ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2010
ÎNSCRIS: 04.06.08
SEP-2010
2 AD. + 1 copil 11 ani COPII

Redescoperind Eforie Nord

După un sejur în Turcia la Marea Egee am hotărât conform tradiţiei să mergem şi pe litoralul românesc la sfârşit de sezon (începutul lui septembrie). Cum aveam luat un sejur de şase zile la Hotel Scoica din Jupiter care începea luni, am hotarât să mergem de sâmbătă la Eforie Nord. Ultima dată când am fost cazat acolo a fost pe vremea lui împuşcatul, când era renumită ca staţiunea sindicaliştilor şi a pensionarilor (lucru care nu cred că s-a schimbat prea mult astăzi). Am căutat pe net o cazare acceptabilă şi am găsit Vila Aimee, despre care am povestit în postul dedicat ei.

Ajunşi acolo am constatat că chiar dacă era sfârşit de sejur erau foarte mulţi turişti în staţiune. Am găsit staţiunea schimbată radical în bine, aş zice, cu multe terase şi magazine mai mult sau mai puţin aranjate. Mai e mult de lucru la imaginea şi transformarea ei, dar e pe drumul cel bun.

Înainte de a pleca am căutat impresii aici despre staţiune şi am găsit review-urile scrise de romanitzaa (mai jos). Printre altele ne-au atras atenţia terenurile de sport şi locul de joacă făcut cu Primăria Eforie, pe strada Decebal. Aşa că am fost şi noi acolo şi spre surprinderea noastră cu toate că era duminică, în afară de doi băieţi care jucau tenis, nu era nimeni. Locul este foarte bine amenajat şi dotat, dar se pare că nu este bine promovat sau românii nu mai au chef să facă şi mişcare.

Plaja din Eforie este mai bună în zona Belona deoarece în zona unde este îngustă nu se poate face plajă după amiaza când soarele este mascat de faleza înaltă. Din păcate curăţenia plajei lasă de dorit, dar asta şi din cauza turistului român. Distanţa până la plajă este în general mare iar accesul dificil, dar mersul pe jos face tenul frumos, nu?

Masa se poate lua în foarte multe locuri cu mâncare bună şi acceptabilă ca preţ (vezi locaţiile date de romanitzaa – mai jos). Noi am găsit o terasă (cu bucătărie ardelenească) cochetă şi retrasă, cu un iz de trecut, unde pe lângă altele am mâncat o supă gulaş demenţială. Mergând pe strada principală (sens Mangalia) pe lângă Autoservirea Caredy Oradea şi pe lângă o pizzerie, se face o alee în dreapta care dă în Terasa Piramyd. Am postat şi o poză cu nişte preţuri. Am mers să mâncăm şi vestita plăcintă dobrogeană cu brânză, de la Terasa Cristal din centru şi nu am fost dezamăgiţi. În schimb am luat plasă anul acesta cu porumbul fiert, care nu avea niciun gust (soi american cu boabe mari, adus din Ungaria, că noi nu mai avem porumb).

Ce ne-a întristat şi am rămas cu un gust amar, este invazia de kitsch-uri pe care o întâlneşti la tot pasul în staţiune. Dar cred că, din păcate, acest fenomen este generalizat, deoarece l-am întâlnit şi la munte şi la mare.

Ca o concluzie aş putea spune că Eforie Nord este o variantă de sejur la mare low-cost, unde dacă te duci cu gaşca te poţi distra fără probleme.

Vacanţe plăcute tuturor!

Trimis de Horia in 22.11.10 10:29:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 4923 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Horia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Eforie Nord - Terasa Piramyd, o terasa cocheta.

sandu.53
[22.11.10 11:10:38]

Eforie Nord este o statiune pe care o cunosc foarte bine... anii de zile mi-am petrecut concediile aici, dar din 2007 am luat drumul Greciei si nu am regretat! am trecut prin luna mai prin Eforie si faleza arata atunci foarte bine, iar marea era curata si avea o culoare splendida! oricum apreciez faptul ca ai scris acest review despre un loc drag mie!

Costi
[22.11.10 11:50:10]

Un review interesant şi, spre surprinderea mea, nebăgat deloc în seamă de când a fost postat.

Să sparg eu gheaţa, mai ales că apreciez la autor şi faptul că foloseşte diacriticele.

Deşi era, cum spune autorul, staţiunea sindicaliştilor, în anii '70 era staţiunea mea preferată, datorită plajei, cu nisip mai grunjos care nu-ţi intra în ochi, în gură, în urechi, într-un cuvânt peste tot la cea mai uşoară adiere de vânt, cum se-ntâmplă la Mamaia.

Aştept să văd şi pozele!

...

Până să postez eu ecoul, a făcut-o înaintea mea sandu.53

anadragusin
[22.11.10 14:01:01]

Si eu cunosc statiunea foarte bine. Ultima data, in 2009 am stat la pensiune Amali si Mellisa, pe langa sanatoriul Grand, cam in aceleasi conditii descrise de tine la pensiunea Aimee. Nu mi-a placut plaja de loc, era plina de comercianti care deranjau. In 2006 am stat la Vila Adriano, in partea de plaja Belona, intre lac si mare. Plaja este net superioara ca intindere si curatenie, comercianti mult mai putini. Felicitari pt. review!

Astept si eu pozele.

creivean
[22.11.10 20:22:05]

Ai din partea mea un vot cu SB, pentru amintirile pe care mi le-ai răscolit. Amintiri din copilărie, când an de an, vedeam Eforie. Ba de Nord, ba de Sud. Ce vremuri. O tempora, o mores!!!

Sebastianf
[20.05.11 12:21:46]

E statiunea pe care, de ani buni, o vizitam an de an si de care - cel putin eu - nu m-as desparti prea curand! Ai de toate aici: dela mincare buna, la piata de unde poti lua fructe la un pret rezonabil, pina la posibilitati de transport spre/dinspre alte puncte de atractie: delfinariu, acvariu, port, statiunile din nord au sud...

Apropo de placinta dobrogeana, e buna si cea de la Cristal, dar mai buna e cea de la Piata (coltul unde e un chiosc de presa).

Liaa*
[02.07.11 12:57:59]

Salut, imi amintesc cu placere de vacantele in Eforie Nord pe vremea cand eram copil. Imi placea foarte mult plaja de aici, cu nisipul ce parea auriu scaldat de razele soarelui si valuri amenintatoare pe timp de vreme rea. Pacat ca s-a pierdut mult din plaja si o parte din faleza. Era o placere sa mergi, seara, pe faleza de la Steaua de Mare pana la Belona, sa asculti marea si eventual muzica de la Europa, Bega, Bran...

anadragusin, Costi, Liaa*, sandu.53, Sebastianf
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Eforie Nord: