ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
OCT-2010

Hotel Leiner

Datorită lui bogdan_ 75 care a stat la acest hotel am ales să poposesc pentru același scop shopping la Leiner.

Hotelul este situat în localitatea Neusiedl am See pe malul lacului Neusiedler See care la rîndul loc fac parte din districtul Burgenland.

Hotelul este situat relativ aproape de zona centrală a localități, pe strada care duce la lacul menționat mai sus, adresa propriu zisă este Seestraße 15, aceasta poate fi folosită și pentru setarea GPS, dacă nu îl aveți în PQI hărți.

Ajunși aici adminstratora hotelului cînd ne-a auzit că vorbim românește a început rupă cîteva cuvinte în românește și în felul acesta ne-am înteles mult mai bine.

Aceasta ne-a spus că a avut foarte mulți clienți din Romania aceștia vin special pentru cumparături la Parndorf în sezonul rece.

Vara se poate veni aici si pentru a petrece un binemeritat concediu de odihnă pe malul lacului.

Pentru a alege camera în care o să ne cazăm gazda ne-a oferit trei chei pentru a alege camera care considerăm noi că este potrivită.

Una din camere (nu mai retin numarul) în momentul în care am deschis ușa și ne-am uitat prin ea, am observat cu surprindere că nu are baie ne-am uitat dar nu am găsit-o.

La receptie cînd am mers i-am povestit gazdei că am fi dorit acea camera dar pentru că nu avea baie am ales alta. Atunci gazda (zîmbind) a mers personal cu noi să ne arate unde este baia. Bai aera mascată de ușa de la intrare, trebuia să închizi ușa de la intrare ca să observi baia.

Camera este acceptabila ca mărime, mobilierul este folosit dar în stare de functionare îngrijit, nu pare totusi de cele trei stele dar pentru maxim 2 zile este acceptabil.

Baie este si ea potrivită ca marime, nu este totusi de trei stele cam 2+ ar fi rezonabil.

Ce era îți dădea un aer de disconfort era defapt aerul sau mai bine zis mireasma din hotel.

În tot hotelul nu era nici o fereastră care să se poată deschide, (sau pe unde treceam eu nu am văzut) în loc de ferestre ca să suplinească necesarul de lumină erau montate în pereți cărămizi din sticlă. În tot hotelul mirosea a bucătărie dar nu și în cameră pentru că lăsam să se aerisească.

În cameră pe lînga televizorul cu aceleași clasice posturi de televiziune în limba germană, există și internet wireles cu bandă suficient de bună pentru a vedea posturi de televiziune online.

Micul dejun pe care l-am avut inclus în preț a fost acceptabil produsele au fost proaspete dar meniul nu așa diverisificat cum am întîlnit prin alte hoteluri de prin Austria. Sala unde se servea micul dejun era curată și frumos aranjată, micul dejun se servea de la ora 6.30 la 10 după aceea sala se transforma în restaurant unde se putea servi diferite meniuri tradiționale dar nu numai tradiționale.

Hotelul avea și o terasă plina de flori unde vara se putea mînca și beau un vin de calitate din podgoriile locale.

Hotelul are două etaje avînd o formă pătrățoasă, pentru mașină hotelul oferă mai multe posibilități de parcare gratuită, în fața hotelului, în curtea interioară aceasta fiind prevăzută cu poartă dar și vis-a-vis de hotel există o parcare destul de mare unde se poate parca în siguranță.

Pagina web a hotelului: click aici

Trimis de dannek in 18.11.10 10:07:00

VIZUALIZĂRI: 3179 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 indicator spre Neusiedl am See

catalinalupu
[18.11.10 10:21:59]

Chiar ma gandeam la acest aspect, dar fraza ta de incheiere mi-a completat gandurile:

"Hotelul este foarte bun pentru cei aflați în tranzit sau pentru cei care vin special pentru cumpărături la Parndorf în sezonul de reduceri. "

Iar pretul e bunicel...

ascent
[18.11.10 10:33:50]

Vad ca ati fost 4 adulti si ati stat doua nopti. Presupunand ca ati avut doua camere, ar insemna 65 euro/noapte/camera. E corect?

[18.11.10 11:10:37]

Am adaugat pagina oficiala a hotelului in fisa tehnica, multumim. Inca o intrebare: sejurul a fost in octombrie 2010 sau septembrie 2010?

biancuta
[18.11.10 11:36:10]

Nu stiu care sunt preturile in Austria, dar daca se spune ca pretul e bunicel... pentru tranzit pare OK.

irma_ro*
[18.11.10 13:33:03]

pare un hotel bun pentru tranzit, o idee buna pentru urmatoarea vizita in Austria; un vot cu sb de la mine

bogdan 75
[18.11.10 14:11:20]

Daca ti-a fost folositor ma bucur pt ca de aceea scriem pe A. F. A. Calatorii placute in continuare.

Alina Morar
[18.11.10 20:55:12]

Si eu am stat in 2009 la Neusiedler See, dar la camping, pe malul lacului. Asa de frumos a fost, doar ca erau multi tantari.

[18.11.10 21:08:22]

ok, am primit un mesaj privat in care mi s-a explicat ca sejurul la acest hotel a inceput in ultima zi a lunii septembrie si s-a sfarsit in octombrie, drept pentru care consider indreptatit ca reviewul sa se bucure de toate atributele sale, inclusiv pma. std.

magdalena
[18.11.10 22:46:22]

Sa inteleg ca ai fost multumit de hotel, totusi...

dannekAUTOR REVIEW
[18.11.10 23:11:57]

pentru 2 zile si alea mai mult am colidat prin marketuri, merge dar nu mai mult.

Mirosul de bucatarie de pe hol era foarte nesuferit!

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[03.07.11 01:12:00]

Il recomand si eu, la Leiner am stat joi noaptea. Nu ne-am terminat "shoppinguiala" la Parndorf, am pierdut mult timp la SCS si uitasem ca Parndorful se inchide la ora 18. Asa ca acest hotel ni s-a parut acceptabil ca pret.

Noi ne-am simtit destul de bine, am stat in camera 208, cu vedere la str. principala. Dimineata a fost galagie, multe masini, trenuri (in apropiere era calea ferata) si multi copii care mergeau la scoala. Asa pareau. Ei nu au dat vacanta? Nu ne-a deranjat galagia pentru ca si noi ne-am trezit devreme.

Desi afara era foarte rece si batea un vant... noi am dormit cu geamul deschis.

Doamna e foarte amabila si noua ne-a zis cateva cuvinte pe romaneste.

Micul dejun mi s-a parut chiar foarte variat, am gasit aproape orice.

Copilul a beneficiat si el de scaun de bebe si avea pregatit pe masa un servetel cu desene.

Il recomand si eu celor care merg la shopping si nu numai.

Dragoș_MD
[03.07.11 08:37:01]

... multi copii care mergeau la scoala. Asa pareau. Ei nu au dat vacanta?

Nu; la ei vacanţa şcolară începe la 1 iulie. Mai bine, abia e mai liber prin zonele turistice...

Alina Morar, ascent, biancuta, bogdan 75, catalinalupu, dannek, irma_ro*, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂLeiner Hotel:

• pagină generată în 0.055742025375366 sec