ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2010
    ÎNSCRIS: 07.04.10
    JUN-2010

Muzeul Sedgwick si Muzeul de Zoologie

Mike Oldfield-Amarok

Sedgwick Museum of Earth Sciences - muzeul Sedgwick de stiinte ale pamantului in traducere, este unul dintre multele muzee pe care Cambridge-ul le pune la dispozitia vizitatorilor sai.

Situat in centrul orasului, pe Downing Street, muzeul este foarte accesibil. In vecinatate exista si o parcare incapatoare - pretul unei zile de parcare este insa in jur de 20 de lire; puteti ajunge insa foarte usor si cu mijloacele de transport in comun. Muzeul este deschis de luni pana vineri de la ora 10. Intrarea la muzeu este gratuita.

In imediata lui vecinatate, pe partea cealalta a strazii, se afla si muzeul de zoologie (acelasi orar de functionare - si aici intrarea este gratuita).

Cele doua muzee merita vizitate impreuna deoarece, atat prin expozitiile permanente, cat si prin cele temporare, sunt foarte apropiate.

Muzeul Sedgwick va prezinta o colectie de obiecte personale ale lui Charles Darwin; tot aici puteti admira o expozitie permanenta de minerale - va vor uimi prin varietate si colorit. Exista de asemenea o galerie care va prezinta viata marina din Jurasic - educativ si foarte distractiv pentru cei mici.

Atractia principala a muzeului Sedgwick este Megarachne - cel mai mare paianjen din lume. Adresa web a muzeului Sedgwick este http://www.sedgwickmuseum. org/index. html

Muzeul de zoologie va intampina de la intrare cu scheletul unei balene - este intr-adevar urias si reprezinta o foarte buna introducere pentru ce va urma - adresa muzeului este http://www.museum. zoo. cam. ac. uk/

Scopul declarat al muzeului de zoologie este acela de a contine cel putin cate un specimen din fiecare grup de animale sau fosile. Cele doua muzee sunt folosite in scopuri didactice, deci totul este foarte bine organizat. In muzeul de zoologie fiecare exponat este prezentat cu detalii anatomice; se prezinta de asemenea legaturile intre diferitele specii de animale si felul in care acestea au evoluat.

Fiecare muzeu gazduieste pentru diferite perioade de timp si expozitii temporare - am vazut o expozitie superba de scoici colorate.

Atat pentru cei mari, dar si pentru cei mici, exista magazine de suveniruri de unde va puteti cumpara, pe langa mascote, o multitudine de cd-uri si dvd-uri cu scop educativ.

Daca va aflati pentru o zi in Cambridge merita sa alocati cateva ore pentru a vizita aceste muzee.

Trimis de irma_ro* in 15.11.10 00:46:30

VIZUALIZĂRI: 2629 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irma_ro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Muzeul Sedgwick - galeria care gazduieste o parte din fosile

[15.11.10 08:31:43]

Interesant! Un muzeu intr-o "cetate academica" totul trebuie sa fie la superlativ!

Am atasat aceasta coloana sonora.

Sper sa placa!

dorgo
    [15.11.10 08:42:39]

@irma, sunt zoo-fan si fan Darwin, am citit fiecare rand din expeditia lui cu vasul Beagle si la muzeul Antipa din Bucuresti am fost de foarte multe ori in copilarie, cred ca maimutele alea parose de la intrare se intreaba inca si azi, oare de ce nu mai apare baietelul ala mic care se stramba la noi de fiecare data, oare el nu stie ca suntem verisori? In Downing street parca e resedinta premierului Marii Britanii iar despre Oxford s-a dus vestea in lume. Felicitari, mai ales ca am scris si eu ceva ieri despre alta citadela universitara de "peste Maneca", Sorbona. Legea seriilor.

valimi
    [15.11.10 09:11:08]

Admirabili britanicii pentru ambitia si daruirea lor in tot ceea ce fac.

Felicitari pentru calatoria prin Anglia si pentru review.

[15.11.10 09:50:03]

@webmaster13 multumesc mult pentru melodie

@dorgo pentur fanii Darwin cambridge-ul este locul ideal... si ambele muzee au colectii si lucruri personale Darwin

@valimi multumesc

dannek
    [15.11.10 10:09:38]

Plimbaret ai fost anul acesta dupa frumoasa Austria ai umblat prin cețoasa Anglie plina de istorie!

Care din ele te-a impresionat mai mult! si dece!

Felicitari!

[15.11.10 10:22:16]

@dannek multumesc; mi s-au parut putin diferite - in Anglia insa am stat foarte putin si am fost acolo pentru prima data; in Austria am fost deja pentru a treia oara, iar comparatiile ar putea deveni subiective

magdalena
    [15.11.10 10:57:24]

La cat costa parcarea, bine ca intrarea in muzeu este gratuita... Oricum, arata interesant cladirea si cred ca si exponatele sunt pe masura.

[15.11.10 11:01:20]

@magdalena exact asa am zis si eu si daca ar costa intrarea, tot ar merita vizitate

[17.11.10 16:58:25]

am adaugat informatii despre un alt muzeu din Cambridge aici

http://amfostacolo.ro/marea-britanie-pareri, 29/cambrigde, 206,3599/o-zi-la-cambridge, 7883/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__16268. htm#97387

dannek, dorgo, irma_ro*, magdalena, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂO zi la Cambridge: