ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
JUN-2009

Dorul de Kassandria - Halkidiki

BOUZOUKI SONG I. Kapellas - Nostalgio

Acum cand iarna bate la usa, ca iubitor al soarelui, luminii si caldurii imi gasesc parca si mai des timp sa ma uit pe fotografiile facute in tarile "calde "dragi mie: Grecia si Spania…

Dorul de a ma reintoarce in aceste locuri de care m-am indragostit defintiv si in care daca as putea as trai tot restul vietii, ma face sa privesc acum parca cu mai multa atentie imaginile din verile trecute.

Uneori ma intristez cand ma gandesc la cat de indepartata este vara si atunci pentru a-mi ridica moralul incep deja sa-mi fac planuri unde voi ajunge in vara anului 2011, in speranta ca voi fii sanatos eu, familia mea si prietenii apropiati cu care am impartit bucuriile acestor excursii! Si sigur ma voi reintoarce atat in Spania cat si in Grecia!

Atunci cand imi doresc parca mai multa liniste, un pic culoare si mai multa lumina iau la rand imaginile din Grecia…Si uitandu-ma zilele trecute la ele, facute cu miile, in decursul a patru ani consecutivi mi-am reamintit bucuria avuta atunci cand am descoperit oraselul Kassandria, cel care aflat in interiorul dar si in mijlocul bratului Kassandra este orecum mai ocolit de turisti…

Oraselul considerat capitala administrativa a bratului Kassandra este situat pe soseaua care leaga localitatile Kallithea si Siviri, neavand iesire la mare si fiind astfel ignorat sau ocolit pe nedrept de catre turisti…Doar indicatoarele soselelor sau vreo problema majora – medicala sau cu autoritatile locale, doamne ferestre, te-ar putea trimite obligatoriu aici!

Noi avand avantajul unui autoturism cu care am putut calatorii mult, am hotarat ca o dupa- amiaza sa o acordam si acestui loc si sincer nu am regretat, ba mai mult ne-am dorit sa ne reintoarcem aici si am facut apoi lucrul acesta si in anii urmatori! Cel mai mult m-a bucurat faptul ca de fiecare data cand am revenit aici, constatam cu placere ca nimic nu s-a schimbat de parca timpul a ramas pe loc…Atmosfera idilica, linistita, cu oameni binevoitori, amabili si zambareti care te salutau si te intrebau de unde esti, din ce tara vii si chiar daca spuneai ca esti din Romania tot vedeai un zambet si multa bunavointa pe fetele lor!

Cu doar cateva mii de locuitori, oraselul considerat "capitala" neoficiala a bratului Kassandra este un punct important al zonei si este una dintre cele mai mari localitati de pe brat. Aici se afla serviciile medicale, centrul de politie, cateva mici obiective economice dar in acelasi timp si cateva frumoase obiective turistice.

Orasul este inconjurat de paduri si pe langa casutele discrete, unele foarte vechi de secole, cu balconase pline cu flori, cu gradini in jurul lor, biserici, cladiri administrative, stradute inguste, unele aflate in panta, m-a impresionat cladirea in stilul clasic grecesc al Teatrului din localitate, cladire situata in apropierea pietei centrale a orasului…O cladire minunata destul de veche, dar bine ingrijita si intretinuta inconjurata in jur de stradute care urca mici dealuri si pe care se gasesc minunatele casute gresesti, unele in culorile albastru si alb, culori specifice intregii Grecii.

Orasul aflat pe cateva coline, e de preferat sa-l strabati pe jos! Am lasat masina intr-o mica parcare si am colindat localitatea pas cu pas…Am intrat in curtile bisericilor, am admirat micutul parc inclusiv pe cel de distractii, straduta comerciala cu numeroase magazine, toate pustii la ora pranzului pentru ca asa cum se stie, greciii isi respecta obiceiurile vechi de secole cand la pranz se retrag (si datorita caldurii) in casele lor racoroase…Singurii care faceau ceva galagie erau doi vanzatori care totusi la ora pranzului isi vindeau pepenii verzi, uriasi, ademenitori dintr-o masina cu rulota si strigau destul de tare ca sa si anunte prezenta…

Alte obiective demne de vizitat in localiate sunt: Muzeul de folclor situat intr-o casa cu mai multe etaje (din pacate inchis), o moara de vant foarte veche si care nu functioneaza si mai ales biserica cu hramul Nasterii Maicii Domnului in a carei curte am poposit putin si ne-am odihnit pe o bancuta.

In final ne-am oprit in singurul loc animat din oraselului, micuta piata centrala in care sub un imens platan, cred ca vechi de sute de ani, aceiasi barbati, mai ales batrani, neschimbati parca de veacuri, cu tenul masliniu si cu mustatile lungi, stateau la cele cateva mese ale unei taverne vechi si sigur beau uzo sau bere greceasca, povestind de-ale politicii, fotbalului... cine stie ce or mai discuta ei, dar care iti transmit o stare de relaxare pe care ti- o doresti parca sa o iei cu tine la reintoarcere intr-o tara in care criza este intr-adevar autentica…De cate ori ne-am reintors acolo, parca nu se schimbase nimic, barbatii erau tot acolo, comentau la fel, numarul de mese era acelasi, platanul era la fel de frumos si ocrotitor cu cei din jur…

Ne-am oprit alaturi la o mica cofetarie cu doar cateva mese in aer liber, unde am stat in tihna (si sincer nu ne venea sa ne ridicam sa plecam) la un café frappe servit impecabil, cu apa rece, alaturi de celebrele prajiturele din partea casei! Relaxant si parca nu-ti doresti sa pleci asa repede, sa te intorci in lumea ceva mai agitata si mai comerciala de la malul marii.

Am fost acolo in anii 2007,2008 apoi in 2009 dar nu si in 2010 cand am colindat mai mult pe bratul Sithonia o alta minune naturala a Greciei si mai putin in Kassandra, insa cu siguranta ne vom reintorce acolo ca si in celelalte locuri dragi!

Kassandria si celelalte mici localitati din Halkidiki ramane un loc de suflet cuvintele fiind prea putine pentru a reda starea pe care o ai fiind acolo! Trebuie sa treceti doar pe acolo si sa cautati locurile de care eu am scris, in cazul in care ajungeti in Halkidiki! Din Kallithea, statiunea aflata la malul marii se fac numai cativa km, cred ca 5-6 si pe partea dreapta a soselei va apare micuta localitate Kassandria.

Trimis de sandu.53 in 26.11.10 16:57:48

VIZUALIZĂRI: 3825 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Teatrul din Kassandria si steagul elen arborat in fata lui.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[26.11.10 16:59:59]

rog webmaster neacordarea punctelor standard depasind numarul de review-uri scrise despre Halkidiki! Multumesc!

webmaster20*
[26.11.10 17:07:21]

Retras punctele standard conform regulamentului, dar cred ca voturile vor compensa.

valimi
[26.11.10 18:45:13]

Nene, daca ai ales sa mergi acolo in fiecare an de atata vreme, pentru mine este clar ca merita, merg pe mana ta si sigur este destinatia mea in primul sejur in Grecia.

Felicitari pentru review!

ninaa
[26.11.10 19:14:41]

Alt coleg de suferinta, nostalgic dupa mare, hai ca trece si iarna asta repede, mai la un ski, mai la un vin fiert si iute vine vremea de plaja. Pana atunci ne multumim cu amintirile. Merci ca ni le impartasesti si noua.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[26.11.10 19:21:32]

@Ninaa vremea de plaja inca n-a trecut, in Creta si Santorini sigur inca e cald, dar noi ne plangem ca nu suntem acolo.

Cele mai reci luni in Grecia sunt februarie si martie. Asa ca mai e mult paaana departe!

ninaa
[26.11.10 20:53:21]

@ionescunic subscriu.

webmasterJr
[27.11.10 00:30:56]

Am gasit o melodie mai... nostalgica, asa cum este starea noastra acum, cand oftam dupa clipele frumoase petrecute in vacantele de la malul marii, fie ea Egee sau Ionica! Sper sa fie pe plac!

magdalena
[27.11.10 08:00:30]

Marturisesc ca am fost in Grecia, in Thasos si nu am fost foarte incantata, insa cu ajutorul celor care au fost in Grecia am invatat sa indragesc aceasta tara si sa imi doresc sa petrec concedii in zonele pe care le-ati vizitat voi!

celeste
[27.11.10 08:36:54]

@sandu53, sa inteleg ca iar am fost pe aproape de acest orasel, ca doar am fost in Kaliithea. Cu melodia atasata de webmaster e imposibil sa nu devii nostalgic... si totusi ce departe este vara...

adryana
[27.11.10 09:17:14]

@sandu. 53, frumoase amintiri, frumoasa melodia, Halkidiki e o incantare a ochilor, mai ales bratul Sithonia, si mie mi-a placut mult, cand ma gandesc ca am trecut si noi in vara asta chiar pe langa Kassandria... dar ma tenteaza sa vad si cealalta zona a Greciei-Corfu, Zakinthos, Lefkada si... macar o zi in Santorini... sunt multe alte locuri, care ne asteapta, sa ne tratam ochii cu albastru infinit si soare.

biancuta
[27.11.10 11:47:24]

In Halkidiki am fost, dar numai pe Sithonia! Aveam in plan sa facem si o vizita pe Kassandra, dar timpul nu ne-a permis, insa ma bucur cand citesc impresii despre acest brat al peninsulei! Cele doua brate sunt diferite, fiecare din le ofera altceva. Sunt curioasa care ti-a placut mai mult. Pana atunci, ai aprecierea mea!

[28.11.10 14:54:43]

multumesc frumos tuturor!

@vallimi m-as bucura sa reusesti sa mergi cu familia si prietenii in Grecia sa scrii ca ti-a placut si sa cred ca am avut si eu un mic rol in hotararea de a merge acolo!

@ninna asa e astept vremea calduroasa, acum sunt nostalgic dar vorba ta imi trece!

@webmasterJr. multumesc pt. melodie... se potriveste pefect!

@celeste ai fost la doi pasi... dar sunt convins ca o sa mai ajungi pe acolo si o sa tii minte si acest locusor!

@adryana ai dreptate am citit review-ul tau despre Sithonia ti-am zis atunci ca e cel mai complet si mie imi place acest loc f. mult dar tot asa vreau sa incerc si ceva insule... poate un Thassos ca e mai apropape!

@magdalena sper sa iti placa in Grecia data viitoare! sunt convins 100%! daca poti spune-mi pe privat unde ai fost in Thassos... multumesc...

@biancuta asa e ambele sunt superbe dar diferite-Kassandra e plina de viata de statiuni, lenadri, e o gradina iar apa e mai calda... Sithonia -are golfuri salbatice ascunse, are paduri de pini, munti destul de inalti, zone izolate... m-ai pus in grea incurcatura nu stiu ce as alege cred ca mai degraba m-as stabili acolo!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
biancuta
[28.11.10 15:02:37]

Cand am fost in Halkidiki, am cunoscut o familie de americani mai in varsta care si-au facut o casa de vacanta pe malul marii. In fiecare an vin acolo, Sithonia e un loc ideal pentru liniste si relaxare, fara aglomeratie, intr-un peisaj superb unde marea are o culoare superba, cand albastra ca cerneala, cand turcoaz ca un smarald! Candva voi merge si pe Kassandra.

[28.11.10 15:09:25]

@biancuta si noi am studiat preturile caselor acolo si acum un an nu erau mai scumpe decat la noi (ne-a spus asta o doamna tanara care lucra acolo si ea si sotul si se mutasera cu copil cu tot in zona)... numai ca din noiembrie pana in aprilie aproximativ in Halkidiki e cam mohorat si pustiu, cam ca toamna tarziu la noi, e totusi in Nordul Greciei! niste prieteni buni indragostiti si ei de Grecia zicea sa ne vindem la pensie proprietatile (adica apartamentele de aici) si sa ne luam impreuna acolo o casa intr-o zona turistica! e o idee!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[28.11.10 15:34:40]

O idee ar fi Nikiti, e un orasel cu destui locuitori permanenti si aflat intre cele doua brate aproximativ, in plus are 2 supermarketuri bune. Mie aici mi-ar place, sunt destule proiecte imobiliare aici si o plaja de 10 km lungime, un mic port, deci tot ce trebuie.

[28.11.10 15:36:46]

@ionescunic stiu oraselul, am trecut des prin el, l-am vazut e intr-adevar frumos... stii aprox. care-s preturile? macar asa informativ ca oricum pana la pensie mai e destul...

georgiana
[28.11.10 17:27:43]

Nu am reusit sa vad Kassandria, dar pozele tale si informatiile din acest review, mi-or fi de ajutor pentru data viitoare.

Nici nu mai e mult... doar 5 luni!

Deci,votez pentru Grecia!

[29.11.10 11:10:56]

@georgiana, multumesc, daca ajungi in Kassandra si esti cu autoturismul nu ezita sa mergi... distantele sunt foarte mici si relaxarea si placerea sunt deosebite!

adryana
[29.11.10 14:08:32]

imi amintesc ca, trecand prin Nikiti, pentru a n-a oara, am vazut pe dreapta, mergand spre Neos Marmaras, ca directie, apartamente ,,for sale'' si un 30.000 E, erau ridicate din beton, dar neterminate, aveau destul loc spre plaja, voi stiti de fapt ca orice locuinta are in fata loc de gradina, apoi in fundul curtii e casa si chiar am zis in masina ,,ia uite, sunt de vanzare'' deci sigur sunt preturi ca la noi... dar ce, se compara, oare acea zona cu ce gasesti la noi? suntem departe de ei... in timp, hai sa fim realisti si sa nu mai visam la albastru infinit. Sa speram doar in vremuri mai bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[14.07.14 08:28:24]

Mutat în rubrica "Descopera Kassandra, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

adryana, biancuta, celeste, chelie_d, georgiana, magdalena, sandu.53, trandafir 1970, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kassandra: