ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2010
DIN: Athos
ÎNSCRIS: 26.11.10
NOV-2010

Rezervare cu probleme

Daca aveti vreodata drum in Bucuresti recomand calduros sa NU va faceti rezervare la HOTEL HELLO (DE LANGA GARA DE NORD) daca nu vreti sa aveti surpriza sa ramaneti in drum.

Ce mi s-a intamplat mie: Am facut o rezervare cu o luna inainte de cazare (telefonic) unde am dat adresa de mail pentru a primi confirmarea rezervarii.

In doua ore am primit pe mail confirmarea. Dupa o luna (mai exact in data de 20.11.2010) am ajuns dimineata (ora 9:00) rupti, dupa o calatorie cu trenul din Cluj, si am confirmat camera la receptie, am si vrut sa si platim dar nu au acceptat, mai mult au zis sa revenim dupa masa sa ridicam cheia si atunci sa facem si plata deoarce camera ii confirmata.

Am revenit la ora 15:30, am stat la recepetie aproape doua ore ca intr-un final sa ni se comunice ca nu mai sunt locuri pe motiv ca la nu stiu ’’cine’’ i s-a anulat zborul si nu putea sa il trimita la alt hotel.

In situatia noastra au fost alte 20 de persoane in dupamasa aceea. Binenteles caci fiecare a reactionat in felul lui, ca urmare cica ne-au trimis la alt hotel mai scump, receptionerul de la celalalt hotel zicandu-ne ca hotelul HELLO a vrut sa le ia comision deoarce ne trimite pe noi ca clienti. Binenteles ca nu s-a ajuns la nici un contract de colaborare intre cele doua hoteluri noi ramanand sa platim cu 12 euro mai mult la celalalt hotel unde ne-am cazat.

Mi se pare de toata jena, atat politica hotelului cat si cum s-a comportat cu noi seful de la receptie, dupa niste schimburi de vorbe ajungandu-se la concluzia ca traim in Romania si ca daca am fi fost "VIPiuri" normal ca am fi avut loc in "prearenumitul" hotel HELLO.

CONCLUZIE: NU VA FACETI REZERVARE LA HOTELUL HELLO (BUCURESTI LANGA GARA DE NORD) DACA NU VRETI SA AVETI SURPRIZA SA RAMANETI PE DRUMURI

Trimis de celalalt_flo in 26.11.10 09:43:51

VIZUALIZĂRI: 2843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (celalalt_flo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

[26.11.10 10:01:50]

Articolul ramane pe site ca informatie, dar fara notele alocate. (pt. ca nu ati fost cazati acolo, indiferent din a cui vina).

popescu.borsa*
    [26.11.10 18:41:13]

Cred că puteai să salvezi situaţia cu celebra ,,şpagă''.

bessondm
    [26.11.10 22:10:39]

Da, putea, dar ce rost avea? Astfel de tzepari nu merita... trebuia pus piciorul in prag de dimineata: imi dati camera sau ma duc la alt hotel? Refuz sa cred ca vreun hotel din Bucuresti e atat de plin incat sa nu poata da o camera inainte de ora 12.00...

celalalt_floAUTOR REVIEW
    [27.11.10 22:11:31]

1. Nu cred ca avea rost sa dau spaga, avnad in vedere pretul camerei, si oricum am mers la alt hotel de 3 stele unde pretul camerei era = pretul de la acest hotel +spaga, deci am avut si conditii mai bune.

2. Erau pline hotelurile din Bucuresti deoarece a doua zi se tinea examenul de rezidentiat la medicna si de aceea am si mers cu prietena mea (avea examen de rezidentiat, adica toti studentii la medicina din toata tara aveau rezidentiatul la Bucuresti). Am sunat pe colegele prietenei mele cazate la alte hoteluri si era FULL. Ca intr-un final sa ne trimita cei de la acest hotel la Hotel Ambasador unde era evident mai sump dar conditii foarte bune.

CONCL: Pe langa faptul ca eram obositi dupa o noapte de calatorit cu trenul, ne-am mai si plimbat prin Bucuresti, am si asteptat la receptie aproape doua ore si avea examen a doua zi dimineata nu cred ca la cineva i-ar mai fi ars de plimbare la alt hotel.

Oricum mie mi se pare penibila faza, de-a dreptul jenanta, mai ales ca in capitala Romaniei sa se intample asa ceva, avand in vedere ca am si facut rezervare cu o luna inainte si confirmata de catre ei prin mail.

Ce ne-a derajat mai tare, a fost: 1. caci puteau sa ne zica de dimineata sa ne mutam la alt hotel si 2. concluzia la care a ajuns seful de la receptie "CA TRAIM IN ROMANIA" - "VIPIURULE AU PRIORITATE"

creivean
    [27.11.10 22:50:14]

Foarte urât ce ai paţit. Am avut de zeci de ori prilejul să fac şi eu drumul, noaptea cu trenul până la Bucureşti, de la Oradea. Mai ales cu vagonul de dormit şi cu toate astea, dimineaţa de fiecare dată aveam un disconfort deosebit. Nici mie nu mi-ar fi picat bine să am de pătimit câte aţi pătimit voi, cu stresul examenului pe cap. Însă, nu pot fi de acord cu afirmaţia ta:

Hotel Ambasador unde era evident mai sump dar conditii foarte bune.

AmFostAcolo şi eu şi am fost extrem de dezamăgit. Altă dată, nu mai calc pe acolo. Dacă vrei poţi citi review-ul meu dând click aici. Aş fi chiar bucuros, să-ţi urci şi tu review-ul propriu despre Ambasador şi să adaugi nişte poze. Eu n-am avut aparatul din păcate, aşa că, review-ul meu nu are ataşate poze.

Dacă va fi să mai mergi în Bucureşti cu treabă, eu îţi recomand, ceea ce numesc eu Cel mai bun B&B din Bucuresti, adică Hotel Ibis Parlament (poţi citi review-ul meu aici). Eu oriunde am mers în ţară şi nu numai la hotelurile din lanţul Accor (Ibisurile fac parte din acest lanţ), nu numai că nu am avut probleme cu rezervarea, dar am găsit la faţa locului ceea ce aşteptam (am stat la Ibis Parlament, la Ibis Mariahilf, în Viena, la Mercure Josefshof, în Viena şi la Mercure Budapest City Center, în Budapesta)

Sau poţi încerca un alt hotel bun, adică Euro Hotels Internaţional Triumf (vezi review aici).

bessondm, celalalt_flo, popescu.borsa*
    Alte impresii din această RUBRICĂHello Hotel: