ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2010
GR. VÂRSTĂ: sub 20 ani
ÎNSCRIS: 15.11.10
JAN-2010

Noul castel Peles

Vad ca in ultimul an nu a mai fost nimeni in vizita la Castelul Peles, asa ca m-am gandit sa fac un up-date subiectului.

Am fost la castel in urma cu aproximativ doua saptamani. Ma gandeam ca odata cu schimbarea proprietarului voi gasi ceva nou de vazut. Am vizitat acest obiectiv cu ani in urma, de doua ori, asa ca stiam multe detalii.

In primul rand m-a uimit pretul biletului: 70 lei/pers, scria pe site. Cand am ajuns la castel, am aflat cu stupoare ca nu-l putem vizita pe tot, ci numai o mica parte din el, numai parterul.

Apoi, dupa ce l-am vizitat, ni s-a spus ca putem sa vizitam si o expozitie la subsol, contra alt cost! Inca 5 lei. Binenteles ca aceste informatii nu erau pe site.

Deci am venit sa vizitam castelul, sa platim 70lei, dar am batut drumul degeaba.

Binenteles ca acest castel este frumos si pe dinafara. E o bucurie de fiecare cand il vad, dar totusi...

Trimis de anducu in 19.11.10 19:52:34

VIZUALIZĂRI: 1112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anducu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.11.10 20:00:39]

Pacat ca nu ati apucat sa vedeti castelul... merita, din ce cauza nu se putea vizita?

Am sa postez eu cateva poze facute anul acesta in septembrie!

magdalena
[19.11.10 20:10:51]

Am crezut ca aflu noutati fata de ce am scris eu : click aici...

Biletul de 70 de lei de persoana este exagerat pentru un bilet de vizitare in Romania. El se aliniaza la preturile din afara, unde putem vorbi de un pret de cel putin 10 euro pe obiectiv turistic.

Nu stiu cati romani il mai viziteaza la un astfel de pret. Reduceri exista pentru diverse categorii de persoane?

Expozitia de la subsol despre ce era?

ionescunic
[19.11.10 20:25:30]

Intrarea la Peles totusi costa 20 de lei turul redus adica expozitia de baza, parterul, am fost in 23 octombrie acolo si am poze cu preturile afisate, scumpa e taxa de filmare si de fotografiere in interior, 53 respectiv 32 roni.

Turul complet e mai scump, dar nu mai mult de 50 de roni si nu se poate efectua decat vara.

[19.11.10 20:28:51]

mai precis 50 ron este parterul si etajul iar mansarda sau etajul 2 costa inca 20 lei, vazut si platit de subsemnatul in septembrie, parol !

[19.11.10 20:36:47]

@magdalena elevii si studenti aveau reducere respectiv 25 lei

ileanaxperta*
[20.11.10 11:37:04]

Indiferent de pret, dragii mei, mie mi se pare deja oricum exagerat... Deci pe mine m-ar costa in jur de 100 lei... Si cand ma gandesc ca intrarea la Palatul Sanssouci din Potsdam a fost pt. adulti 10 eu si pt. fii-mea 6 euro. Deci faceti si voi o simpla socoteala...

Si uite asa, Marea Cultura, Arta si Educatie a omului de rand ramane undeva, ascunsa in negura timpului... sau realizata cu mari, mari sacrificii. (nu degeaba ajungem sa ne ducem copiii sa le facem educatie pe alte meleaguri... Rau, foarte rau... parerea mea)

sandu.53
[20.11.10 13:46:58]

un pret foarte mare care uneori alunga turistii! am vazut lucrul acesta in primavara cand numai cativa turisti straini indrazneau sa intre in castel, romanii plimbandu-se mai mult in imprejurimile lui!

Diaura*
[21.11.10 10:17:36]

In pretul biletului este permis fotografiatul si filmatul? Spui ca acest castel este frumos pe dinafara; interiorul nu ti-a placut?

Diaura*, ileanaxperta*, magdalena, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂCastelele Peleș şi Pelişor: