ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2010
ÎNSCRIS: 24.07.08
MAY-2010

La pas prin Mako

muzica clasica-vivaldi

Despre Mako as putea sa vorbesc la nesfarsit…

Merg aici de cateva ori pe saptamana, sau pe luna. Cel mai des merg vara, pentru ca atractia numarul unu a orasului este strandul termal. Cand nu e vara si nu mergem pentru baie si plaja, mergem asa, pentru a ne recreia, la o plimbare, la un han sau cel mai adesea la cumparaturi.

Locuind in Sannicolau-Mare-cel mai vestic oras romanesc, dupa 18 km, ajungem la vama cu Ungaria, iar de acolo mai sunt doar cativa km. Niciodata nu asteptam prea mult la vama, doar 4-5 masini daca se intampla sa fie in fata noastra si am trecut. Iar Mako este primul oras din tara vecina, care este situat undeva intre Nadlac si Szeged, chiar pe malul drept al Raului Mures, in partea de S-E a Ungariei, in judetul Csongrad. E un oras nu foarte mare, avand~26.000 de locuitori si este infratit cu Sannicolau-Mare.

Acum …e greu sa vorbesc despre o vizita anume, voi vorbi in general. Pozele sunt facute in primavara, cand incepeau castanii sa infloreasca. Intotdeauna acest mic oras m-a surprins prin aranjamentele florale deosebit de frumoase si bogate. De primavara devreme pana toamna tarziu rondourile de flori isi schimba culorile dupa cum este sezonul. Au o multime de mici sensuri giratorii, care asigura un trafic bun, deoarece este un oras aglomerat. In primul rand sunt foarte multe masini romanesti, apoi fiind un oras de tranzit, legand Romania de Occident, sunt multe masini de toate categoriile.

Daca alegeti ca destinatie turistica Ungaria, va sfatuiesc sa lasati macar o zi si pentru orasul Mako! Sau poate si-un sejur. Va garantez ca aveti ce face aici. Va puteti caza in pensiuni, hoteluri si campinguri, este chiar si-un hostel! Apoi sunt o multime de restaurante, pizzerii, hanuri traditionale si pub-uri.

In primul rand puteti merge in Piata Centrala si cautati Biroul de Informatie Turistica. Apoi totul se simplifica.

Orasul are multe puncte de atractie, fiind un oras turistic foarte popular.

Incepeti o plimbare din fata Primariei, o cladire cu un design interesant, in fata careia este statuia marelui revolutionar maghiar Kossuth! Continuati tot pe partea aceea, pana ajungeti la o fantana arteziana foarte frumoasa, inconjurata de multe banci, unde vin de obicei localnicii sa se odihneasca, sau sa se bucure de intalnirea cu ceilalti. In general sunt multe mame cu bebelusi, sau copii pe role. In apropiere este si un restaurant, iar daca traversezi strada, cofetaria’’Capri’’.

Daca continui plimbarea, vei admira cat de curat este acest oras, de pe malul Muresului! Va trebui de multe ori sa te opresti sa citesti pe fiecare statuie pe care o vei intalni, pentru ca sunt o multime! Si asa incet, vei patrunde in istoria zbuciumata a acestui loc si vei incerca sa-i cunosti tainele.

Asa am aflat si eu ca celebrul jurnalist American Jozseph Pulizer, s-a nascut aici, cat si inginerul american Jozsef Galamb, iar poetul Jozsef Attila, al carui nume il poarta astazi muzeul din oras-a facut liceul aici! O alta personalitate marcanta a orasului, cu care va veti ‘’intalni’’ pe aleile de promenada este si Vasile Erdeli-Ardeleanu, episcop de Oradea. Trebuie sa fiti atenti pe unde circulati, pe trotuar, ca pieton, deoarece sunt piste special amenajate pentru biciclisti.

Stiati ca multi romani din localitatile de frontiera si-au cumparat casa aici si vin in tara, zilnic, la servici in Romania?

Daca o luati incetisor la pas, veti fi incantati de arhitectura cladirilor vechi, pentru ca Mako este un oras vechi de 700 de ani, care a fost distrus de multe ori in timpul ocupatiei turcesti si apoi refacut. Are o multime de biserici, cea mai frumoasa fiind Biserica Greco –Catolica, veche din anul 1778.

O alta cladire frumoasa si noua, din 1998, cu un design interesant, este Teatrul din Mako. La inceput cand am descoperit-o m-a dus cu gandul ca ar fi biserica de pocaiti! De atunci vin acolo, alaturi, la o terasa boema, cand timpul imi permite si daca am o companie placuta. In Mako se organizeaza anual Festivalul de Opereta si de Rock.

Dupa o plimbare lunga prin oras, va sugerez sa faceti o vizita la Baile Termale, indiferent de anotimp. Am scris anul trecut un review despre acest subiect, nu stiu daca mi se mai vede in lista, ca apar, doar ultimile 100 de reviews-uri.

Apoi, pentru relaxare puteti face cateva ture cu bicicleta. Sau sa descoperiti fauna din zona mlastinoasa a Muresului, care este inconjurat de-o multime de copaci frumosi si batrani. Puteti face si plimbari ci barca sau canoe.

Cand iesi din Mako, catre Nadlac, undeva in afara orasului, este amenajata si o balta privata cu peste, unde contra sumei de 13.500 forinti, iti poti face un abonament de pescuit, in care poti prinde maxim 15 kg de peste, pe care sa-l iei acasa.

Mie imi place la nebunie duminica dimineata sa merg in Mako, la Piata Agroalimentara. Este amenajata pe o strada frumoasa, umbrita de copaci seculari. Cu toate ca sunt doar cativa km intre noi, sa stiti ca deosebirile sunt foarte mari, din toate pdv. Si ador sa-mi pierd dimineata pe acolo, stand la rand la un langos unguresc, imi si cumpar intotdeauna cate ceva, apoi te ameteste mirosul preparatelor lor traditionale: caltabos cu orez, carnati de casa, sau ciolan la rotisor! Si uite-asa, ma prinde si pranzul acolo!

Apoi mergem la cumparaturi, sunt o multime de supermarket-uri. unde plata se poate efectua si cu cardul.

Era sa uit sa va povestesc despre CEAPA! Mako este renumit in Ungaria pentru productia de ceapa, cum este renumit Tokajul pentru vin, sau Szegedul pentru celebrul salam Pick! Daca nu uitati si ajungeti pe aici la inceputul lunii septembrie (10-12, anul acesta) sa nu cumva sa ratati Festivalul Cepei! Ceapa de Mako este atat de faimoasa, incat in fiecare an locuitorii ii dedica un week-end intreg acestui eveniment, care tine 3 zile! Se organizeaza un concurs de gatit, targ de mestesugari ,,sunt curse de cai si evenimente sportive. Se mai amenajeaza o scena unde se desfasoara zilnic diferite programe artistice, pentru toate varstele. Nu va mai povestesc despre aromele gulasului….

Daca ati reusit sa descoperiti toate aceste mici secrete de care v-am vorbit si nu vreti sa plecati acasa, puti face mici excursii in localitatile invecinate. Va asigur ca veti descoperi alte lucruri noi si interesante. Si ca-mi veti multumi, in gand, iar eu voi fi fericita!

Trimis de georgiana in 24.11.10 15:17:37

VIZUALIZĂRI: 22804 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Statuia lui Erdei Ferenc,asezata pe partea cu primaria.

valimi [24.11.10 15:23:22] »

Primul vot pentru un review simpatic despre un orasel simpatic. Mi-ar placea si mie sa ies sa ma plimb printr-un oras din vecini atat de usor ca voi la granita cu Ungaria, la noi e aproape Silistra din Bulgaria, dar ne cam impiedica Dunarea in drum...

sandu.53 [24.11.10 15:29:06] »

pacat ca este asa departe de Bucuresti mi-ar face mare placere sa ma plimb pe strazile si pietel unu mic orasel! din cate stiu in Mako exista si o puternica minoritate romaneasca (cei ce stau de veacuri aici, nu cei noi care si-au cumparat case). foarte frumos review-ul!

dan15 [24.11.10 15:46:53] »

Am si eu o nelamurire. Va rog sa ma luminati.

Daca spuneti ca mergeti atat de des acolo:

nu inteleg de ce ati datat vizita mai 2010!! O fi pentru 1000 de puncte? ! ? ! ?

valimi [24.11.10 15:50:34] »

@dan15, cred ca asta este treaba webmasterilor, nu ale unui user care s-a hotarat sa scrie primul lui ecou pe AFA criticand review-ul userului de pe primul loc...

georgiana [24.11.10 15:51:15] »

@Dan 15,

Iti voi lamuri nedumerirea.

Daca citeai tot textul si cu un pic de atentie, aceasta intrebare isi gasea exact acolo raspunsul, adica am scris ca pozele sunt facute in primavara, cand infloresc castanii, se vede bine acest aspect, in poza nr 1,cand se va termina validarea pozelor. Si mi se parea corect sa scriu in mai, nu in decembrie, nu? Dar review-ul ti-a placut sau te interesa doar sa faci misto?

Esti multumit de raspuns?

Mai ai alte intrebari?

webmaster7 [24.11.10 17:00:41] »

Discutiile au degenerat, sunt off-topic, iar daca vreti sa continuati pe aceasta linie, va rog faceti-o in privat.

Pana se linistesc spiritele, Thread Closed.

mariana [24.11.10 17:38:48] »

Stii ce fac eu? Cand nu avem decat o zi libera, imi place sa fac un tur de magazine acolo si apoi urmeaza... cafeaua. Este un oras asa de linistit.

Admin [24.11.10 17:56:50] »

E evident, sper pentru toata lumea, ca astfel de inflamari nu pot fi tolerate si ca masurile pot cel mult sa intarzie (datorita faptului ca moderatorii nu pot sta permanent cu ochii pe fiecare thread), in niciun caz sa lipseasca.

- contul-clona dan15 a fost banat

- georgiana - exagerezi cu victimizarea. Pentru informarea ta si a altora care ar mai gandi astfel - masura de a inchide (temporar/definitiv) un thread nu se ia pentru a defavoriza un user, ci pentru a calma spiritele si pentru a ne asigura ragazul necesar analizei si luarii deciziilor eventual necesare

Dupa curatarea "balariilor" (ecourilor off-topic), firul de discutie a fost redeschis. Rog insa sa va abtineti de la posturi sau afirmatii care pot fi interpretate ca provocatoare sau ofensatoare - in caz contrar se vor aplica masurile care se impun.

petrus95 [24.11.10 20:20:04] »

nu am fost niciodata la strandul de la mako. mergem ori la Batania ori la aquapark-ul de la Oroshaza. Scrie-ne ceva despre el si eventual ceva poze ar fi bune.

valimi cred ca daca ai ceva de criticat o faci din orice pozitie fata de oricine indiferent de pozitie. doar ca, critica trebuie sa fie constructiva uita-te sa vezi un rewiev scris astazi despre o operatie la spitalul de urgenta :0 (off-topic)

georgiana [24.11.10 20:24:23] »

Admin,

Multumesc frumos.

webmaster 13,

Am rugamintea sa-mi atasezi aceasta melodie:

Multumesc frumos.

webmasterJr [24.11.10 20:33:14] »

@georgiana, de n-o fi cu banat/ Web jr. te-a ajutat/ Sa asculti acum, usor/ un Vivaldi linistititor!

Alina Morar [24.11.10 21:46:40] »

La ce frumos ai descris orasul Mako, parca ar fi Gyula. Exact asa e si acest orasel. M-as muta si eu acolo.

Cat despre baile termale... ce sa mai zic? Fugim si noi douasute si ceva de km, pana in Ungaria, ne balacim vreo 2-3 ore, un shopping rapid si inapoi acasa. Ce n-as da sa locuiesc mai aproape de granita si civilizatie...

costin1968 [25.11.10 07:58:40] »

Frumos review, poze exceptionale.

Te rog poate detaliezi atractiile turistice din Mako si din Ungaria, pe unde ai fost.

Multumesc!

georgiana [25.11.10 13:49:34] »

Webmaster jr,

Multumiri pentru atasarea melodiei!

@Petrus 95,

Aici poti citi despre strandul din Mako, review-ul este scris de anul trecut de mine si cred ca este review-ul meu care a avut cele mai multe vizualizari, aproape 6000:

click aici

@Costin 1968,

Ti-am raspuns prin mesaj personal.

Va multumesc tuturor care mi-ati citit review-ul si va astept la Mako!

TORA INGRID [25.11.10 15:39:55] »

@georgiana, frumos review, in stilul tau deja binecunoscut: multe detalii. informatii utile, punctarea zonelor de interes, nota personala (adica suflet) umor si autoironie. Aspecte mai putin stiute, ca festivalul cepei, dau savoare si incita. Acum nu pot sa nu va invidiez pe cei de pe granita pentru vecinatatile acestea de care profitati cat puteti: ba o baie termala, ba o plimbare cu catelul sub bancheta, o cumparatura si nu in ultimul rand, un prilej de relaxare intr-o tara care asfalteaza intr-un an cat noi in zece.

Am trecut si eu prin Mako, precum multi din cei in drum spre Austria. Italia, etc. Nu i-am dat prea mare atentie, desi putinul vazut din fuga masinii mi-a placut. Insa vazut prin ochii tai, ai celei care dupa atatea evadari peste granita, cunoaste stradute, piata cu langosi si ciolan la rotisor! (deja imi ploua in gura), istoria locului si frumusetea lui, Mako nu mai este un punct pe harta, tranzit si ochii pe indicatoare, ci o destinatie.

Nu te descuraja, " nu mor caii cand vor cainii! ".

dorgo [25.11.10 15:49:25] »

@ georgiana... felicitari! Ba eu am auzit si faptul ca unii chelneri sau angajati unguri ai bailor termale din Mako au invatat multe cuvinte in limba romana cu care te intampina... "Buna ziua", "Multumesc", "Poftiti va rog", etc... si-uite-asa incepi sa te simti bine si ca Mako este, pentru timpul cat stai pe-acolo, o bucatica din tara ta...

stephi14 [07.07.11 17:00:25] »

si eu merg duminica aceasta si nu gasesc un loc de cazare... ati putea sa imi recomandati un hotel, unde ati stat si v-a placut... ??

multumesc mult.

georgiana [07.07.11 18:32:46] »

@Stephy14,

Imi pare rau ca nu te pot ajuta sa-ti recomand o cazare, deoarece noi locuim la 20 de minute de Mako si nu s-a pus problema sa dormim acolo. Dar stiu un han pe malul Muresului, la iesire din Mako, cand mergi spre Szeged, unde mancam noi adesea, pentru ca este totul bun, care are si camere de inchiriat. Niste prieteni au facut nunta aici si toti invitatii s-au cazat acolo si au fost foarte multumiti. Poti sa-ti faci o idee, cat de cat dand click pe acest link , in care am povestit despre han

stephi14 [07.07.11 19:01:56] »

multumesc mult!

Alina Morar, costin1968, david, domidoc, dorgo, georgiana, mariana, petrus95, sandu.53, stephi14, teoanton, TORA INGRID, trandafir 1970, valimi

• pagină generată în 0.075719833374023 sec