ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
NOV-2010
2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Restaurantul (motelului) Visina – mai bine pas!

Acest restaurant se afla in defileul Jiului, pe soseaua ce leaga Targu Jiu de Petrosani (DN66).

Desi nu arata spectaculos, ne-am decis sa luam masa aici, pentru ca urmatoarea varianta ar fi fost in Targu Jiu, noi venind dinspre Manastirea Lainici si mai aveam cale de strabatut, apoi de cautat acolo un restaurant.

Astfel, ne-am incumetat sa intram in el, mai ales dupa oferta generoasa de meniu al zilei, restaurantul fiind unul maricel, cu o terasa spatioasa, unde un bucatar intorcea de zor niste mici la un gratar.

Inauntru ne-a « pocnit » un fum de tigara si o atmosfera grea si veche. Totusi, desi am fost tentati sa plecam, am ramas.

Dupa cum spuneam, restaurantul este mare, luminos, ferestrele sunt acoperite de perdele albe si partial de draperii orange cu franjuri, ca niste cortine. Fetele de masa sunt albe, iar scaunele sunt mari si imbracate in imitatie de piele neagra sau tapisate.

Dupa cum arata restaurantul pare potrivit pentru o nunta si, probabil ca au si nunti loc aici dupa capacitatea acestuia si distanta relativ apropiata de doua orase, Petrosani si Targu-Jiu, dar cel mai aproape de Bumbesti Jiu, un oras incrancenat in cele doua razboaie mondiale, dar nu numai, care este practic la o aruncatura de bat, nu mai zic de Manastirea Lainici, deosebit de frumoasa si de Manastirea Visina (reconstituita in locul celei vechi de peste 500 de ani, de la care au mai ramas niste ruine).

Pe alocuri este insa neingrijit, ceva tencuiala cazuta si fata mea a remarcat un intrerupator murdar tocmai de la distanta, eu nu prea sunt atenta la astfel de detalii, de regula, nu caut acul in carul cu fan.

Sotul a comandat o portie de meniul zilei, ce costa numai 9 lei si era compus dintr-un bors de porc (zeama chioara cu putin orez superfiert si o bucatica de carne), un pilaf (rece si de spital) cu file pangasius (cam gretos).

Ciorba fetei mele a fost de vacuta si arata bine. Ceea ce a remarcat, insa, fata mea, a fost ca ciorbele erau in castroane albe cu floricele « ca la mamaia », asemanatoare cu acelea care se impart la pomana ca sunt mai ieftine si pe alocuri mai erau si ciobite.

Am mai luat aripioare prajite (cam astea au putut manca ai mei din tot ce au comandat), pulpa de porc la tava cu piure (foarte buna, insa nu au vrut sa ia de la mine, deja li se « luasera » de la celelalte...).

Salata de rosii si castraveti nu a fost deloc grozava, dupa ce ca era un sfert de rosie si juma de castravete mai erau si fade si ofilite.

La desert comandasem deja clatita cu ciocolata, nu am avut ce reprosa aici, dar tiramisul a fost un pic cam gretos.

Eu am ales cel mai bine, exceptand salata, dar ai mei nu au fost multumiti si nici nu au vrut sa « atace » portia mea, gandindu-se numai la mancarea gustoasa a bucataresei Ani de la Pensiunea Valea Mariei din Ranca, unde eram cazati, dar de care ne despartea mai mult decat un drum pe « transalpina »...

Nota a fost pe masura mancarii, respectiv de 44 de lei (care includea si doua sucuri plus o bere fara alcool) !

La grupul sanitar aflat langa terasa, la dame, lumina nu functiona, noroc ca eram doua fete sa stea una de paza...

Desi servirea a fost prompta, chiar daca doamna nu parea prea fericita, eu una nu as recomanda acest restaurant decat pentru sucuri, sau evitati meniul zilei, care este de proasta calitate si comandati ceva din meniu, cum am facut eu, deoarece preturi ca aici nu am mai vazut niciunde!

Trimis de magdalena in 12.11.10 20:25:05

VIZUALIZĂRI: 10588 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Bumbesti Jiu - Restaurantul Motelului Visina
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

valimi
[12.11.10 20:44:02]

Si noi am fost intampinati de un interior la fel de "primitor" la Restaurantul Cabanei Rarau, noroc cu vremea frumoasa din septembrie care ne-a scutit de chinul de a da copilului sa mance in mirosul de tutun si ne-a fact sa alegem terasa.

webmaster20*
[12.11.10 21:10:26]

Retras punctele standard in conformitate cu actualul regulament dar cred ca voturile vor compensa.

sandu.53
[13.11.10 09:05:43]

dupa ce am citit review-ul tau parca nu m-as oprii sa mananc la acest restaurant! compenseaza zona insa si indeosebi cele doua manastiri!

dannek
[13.11.10 10:35:06]

Frumos comutatorul, dar mai ales tapetul!

aida.alecu*
[13.11.10 11:27:41]

Hm... sincer daca nu imi placea mirosul din interior nu ma ambitionam sa iau si masa! Intr-adevar un rw de tinut minte, de ocolit! Pacat de peisaje si de locuri, nu ai unde manca!

lica baesu
[13.11.10 20:03:38]

de obicei meniul zilei in multe locuri este bun, ieftin si vine cel mai repede... pacat ca n-a fost asa si aici.

corinne
[13.11.10 23:19:39]

In drum spre Manastirea Lainici am trecut si noi pe langa acest popas si ma bucur ca n-a fost ora mesei sa oprim si sa luam teapa! Noi am fost tentati sa ne luam cafeaua aici dar ne-am propus sa rezistam pana in Targu Jiu si bine am facut!

raluca1989
[12.01.14 07:24:11]

Buna ziua. Imi pare sincer rau de dezamagirea dumneavoastra. Restaurantul este deschis de 10 ani si merge foarte bine, este singurul din zona care are intradevar clienti.

Acum meniul zilei este 9.5 lei si va pot spune ca este unul foarte bun, pe care il mananc aproape zilnic. In cazul in care doriti altceva se poate comanda platou taranesc, la care majoritatea produselor sunt traditionale, mititei, ciorbite, pizza etc, mancaruri care sunt foarte preferate de clienti.

Acum restaurantul s-a mutat in terasa, aceasta fiind inchisa, designul este mult mai frumos.

O sa pun si cateva poze sa va convingeti ce clienti sunt, sa nu credeti ca vorbesc degeaba!

notă webm: text trimis inițial ca review distinct și mutat ulterior de noi ca ecou aici

[19.04.16 09:05:46]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm pe Defileul Jiului, #VALEA JIULUI" (nou-creată pe sait)

aida.alecu*, corinne, dannek, sandu.53, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm pe Defileul Jiului:
  • Dec.2022 [Restaurant complex turistic Vișina [Bumbești-Jiu]] Popas — scris în 03.12.22 de resita2009 din REșIțA - RECOMANDĂ
  • Aug.2020 [Restaurant complex turistic Vișina [Bumbești-Jiu]] Raport calitate / pret excelent — scris în 08.05.21 de olteanul2010 din BUCURESTI - RECOMANDĂ