ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 24.11.10
    JUN-2010

Excelenta locatie

prin iarna, niste prieteni cu care ne facem mereu concediul, m-au sunat ca sunt la coada sa cumpere bilete ieftine de avion ptr barcelona, in jur de 130 euro, dus-intors ptr 2 pers si sa le spun daca sunt interesat. tinand cont de faptul ca era destul de buna oferta, am cumparat 2 bilete ptr sfarsitul lunii iunie si intoarcere dupa 11 nopti, pe la inceputul lunii iulie.

am inceput fiecare sa ne cautam cazare (ieftin si bun), dar mai intai ne uitam la review-uri, astfel ca ne-am hotarat ptr statiunea Malgrat de Mar, iar hotelul: Aqua Hotel Bella Playa de 3*.

din agentie in agentie, din site in site si alte cautari si negocieri, am gasit o oferta de 540 euro ptr 11 nopti/demipensiune/2 pers plus transfer aeroport-hotel-aeroport, care ni s-a parut acceptabila si oarecum atractiva.

hotelul nu este pe plaja, cum s-ar crede din denumire, ci se afla la vreo 300 m de plaja, in linie dreapta, dar practic... faci mai mult (cam 5-600m) ptr ca trebuie sa traversezi linia de cale ferata ptrintr-un tunel.

am ajuns seara pe la ora 21 la hotel, dar cei de la receptie ne-au impresionat placut prin faptul ca ne-au trimis mai intai sa ne luam cina (care era pana la ora 21), urmand sa ne dea apoi camerele.

in restaurantul aflat la demisol, ne asteptau pe noi cu produsele calde stil bufet suedez (nu le ridicasera stiind ca ajungem mai tarziu) si au asteptat cu rabdare sa ne terminam linistiti masa, fara sa ne grabeasca.

hotelul este marisor, are o receptie medie ca marime, un bar cu spectacole seara (in fiecare seara era alt spectacol), 2 lifturi, o sala maricica de relaxare unde era si un retroproiector (de urmarit seara meciurile), piscina acoperita avand langa ea si o sala micuta cu vreo 3 mese de ping-pong si 3 piscine exterioare (una maricica cu un bar si 2 mai micute).

ne-am cazat la etajul 2 din 6, intr-o camera cu vederea spre exterior (spre o parcare imensa). camera nici mare nici mica, cam de vreo 24 mp, cu un balcon cat tine camera, tv, a/c si o baie de vreo 6 mp cu cada. paturile au fost foarte confortabile, iar pe peretele dinspre baie era un dulap mare cu usi glisante. am fost oarecum dezamagiti ptr ca nu exista frigider in camera, dar ptr o taxa de 3 euro/zi, ne-a fost adus imediat.

hotelul este catalogat de 3*, dar dupa servicii, mese, distractiile oferite, cred ca era spre 4 stele. in cadrul barului de la parter ne-am imprietenit cu o barmanita care era din romania si ea ne-a spus ca hotelul trebuia sa aiba 4*, dar proprietarii nu au vrut inca o stea din cauza taxelor mai mari pe care trebuiau platite. oricum, in lantul hotelier Aqua Hotel, exista unul de 4 stele, tot in Malgrat de Mar si probabil nu se justificau 2 hoteluri de 4*. oricum, a fost spre satifactia noastra ptr ca am beneficiat de servicii bune.

in fiecare zi veneau si ne faceau curat, ne faceau si patul (chiar daca noi il aranjam cat de cat), ne schimbau prosoapele (chiar daca nu le lasam jos), aeriseau, stergeau prafu... ce sa mai, curatenie generala zilnica :))

singurul minus (oarecum) cu privire la camere, era ca zidurile despartitoare dintre ele... cred ca erau din BCA subtire, ptr ca prea se auzea cum sforaiau cei de alaturi, dar nu ne-a deranjat prea tare, ptr ca veneam obositi spre dimineata si adormeam instant.

restaurantul dupa cum am spus se afla la demisol si puteai ajunge la el pe scari sau cu cele 2 lifturi. micul dejun era bogat, atat cu produse calde (omleta, oua ochiuri, oua fierte, bacon prajit, pui shanghai, crochete de cartofi si de cascaval, orez, cartofi prajiti, fasole fiarta cu sos de rosii, cremwursti, carnaciori, cascaval pane) cat si produse reci (cascaval, branza, mezeluri diferite, masline, salate diverse), felii de rosii, castraveti, salata... , ca bauturi erau: sampanie, lapte cald, lapte rece, suc la dozator de portocale, mere sau tuti frutty, ceai, cafea, iar ca desert: fructe, diferiti biscuiti, briose proaspete (inca mai erau calde), diverse prajituri cu fructegemuri la cutiute sau varsate... etc.

masa de seara era mai deosebita ptr ca in fiecare seara, cina era tematica: o zi era cu specific nord american, alta zi cu specific mexican sau chinez sau spaniol sau indian, oricum... nu te plictiseai si aveai ce sa alegi si ce sa mananci. in plus, fata de specificul serii respective, in fiecare seara se gaseau in permanenta: cartofi fierti sau prajiti, fripuri de pui/vita/porc la tava, iar ca desert iti dadeau clatite, inghetate, fructe diverse, prajituri specifice serii respective... etc

deci, din punct de vedere al mesei, nu am dus lipsa de nimic si ne-am felicitat ca am luat cu demipensiune, deoarece in localorile din statiune preturile erau maricele (3,5 euro un sandwich, 9-14 euro o pizza... etc).

marea majoritate a timpului dupa masa de seara si plimbarea prin statiune pana in statiunea alaturata (Santa Susana) aflata cam la 1,5 km de hotel, o petreceam in sala de relaxare de la parter unde jucam carti, povesteam si beam sangria cu fructe (gheata, carafele si paharele le imprumutam de la bar).

piscinele exterioare (ca in cea interioara nu se putea sta din cauza caldurii) sunt in numar de 3: una maricica si oarecum patrata, cu apa pana la 1,80m, una rotunda si micuta ptr copii si o alta aflata ceva mai sus fata de cele 2 dar tot asa... micuta (avea cam 1,60m) dar dreptunghiulara. sezlongurile erau la liber, dar pana la ora 18 cand se inchideau piscinele, dar nu te dadeau la o parte de pe ele. era cam frustrant, ptr ca noi ne doream sa facem baie si noaptea, dar nu aveam voie. asta e...

nu ne bateam capul prea mult cu piscinele, deoarece mergeam la plaja. plaja era cu un nisip cu granule maricele (ca niste pietricele marunte) si in plus de la 3m de mal apa incepea sa se adanceasca.

distractii pe plaja nu prea sunt, decat daca mai gasesti pe cineva cu care sa joci un fotbal sau volei, in rest veneau niste filipineze (cred) care iti faceau masaj: 5 euro doar pe spate sau 10 euro din cap pana in picioare (merita, numai ca o sa trebuiasca sa te freci bine sa iasa uleiul ala din piele). alte distractii nu erau: nu hidrobiciclete, nu jet-ski... nu era nici un sport de apa.

statiunea Malgrat de Mar este destul de linistita (multe magazine de souveniruri), cam ca ptr pensionari, dar in Santa Susana era distractie la maxim prin terase cu muzica live, baruri deschise la strada, parc de distractii...

2 zile am fost si am vizitat Barcelona cu trenul (8 euro de pers dus-intors), iar 1 zi am inchiriat seara o masina peugeot 106 (43 euro cu asigurare) ptr a putea merge in Barcelona sa vedem fantanile muzicale si colorate din fata Muzeului National de Arta (superbe), iar in urmatoarea zi am mers in nord prin Tosa de Mar pana in Roses, pe malul marii.

Trimis de commandorsteel* in 25.11.10 14:59:19
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Costa Brava, Hotel Pineda Palace din statiunea Pineda de Mar

VIZUALIZĂRI: 5002 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (commandorsteel*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Aqua Hotel Bella Playa, vedere din lateral

valimi
    [25.11.10 15:24:05]

Un review cum scrie la carte. Plin de informatie, cu poveste, amanuntit. Cat de spre locatie, extraordinara. Jos Palaria.

[25.11.10 15:56:52]

@valimi: multumesc de aprecieri

@ webmaster o rugaminte ptr ca nu mai pot edita:

in loc de statiunea Llorett de Mar sa se treaca Santa Susana, deoarece am gresit numele statiunii...

[25.11.10 16:26:45]

Am inlocuit in 2 locuri unde am gasit Lloret del Mar, verifica te rog daca nu mi-a scapat ceva.

[25.11.10 17:35:59]

da, e bine.

multumesc

ionescunic
    [25.11.10 17:49:15]

Un review foarte bun la debut, felicitari si de la mine si mai asteptam si alte descrieri la fel de incitante!

[25.11.10 18:23:58]

multumesc de apreciere, inseamna f mult venind de la tine, ptr ca eu nu am darul tau de a povesti.

si acum astept sa valideze wemaster pozele atasate

pe cat posibil am pus numai cu hotelul, plaja, statiunea alaturata, doar cateva din barcelona, tossa si roses

Alina Morar
    [25.11.10 20:58:20]

Bine ai venit pe seit si te asteptam si cu alte povestiri asa de frumoase si de amanuntite.

[26.11.10 11:22:00]

multumesc. o sa incep sa postez impresiile din calatoriile viitoare.

Crisava
    [09.05.11 13:53:14]

Buna,

Am citit si eu review-ul si l-am gasit ff interesant avand in vedere ca am in atentie acest hotel pt vacanta din 2011.

As avea si eu o intrebare. Poti sa-mi spui cat te-a costat transferul de la aeroport la hotel? Avand in vedere ca vrem sa mergem cu un copil de 3ani am nevoie de acest transfer de la hotel fara sa mai caut trenuri.

Mersi.

[09.05.11 20:19:20]

din cate imi aduc aminte noi am rezervat prin agentia de turism cu care am fost la 25 euro/pers

Crisava
    [10.05.11 08:24:11]

Mersi.

Crisitiannn
    [12.01.12 17:13:31]

salut. chiar imi place cum ai descris tot, ma gandesc sa merg la hotelul asta dar imi mai vin cateva intrebari in cap la care sper sa imi raspunzi... statia de tren e aproape??

[12.01.12 17:38:47]

este destul de aproape. vreo 10 min pe jos, la mers ca de plimbare...

Alina Morar, commandorsteel*, Crisava, Crisitiannn, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Hotel Bella Playa: