ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.11.2010
ÎNSCRIS: 27.08.09
NOV-2010

Deasupra norilor - Calatorie pe Giumalau

JBM et Clémence - Concerto pour deux voix

Deoarece anul acesta vremea a fost atat de frumoasa in zona noastra impreuna cu fiica mea si inca un prieten ne-am hotarat sa urcam pe cel mai inalt munte al Bucovinei in luna noiembrie cand normal locul ar fi trebuit sa fie acoperit de un metru de zapada. Anul acesta insa nici macar la 1800 de metrii nu am gasit nici peticel de zapada.

Ne-am hotarat in pripa cu o zi inainte si am hotarat sa ne trezim inca de la ora 6 dimineata pentru a ajunge pe munte odata cu rasaritul soarelui mai ales ca speram sa surprindem un fenomen pe care il voi descrie mai incolo. Am urcat cu masina (VW Cady) prin Pojorata pe drumul care este in acest moment in constructie spre varful Rarau. Drumul este asfaltat o mare portiune iar de unde se termina asfaltul trebuie acum sa ai o masina cu garda la sol destul de inalta pentru a nu sparge baia sau sa ai alte neplaceri. Dupa cum ne promit constructorii anul viitor se va finaliza lucrarea pana in varful Rarau dar anul acesta au oprit lucrarile deoarece se asteptau la vreme mai rea. Am urcat deci cu masina pana in locul care se numeste Șaua Fundu Colbului cam la 1300 de metrii altitudine unde exista un marcaj facut de serviciul salvamont Suceava care ne arata directia de urmat spre Giumalau.

Am lasat masina si cu curaj am pornit la drum urmand traseul cu dunga rosie care dupa cum arata indicatorul urma sa ne scoata pe varf dupa aproximativ doua ore de mers pe jos voiniceste. Cararea este bine marcata in multe locuri se vedea ca vopseaua era chiar foarte proaspata si drumul urca de-a lungul unei creste numita Polita Caprelor. Recomand chiar si vara un minim echipament de munte gen incaltaminte rezistenta (exclus sandale si tenisi) si provizii de apa deoarece pe tot traseul nu exista nici o sursa de apa potabila. Cam la doua treimi din drum am iesit din padure si am intrat intr-o desime de jnepeni pe unde cararea continua in serpentine spre varf. In varf ce pot sa va spun mai mult decat va arata pozele pe care le-am adaugat. O frumusete de nedescris mai ales ca fiind dimineata am prins si fenomenul de mare alpina ceata nefiind ridicata pe vaile dimprejur iar noi fiind ca deasupra norilor. In varf a fost amenajat de curand un monument sub forma de cruce la ridicarea caruia s-au depus eforturi considerabile neexistand un drum practicabil cu masinile normale.

Pentru cei care doresc exista si o cabana dar catre care trebuie sa coborati in partea catre Vatra Dornei si dupa cate am inteles nu merita efortul dar eu nu ma pot pronunta pentru ca nu am fost acolo. Oricum catre cabana trebuie sa coborati destul de mult si urcusul inapoi este destul de obositor. Intreaga excursie de unde am lasat masina si retur a durat cam patru ore si jumatate iar pentru cei care se cazeaza la cabana Rarau se mai adauga inca cate doua ore la dus si la intors. In final las pozele sa va arate ce nu trebuie sa ratati daca sunteti cazati in zona Campulung Moldovenesc, Sadova sau Pojorata.

Trimis de cronung in 16.11.10 20:16:59

VIZUALIZĂRI: 2589 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cronung); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Prietenul meu atingand norii .

bessondm
[16.11.10 21:37:48]

Am fost pe Rarau plecand pe jos din Campulung Moldovenesc, iar a doua zi ne propusesem sa ajungem pe Giumalau (prin 2005); dar... bateriile nu ne-au tinut... ne-am promis insa ca vom reveni sa urcam si pe acest varf semet. N-am reusit inca, am ramas datori, poate la vara...

sandu.53
[17.11.10 15:58:54]

foarte frumoasa descrierea ta, o zona deosebita care merita toata atentia... mi-au placut si fotografiile toate dar mai ales PO1,08,11,18...! ma bucur ca superbonusul pe deplin meritat a plecat odata cu votul meu! felicitari!

anadragusin
[17.11.10 17:36:11]

Toata admiratia mea pentru oamenii muntilor. Un review care te indeamna spre natura salbatica si poze de exceptie. Felicitari!

creivean
[17.11.10 20:34:42]

Citindu-ţi review-ul nu pot spune decât:

Munţii noştri aur (verde) poartă,

noi cerşim din poartă-n poartă.

cronungAUTOR REVIEW
[17.11.10 20:54:47]

Pentru zona Campulung Moldovenesc Pojorata Sadova Vama Moldovita Rarau Giumalau ma puteti contacta oricand pentru eventuale indrumari si povete absolut gratuite. Daca cineva ajunge in zona sunt tot timpul dispus sa imi sacrific oricat timp pentru a-l ajuta sa se descurce intre numeroasele atractii ale zonei.

georgiana
[17.11.10 20:56:09]

Frumos... mi-ai trezit amintiri!

Si noi in septembrie am coborat de la Cabana Rarau tot prin Pojorata.

Pozele sunt exceptionale!

cronungAUTOR REVIEW
[17.11.10 21:26:48]

Cel mai bine pentru Giumalau este ca din fericire (sau nefericire pentru altii) nu este accesibil cu o masina normala si deci este ferit de grataragii dar totusi este accesibil pentru oricine nu considera un capat de tara din a merge doua ore prin natura doar pentru a se bucura de niste privelisti superbe.

magdalena
[17.11.10 23:36:43]

Frumoasa excursie... Si noi am urcat pe varful Papusa din Parang in acest an, dar ce vad aici este atat de verde...

[25.01.13 11:28:21]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Munții Giumalău", în noua secțiune MUNȚII RARĂU-GIUMALĂU creată în "regiunea" DRUMEȚIILOR MONTANE (secțiune nou-creată pe saite, special pentru iubitorii împătimiți ai muntelui, grupând rubrici de călătorie și cazări mai aparte, adecvate în general doar montaniarzilor)

[25.01.13 12:06:26]

anadragusin, bessondm, cronung, georgiana, magdalena, sandu.53