ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2010
ÎNSCRIS: 27.07.09
NOV-2010
30 AD. + 11 COPII

Zona Siriu ... surprinzatoare

Am plecat intr-o excursie de sfarsit de saptamana (de vineri seara pana duminica) din Branesti (Ilfov) la Pensiunea Valea Neagra.

Plecarea a fost la orele 16,00 (ca mai si muncim) iar pe la 19,00 eram prin zona de destinatie. Un foarte mare inconvenient este dat de lipsa unui marcaj rutier care sa indice intrarea spre pensiune. La iesirea de pe drumul national autocarul si-a incheiat misiunea. De aici se merge pe jos sau cu autoturismul. Noi am mers cu bagajele intr-un papuc asigurat de administratorul pensiunii iar majoritatea turistilor pe jos. Aici au fost pareri impartite: unii au vazut distractiv mersul pe jos ("care face piciorul frumos") pe intuneric sau la lumina lanternelor; altii au vazut o mare corvoada.

Impactul cu pensiunea a mai atenuat din neplacerile mersului pe jos. Pensiunea este primitoare, din lemn si destul de incapatoare.

Am fost un grup cu 30 de adulti si 11 copii. A existat o combinatie perfecta de gazde primitoare (Nea' Gigi traiasca!), mediu si excursonisti, locatie etc, care a dus la doua zile minunate.

Pensiunea este autonoma din punct de vedere energetic, fiind alimentata de la panourile solare, de la vant sau de la generator. Pentru seara de vineri a fost o problema cu combustibilul de la generator si intreruperile de curent dese dar a facut parte din program (adica am stiut sa vedem partea interesanta).

Sambata am facut o deplasare pana la Muzeul Chihlimbarului de la Colti. Drumul este descurajant, cu portiuni in care asfaltul dispare. Muzeul este micut dar interesant si se pot achizitiona bijuterii din chihlimbar. De aici intentionam sa ne deplasam spre Alunis la manastire si asezarile rupestre. Drumul si informatiile din zona ne-au facut sa renuntam.

Am plecat spre Tabara de sculptura de pe dealul Magura si Manastirea Ciolanu. Drumul este foarte bun, recent reasfaltat. Tabara este surprinzatoare iar manastirea bine intretinuta si primitoare.

Duminica, pentru cei care au mai putut, condusi de ghidul nostru (Nea Gigi) am plecat, pe jos, spre fostele Bai Siriu. Acum sunt doar izvoarele termale sulfuroase care se scurg in albia Buzaului. De aici se merge pana la coada lacului Siriu. Pentru noi a fost interesant mersul pe noroiul intarit (nu suficient pentru cei de un anumit gabarit) si ocolind crapaturile din acesta. Vremea era incurajatoare drumetiei asa ca ziua a fost minunata.

Din aceasta locatie se pot vizita numeroase obiective, drept pentru care o sa postez cateva date GPS pentru cei interesati:

- intrarea din drumul national spre Valea Neagra N 45,32,34,05 E26,11,38,20.

-Pensiunea Valea Neagra N45,32,07,73 E26,11,50,88.

-Fostele Bai Siriu (izvoarele termale sulfuroase) N 45,31,25,66 E 26,12,10,46

Acestea nu sunt verificate personal:

Cascada Casoca/Pruncea N45,52,06,00 E26,30,00,00

Biserica Dintr-o piatra N45,11,05,00 E26,50,01,00

Asezarile rupestre de la Alunis N45,41,06,00 E26,41,08,00

Lacul Siriu N45,49,02,00 E26,25,03,00

Muzeul Chihlimbarului de la Colti N45,37,09,00 E26,39,02,00

Vulcanii noroiosi - Paclele Mari N45,20,23,23 E26,42,33,57 si Paclele Mici N45,21,30,73 E26,42,46,99.

Tabara de sculptura de la Magura N 45,23,05,00 E26,54,07,00

Viaductul Giurca N45,50,08,00 E26,24,03,00

Viaductul Teherau N45,51,03,00 E26,21,09,00

Sper sa fie de ajutor.

Trimis de sharky1973 in 20.11.10 17:15:26

VIZUALIZĂRI: 9064 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sharky1973); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Valea Neagra, vedere din curte.

sandu.53
[20.11.10 18:42:04]

o zona foarte frumoasa, salbatica, cu o natura darnica si cumulte obiective turistice! cred ca este totusi mai putin cunoscuta si poate prin review-ul tau starnesti mai mult interes pentru aceste locuri! felicitari!

Alina Morar
[20.11.10 22:40:23]

Podul acela ma cam sperie...

corinne
[20.11.10 23:38:38]

Ma bucur ca pana la urma ati ajuns acolo cu autocarul si ca proprietarul cabanei v-a pus la dispozitie o masina, macar pentru bagaje.

Cabana este amplasata intr-un peisaj deosebit si merita tot efortul pana acolo!

[21.11.10 11:14:18]

Autocarul a ramas pe marginea drumului national. De acolo au fost imbarcate bagajele si copiii intr-un papuc.

[22.11.10 09:57:43]

Pensiunea Vela Neagra

45o32'07,73N

26o11'50,88E

Pe harta apare distorsionat.

Locatia este chiar pe Valea Buzaului.

[22.11.10 18:17:22]

Cum nu sunt familiarizat cu Valea Buzaului (in User Cardul meu o sa vezi ca mi-s din Timisoara), am modificat coordonatele locatiei cu cele furnizate de tine, rezultand urmatoarea pozitie pentru Cabana Valea Neagra

DAm verificat si pe GPS-ul meu, in care am mare incredere ( cu iGO8 ) si coordonatele date de tine ma duc tot langa Valenii de Munte. Da-mi coordonatele de GPS.

[22.11.10 21:03:16]

in situatia asta GPS-ul meu este praf

serban55
[15.08.17 14:13:32]

@sharky1973: Drumul spre muzeul chihlimbarului de la Colti a fost asfaltat pana dupa muzeu. August 2017.

[15.08.17 15:03:27]

@serban55: minunat!