ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
OCT-2010
2 adulti ADULȚI

Restaurant Stana Regala - trecut si prezent!

Green Green Grass Of Home .... - SAXOPHONE FAVORITES @};-

Sinaia – toamna lui 2010, octombrie. O mica evadare din cotidian pentru a uita de facturi, rutina de la serviciu si vecina de la et. I care de fiecare data cand prajeste carnati, tot mirosul lor se muta la noi in casa si ne repezim disperati sa inchdem geamurile de parca ar fi alarma de atac aerian... (!) Bagajele sunt facute pe furis sa nu ne vada puiutul nostru de aproape 5 ani pentru ca vrem sa evadam un weekend doar noi doi, ca niste porumbeii indragostiti ce suntem... , iata-ne in masina si... hai la drum.

Un soare orbitor apartinand unei frumoase zile de octombrie ne insoteste pe tot parcursul nostru. Haina ruginie a padurilor ofera retinei o impresionanta amestecatura de culori de toamna pe care numai poetii si pictorii sunt in stare s-o descrie 100%, cald, chiar foarte cald pentru aceasta perioada, drum serpuitor de care nu ma satur niciodata si aceiasi munti stancosi - Piatra Craiului si Creasta Bucegilor - pe care a mia oara ii privesc cu o admiratie totala...

Ajungem. Sinaia o regasim ca fiind aceeasi Regina a Statiunilor Montane Romanesti, cautam cu privirea hotelul in care avem rezervare si... ne cazam. Despre hotelul in care am stat urmeaza o impresie pe larg intr-un review urmator. Cum insa nu suntem veniti doar ca sa mancam si sa dormim, in ziua a doua sosirii noastre, simbata, a intrat in planul de vizitare o locatie interesanta de cum ii pronunti numele – Stana Regala – si situata pe drumul spre Cota 1400 cu abatere spre dreapta inca 3,5 km, pe un drum neasfaltat dar bine intretinut. Practic portiunea amintita este parcursa prin inima padurii, toamna cu acele culori de frunze uscate ofera o imagine de vis, multa liniste si cateva izvorase zburdalnice... Apoi, dupa acea padure deasa si terasata, drum oarecum ingust si cu o imagine cam abrupta pe partea stanga, brusc se zareste printre copaci un platou imens apoi ulterior locatia amintita cotata la 3 stele (pensiune si restaurant) cunoscuta ca Stana Regala sau Poiana Stanii si spre care ne indreptam plini de curiozitate.

Amplasamentul fiind situat la o altitudine de aproape 1300 m si o distanta relativ mare fata de un drum principal apartinand statiunii Sinaia, prima banuiala a fost ca amenajarea a fost probabil foarte costisitoare vizavi de canalizare, apa curenta si alte utilitati. Aproape ca nici nu te astepti ca aruncata asa pe un platou montan sa gasesti o cabana clasificata la 3 stele si cu un pret pe noapte intre 250-370 lei si o capacitate de 5 camere cu de la 2 la mai multe paturi/camera; alaturat un restaurant cochet in stil traditional romanesc cu o terasa similara in aer liber, un micut iaz cu pesti (pastravi), minigradina zoologica (reni, ponei si pasari cu penaj multicolor), loc de joaca pentru copii, sanii mari parcate lateral si care iarna sunt trase de cai plus alte sanii mai mici trase de caini ciobanesti mioritici, obiectiv astronomic si... nu departe (la 20 m), in acel peisaj de poveste, o cabana faina cu circuit inchis apartinand Bancii Nationale a Romaniei, ingarduita zdravan si pazita de un jandarm care m-a pus la curent cu destinatia reala. Inevitabil am gandit: “Are gusturi dl. Mugur Isarescu! “. O ureche de-a mea mai “obraznica” a prins din zbor o afirmatie a patronului Stanei Regale cum ca in primavara va monta si o tiroliana.

De ce Stana Regala? Exista vreo legatura intre locatie si Regii tarii noastre? Ei bine raspunsul este DA! Stim ca Sinaia era preferata Regilor nostri, toata lumea a auzit de Castelul Peles si Pelisor ca resedinta a lui Carol al II-lea unde s-a nascut si crescut apoi Regele Mihai sau Cazinoul la care se organizau fastuoase receptii si nu numai, iar azi expozitii de arta si... nunti fitzoase... Dar ce cautau monarhii nostri pe acest platou aruncat in munti si care le poarta azi numele?

Raspunsul este dat de cele cateva poze autentice si atent inramate cu familiile regale romanesti prezente aici, oferite spre admiratie publicului larg. Aici se aflau in perioada sf. de sec XIX si inceput de secol XX animalele domestice destinate consumului familiei regale adunate toate intr-o adevarta ferma/stana regala frumos amenajata si unde acestia faceau periodic vizite, dornici si ei ca si noi dealtfel, de a “gusta” din cand in cand din bucataria traditionala autentica; si ei iubeau picnicul ca noi, sau natura iarna la ea acasa cand haina alba de nea acoperea totul si in acea liniste totala nu se auzeau decat trosnetul lemnelor pe foc sau clopoteii de la saniute... Vara era locul lor de intalnire si relaxare in aer liber departe de ochii “celorlalti” si o locatie originala inclusiv pentru intalniri oficiale, departe de luxul obisnuit si paradoxal, uneori perceput ca agasant. Aici se afla o superba stanca la care accesul este relativ usor, prin spatele restaurantului si cabanei, cale de mers cca 10 min, cu scari amenajate si potecuta deja batatorita de numarul mare de turisti. Ajunsi la stanca amintita accesul pe nivelul superior se face tot pe niste scari si sus este locul unde candva Regii Carol I al Romaniei (1866-1914) si Frantz Iosif al Austriei (1848-1916) aflat in vizita la noi au luat un pranz cu preparate traditionale din productia fermei/stanei regale. Locul este mirific, pitit intre copaci si care ofera vizitatorului o panorama impresionanta asupra Vaii Prahovei si statiunii Sinaia implicit. De aici Carol I isi admira muntii si probabil medita in liniste asupra problemelor tarii. Un telescop performant care functioneaza cu o moneda de 0.5 lei apropie de ochiul turistului parti din vale, dar la data cand am fost era defect (hm, tipic romanesc!) iar evenimentul intalnirii celor doi mari regi este imortalizat pe stanca printr-un fel de blazon regal (vezi foto).

Turisti o multime asaltau locatia Stana Regala, copiii erau fascinati mai ales de cei 3 reni prezenti pe pajistea din vecinatate, o caprita draguta foc si niste ponei... toti blanzi si care acceptau sa fie mangaiati... , masinile erau parcate in lungul drumului pana la intrarea in padure, soarele incalzea atmosfera si la propriu si la figurat facand trist momentul plecarii noastre dar... vaiii... am uitat sa va vorbesc despre Ciorbita de Mistret pe care am servit-o in restaurantul cochet amintit mai sus si pe care nu trebuie s-o ratati daca ajungeti acolo. Sotul si-a luat un bulz adevarat, personalul este superamabil, totul straluceste de eleganta si curatenie... Concluzia?

Cand ajungeti in Sinaia, obligatoriu nu ratati Stana Regala!!!

O locatie eleganta, atragatoare, originala... , dar mai ales inedita!!!

MERITA.

Va las sa admirati pozele care cu siguranta va vor starni curiozitatea sa ajungeti si AICI.

Trimis de mirelutza in 25.11.10 15:15:21

VIZUALIZĂRI: 6980 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 In drumul nostru pe cota 1400 undeva pe dreapta suntem anuntati printr-un panou imens ca la dreapta , cale de mers 3,5 km este stana regala sau poiana stanii ; au si pagina net.

valimi
[25.11.10 15:20:53]

Ma bucur ca ai revenit cu review-ul asta de toata frumusetea. Frumoasa locatie ai ales pentru a ne desfata astazi.

Felicitari!

dannek
[25.11.10 15:25:53]

bine ai revenit cu acelasi stil!

adryana
[25.11.10 15:35:50]

frumos, dar totusi cat a costat pe noapte: 80 ron sau intre 250-300 ron?

dartax
[25.11.10 15:39:03]

Am gasit si adresa acestei locatii mai putin cunoscute:

click aici

[25.11.10 16:15:39]

@adryana - atat a fost pranzul nostru care a mai cuprins apa , cafele si un fel trei la mine .

[25.11.10 16:34:22]

mutat la "Restaurante, baruri, cafenele, pub-uri - SINAIA". rubrica definita pt STANA REGALA ramane pe site, insa asteapta review-uri de la useri care au fost si cazati.

pepsi70ro
[25.11.10 16:40:49]

Stana Regala este destul de cunoscuta in Sinaia

Au si o camera web in care se poate vedea online tot ce misca acum acolo.

Cabana are 5 camere destul de scumpe, insa privelistea merita. Nici noi nu am fost cazati acolo insa ne-ar place ca un weekend sa-l petrecem numai acolo.

Au o camera web online de unde se poate admira tot timpul minunatul peisaj.

Felicitari pentru review!

cosminp
[25.11.10 18:06:01]

nu stiu de ce nu apare ecoul meu, dar il repet:

"@mirelutza, bine ai revenit. astept pozele"

intre timp, au aparut si pozele. foarte frumoase.

p.s.: macar votul a ramas

georgiana
[25.11.10 18:18:49]

@Mireluta,

Mi-ai lipsit!

Sunt ata de vii impresiile tale, se vede bine ca ti-a priit aerul curat de munte, dar si ca ai scris cu pofta!

Deci asta faceti voi doi, bagaje pe ascuns, sa fugiti doar voi doi la munte, fara baiat??? Ar trebui pentru asta sa nu-ti dau vot, dar nu rezist... sper totusi ca nu vei mai lipsi nemotivat iar 5 saptamani si ca sa te iertam, te rog sa recuperezi absenta cu alte reviews-uri pe care le mai ai in minte! Cat mai urgent, ce zici tu?

ileanaxperta*
[25.11.10 18:28:09]

@Draga mea Mireluta, pe parcurs ce ti-am sorbit randurile cu mare atentie, am cazut intr-o mare visare ce se cheama "chemarea muntilor de toamna" Atat de bine ai descris "senzatia toamnei" la munte, ca deja sunt in transa... Cat imi doresc sa fi mers si eu macar cateva ore la Sinaia si sa revad muntii care, ca si tine imi starnesc de cate ori ii privesc, aceeasi uimire si placere greu de descris in cateva cuvinte.

Si pt. ca m-ai facut sa ma simt o mare visatoare de atata frumusete, nu pot deca sa te recompensez cu SB pe care-l meriti pe deplin. Felicitari! Ah, si pozele mi-au placut, mai ales nr 3 si 5.

Numai bine si vacante de vis oriunde si oricand!!! pup

Visan125
[25.11.10 21:31:22]

Hotarat lucru! Fiecare aparitie a mirelutzei este o incantare pentru noi cititorii. Intrucat si pentru mine Sinaia este intr-adevar Regina statiunilor montane romanesti si am vizitat-o destul de des. Stana Regala insa, nu a fost pe lista noastra. Pana acum!

catalinalupu
[26.11.10 08:52:19]

Foarte frumos scris, dar si fotografiile sunt minunate!

[26.11.10 09:06:55]

Va multumesc dragii mei colegi AFA. Am avut o perioada foarte incarcata peste care scandalurile de pe AFA cu acea excludere a unui coleg drag de care mi-e dor si tot felul de alte acuzatii au venit ca acidul clorhidric turnat pe o rana deschisa... ! Va iubesc enorm si promit ca voi fi alaturi de voi cu noi review-uri interesante. Pe cei pe care deja ii cunosc abia astept sa-i revad in iarna, iar pe ceilalti cu care tot comunic sa-i cunosc atunci. Sa urmeze alte minirevederi mai "comestibile" decat cele propuse acum si accesibile buzunarului "de criza", sa radem, sa ne strangem in brate si sa ne redeschidem sufletele ca in adolescenta, in mijlocul unei familii adevarate pe care acum noi avem sansa s-o dezvoltam in cadrul minunatului site AFA!!!

anadragusin
[26.11.10 11:09:47]

Felicitari Mirelutza pt. revenirea in forta. S-ar putea sa ajung si eu pe aici curand, caci review-ul tau m-a incantat. Felicitari inca o data!

Alina Morar
[26.11.10 13:53:29]

Si eu visez la intalnirea AFA. Imi doresc sa va cunosc live. Daca e si intr-o zona asa de frumoasa ca si cea descrisa de tine, e super tare.

Imi place acest loc, sper sa ajung si eu intr-o zi.

Asteptam continuarea.

[26.11.10 20:06:07]

adryana
[27.11.10 09:50:12]

mireluta, te intrebam de pret, cat a fost pe noapte, caci ai scris 80 lei pret sejur, si pe urma ai spus ca atat a fost pranzul.

[27.11.10 15:22:15]

@ multumesc web 13; dragut ca intotdeauna...

@adryana -la cuvantul sejur pune niste ghilimele; am fost cazata la un hotel in sinaia despre care luni-marti urmeaza review, iar la stana regala am fost in plimbare de o zi.

aida.alecu*
[27.11.10 18:08:28]

frumos prezentata aceasta Stana, bravo tie! un rw interesant! nu stiam nici de camera web, multumim pt completari pepsi!

dorgo
[01.12.10 18:33:26]

@ felicitari! , ai scris un review "regal" sau poate e mai bine zis un regal turistic...

Ellada_sagapo
[27.12.10 21:19:34]

Cuprinzatoare descriere, in stilul Mirelutza!

Draga mea, vecinii tai poate prajesc carnati mai rar. Daca vrei facem schimb, ai mei asculta manele cu volumul la maxim, si nu-s decat perete in perete cu patul meu... de te apuca pofta de vacanta instantaneu, oriunde numai sa nu stai acasa.

dragosdn*
[26.07.11 08:34:09]

Am fost la Stana Regala in aprilie 2011 (doar pt pranz) si sincer m-am intors destul de dezamagit: mancarea a fost destul de prost gatita. Initial am comandat snitel de curcan dar era atat de prost facut incat am suplimentat comanda cu tocanita de ciuperci cu mamaliguta, care a fost ok. In rest, asa cum s-a scris mai sus, o priveliste minunata. Sa nu uit sa mentionez insa drumul de acces ce-ti rupe masina. Deh, turism autohton...nu se obosesc autoritatile locale sa asfalteze.

costi67
[16.08.13 19:31:52]

@dragosdn: ... am tot respectul pentru cei care posteaza aici dar totusi tot ceea ce scriem aici trebuie sa ne ajute in alegerea destinatiilor noastre de vacanta, nu suntem la un concurs de literatura. Altfel spus felicitari pentru frumoasa prezentare..., dar, pentru ca din pacate, pentru aceasta locatie exista un mare DAR, si un mare semn de intrebare... doresc sa va impartasesc experienta mea din 2011, cu scuzele de rigoare ca scriu atat de tarziu...

... am dorit sa-i fac sotiei un cadou special cu ocazia implinirii unei varste speciale, si dupa ce ne-am delectat cu diferite bunatati la un hotel din Predeal al carui sef este insusi capitanul echipei nationale a bucatarilor romani, webmaster daca am voie sa spun numele, sa-mi spui..., ne-am oprit, la intoarcerea acasa la aceasta mult laudata locatie pentru a manca si pentru a incununa cum se cuvine o frumoasa aniversare...

Va spun sincer, a fost una din cele mai neplacute experiente pe care am trait-o intr-un restaurant romanesc vreodata, o servire de tot rasul, am ales un platou ca antreu cu diverse produse traditionale romanesti, niste carnaciori care nu erau facuti, am crezut ca sunt de la un vestit supermarket, marca inregistrata Olanda, sa nu mai spun de pret, am zis ok, vedem felul principal... DEZASTRU, ne-a fost servit foarte tarziu si deja rece, fetita mea care a avut neinspiratia sa aleaga cartofi prajiti a primit o portie probabil ramasa de la alti clienti, friptura rece si nefacuta, desi grataragiul ne-a spus ca el a livrat la timp la bucatarie,

ce sa va spun despre usturoiul comandat!? , un praf de usturoi extrem de gretos, nu l-am putut manca.

... Si acum vine cireasa de pe tort, langa noi la masa erau niste tineri extrem de draguti care s-au purtat foarte frumos tot timpul dar care au fost ATENTIE!!! , EFECTIV RIDICATI DE LA MASA PE MOTIV CA MASA ERA REZERVATA, NICI VORBA DE ASA CEVA, ERAM ACOLO CAND S-AU ASEZAT. Raspunsul a venit imediat... la masa s-a asezat un cocalar plin de figuri cu lanturi de un deget grosime si cu piranda lui..., era deja prea mult asa ca am plecat, dezgustati de acel spectacol grotesc, si nu am fost singurii care ne-am simtit umiliti in acea zi de 26.06.2011 de niste asa zisi ospatari si bucatari. NU RECOMAND NIMANUI SA MANANCE ACOLO!!! Locatia merita vazuta dar recomand sa lasati masina pe drumul spre cota 1400 si sa mergeti pe jos, noi am incercat cu masina, dar sigur nu vom mai repeta aceasta experienta, drumul este un DEZASTRU!!!

[16.08.13 19:35:07]

@costi67: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

17 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adryana, aida.alecu*, Alina Morar, anadragusin, catalinalupu, cosminp, costi67, dannek, dartax, dorgo, dragosdn*, Ellada_sagapo, georgiana, ileanaxperta*, mirelutza, valimi, Visan125
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?:

• pagină generată în 0.088719129562378 sec