ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2009
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 27.01.09
SEP-2008
[?] AD. + 1 COPII

O vacanta de vis in Corfu

Am plecat cu masina, drum lung facut in 2 zile cu 1 noapte in Salonic, fara rezervari doar cu ghidul Fodors si Garmin.

Am vizitat si mormintele regilor din Vergina, presupus a fi al lui Filip al II-lea, sit-ul arheologic este superb, dar organizarea si atitudinea gardienilor din interior este deplorabila = nimeni nu stie nimic, nu-ti arata nimic, un singur lucru stiu ca n-ai voie sa filmezi. Merita vizitat sunt niste artefacte de o rara frumusete si finete. Coroane, diademe, arme si coifuri din aur lucrat cu migala si un simt artistic deosebit, nu stiu cum sa ma exprim, cuvantul care imi vine in minte este svelt, toate parca plutesc nu-ti dau senzatia aceea de aur greoi.

Am oprit pt 2 ore si in Mezzovo satuc locuit in parte de aromani unde am vorbit romaneste si am mancat kokoritze (un fel de drob de miel la rotisor invelit in mate de oaie).

Am ajuns seara in Pelekas si cautand hotelul cu acelasi nume am descoperit hotelul Levant, unde ne-am cazat. Dimineata am fost impresionati.

Cea mai splendida vedere ever din Corfu.

Apus / rasarit de soare superb.

Personal deosebit de dragut, serviabil si saritor.

Preturi bune in raport cu ce primesti. cazare 80 E/noapte, mic dejun inclus.

Afacere de familie supervizata in permanenta de proprietari. Tataie/propitarul nu s-a culcat cu toate ca era 12 noaptea pana n-a vazut ca suntem multumiti, el nu stie o boaba de engleza, dar din mimica si gesturi te "deduce" si cere lamuriri de la receptioneri.

Bucatarie excelenta cu specific corfiot, recomand iepurele, friptura de vita si friptura de berbec dar si vinul casei. Am petrecut niste nopti de vis alaturi de cativa nemti pe terasa. Dupa 3 carafe de vin nemtii s-au dezlegat la limba si ne-au zis ca sunt invidiosi pe noi ca am gasit loc de cazare aici (ei isi facusera rezervarea din feb). Tot ei ne-au povestit ca vin in acest minunat loc de pe vremea hipiotilor... anii 70 cand era cel mai bine, zic ei. Ceva urme am mai vazut si noi, gen plaje pt nudisti sau tot felul de amintiri si suveniruri tipice

Zona linistita, fara trafic recomndata pt sejur de odihna si relaxare fara disco si manele.

Piscina mare, curata.

Parcare proprie.

Din pacate exista si neajunsuri:

- distanta mare pana la plaja, cca 2,5 km de coborat si la intoarcere de urcat, fara masina eu nu ma cazam aici.

- mic dejun simplu si constant acelasi, recomand sa vorbiti cu Panaiotis pt omleta cu sunca si ciuperci, e buna dar te plictisesti de ea.

- viespile iti distrug micul dejun de pe terasa cu vedere la mare, altfel n-as fi plecat de pe terasa decat dupa 2 ore. Orice facea tanarul Panaiotis, ardea cafea ca-n biserica tamaia sau punea "capacane" cu sunca tot veneau.

Trimis de pupu in 27.01.09 16:54:40

VIZUALIZĂRI: 1662 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pupu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Levant, pozele nu sunt facute de mine, n-am aparatul la mine, asa ca le-am descarcat de pe net
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

Admin [27.01.09 17:19:28] »

Un review elegant si excelent scris.

Hotelul Levant merita un locsor al lui, separat, asa ca am sa mut ipresiile si fotografia la o rubrica nou-creata, a hotelului Levant.

Din pacate celelalte doua poze n-au trecut de validare . Sunt mult prea mici.

unguroaica [09.08.11 16:30:11] »

va rog sa-mi spuneti daca este frigider in camera si daca au un gratar pt public etc.

unguroaica