ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.11.2010
NOV-2010
single

Istorie, ploaie si scotieni

Royal Philharmonic Orchestra - Hooked On Classics Scotland

Am sa incerc sa descriu pe scurt ceea ce cred ca merita vazut in Glasgow, fara sa ma inspir din alte site-uri. Am avut ocazia sa stau 5 zile la inceput de noiembrie, pe ploaie si frig, dar am vizitat cat am putut de mult. E un oras in care trebuie sa ajungi, sa vezi pe viu istoria Scotiei si pe scotieni.

Atentie, toate obiectivele turistice inchid pe la 16-17, iar magazinele mari la 18!

Am luat tur de oras pe 2 zile cu bus-ul turistic rosu (9 lire = 45 lei, cu reducere) care are 21 de opriri. Plecarea e din George Square, dar te poti urca in el oriunde are statie. Cele mai multe obiective turistice au intrare gratis. Daca pastrezi biletul, in orice alt oras din Europa care are bus rosu (City sightseeing tour) ai reducere 10%. Cobori in ce statie vrei, vizitezi, apoi iei bus-ul urmator. Are casti in mai multe limbi, dar exista si unele masini doar cu ghid "live" in engleza-scotiana!

Catedrala, construita in sec XVI e pe 2 niveluri: la subsol este mormantul lui St Mungo - patronul orasului. Merita vizitata.

Langa catedrala, trebuie sa te plimbi putin prin "necropola", adica cimitirul stravechi, cu monumente deosebite ale personalitatilor orasului. Se pare ca a fost inspirat de Pere Lachaise din Paris.

Tot langa catedrala este muzeul religiilor "St Mungo", unde reusesti sa treci in revista toate religiile de pe glob, cu un scurt istoric si o descriere a ceea ce au mai important. Intrare libera.

Vis-a-vis de catedrala este Provand's Lordship, cea mai veche casa din Glasgow (1471), cu incaperi mici frumos amenajate si o gradina englezeasca. Tot gratis. Toate aceste obiective iti iau jumatate de zi.

O alta oprire cu bus-ul turistic a fost la Palatul Poporului si Gradina de Iarna. In palat nu am putut intra (luni era inchis), dar gradina botanica a fost ca o oaza de verdeata si culoare in ploaia continua din oras. In fata palatului e o fantana arteziana din ceramica rosie si in fundal se vede o fosta fabrica de covoare. O oprire pentru care iti trebuie cel putin 30min.

Muzeul Kelvingrove, situat intr-un parc frumos langa Universitate, este un muzeu cu de toate. Initial am fost putin dezamagita, dar apoi am inteles scopul acestui muzeu: sa faca educatie pentru copii si tineret. Sunt multe sali cu animale preistorice (machete in marime naturala), cu un avion, picturi celebre, exemplare din pietre semipretioase, istoria pe scurt a Egiptului sau a Scotiei. Adica un amalgam de informatii pentru un adult, dar extraordinar de util pentru copii. Am vazut copii care faceau ore langa un exponat, puteau sa-l atinga, sa-l faca sa functioneze sau sa se miste. Foarte util pentru familii cu copii care trebuie sa stea cred ca o jumatate de zi acolo.

Primaria este in George Square si are zilnic 2 tururi gratuite pentru vizitatori la 10,30 si 14,30. Turul dureaza cam jumatate de ora, cu ghid (atentie, vorbea scotiana si a fost cam greu de inteles, desi stiu engleza). Se viziteaza parterul, etajul 1 cu sala de consiliu si cea de spectacole, etajul 2 cu galeria de picturi ale fostilor primari din ultimul secol. O constructie impunatoare (din 1883-1888), cu multa marmura de Toscana si un mozaic excelent pe paviment.

O alta oprire cu bus-ul turistic a fost la "The tall ship", unul din cele 5 vapoare cu panze construite in Glasgow in secolul XIX care inca mai pot naviga. Aici se plateste intrarea, dar nu e deschis tot timpul si eu l-am vazut doar pe afara.

Turul turistic are opriri si la puncte diverse din oras, si la Centrul de Congrese. Acest centru (SECC = Scottish Exhibition Conference Centre) este construit in stilul operei din Sidney, pe malul raului Clyde. Foarte mare, cu sali imense.

In afara turului de oras se poate merge foarte bine cu trenul. Au trenuri urbane si suburbane care acopera toata zona. Din Central Station la 2 statii spre sud, ajungi la parcul Pollok in 10 minute. Parcul este imens, foarte frumos, cu o rezervatie de vaci scotiene. Mergand pe malul raului (cam 30-45 minute pe jos) ajungi la Casa Pollok, o casa boiereasca veche transformata in muzeu (intrare libera) unde poti admira colectii de picturi, argintarie, mobilier de un secol.

Tot in parc, nu departe de casa Polllok (10-15 minute) este colectia Burrell. Este tot o casa veche transformata in muzeu (intrare libera). Sir Burrell a donat colectiiile adunate de el orasului Glasgow. Pe langa obiecte de arta chinezesti, islamice, egiptene, gasesti tablouri de Degas, Cezanne, Manet si sculpturi de Rodin. Traind in aceeasi perioada cu o parte din artisti, Burrell a achizitionat picturi si sculpturi originale pe care apoi le-a expus publicului. Merita vizitat. Pentru parc si cele 2 case-muzeu iti trebuie cel putin jumatate de zi. Poti merge pe jos prin parc sau exista un microbuz care are opriri la statiile principale si e gratis.

Pentru cumparaturi in Glasgow exista un mall langa gara centrala, "St Enoch", cu magazine pentru toate buzunarele, un magazin Primark unde mereu au reduceri (bluze de la 2 lire = 10 lei) si strada Buchanan cu magazine de firma. Preturile variaza.

Pentru masa, sunt restaurante peste tot, dar as vrea sa mentionez unul la care am ajuns din intamplare si mi-a placut. Langa hotelul unde am stat (Premier Inn Argyle Street) la colt este Tropeiro, un restaurant brazilian. Se mananca cu pret fix: in timpul saptamanii o masa e 10 lire (50 lei) iar in weekend 20 lire. Diferenta e ca in timpul saptamanii ai "doar" 5 feluri de carne. In rest garniturile sunt tip bufet si iei cat vrei, iar carnea ti-o aduce la masa pe rand si iei sau nu din fiecare fel. Toate tipurile de carne, fripte. Bauturile se platesc separat.

La baruri berea e la draft sau la sticla, "one pint" (568ml) costa intre 1,8-2,5 lire. Whisky scotian e foarte bun dar scump. De cumparat gasesti la magazine scotiene de la 20 lire sticla de 70cl (whisky de-al lor) sau la supermarket cu 15 lire.

Scotienii sunt draguti in general, amabili si nu mi s-au parut zgarciti (cum se spune), mai ales ca aproape toate obiectivele turistice sunt gratis! Pe strada vezi rar cate un barbat cu kilt, dar m-au uimit adolescentele care, la 5-6 grade afara, umblau cu maneca scurta sau in papuci si fara ciorapi. Se pare ca pentru ei era suficient de cald, desi noi tremuram!

Glasgow este un oras de vizitat daca ajungi in Scotia. Chiar daca ploua sau e rece, poti vedea istorie, te poti plimba!

Am zis ca o sa scriu putin, dar e greu de descris ce poti vizita in doar cateva randuri.

Trimis de delia58 in 16.11.10 22:58:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE. A mai fost în/la: Edinburgh, Londra

VIZUALIZĂRI: 6604 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delia58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Catedrala, intrare

any*
[16.11.10 23:19:26]

Primul vot vine de la Herculane...

Felicitari pentru review, si mie mi-a placut in Glasgow, asa este, afara e frig de mori iar ei sunt la maneca scurta, copii mici in carucioare erau fara sosete si fara caciulita... oare ei nu racesc? asta ma intrebam mereu...

Primark, un magazin foarte bun de facut cumparaturi. preturi mici, si lucruri foarte bune...

Diaura*
[17.11.10 00:11:35]

Ai avut ocazia in una din zile sa participi sa un spectacol traditional? Bucataria scotiana prin ce se remarca?

[17.11.10 15:31:59]

@Diaura Din pacate nu am vazut vreun spectacol traditional, dar am ascultat un scotian cantand la cimpoi.

Bucataria scotiana este cu multa tocatura, inclusiv ceva care seamana cu drobul nostru si se numeste haggis dar e facut din maruntaie de pasare. In rest au frecvent fasole boabe, legume coapte si carne de toate felurile. Numai o data am reusit sa mananc ca la ei, pentru ca am fost mai mult la plimbare si luam doar gustari.

creivean
[17.11.10 21:01:13]

Excelent ghid pentru Glasgow. Ai făcut şi ceva plimbare, în afară de îndatoririle cu job-ul. Faine locuri ai văzut. Mie mi-a plăcut.

dannek
[18.11.10 12:44:26]

Si eu mi-a dori cel putin două elemete din titlul review adica scotieni si ploaie!

Est o tara superba cu o istorie pe masura!

Si SB ca merita!

[18.11.10 16:53:45]

Iata si fondul sonor propus, sper sa placa!

[18.11.10 17:03:19]

Multumesc foarte mult webmaster. Melodia se potriveste cu spiritul vesel al scotienilor si cu imaginile frumoase pe care le-am vazut.

Va doresc tuturor sa aveti ocazia sa vizitati orasul.

TraianS
[04.02.11 13:43:58]

Foarte bun review.

Anul asta trec si eu prin Glasgow, dar nu cred ca am sa zabovesc mult. Pentru o sedere de doar o zi in Glasgow, ce crezi ca nu ar trebui sa ratez?

Mersi.

[07.02.11 22:31:31]

@TraianS

Daca stai doar o zi iti recomand turul de oras. Te scoli devreme ca sa vezi cat mai mult si te opresti la Catedrala (interior, cimitir langa, muzeul religiilor si - daca-ti plac casele vechi Provand's Lordship vis-a-vis = 1-2 ore tot in viteza), apoi la Gradina de iarna care are mereu ceva de vazut - o gradina botanica mica, dar ca oprire buna (30 min), la muzeul Kelvingrove (30 min- 1 ora) si la primarie pentru unul din tururi (max 1 ora). Sincer mai mult nu cred ca poti vedea intr-o zi.

Pentru parcul Pollok nu cred ca ai timp - dureaza cam 2-4 ore sa vezi ceva, poate doar rezervatia de vaci. Dar cred ca ai alerga prea mult si nu stiu cat de mult poti retine ca turist.

Oricum, ceva trebuie sa vezi si sper sa ai si timp bun. Calatorie placuta si te asteptam cu impresii.

TraianS
[10.02.11 16:20:47]

Mersi mult pentru raspuns.

Am inceput sa ma instruiesc. Am sa revin cu intrebari cand am sa incep sa cunosc cat de cat zona.

any*, dannek, delia58, Diaura*, TraianS
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Glasgow și împrejurimile: