ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2010
ÎNSCRIS: 11.08.09
OCT-2010

Restaurant chinezesc Qian Bao — nu-l ocoliti daca sunteti in zona!

Am fost acolo ultima data acum aproximativ o luna.

REstaurantul este amplasat pe intr. Baba Novac, la intersectia cu str. Dristorului.

Pentru un restaurant de cartier, se prezinta destul de bine,

Am mincat la mai multe restaurante chinezesti, insa acolo mincarea mi se pare cea mai gustoasa... desi, la un moment dat, constati ca mai toata mincarurile sunt dulci... mai bine, nu mai ai nevoie de desert.

La o prima vedere, atunci cind intri prima data, are un aspect de "bomba", dar cred ca totul tine de obisnuinta si de faptul ca sunt fan al mincarii de acolo, asa ca mai trec cu vederea micile neplaceri. (ca de ex: cred ca nu au o ventilatie buna in bucatarie si in restaurant, pentru ca, daca stai la o masa linga bucatarie, pleci de acolo cu toate aromele lor impregnate in haine, wc-ul nu arata chiar impecabil).

In schimb, meniul este extrem de bogat si rar s-a intimplat sa nu poata prepara toate felurile de mincare din meniu (uneori, nu au anumite mincaruri cu peste).

De-a lungul timpului am incercat si nu mi-a parut rau: supele, porcul cu ananas (care e preferatul meu!), pui si porc in 5 culori, vita la plita incinsa, pui cu bambus, pui cu alune, pestele crizantema.

Dupa deserturile lor nu ma prea omor, dar sunt cele clasice ale restarantelor chinezesti: inghetata prajita, diverse fructe caramelizate etc.

Servirea este rapida, felurile de mincare vin repede;

Preturile sunt cred ca cele mai bune din Bucuresti; indiferent ce am mincat/baut, nu am depasit niciodata 30-50 lei/persoana. Portiile sunt foarte mari si, in cazul unui grup, ideal este sa iei mai multe feluri de mincare, cit mai diferite si sa gusti din fiecare... pentru asta exista de fapt si masa rotativa.

Mincarea nu este atit de "elevata" ca la Asia (de pe bd. Decebal), insa nici preturile nu suporta comparatie.

Pofta buna! :)

Trimis de Chloe in 30.11.10 17:01:59

VIZUALIZĂRI: 5905 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[30.11.10 17:04:58]

rog un WM sa introduca si site-ul restaurantului, cam saracut dealtfel, dar macar pentru datele de contact click aici

aida.alecu*
[30.11.10 17:32:40]

Multumim pt recomandari. Imi place sinceritatea ta, a se vedea -"bomba"... nu compari cu Asia nici calitatea sau e vb doar de pret?

[30.11.10 20:01:21]

@aida. alecu

mincarea de aici e mai din topor asa... dar mie tot aici imi place mai mult mincarea decit la Asia...

Poate in comparatia mea conteaza (fara sa-mi dau seama) si aspectul restaurantului, al farfuriilor in care este servita mincarea, etc etc

plus ca astia de la Asia au un wc de-ti vine sa dormi acolo te curat ce e

corinne
[30.11.10 20:48:08]

Daca preturile sunt OK si mancarea este proaspata este musai sa incercam!

Poze nu ai de la restaurant?

celeste
[04.12.10 11:11:33]

Am fost si eu la acest restaurant anul trecut de Ziua Indragostitilor cu niste prieteni, se mananca foarte bine si portiile sunt destul de mari... pacat ca nu ai atasat si poze.

[05.12.10 16:24:05]

nu, din pacate, nu am poze

insa promit sa indrept aceasta grreseala

dorgo
[05.12.10 20:50:44]

@ Chloe, ador restaurantele chinezesti... mancare ieftina si buna, servire ireprosabila, amabilitate, curatenie...

aida.alecu*, celeste, Chloe, corinne, dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: