ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2010
ÎNSCRIS: 19.07.10
JUL-2010

O vacanta foarte fumoasa

Am petrecut in acest hotel un sejur superb, de 10 zile, in perioada iunie-iulie 2010.

Hotelul are doua corpuri gemene, construite in oglinda. Cele mai bune camere sunt cele din partile interioare ale corpurilor, pana la lifturi. Din balcon este o priveliste superba. Se vede intreaga piscina, toboganele, barul de la plaja, iar pe fundal, marea albastra.

Cea mai galagioasa parte este cea dinspre hotel Titan. Din acea parte nu vedeti nimic, nici piscine, nici discoteca hotelului.

Va spun aceste lucruri pentru ca atunci cand ajungeti la receptie, sa cereti direct camera pe care o doriti. Eu am platit de la agentie “seaview”, dar mi s-a dat o camera spre hotel Titan. Groaznic din punctul meu de vedere. Apoi am coborat la receptie si am schimbat camera cu una pe partea interioara, cu vedere la piscina. Camera foarte buna in comparatie cu prima.

Hotelul este foarte curat, sistemul acesta de corpuri ofera pe de o parte sentimentul de intimitate, dar si de comuniune. Piscina este si ea impartita printr-un pod, in doua parti. O parte cu o insula in mijloc este mai linistita, pentru relaxare, in timp ce cealalta parte este plina de actiune. Aici se desfasoara toate jocurile organizate de catre echipa de animatori. Exista si piscina pentru copii, cu toboganele si jocurile aferente. Alaturi, se inalta cele trei tobogane, foarte binevenite pentru noi.

Pe o latura a piscinelor se afla barul, de unde incepand cu ora 10 se pot servi o multime de bauturi racoritoare sau bauturi alcoolice nu prea sofisticate. Nu ma pricep, dar multi turisti cereau tot felul de cocktail-uri cu vodka sau gin sau altele. Nu se platea nimic pentru aceste cocktail-uri. Dupa ora 11, la acest bar se serveau cartofi fierti si hamburgeri. Dupa amiaza, incepand cu ora 15, copiii fugeau la inghetata sau la produse de patisserie. Toate aceste produse se puteau servi la mesele acoperite din apropierea barului, sau se puteau transporta pana la sezlong.

In cealalta parte a hotelului se intind terenurile de tenis, terenul de fotbal, locurile amenajate pentru tir cu arcul, pentru tir cu pusca, etc. Hotelul dispune si de teren de golf, unde copiii s-au distrat copios incercand sa joace golf.

Intr-o alta sectiune din apropierea barului de la piscina, se afla Game Center. In fiecare seara trebuia sa facem o plimbare si sa jucam cateva jocuri mecanice, pe baza de fise, contra cost. De altfel, este singurul loc de pe intinsul hotelului, unde se plateste pentru jocuri. Langa acest loc, in cursul zilei sunt amenajate doua mese de tenis de masa, unde se poate juca acest sport in mod gratuit.

Intre piscina si plaja se afla o zona verde si apoi barul de la plaja. Hotelulul dispune de un numar mai mult decat sufficient de sezloguri si umbrele atat pe plaja cat si la piscina. Multi turisti isi puneau sezlogurile direct pe malul marii, ascultand toata ziua susurul valurilor spargandu-se de mal. Plaja are nisip fin, nu sunt pietroaie, pietre sau alti bolovani, astfel incat se merge in picioarele goale, fara nici o problema.

Pontonul construit pentru turistii hotelului este amenajat foarte frumos. Ca mobilier, sunt aruncati saci din piele ecologica, umpluti cu nisip. Din punctul meu de vedere, acest lucru este inedit, surpinzator si foarte bine venit. O idée noua, care a prins la public, turistii fugind sa ocupe aceste locuri deosebit de interesante atat ziua cat si seara.

Gradina este foarte bine organizata. In fiecare seara era o placere sa ne plimbam pe aleile construite printre banani, palmieri, smochini, etc. Fiecare cm. patrat era cultivat cu multa grija, fiecare florica era atent urmarita, era si o echipa de gradinari care tundea palmierii. Le-am urmarit munca si mi-a placut mult cum alegeau ramurile care trebuiau taiate invartindu-se in jurul palmierului si privindu-l din toate unghiurile astfel incat in urma coafarii coroanei, acesta sa arate impecabil. In fiecare zi tundeau maxim 5-6 “clienti” pentru ca aveau o mare grija la aspectul rezultat.

Un alt punct de atractie al hotelului era amfiteatrul. In fiecare seara se desfasura aici un spectacol spre deliciul si buna dispozitie a turistilor. Pe langa obisnuitele “Miss” si “Mister”, au fost invitate pe scena hotelului o echipa de circ chinezesc si o scoala de samba din Brazilia. Au fost fantastici. A fost pentru prima oara in viata mea cand am vazut in realitate farfuriile invartite pe bête, torsiunile extraordinare ale micilor chinezoaice, mesele invartite pe picioare si aruncate in sus sau intre colegi si prinse iar pe talpi.

Tot in acest spectacol, a fost un chinez care si-a construit din 12 scaune cu spatar o coloana, pe care se urca pas cu pas, scaun cu scaun. Pentru a avea perfecta stabilitate, artistul punea acolo unde existau imperfectiuni, bucatele de hartie intre scaune.

Scoala de samba ne-a aratat ce inseamna ritmul si miscarea. Daca inainte de acest spectacol, unii dintre noi isi imaginau ca stiu sa danseze, dupa ce am vazut ritmul fetelor de la scoala de samba, ne-a iesit din cap ca am avea calitati in acest domeniu.

Echipa de animatori era vesela si distractiva in fiecare zi, jocurile pe care le organizau aveau multa priza la public.

Restaurantul era urias, cu foarte multe feluri de mancare, asa incat pana la final nu am reusit sa gustam nici macar jumatate din varietatea oferita. Existau si 3 alte restaurant unde se putea lua masa cu programare. Nu am incercat, pentru ca oricum tot ce era in restaurantul principal era peste puterile noastre in acest domeniu. Poate ca alta data vom incerca si un restaurant a la carte daca vom considera ca merita efortul.

Camerele sunt uriase, spatioase, curatenia se face zilnic, safe in dulap, balcoane au toate camerele, chiar si cele de la etajul unu.

Ne-am simtit foarte bine in aceasta vacanta, ne-a placut hotelul, mancarea, serviciile, organizarea si spectacolele oferite. Am reveni oricand.

Trimis de amota in 02.12.10 11:14:33

VIZUALIZĂRI: 3162 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amota); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In fata hotelului exista un complex cu astfel de jucarii pentru copii. Ai mei au inecercat de toate.
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

commandorsteel* [02.12.10 11:38:11] »

frumoasa descrierea

cat a costat sejurul?

popescu.borsa* [02.12.10 12:13:48] »

Eu Am Fost Acolo in luna octombrie 2009. Am prins un ,,October Fest'' cu multa bere Effes, carnati si gratare de... PORC.

irma_ro* [02.12.10 13:26:18] »

frumos review, se pot pune si poze cu camerele cumva?

am mai citit pareri bune despre aceasta locatie

ce excursii optionale se pot face?

care a fost pretul excursiei?

multumesc

felicitari pentru review si un vot

raducondurache [02.12.10 14:49:51] »

Si noi am fost la Miracle intre 3 si 11 iulie, a fost intr-adevar minunat!

Ca excursii optionale, o croaziera de 1 zi (de fapt vreo 6 ore) pe Marea Mediterna nu trebuie ratata, cuplata eventual cu vizitarea Portului Antalya si mini-sesiune de souvenier-uri; nu va recomand magazinele mari de firma, foarte scumpe, ci micile chioscuri (de pe marginile arterelor principale) cu aur, souvenier-uri unde preturile negociate sunt chiar rezonabile!

Felicitari + vot!

georgiana [02.12.10 16:05:18] »

Si eu am fost tot in iunie anul acesta in Antalia, in Belek. Imi pare rau ca nu ai primit camera cu vedere la mare, cum ti s-a promis in tara.

Ai fost in vreo excursie optionala?

amota [02.12.10 18:40:51] »

Pretul excursiei a fost de 1400 euro pentru 2 adulti cu 2 copii cu varsta mai mica de 12 ani.

Am luat o excursie optionala la orasul scufundat Kekova+ Demre + Biserica Sf. Nicolae. Despre aceasta excursie va invit sa cititi in urmatoarele zile.

Am mai luat o croaziera pe Marea Mediterana, despre care mi-am propus sa scriu maine.

Aceste excursii nu au fost cumparate de la agentiile din hotel. Am prospectat terenul in afara hotelului si am gasit preturi mult mai bune.

Va multumesc tuturor pentru aprecieri si va doresc numai vacante frumoase.

anadragusin [03.12.10 02:03:13] »

Felicitari Amota! Un concediu reusit expus foarte bine in review si in poze.

dorgo [05.12.10 20:17:30] »

@ amota... foarte bine descrisa aceasta statiune ce pare parca desprinsa din filmul "StarTreck"... cu bautura la discretie, cu o trupa de animatori draguti plus cateva optionale... retinut!

laurentiub [12.03.11 08:42:43] »

Buna ziua

Poti sa ne spui si pretul? Ati fost in iulie, era aglomerat? cam ce nationalitati sunt in hotel, (in general cam multi rusi in zona) ? Si noi vrem sa mergem la Miracle, dar au fost si unele postari cu xenofobie si m-au cam speriat, chiar asa nu baga lumea in seama sau doar pe romani? Apa marii era lina la intrare sau abrupta? Pietris sau nisip pe plaja si apa? Multumesc pentru raspunsuri.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    amota [12.03.11 23:44:37] »

Intrarea in mare este lina. Se poate intra si de pe ponton, iar apa nu este prea adanca pentru un adult. Plaja cu nisip fin, foarte buna.

In hotel erau toate nationalitatile. Nu era nici o problema cu romanii in special. Intr-adevar, chelnerii erau usor obositi, dar, dupa ce au vazut ca nu avem nici o problema legata de autoservire, chiar aveau mai multa grija de noi. Nu m-am asteptat la nici un fel de atentie din partea personalului, asa ca, veneau aproape la fiecare masa sa ne ia comanda.

As vrea sa gasesc si anul acesta un hotel la fel de bun ca Miracle. Toate preturile au crescut anul acesta fata de anul trecut. Noi am fost in perioada 28.06-08.07.2010. Hotelul era full, duduia la capacitate maxima.

Este o zona cu mai putini rusi. Nu am avut probleme cu ei.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    laurentiub [13.03.11 09:10:32] »

Buna ziua

Si noi vrem sa mergem anul asta la Miracle... cam cat a costat sejurul? Si cat a costat croaziera pe Mediterana? Ati fost in locuri cu marea cristalina? Se puteau face scufundari? Pe vas totul e All inclusive? Aveti o postare despre Miracle? Multumesc anticipat pentru raspunsuri...

commandorsteel* [13.03.11 10:23:46] »

pretul sejurului, autorul l-a mentionat mai sus.

cat despre intrebarea

Aveti o postare despre Miracle?

: eu nu-i inteleg rostul

pentru o parere generala, cititi toate review-urile - mai bune sau mai rele- de aici

amota [13.03.11 14:15:36] »

Pret sejur: 1400 euro

Croaziera pe Mediterana: 140 euro pentru 3 persoane. Croaziera= 2 ore plimbare pe mare+ parasailing de aprox. 20 min. fiecare.

Nu se fac scufundari in zona Lara. Acestea se organizeaza numai in Kemer sau spre Side, Alanya.

Daca mai aveti intrebari, va raspund la neclaritati.

webmaster10 [13.03.11 15:07:24] »

Am adaugat pretul sejurului in caseta tehnica.

laurentiub [11.04.11 10:30:20] »

Mai am eu intrebari:

- cum a fost vremea in iulie?

-care era temperatura apei marii?

- zona dinspre Titanic este galagioasa, deci de evitat?

-si noi am luat sea view deja, dar ma gandesc la zona galagioasa... la ce etaj recomandati cazarea?

Multumesc pentru raspunsuri.

alexandra_iri, amota, anadragusin, commandorsteel*, dorgo, georgiana, irma_ro*, laurentiub, popescu.borsa*, raducondurache
    Alte impresii din această RUBRICĂMiracle Resort Hotel:

• pagină generată în 0.039193868637085 sec