ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2010
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Fresco Restaurant & Cafe

Muzica ungureasca-petrecere

După croaziera pe Dunăre, cu Legenda Duna Bella (despre care am scris aici), am hotărât să mai rămânem o vreme în zona promenadei Dunării (pentru a savura o răcoritoare, în timp ce ne clăteam ochii privind minunatul fluviu şi Buda), astfel că, ne-am îndreptat tot spre Vigado Ter, dar de data asta, nu am mai stat pe terasa de la Duna Corso (despre asta am scris aici), ci la terasa de lângă ea, Fresco Restaurant & Cafe.

Restaurantul este situat chiar lângă Vigadó Concert Hall, cu o excelentă privelişte spre piaţa Vigado, Dunăre şi Dealul Gellert, adresa fiind Vigadó tér 3 (aceeaşi cu cea de la Duna Corso, cele două restaurante fiind de fapt amplasate în aceeaşi clădire). Saitul lor îl puteţi găsi, dacă daţi click aici.

Ok. Terasa este una mărişoară (ei zic că ar încăpea 120 de persoane - eu mă îndoiesc, poate cu mesele mai îngrămadite), cu bar propriu, motiv pentru care timpul de aşteptare este unul foarte redus, este dotată cu ventilatoare din acelea care pulverizează apă, astfel că, arşiţa din august, acolo nu se simte.

Servirea excelentă, chiar dacă nu le-am făcut mare consumaţie (am luat doar 2 sucuri şi o apă minerală), dar nici nu am zăbovit foarte mult, ci doar preţ de o ţigară şi o convorbire acasă pe Skype (au internet wireless, free, foarte bun).

Totuşi, cât timp am zăbovit acolo, am avut ocazia să intru şi în restaurant, am observat că acesta este unul destul de mare, foarte curat, complet gol la ora aia, decorat destul de modern, cu o sală de mese la parter şi una la etajul 1.

Ceea ce m-a atras, au fost mai multe diplome, afişate pe pereţi, din care am înţeles că restaurantul are mai multe premii " Best of Budapest ", unul fiind sigur din 2009. Deci, şi partea de bucătărie trebuie să fie una deosebită, de calitate.

Din cauza asta, am răsfoit şi meniul şi am descoperit o ofertă completă de bucate, din bucătăria internaţională şi ungurească, paste, peşte, mâncare vegetariană şi bun înţeles deserturi.

Am observat şi că, organizează tot felul de evenimente.

Preţurile sunt unele piperate, ca de altfel peste tot, în Budapesta, în zonele turistice. Ori Vigado Ter, pe lângă că-i pe malul Dunării, este la 50 metri de Vaci Utca. , adică în inima Budapestei turistice.

Şi apropo de preţuri, şi aici bacşişul este trecut pe bon şi are o valoare de 12% din consumaţie. Cam mult.

Oricum, îl recomand şi numai pentru câteva minute de odihnă, după un maraton cultural, ori de shopping, pentru a vă răcori şi a urmări spectacolul oferit de Dunăre. Apropo, Dunărea parcă trece şi prin România, nu-i aşa...

Coordonatele GPS sunt: N 47.49567º x E 19.04929º.

AmFostAcolo, aş mai merge, chiar să servesc masa şi vi-l recomand şi vouă.

Nota pentru webmasteri: Rog retrageti PMA standard la review si poze. Multumesc.

Trimis de creivean in 14.11.10 18:05:31

VIZUALIZĂRI: 3013 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Fresco Restaurant & Cafe - terasa-restaurant, văzută dinspre Dunăre.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

biancuta
[14.11.10 18:23:35]

@creivean, daca voi merge la Budapesta, voi avea de unde alege in privinta restaurantelor! Si daca e "Best of Budapest", atunci el chiar merita retinut! Bacsisul e putin cam mare, adevarat, dar daca merita...

[14.11.10 18:30:16]

Retras pma standard, conform cererii autorului, sper ca voturile voastre sa suplineasca aceasta pierdere.

mariana
[14.11.10 18:56:17]

Pentru mine care merg des la Budapesta am luat-o in calcul, desi la preturi am muscat-o de multe ori in centrul capitalei Ungariei.

creiveanAUTOR REVIEW
[14.11.10 22:02:51]

Rog un webmaster sa ataseze la review, urmatoarea melodie:

magdalena
[14.11.10 22:03:33]

Cred ca timpul scurt petrecut in Budapesta si "foamea" dupa frumusetile ei m-au facut sa nu caut restaurante, dar uite ca data viitoare caut mai intai pe aici...

[14.11.10 22:12:30]

Atasata melodia solicitata! Auditie placuta!

Alina Morar
[15.11.10 22:05:36]

Imi place ideea cu acele ventilatoare. Nu am fost pe o terasa dotata cu asa ceva, dar am auzit ca deja in multe locuri exista.

ascent
[16.11.10 13:31:40]

Excelente acele ventilatoare care pulverizeaza apa, am fost la o asemenea terasa care se afla in apropierea locuintei mele. Dezavantajul este insa ca sunt atrasi si tantarii...

dananecula
[16.11.10 21:54:46]

@creivean

Va felicit ca ati reusit sa popositi si la o terasa in Budapesta, caci noi sincer, n-am avut timp pentru asa ceva. Singurul loc unde ne-am oprit pret de vreo cateva minute, timp in care ne-a ornat fiecaruia cate-o inghetata la cornet asortata in forma de trandafir, a fost vis a vis de Catedrala Sf. Stefan, la o cofetarie. Am savurat frumoasa inghetata, odihnindu-ne pe bancutele din dreapta Catedralei, acolo unde porumbeii erau atat de blanzi, de veneau aproape de noi si ciuguleau firimituri ce le aruncam noi din cornetul de inghetata. Splendid!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

Alina Morar, ascent, biancuta, dananecula, magdalena, mariana
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Budapesta? :