ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 22.06.10
AUG-2010

O experienta culinara inedita

Indemnati de curiozitate si pe baza impresiilor culese de pe AmFostAcolo, am trecut pe lista obiectivelor de vizitat ale acestui concediu si Ferma de midii de la Dalboka. Asa ca la sfarsitul sejurului petrecut la Nisipurile de aur ne-am rezervam cateva ore pentru a cina aici. Satui dupa 6 zile de “all inclusive”, cina “light” servita la Dalboka a fost binevenita.

Aspecte privitoare la drum si localizare au fost foarte bine detaliate in review-urile anterioare asa ca am renuntat sa le mentionez si o sa ma rezum doar la impresia mea despre aceasta locatie.

Cu putine emotii in suflet (nu facusem rezervare si se anuntase ploaie), am ajuns la restaurant in jurul orei 18, ne-am ales o masa langa mare, incantati de privelistea care face toti banii. In scurt timp localul s-a aglomerat si toate mesele erau ocupate.

Ospatarii sunt foarte amabili, inteleg romana, desi nu vorbesc prea bine, dar va puteti intelege usor cu ei. Dupa ce ne-a luat vreo 20 de minute sa studiem meniul si sa ne hotaram, a sosit momentul sa comandam: Secretul lui Veso, Midii grecesti, Raci de mare si Midii la tigaie cu sos picant.

Comanda a fost adusa in aprox 15 min, timp in care am observat cum “se alimenta” stocul de midii: doi tipi masivi carau o lada plina cu midii proaspat scoase din mare.

Fiind prima oara cand am mancat scoici, evident ca am gustat din toate preparatele pentru a-mi face o idee si trebuie sa recunosc ca cu greu m-am mai oprit. Toate au fost delicioase, insa midiile in sos picant s-au dovedit preferatele mele.

In privinta racilor, recunosc ca ne-a cam luat valul “wow, cum or fi racii? ! ” asa ca am comandat. Insa in momentul cand au sosit cu tot cu “tacamul” specific s-a instalat atat amuzamentul cat si curiozitatea. Habar n-aveam in ce fel/cum/ce trebuie mancat. Noroc cu ospatarita care s-a dovedit draguta in a ne oferii indicatii (ups!) . Cu parere de rau, racii nu prea m-au incantat, daca stam sa punem intr-o balanta pretul cu gustul, cantitatea comestibila si timpul de “extractie” a ei, as fi preferat inca o portie de Secretul lui Veso.

Totul ne-a costat 50 leva cu tot cu bacsis. Un pret rezonabil pentru o masa de 4 persoane, cu preparate nu tocmai obisnuite.

In concluzie, a fost o experienta culinara inedita pe care v-o recomand si voua pentru ca eu cu siguranta o voi repeta!

Trimis de mitzulik in 20.11.10 23:27:16

VIZUALIZĂRI: 2399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mitzulik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 of, cat ne-am mai chinuit cu racul ala, ce-a mai ramas din el saracul...

cosminp [20.11.10 23:37:48] »

mi-ai facut o pofta, ca de-abia astept sa fac un plan sa vad cum si cand voi ajunge acolo.

celeste [21.11.10 10:01:00] »

Cu toate ca nu sunt fun fructe de mare as reveni cu placere oricand... si recomand scrumbia la gratar care a fost dementiala.

adryana [21.11.10 11:27:34] »

felicitari pt. curaj, eu sincera sa fiu nu am incercat si nu voi incerca acest fel de mancare

creivean [21.11.10 12:59:28] »

Pentru că sunt mare amator de tot ceea ce-i altfel, în materie de gastronomie (eu comand de obicei, peste tot pe unde merg specialitatea casei/a bucătarului), te felicit pentru review şi te răsplătesc cu un bine-meritat SB. Felicitări.

corinne [21.11.10 19:09:39] »

Ce foame mi-ai facut cu atatea specialitati pescaresti... si ce bine arata midiile la tigaie in sos picant

Felicitari ca ai reusit sa ajungi la acest restaurant recomandat aici pe AFA!

adryana, celeste, corinne, cosminp
Alte impresii din această RUBRICĂFerma de midii Dalboka: