai are sens să mă agit, şi aşa nu am pe cine să întreb.

Am ajuns într-un final în Shanghai. Ieşim din gară, zona este înţesată de lume. Ni se deschide înaintea ochilor un oraş diferit total faţă de ce am văzut până acum în China, o adevărată metropolă. Zgârie nori, reclame mari şi luminoase, lume bine îmbrăcată, grăbită, restaurante peste tot. Parcă am fi ajuns în altă ţară, deşi e doar zona gării. Sărim într-un taxi şi mergem la hostel. Rezervarea am făcut-o în urmă cu o lună pe booking.com la un scor extrem de tentant: 17€/camera pe noapte, ultracentral. Să vedem ce găsim. Aştepările sunt pe măsura preţului: locaţia este într-adevăr ideală, hostelul curăţel, dar când deschidem uşa camerei facem ochii mari şi ne uităm unul la altul cu feţele căzute. Am primit cea mai înghesuită cameră în care am stat vreodată, cu tot cu baie estimez că avea maxim 6m². Într-un oraş ca Shanghai (ca şi în Hong Kong dealtfel) spaţiile sunt mici şi exploatate la maxim. Baia era dimensionată mai bine, cam o treime din totalul camerei, chiar şi aşa se puteau face lejer duşul şi nevoile în acelaşi timp. Troll-ul nostru abia încăpea între pat şi uşa de la intrare, iar ca să intrăm în baie săream peste el. Am cerut la recepţie o cameră ceva mai decentă, aveam să o primim în ultima noapte. A fost o idee mai mare dar ţinând cont că nu avea baie, până la urmă nu am realizat mare brânză. Singurele plusuri au fost poziţia ultracentrală şi preţul mic.

Trebuia să luăm urgent biletele de tren către următoarea destinaţie, Hong Kong. Ne întoarcem în gară şi căutăm casa de bilete. O hală imensă cu peste 25 de ghişee, toate pline, cu minim 50 de oameni la câte una. Nu ne mai miră aglomeraţia, ne-am obişnuit cu ea. Gălăgie ca la bursa din New York, eu oricum aveam urechile înfundate de la aerul din tren. După ce suntem îndrumaţi greşit către două cozi, nimerim în fine la cea cu vorbitor de engleză şi ne punem pe aşteptat. După o oră în infern (era îngrozitor de cald) ajungem în faţa ghişeului şi suntem informaţi că următorul tren spre Hong Kong este disponibil peste 20 de zile... Ei, bravo, în acel moment Renate se schimbă la faţă. În următoarele ore, în timp ce mintea mea lucra la combinaţii şi rute alternative, ea se perpelea că "... o să rămânem în Shanghaaaaaiii... !!! ". Sun agenta de la Emirates (cea cu încurcătura vizelor): toate avioanele din Shanghai vin şi pleacă pline ochi, datorită expoziţiei mondiale. Primesc un pont salvator de la o prietenă cu agenţie de turism, dar trebuie să iau biletele de pe net. Renate, până nu am găsit un avion spre Hong Kong nu s-a liniştit, dar în momentul în care a văzut confirmarea biletului pe mail şi-a revenit. Buuun, avem şi ultimul tronson, deşi ne-a vărzuit un pic bugetul, dar... suntem în Shanghai!

O cină cu dumplings (găluşte sau colţunaşi umpluţi de obicei cu carne), specialitatea bucătarilor din Shanghai, mâncată însă cu noduri datorită întâmplărilor de mai sus (încă nu luasem biletele de avion) şi o plimbare pe promenada de pe Bund încheie o zi destul de agitată. Eram însă optimişti pentru cele ce vor urma. Nu mai aveam grija transportului, cazările erau planificate conform programului, cu bugetul stăteam încă bine iar zilele următoare promiteau experienţe ce aveam să le trăim la maxim.

Albumul complet de fotografii îl găsiţi aici

Urmează episodul 14 - World Expo 2010 Shanghai

Trimis de badge® in 03.12.10 09:04:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA. A mai fost în/la: China, Hong Kong, Macao

VIZUALIZĂRI: 2395 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (badge®); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Shanghai, perla Orientului
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

sandu.53
[03.12.10 11:17:37]

excelent si acest episod XIII! interesante si fotografiile! astept urmatorul episod! felicitari!

ceasornicarul
[03.12.10 11:50:14]

Totusi parca prea mare este aventura sa pleci de unul singur, stai mereu cu grija rezervarilor daca sunt, ori nu, eu prefer agentiile de turism, grupurile organizate, chiar daca se mai greseste macar suntem mai multi rataciti si nu doar doi.

badge®AUTOR REVIEW
[03.12.10 11:58:23]

@ceasornicarul - depinde cum te-ai obişnuit. Eu nu aş putea altfel, mă simt liber să merg şi să văd ce vreau, fără a fi constrâns de vreun program. Dacă China ţi se pare grea pe cont propriu, ce să mai spunem de India, Tibet, Peru sau altele de acest gen... ? Spre ex. am un prieten care în acest moment e în jungla din Sumatra. Te-ai vedea singur acolo, fără ghid... ?

ceasornicarul
[03.12.10 12:05:22]

De felul meu sunt mai lenes imi place sa iau totul de-a gata, prefer sa se agite altii in locul meu si aici ma refer doar la concediile realizate mai departe de casa. Pe aici pe aproape ma implic personal imi organizez singur rutele, rezervarile. In jungla sigur n-as fi singur, de capul meu si poate doar pentru cel mult doua zile si nu neaparat din cauza fricii cat mai ales al confortului. Imi place sa am un pat curat si o baie fierbinte pe unde ma duc.

irma_ro*
[03.12.10 12:42:22]

foarte frumos si acest episod, pot spune ca il asteptam

iar de poze nu pot sa spun decat ca sunt superbe

felicitari si vot

luciaoradea
[03.12.10 18:34:20]

Inca un review interesant, insotit de poze deosebite! Ursii panda sunt o splendoare iar turnul din Xian este grozav! Felicitari, astept episodul urmator!

anadragusin
[04.12.10 01:12:34]

Imi place mult cum expui trairile tale din calatorii, fiecare episod ma transpune un pic in pielea ta. Nu stiu daca as putea sa fac ceea ce faci tu, esti un om puternic si cu mult curaj. Votul cu nr. 13 pt. episodul 13. Astept episodul urmator...

ford
[26.09.18 19:52:00]

@badge®:

Aveti, un talent deosebit si captivant in a povesti in scris!

Vreau si eu sa ajung in China, probabil ca in 2019 lucrurile sau mai modificat putin!

felicitari pentru rabdarea si placerea de a impartasi experienta dumneavoastra si celiorlalti!

anadragusin, badge®, ceasornicarul, ford, irma_ro*, luciaoradea, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind China - o lume aparte: