ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2010
ÎNSCRIS: 18.07.10
NOV-2010

Si noi amfostacolo...

A venit si vremea mea sa scriu un review despre aceasta pensiune. In saptamana 29 am castigat un sejur gratuit de 5 zile la Pensiunea Valea Mariei, din Ranca.

Nu a fost greu sa luam legatura cu domnii de la pensiune, in sensul ca initial am sunat la unul din numerele de telefon de pe site-ul pensiunii si apoi am comunicat prin email. Am stabilit cu dumnealor ca perioada concediului sa fie 07.11-12.11.

Dupa cateva peripetii nu prea fericite (un accident auto cu o zi inaintea plecarii), am reusit sa pornim spre superba regiune. Drumul pe care il recomandam este Bucuresti - Pitesti - Rm, Valcea - Horezu - Polovragi - Novaci - Ranca (272 KM). Drumul este foarte bun si faci in jur de 4 ore, 4 ore si jumatate. Specific faptul ca pe GPS nu veti gasi Ranca, dar exista indicatoare.

Am prins pe Transalpina apusul soarelui, o minunatie ce aveam senzatia ca nici aparatul de fotografiat nu reusea s-o capteze atat de sublima pe cat era.

Am ajuns la pensiune foarte usor deoarece este, asa cum e precizat si pe site-ul www.valeamariei.ro, la intrarea in localitate (reperul fiind vestitul bucatar: P), pe stanga, pe un drum pietruit.

Cazarea a decurs ok si ni s-a dat camera 4 de la etajul 1.

Camera arata bine, mobilierul fiind din lemn masiv, cu mocheta pe jos, dotata cu TV LCD si receiver BOOM si mobilata cu un lucru care ni s-a parut extraordinar de practic, acea canapea de 3 locuri, pe care ziua, datorita geamurilor foarte mari care ofereau multa luminozitatea camerei, puteai sta sa-ti citesti cartea.

Balconul era destul de mare si oferea o priveliste de nedescris: muntii in toata splendoarea lor pe care puteai sa-i admiri din fotoliul hamac.

Baia era decorata si utilata modern, cu ici colo finisaje facute in graba. Dusul era cu vibromasaj, dar nu functiona in acest sens. Mobilierul de baie era de asemenea din lemn masiv.

In camera au venit si au facut curatenie zilnic (aspirat, sters praful, schimbat prosoape).

Singurul lucru pe care ni l-am fi dorit in camera ar fi fost un mini-bar.

Un mare minus al camerei era faptul ca era localizata deasupra restaurantului si din cauza unei antifonari defectuoase a peretilor, se auzeau toate zgomotele din restaurant (chiar si muzica si basii). Din aceasta cauza, nu prea am reusit sa ne odihnim.

Per total, camera ni s-a parut foarte primitoare, mobilata cu gust si foarte calduroasa.

Restaurantul este mobilat clasic romanesc. La intrare este vestitul acvariu de unde poti sa-ti pescuiesti pastravul pe care il doreai la masa. Vorba lui Creanga "nu stiu altii cum sunt, dar... " noi, cu toate ca suntem pasionati de pescuit, nu am putut sa sacrificam saracii pestisori.

Exista 2 zone: fumatori si nefumatori, delimitate bine printr-un perete din termopan.

Mancarea si servirea au fost foarte bune. Mancarea este cu specific romanesc, oltenesc, dar din pacate, din motive obiective, nu toate felurile prezente in meniu, puteau fi comandate. Nota 10 pentru faptul ca nu prajeau cartofi congelati, ci optau mereu pentru toate ingredientele naturale.

In fiecare zi, la masa de pranz si la cina, exista meniul zilei, respectiv serii cu 22-25 de lei. La pranz se servea o ciorba, felul 2 si un desert, iar la cina felul 2 si desert. Foarte bun vinul fiert :): P

Din pacate, singurul lucru pe care nu l-am gasit noi a fost apa plata pe care sa o luam in camera. Aveau doar apa minerala.

Doamnele care ne-au servit au fost prompte si foarte amabile; personalul in general era foarte amabil.

Pensiunea are ca posibilitati de entertainment un teren mic de fotbal, 2 locuri de joaca pentru copii, o masa exterioara de ping-pong si mai multe balansoare.

La demi-demisol exista un fel de sala de sport, dotata cu aparate de forta multifunctionale, o bicicleta eliptica (pentru cardio: P), o alta masa de ping-pong, baie cu dus, canapele pentru relaxare. Foarte buna ideea cu aceasta incapere, deoarece oamenii obisnuiti sa faca miscare zilnic nu trebuie sa rupa rutina.

Posibilitatea de a face drumetii pe jos in Ranca nu prea exista, deoarece sunt foarte multe vile in constructie, care sunt pazite de caini lasati liberi, nu tocmai prietenosi.

De la Pensiunea Valea Mariei puteai inchiria contracost biciclete, dar noi am ales pana la urma varianta de a merge sa ne plimbam cu masina. Destul de periculos sa te avanti pana sus pe munte, deoarece drumul nu are parapet si daca te apuca noaptea pe munte nu vezi sa te intorci din cauza norilor.

In concluzie, la Pensiunea Valea Mariei raportul pret-calitate este extraordina de bun, camerele sunt spatioase, frumoase si curate, mancarurile delicioase si servirea de exceptie.

Multumim pentru concediul oferit si, asa cum zicea cineva in alt review, pentru cel mai frumos apus de soare!

Trimis de pisidiana in 15.11.10 16:53:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA. A mai fost în/la: Baia-Mare, Timisoara, Cluj, Arad, Oradea (hotel Anthimos), Deva, Sibiu, Alba-Iulia, Dr. Turnu Severin, Craiova, Pitesti, Suceava, Iasi, Onesti, TG Ocna, Constanta, etc.

VIZUALIZĂRI: 1566 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pisidiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Apusul de la Valea Mariei

deliutza27
    [15.11.10 17:38:09]

Specific faptul ca pe GPS nu veti gasi Ranca, dar exista indicatoare.

Probabil ca aveti o harta mai veche si de asta nu ati gasit Ranca pe GPS. Noi am ajuns fara probleme pana sus, iar GPS-ul nostru avea Ranca pe harta.

Pe viitor, insa, daca doriti sa ajungeti intr-o locatie pe care GPS-ul nu "o stie", ajutati-va de Google Earth, cautati coordonatele pentru locatia dorita si fixati coordonatele pe GPS. Cu siguranta o sa ajungeti, fara probleme.

Si noi am stat exact in aceeasi camera, dar nu am auzit niciodata muzica de la restaurant atat de tare, incat sa nu putem sa ne odihnim. Ciudat. Cine stie... poate a fost mai multa lume si s-a dat muzica mai tare in perioada in care ati stat voi.

anadragusin
    [15.11.10 18:53:20]

Un review bun dar... minibarul nu cred ca este necesar atata timp cat se specifica clar faptul ca in camera nu este voie cu mancare si bautura. Apa plata nu cred ca este necesara, deoarece toata apa din reteau pensiunii, chiar si de la baia camerei, este apa de izvor de munte. Ce poate fi mai buna decat apa de izvor!!! Noi am avut apa plata cu noi, dar am preferat sa o lasam in masina.

Te invidiez pt. faptul ca ai prins un apus de soare acolo, eu, in octombrie am avut parte numai de ceata, ploaie si iar ceata. Felicitari!

[16.11.10 10:41:53]

Noi am prins o pana de curent si din pacate, intrucat au fost oprite pompele o lunga perioada de timp, apa care curgea la robinet era galbuie, deci murdara, deci nesanatoasa.

De retinut ca in urma incidentului astuia au murit si o parte din pestii din acvariu.

Asa ca noi clar nu am vrut sa bem din apa de la robinet.

O zi placuta.

[16.11.10 12:11:54]

Nu aveam nici-un interes sa afirm lucruri care nu s-au intamplat.

Probabil ca da, in perioada in care ati fost dumneavoastra cazata nu erau si alti turisti in pensiune.

Credeti-ma ca noi auzeam si vocile domnilor de jos din restaurant, nu doar muzica sau TV-ul.

[16.11.10 12:17:02]

Si referitor chestiunea: 'In camera nu este voie cu mancare si bautura' mi se pare un pic ciudata, discutabila si un pic fortata, pentru ca poate eu beau apa mai multa noaptea si am probleme cu rinichii si nu beau decat apa plata, nici macar apa din aceea care curgea la robinet. Daca as fi vrut apa la 4 dimineata ce as fi tb sa fac??? Sa cobor in restaurant sa trezesc personalul si sa iau de acolo?

Pe de alta parte nu era voie cu produse din exteriorul pensiunii. Cred ca mai mult la asta se referea.

Eu pe unde am mai fost cazata prin tara, si credeti-ma ca jobul meu presupune foarte multe deplasari lunare, nu am stat nicaieri, fie pensiune sau hotel unde sa nu fie mini-bar cu macar o apa plata sau minerala in el.

Am precizat ca ne-am simtit foarte bine dar asta este parerea noastra in prinvinta minusurilor acestei pensiuni.

Nu acesta este rolul acestui site? Sau doar trebuie sa scriem lucruri de bine?

deliutza27
    [16.11.10 12:33:58]

@pisidiana - daca ai fi citit mai bine rugamintea gazdelor care era scrisa pe hartiuta de pe masuta in fiecare camera, ai fi vazut ca nu era nicaieri scris ca e interzis consumul de bauturi in camere, ci se referea doar la mancare. Pe site-ul pensiunii intra-devar e scris ceva de genul asta, dar se refera la bauturile alcoolice, nu la apa, ceai si asa mai departe. Cred ca a fost o neintelegere.

Noi, cat am stat acolo, am avut in camera apa, suc si ceai, pentru ca si noi ca si tine nu putem fara si nu a zis nimeni ca nu e voie.

Pe de alta parte, chiar mi s-ar fi parut absurda o asemenea interdictie si cred ca nicaieri nu am mai intalnit ceva de genul asta. Si in plus... nu ti s-a parut ciudat ca erau doua pahare curate pregatite pentru voi, in camera? Ce rost mai aveau paharele, daca nu era voie sa le folosesti?

theod_72
    [16.11.10 12:55:31]

un rewieu f bun, multumim. Da, si eu sunt de acord ca exista o oarecare absurditate in consumul unor alimente sa zic asa, de exemplu eu am copil mic si el mai vrea un iaurtel in camera la 11 noaptea, sau mai stiu si eu ce, nu neaparat mancare gatita dar sunt totusi copii si mai vor un corn sau o cereala, acum te rog sa-mi spui daca in statiune puteai manca si in alta parte, un MC' sau stiu si eu, merci.

[16.11.10 15:09:06]

Incercam sa ii explic d-nei anadragusin si sincer nu inteleg de ce va suparati. Cititi ecoul doamnei va rog.

Nu eu am afirmat ca nu aveam voie sa bem si sa mancam in camera.

Cred ca tine de alegerile fiecaruia sa bea apa de unde vrea (si ma refer de la robinet sau de la restaurant).

Tocmai pentru ca erau 2 pahare ma asteptam sa ai si ce sa bei cu ele (in cazul meu si apa plata).

Repet si sustin ar fi prins bine un mini-bar sau macar posibilitatea sa cumparam de la restaurant apa plata.

Am citit acea hartie tocmai de aceea ziceam ca cerinta gazdelor e un pic absurda.

Nu va cere nimeni sa fiti de acord cu parerile altora.

[16.11.10 15:12:25]

Din pacate, Ranca inca este in dezvoltare. Din cauza crizei probabil, erau foarte multe cladiri neterminate si automat nici investitorii de genul acelora ceruti de dumneavoastra nu au ajuns in zona, cu toate ca potentialul ei este foarte mare.

Cred ca am vazut un singur magazin alimentar in plimbarile noastre.

Probabil in Novaci veti gasi mai multe.

theod_72
    [16.11.10 15:14:12]

multumesc f. mult

[16.11.10 15:15:41]

Si eu va multumesc.

anadragusin
    [16.11.10 18:01:30]

Nu am stiut de incidentul cu apa din perioada in care ati stat, deoarece nu ai specificat in review. Am crezut doar ca nu stii ca apa de la robinet este potabila, apa de izvor. Da, probabil tie ti s-a parut un minus faptul ca nu are minibar, mie nu. Pe acest site se dezbat pareri, dupa cum spui, asta am facut si eu. Este interzis consumul de bauturi alcoolice din afara, probabil, tocmai pt. a influenta consumul de la barul propriu, noi am luat o carafa de vin si o carafa de suc natural din pin in camera cu acordul Alinei si nu a fost nici o problema. Si iar, specific, probabil este interzis consumul de mancare gen mezel, in nici un caz iaurtul pt. copil sau fructele.

Imi pare rau daca te-ai suparat, nu a fost cu intentie.

[17.11.10 09:55:45]

Nu m-am suparat absolut deloc. Si tocmai de aceea am zis ca e normal sa ne putem spune parerile (favorabile sau mai putin favorabile). Ma astept ca orice sugestie din partea turistilor sa fie constructiva pentru cei de la pensiune si probabil tocmai asta ar putea fi unul din scopurile acestui site.

In alta ordine de idei, consider ca toate lucrurile pe care le discutam noi sunt utile si celor care vor merge la Valea Mariei.

Incidentul cu apa nu l-am precizat in review tocmai pentru ca nu am crezut nici noi ca are repetitivitate si oricum nu tinea de oamenii de acolo. Putea sa se intample oricui, oriunde.

O zi cat mai placuta.

danyepz
    [17.11.10 18:13:31]

Si noi cu sb... vecinii de la camera 5

Mama mama ce discutii aprinse, confirm si eu ca din cauza curentului (vina apartine electrica) apa la robinet in ziua aceea a fost tulbure, insa este apa de robinet si chiar si fiind de munte este din conducta canal ranca, dl-adelin a tras un izvor pt pensiune (am intrebat si eu dupa review-ul lui pepsi70ro) si doamna Mioara pe care o salut cu aceasta ocazie de fapt pe toata lumea minunata de la Valea Mariei (stiu ca tot personalul citeste cu sufletul la gura tot ce se discuta aici) a intrebat de acest izvor si ne-a adus o carafa de apa, chiar dansa ne-a intrebat daca vrem sa luam si in camera

La restaurantul pensiunii gaseai cam orice pt a-ti satisface setea, de exemplu noi luam o sticla de cola mare sa avem noaptea deci minibarul din camera nu ar fi necesar, la fel si cu apa plata sau orice doriti se poate lua in camera fara problema

Acum si despre regulile cu mancarea in camera, va spun cu mana pe inima ca am fost intrebati daca vrem sa luam prajiturile in camera, chiar cand am sosit iar dl adelin ne-a facut turul pensiunii pana in momentul in care camera dorita a fost gata am observat ca pe masuta erau prajituri de la restaurant lasate de turisti... aceasta problema cu mancarea a fost una legata de bunul simt care la unii este mai dezvoltat si la altii mai putin, cum ar fi sa primesti un premiu cadou (cazarea 5 nopti) si sa mananci chipsuri si cornuri toata ziua, putina lume a observat ca Ranca este pustie de duminica pana vineri in schimb ce la Valea Mariei gradul de ocupare este de peste 50%, stiti multi dintre dvs ca personalul de acolo nu este nici macar din novaci ci mult mai departe si ca sa stea cineva acolo izolat in frumusetea aia de munte se fac niste eforturi financiare, cum ar mai fi fost posibil ca atatia membri ai forumului sa viziteze aceste locuri daca toata lumea ocolea restaurantul care sincer merita toata lauda (iar deschid o paranteza dar azi am fost la Slanic Prahova am mancat la restaurant orizont preturi si mai mari, gramaj nici jumatate, iar mancarea execrabila am o durere de stomac)

Confirm si faptul c a din restaurant se mai aud vocile sau muzica insa pentru noi nu a fost deloc deranjat ba din potriva in patul de aici cred ca am dormit cel mai bine

Pacat ca nu ati urcat mai sus de Ranca, noi am facut chiar un mic tur Transalpina-Obarsia Lotrului-Vidra-Voineasa-Lacul Galben (nu am mai ajuns pana sus la lac am fost cu un mazda 323 si dupa 9 km de drum accidentat am renuntat insa prietenii nostri de pe forum si cei de la constanta, pe care ai salut cu aceasta ocazie, au ajuns cu un frontera pana sus) si a fost spectaculos... deja vorbesc prea mult, va plictisesc si nici nu o sa mai am ce sa scriu in impresia mea

Numai bine

[18.11.10 09:46:02]

Aveti mare dreptate cu bunavointa si amabilitatea celor de la pensiune. Ideea e ca eu personal am probleme cu rinichii si mi-e teama sa beau apa de la tot ce inseamna robinet. Am incercat sa beau, dar din teama de-a nu face iarasi pietre preferam sa beau apa plata cu care sunt obisnuita. Sunt doar parerea si alegerea mea.

Exact ca si voua si mie mi se pare normala dintr-un anumit punct de vedere chestiunea cu mancarea in camera, in sensul de a nu evita restaurantul care chiar merita deoarece la Valea Mariei totul este natural si foarte gustos.

In una din pozele puse de mine reiese clar ca portiile erau foarte mari. Doar daca priveai mancarea si iti dadeai seama cat e de delicioasa.

Va stimam pentru faptul ca ati avut curajul sa mergeti mai departe, dar noi doar ce facusem un accident inainte sa plecam din Bucuresti si chiar imi era frica sa conduc mai departe: P.

Toate cele bune.

magdalena
    [29.01.11 21:35:27]

Dusul era cu vibromasaj, dar nu functiona in acest sens

Eu am incercat la un moment dat si am renuntat, am zis ca sunt mai de la tara din Bucuresti si nu ma pricep... Deci, nu functiona! Mi-a mai crescut nitel respectul de sine...

Oricum, nu-mi era necesar!

anadragusin, danyepz, deliutza27, magdalena, pisidiana
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: