ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2010
ÎNSCRIS: 11.08.09
JAN-2010

"' Der Metzgerwirt ist eine der besten Adressen in München :) ''

In acest restaurant 'de familie' am ajuns dupa o scurta vizita la Nymphenburg Schloss. Am intrat orbeste, fara sa stim/auzim nimic despre el, dar ne-a incantat foarte mult atmosfera calduta si decorul rustico-bavarez. Asa ca am luat frumusel loc la masa si am asteptat. Nu foarte mult evident, in mai putin de 2 minute am fost intampinati de proprietar, un personaj foarte placut si amabil, care ne-a oferit prompt meniuri in limba germana, insa a avut rabdare sa ni-l traduca personal in engleza si sa ne faca diverse recomandari. Asa am ajuns sa comandam, eu o traditionala Pfankuchensuppe (o supa cu bucati de clatite) si vestitul Sauerbraten, iar restul gastii porc cu sos de ciuperci si taitei bavarezi (am uitat denumirea exacta, probabil o sa mi-o amintesc abia cand mai vad un meniu in fata...). Plus bericile de rigoare. Si ne-am pus cu emotii pe asteptat mancarea. Din nou, n-am stat mult (ce-i drept nici nu era foarte aglomerat restaurantul in acel moment), aproximativ 5 minute pana la sosirea supei si inca 15 pana la sosirea felurilor principale.

Si emotiile ne-au fost rasplatite, portiile au fost excelente atat calitativ cat si cantitativ, iar la final gazda feminina ne-a cerut si feedback. Noi, multumiti la maxim i-am laudat si mai ca nu ne-am rostogolit pana la iesirea din restaurant :))

Sa nu uit de preturi, fiecare am dat cam 14-15Eur pe felul principal, supa 3.5Eur iar berile 3-4Eur. Raport cantitate+calitate/pret foarte bun.

Nota 10 pentru servire, amabilitate si mancare.

P.S webmaster, te rog sa ma scuzi, dar nu am gasit o metoda prin care sa marchez titlul ca fiind un citat. Poti sa ma ajuti cu asta?

Trimis de crissu in 02.12.10 22:15:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: Berlin, Augsburg

VIZUALIZĂRI: 2924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crissu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Interiorul restaurantului

Costi [02.12.10 23:28:50] »

Der Metzgerwirt ist eine der besten Adressen in München

Iniţial, citind în nemţeşte în titlu că este unul din cele mai bune locuri, am crezut că ştii nemţeşte, dar a urmat faza cu tradusul în engleză şi am înţeles că e un citat. Interesant este că aţi putut să vă înţelegeţi în engleză, pentru că în Germania doar cei tineri vorbesc englezeşte.

Despre supa cu clătite n-am mai auzit până acum, dar în privinţa supelor, nemţii au gusturi mai ciudate. Înţeleg totuşi că a fost bună.

Dar ştii ceva? ai inversat ordinea. Păi mai întâi trebuie să mâncăm şi apoi să bem berea, nu invers.

Vezi, acum mi s-a făcut foame şi berea am băut-o deja la celălalt review.

Între timp, am găsit şi restaurantul click aici

Comentariile sunt de bine.

crissu [02.12.10 23:38:17] »

@Costi, de asta am si mentionat ca a fost destul de amabil incat sa ne traduca, am avut si experienta opusa, in care ne-au luat meniurile si ne-au zis ca nu-s obligati sa le traducasi noi nu ne-am mai simtit obligati sa mancam acolo, evident!

Eu una stiu fix o boaba de germana (titlul l-am gasit printre recenziile de pe google maps si am inteles ce inseamna, asa ca l-am postat cu buna stiinta: p), nu destul cat sa inteleg chiar tot ce scrie in meniuriCum vad ca tot ajung din ce in ce mai des pe la popoare vorbitoare de aceasta limba, ma gandesc sa ma apuc mai serios

Vis-a-vis de supa, e mai buna decat Kugelsuppe-ul austriecilor, e tot ce pot sa zic Asta chiar mi s-a parut gustoasa si bucatile de clatite sunt ca niste taitei mai pufosi... interesanta, eu zic ca merita incercata si astept un feedback.

Multam' ca ai postat link-ul, eu m-am gandit ca se gaseste pe google maps, dar mai bine asa. Raman datoare

crissu [03.12.10 13:36:02] »

@Costi, mi-am amintit ca am mai incercat o supa, nu mai tin minte cum se numea, desi am zis ca o retin, sa nu mai pun degetu' pe ea in meniu niciodata e vorba de o supa de vita servita cu un galbenus crud in ea... pot sa dau si poze la cerere, dar nu sunt prea apetisante: p

webmaster7 [03.12.10 13:48:42] »

Am pus titlul intre ghilimele, sper ca e mai sugestiv acum ca e un citat.

crissu [03.12.10 14:01:35] »

eu ma gandeam (si-am tot incercat) la un italic, dar e ok si asa.

Multumesc!

luciaoradea [03.12.10 18:40:03] »

Un review scurt dar la obiect!

Cum a fost supa cu bucati de clatite? Nu am mai auzit!

Strudelul arata imbietor, cred ca a fost grozav!

crissu [03.12.10 21:39:53] »

@luciaoradea, am zis si putin mai sus, supa a fost chiar gustoasa, iar bucatile de clatite erau ca niste taitei pufosi. Am luat-o la recomandarea gazdei si mi-a parut bine. Am mai scris pe undeva, am avut ocazia sa incerc si o supa de vita servita cu galbenus crud de ou, pe care n-as mai incerca-o a doua oara: p dar la cea cu clatite ma intorc cu siguranta la prima vizita in Germania.

Cat despre strudel ce sa zic... aluat fraged, felii de mere, scortisoara si un sos incredibil de vanilie... ma si roade stomacul cand ma gandesc la el... mai avem planificata o iesire la ski in ianuarie, cu o seara in Munchen. Direct la el ma duc! Daca ajungi, recomand clar! Ambele restaurante, pt ca strudelul era la Atztinger, cel din cartierul studentesc, pt care am facut review separat

Costi, crissu, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Munchen?: