ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2010
ÎNSCRIS: 25.02.10
JUN-2010

Insulele Ciclade: in cautarea Paradisului pierdut

In loc de introducere: priviti cu atentie pozele, ascultati melodia. Ei, va place Grecia?

Pentru noi alegerea destinatiei de vacanta este intotdeauna o provocare. In fiecare an ne dorim sa ajungem intr-un loc mai frumos si mai placut decat cel din anul precedent, un loc in care sa ne simtim relaxati si impliniti, de unde sa plecam cu amintiri de neuitat. De aceea, cautarea destinatiei de vacanta imi da o neliniste placuta, comparabila, poate, cu a unui colectionar de arta in cautarea frumosului absolut.

Dupa minunata excursie din 2009 (click aici) se parea ca ne va fi greu sa mai gasim o destinatie asemanatoare. Zakynthos ne fermecase intr-atat, incat devenise etalon.

Iarna se apropia si, odata cu ea, aparea intrebarea: unde mergem in vacanta de vara in 2010? Ca de fiecare data, imi revenea sarcina sa proiectez “vacanta de vis”, vacanta perfecta, din care sa ne tragem seva pentru inca un an de munca.

Alegerea destinatiei.

Alegerea destinatiei a fost surprinzator de simpla. In ultima vreme, de fiecare data cand ma gandeam la vacanta, imi venea in gand un cuvant cu o rezonanta unica: Santorini! Am amanat mereu sa ajung acolo, dar nu se mai putea, visam noaptea cum urcam niste trepte albe, intr-un oras alb. Ziua ascultam Yanni, bineinteles “Santorini”, si mi-l imaginam sarind intr-un picior pe treptele din Thira, in ritmul muzicii sale: ta-rim-ta-taaa! Alteori ascultam “Menousis” si incercam sa inteleg sufletul grec in tanguirea Irenei Papas: u-u-u-uuu! u-u-u-uuu! u-u-u-uuuu! Era noiembrie, cam pe vremea asta, se facuse frig, dar eu ma gandeam la soarele cald al Cicladelor si la marea albastra privita de sus, de pe Caldera!

Intr-o dimineata am intrebat-o pe sotia mea: ghici, unde crezi ca as vrea sa mergem in vacanta, la vara? Raspunsul m-a lasat cu gura cascata: Santorini!

Nu mai era loc de intors! Si tot ea: dar nu este prea scump? Dar nu este greu de ajuns acolo? Dar nu este prea cald?

Am inceput sa ma documentez: clima, distante, mijloace de transport, localitati, ce e de vazut, hotel. Am citit impresiile celor care au fost acolo: unele erau favorabile, altele mai putin. Usor, usor, mi-am dat seama ca pentru a avea vacanta perfecta trebuia stam intr-un loc cu vedere la Caldera (majoritatea nemultumitilor erau cei care vizitasera Santorini in fuga, venind dimineata din Creta si plecand seara (mare greseala!), sau cei cazati in hoteluri amplasate in partea relativ plata a insulei).

In fiecare zi aflam cate ceva si eram incantat, ma si vedeam acolo!

Imi propusesem initial sa stam 4-5 zile in Santorini. Mi se parea cam putin pentru o vacanta de vara, dar mi-era teama ca nu voi avea ce sa fac mai multe zile intr-o insula asa mica. In plus, hotelul pe care-l ochisem era cam scump si, ca urmare, trebuia sa ne gandim bine cu privire la durata sejurului.

Atunci mi-a venit ideea de a extinde vacanta cu inca o insula sau doua, asa cum facusem cu Zakynthos, cand am mers si in Kefalonia, si ce concediu de vis a iesit!

In fond, sunt 24 de insule locuite in Ciclade, nu era pacat sa fim chiar acolo, iar noi sa trecem pe langa ele fara sa le vedem?

Asa ca ne-am extins aria de cautare, vom vizita trei insule, in fiecare zi pe lista scurta apareau alte si alte insule.

Pana la urma am ales: Santorini, Naxos si Paros.

De ce Santorini, Naxos si Paros?

In primul rand pentru ca sunt usor accesibile: pe aceeasi linie de feribot, practic Naxos si Paros erau in drumul nostru spre casa, cand ne intorceam din Santorini. Ne-ar fi parut rau sa nu ne oprim, cand, de fapt, transportul nu mai costa aproape nimic in plus.

In al doile rand pentru ca fiecare oferea altceva decat celelalte doua: Santorini pentru imaginile sale unice, pentru vederea de pe Caldera, pentru Thira si Oia, pentru arhitectura care i-a adus celebritatea, pentru atmosfera! Naxos pentru plajele sale de exceptie, nisip fin si apa albasta cat vezi cu ochii! Paros pentru oraselele sale labirintice, nealterate de civilizatie si atat de primitoare, pentru golfuletele intime si placute, pentru viata tihnita si linistita! Si toate trei pentru simfonia de alb si albastru: case albe cu pervazuri albastre, biserici albe cu turle rotunde, albastre, toate reflectate in marea albastra!

V-ati intrebat vreodata de ce steagul Greciei este alb cu albastru? Eu abia in Ciclade am inteles de ce!

Revenind la cele trei insule, al treilea motiv a fost cel economic: cazarile in Naxos si Paros sunt mult mai ieftine decat in Santorini, astfel incat, per total, costul excursiei este accesibil.

Cu avionul sau cu feribotul?

Cei care merg numai in Santorini, mai ales cei comozi, prefera avionul. Exista curse charter directe (cu conditia sa accepti hotelul impus de agentie) si in maximum doua ore esti pe nisipul negru din Perissa sau Kamari. Exista si varianta curselor de linie Bucuresti-Atena si Atena-Santorini. Cu avionul ajungi mai repede, dar te costa mai scump (calculand pentru doua persoane) si, in plus, pierzi “croaziera” pe marea Egee. Dar, mai ales, pierzi spectaculoasa intrare in port.

Daca excursia cuprinde trei insule, atunci avionul nu se mai justifica. Nu are rost sa platesti avionul si apoi sa mergi cu feribotul intre insule.

Trebuie sa recunosc ca inainte de a planifica aceasta excursie aveam impresia ca Insulele Ciclade sunt departe si inaccesibile. Am fost placut surprins sa aflu ca se poate ajunge in Santorini din Pireu cu un feribot mare, confortabil, in doar 5 ore. Majoritatea celor care scriau despre Santorini spuneau ca au facut 8-9 ore pana acolo, sau chiar mai mult, mergand pe rute lungi, ocolitoare si obositoare.

Dar chiar si asa, Santorini, Naxos si Paros sunt departe pentru romani? Atunci cum sunt aceste destinatii pentru americani, canadieni, australieni sau japonezi, turisti care vin in mod sustinut in aceste insule, multi revenind an dupa an in aceste locuri frumoase. Dar ce locuri! Doamne, numai cand ma gandesc si apuca melancolia! Dar stiti cand ma apuca cel mai mult nostalgia? La inceputul saptamanii, atunci cand parca trag cainii de mine, in drum spre servici! Frumos spunea cineva: Santorini, Naxos si Paros, locul unde as vrea sa fiu in fiecare luni dimineata!

Dar sa revenim. Noi am mers cu masina pana in Pireu (am plecat la 5 dimineata din Bucuresti, iar la ora 19.00 eram in Pireu). Ne-am cazat la un hotel de 3*, la 3 minute de port, iar a doua zi, la ora 9.00 dimineata am plecat cu feribotul direct catre Santorini. Feribotul se numeste Blue Star 2, este de capacitate mare (1890 pasageri si 650 masini), cu stabilizatori, se circula comfortabil, astfel incat la ora 14.00 eram in Santorini. De mentionat ca acest feribot circula ziua numai sambata (dupa 15 iunie), in rest circula noaptea. Mai exista un feribot care circula in fiecare zi, cu plecare la 7.20 dimineata din Pireu, dar face 8 ore pana in Santorini, oprind in Paros si Naxos. Cei care vor sa salveze cheltuiala cu cazarea in Pireu, pot lua o cursa de noapte si dimineata sunt in Santorini. Este preferabila cursa de zi, practic ai croaziera inclusa in pret. Pretul este de 30 EUR/persoana si 80 EUR/autoturism.

Intr-o excursie de doua saptamani in 3 insule este preferabil sa ai masina ta, altfel trebuie sa inchiriezi o masina sau un ATV acolo. Cand iei masina cu tine nu mai trebuie sa platesti parcarea in Pireu, nu te mai chinui cu bagajele si salvezi banii de chirie (35-40 EUR/zi).

Nu sunt probleme cu parcarea in nici o insula. Exista locuri de parcare publice, gratuite, asezate central, inclusiv in Santorini.

In care perioada a anului?

In Santorini este cel mai indicat sa mergi la sfarsitul lunii mai, in luna iunie, sau in septembrie. In iulie si august este aglomerat, mai scump si foarte cald.

Eu am preferat sfarsitul lunii iunie din mai multe motive: voiam sa mergem cu feribotul direct, ziua; voiam ca apa marii sa fie calda in Naxos, dar sa nu fie foarte cald in Santorini; nu voiam sa ne intalnim cu Meltemi!

Durata excursiei

Excursia a fost planificata pentru 14 zile, din care: 4 nopti cazare in Santorini, 4 nopti in Naxos si 4 in Paros, plus cate o noapte in Pireu, la dus, si in zona Platamonas, la intoarcere.

Zilele prevazute pentru Santorini au trecut ca gandul, astfel incat ne-a cuprins parerea de rau ca trebuie sa plecam. Am fi vrut sa mai stam macar o zi, dar rezervarea se terminase si, in plus, eram asteptati in Naxos. Mare ne-a fost bucuria cand, la micul dejun, proprietara hotelului ne-a anuntat ca nu putem pleca spre Naxos datorita unei greve a celor din transporturile maritime. Trebuia sa ne mutam in alta camera, care nu mai avea vedere la Caldera, dar asta nu mai conta, eram incantati ca mai putem ramane inca 24 de ore pe aceasta minunata insula. Tot ea s-a ocupat de aranjamentele telefonice pentru decalarea rezervarii in Naxos.

In final am stat 5 nopti in Santorini, 3 in Naxos si 4 in Paros.

Cazare

In Ciclade exista cazari pentru toate buzunarele. Nu am riscat sa cautam cazare la fata locului, am rezervat din vreme, luand legatura direct cu hotelurile, dupa o atenta selectie.

In Santorini senzatia este extraordinara cand esti cazat pe buza Calderei! Imaginea este de vis, cand te trezesti dimineata si iesi pe terasa camerei, simti ca esti in paradis! Si daca mai ai si o piscina “infinita”, care parca se varsa in mare, atunci te simti in al noulea cer!

Am avut privilegiul unei cazari la un asemenea hotel. Ne-am simtit extraordinar, parca eram in luna de miere!

Insist asupra acestui aspect: locul in care stai in Santorini face diferenta! Intamplator, asa cum am spus, am stat in ultima zi, la acelasi hotel, intr-o camera care nu avea vederea la Caldera: desi camerele erau aproape identice, senzatiile erau total diferite. Camerele cu vedere la Caldera merita toti banii!

Noi am stat in Imerovigli. Recomand aceasta locatie. Este aproape de Thira, iar imaginile sunt de vis!

In Naxos este recomandata cazarea in capitala (Chora) de unde in cateva minute ajungi cu masina la plajele din Plaka, sau Ag. Anna, sau Ag. Prokopios. Naxos nu este foarte dezvoltata din punct de vedere turistic, dar poate chiar acest lucru este determinant: plajele sunt intinse si aproape nealterate de interventia omului. Plaja din Plaka ne-a placut cel mai mult, avea un nisip fin, auriu, iar apa era albastra si limpede, transparenta, ce mai, senzatie de paradis pierdut si regasit! Imaginati-va cum e sa stai pe o asemenea plaja, dimineata, cu impresia ca esti numai tu si jumatatea ta, fara riscul de a te trezi cu o minge in cap sau cu nisip in ochi, fara galagie in jur, numai tu, ea si marea! Ca sa intelegeti ce vreau sa spun trebuie sa stiti ca cel mai apropiat cearceaf era la 50 m (asta in iunie, pentru ca in iulie si august si acolo se aglomereaza).

Exista hoteluri si case de vacanta in statiuni, dar, asa cum spuneam, recomandat este sa te cazezi in Chora, astfel incat seara sa ai parte de distractia orasului.

In Paros sunt foarte cautate camerele din Naoussa. Cazari mai ieftine se gasesc la Parikia, capitala insulei, aflata la 8 km de Naoussa. Noi am ales un resort mai retras, la 4 km de Parikia, dar care era usor accesibil si oferea servicii excelente.

De vazut si de facut.

Doua saptamani sunt insuficiente pentru cate sunt de vazut si de facut in cele 3 insule.

In Santorini trebuie vazute la pas Thira (Fira), Firostefani, Imerovigli si Oia. Pentru cei care stau in Imerovigli, plimbarea pana la Thira pe aleea de pe marginea Calderei, la 400 metri deasupra marii, este deosebit de placuta. Drumul dureaza cam 40 minute, dar este atat de frumos incat te opresti aproape din minut in minut pentru poze. Asa ca rezervati-va vreo doua ore la dus si tot cam atatea la intors, pentru acest traseu. Daca prinzi o zi calduroasa, este bine sa pleci la plimbare dimineata. O palarie pe cap este strict necesara.

Oia se recomanda a fi vazuta seara, dar noi am vizitat acest orasel si la celelalte ore ale zilei si ne-a placut la fel de mult. Apusul de soare de aici este considerat cel mai frumos din lume, spectacolul fiind impresionant la sfarsitul zilei, cu soarele disparand, in aplauze, in mare!

De asemenea, nu ratati plajele cu nisip negru din Kamari si Perissa, sau pe cea cu nisip rosu Red Beach. Mergeti la Ancient Thera (drum scurt, dar deosebit de dificil, cu panta mare si curbe in ac de par- nu va aventurati daca nu sunteti soferi adevarati!), vizitati coasta stancoasa Ammoudi Beach (langa Oia), coborati scarile de la Vlichada Beach, vizitati bisericile cu cupole albastre, descoperiti alte si alte obiective (sper sa gasesc dispozitia si timpul necesar pentru a le prezenta intr-un review dedicat numai insulei Santorini).

Restaurantele in Santorini se gasesc peste tot si, daca te documentezi, vei vedea ca nu sunt asa de scumpe cum se spune. Exista si locuri cu preturi de fitze, dar nu te obliga nimeni sa mergi acolo atata vreme cat sunt atatea taverne cu preturi accesibile. Noi am primit de la hotel toate informatiile necesare, incepand cu locurile de parcare si terminand cu lista tavernelor recomandate din Thira si Oia.

In Naxos trebuie vizitata capitala Chora, cu stradutele sale labirintice, apoi trebuie facut un tur al insulei, cu opriri in satucurile din interior. Vizitati satul Halki si nu ratati o degustare la mica distilarie de citron, o tarie specifica locului, excelenta (cumparati si 2-3 sticlute pentru acasa, va prind bine cand va cuprinde dorul de Ciclade!). Dar cea mai placuta indeletnicire in Naxos este sa faci plaja si baie la Plaka, va unge la suflet definitiv!

In Paros aveti de vizitat micutele orase Naoussa, Lefkes (fosta capitala a insulei pe vremea dominatiei turce) si Parikia (actuala capitala), toate construite in stil cicladic, cu case albe si pervazuri albastre, cu stradute inguste, dar pe care doua persoane pot merge de mana, orase cu un farmec aparte, care ne-au cucerit cu blandetea si atmosfera lor. In Parikia trebuie sa ai simtul orientarii, altfel vei avea impresia ca esti intr-un labirint, este distractiv, dar nu mai gasesti parcarea in care ai lasat masina.

Un tur al insulei, cu opriri din loc in loc, este deosebit de interesant si captivant. Rezervati-va o zi pentru acest lucru. Vizitati si Valea Fluturilor din sud-vestul insulei, apoi retrageti-va pentru o bere si o baie intr-un golf micut din sud.

La o aruncatura de bat de Paros (2 km) este Antiparos, o insula micuta, interesanta, in care ajungeti cu feribotul in 5-10 minute (platesti 1 sau 2 Euro/persoana, nu mai tin minte exact). Mica insula este cunoscuta pentru grota si Capela Sf. Ioan, cat si pentru plajele sale.

In Naxos si Paros sunt o multime de taverne, cu preturi accesibile. Cele mai cautate sunt cele din Chora (Naxos) si Naoussa (Paros). Ca peste tot in Grecia, preparatele pe baza de peste sau fructele de mare sunt mai scumpe decat te astepti, mai ales cand te gandesti ca Marea Egee este chiar in fata ta. Preturile sunt afisate la vedere, mancarea este diversificata si suficienta, berea este mereu rece, paharele brumate, vinul este excelent. Atentie insa, nu lasa mimica sa-ti tradeze buna dispozitie: patronii tavernelor sunt foarte fini psihologi, ii vaneaza pe “naivi” si le propun cate un fel deosebit, de regula un peste mai rar, fel care nu este trecut pe lista afisata. La final, cand vezi nota de plata, buna dispozitie dispare! Dar astea sunt exceptii.

Ma voi opri aici cu prezentarea generala a celor trei Ciclade. Ati observat, probabil, ca nu am dat detalii despre hotelurile in care am stat, sau despre obiectivele vizitate. Sper sa am posibilitatea sa revin cu cate un review special pentru fiecare insula in parte. Depinde de timpul meu, dar si de interesul vostru.

As fi deosebit de bucuros ca aceste randuri sa ajunga la la cat mai multi iubitori ai Greciei. Dar si mai bucuros as fi daca la vara ati merge in Ciclade, iar la intoarcere mi-ati scrie un mesaj: “Motaneaţă, ai avut dreptate, am gasit paradisul pierdut! ”

Trimis de motaneata in 11.11.10 15:57:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 26566 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (motaneata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P30 Plaka: e posibil sa avem o apa atat de curata si de limpede la o plaja cu nisip? Raspuns corect: DA!

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 4

se afișează ecourile [1 - 30] din total 108
[11.11.10 16:03:40]

Au, ce rw. lung a iesit! Scuze, promit ca nu mai fac!

Rog un webmaster sa caute pana gaseste: Menousis- Irene Papas & Vangelis (numai audio).

[11.11.10 16:08:28]

am atasat melodia solicitata!

Cris
[11.11.10 16:22:46]

Eu mă bucur că a ieşit un review atât de lung. L-am citit cu plăcere şi mi-a părut rău când s-a terminat.

Sper să ai timp să scrii şi despre locurile de cazare pt că sigur cititori vor fi mulţi.

georgiana
[11.11.10 16:35:15]

Mi-a placut indeosebi ce ai scris la pretul vacantei: ''nu-mi mai amintesc''! Si mi-a mai placut ca ai tinut secretul despre destinatia aleasa atata timp, sa nu se ''destrame vraja'', cum spuneai.

Ma bucur ca ai revenit, stiam ca ne pandesti de-acolo, de departe! Ce sa zic, ma bucur pentru voi. Mai asteptam si alte detalii, in special despre costuri.

Si pozeleeee!Cat mai multe.

pepsi70ro
[11.11.10 16:59:34]

Santorini reprezinta una dintre destinatiile posibile pentru anul viitor la concurenta mare cu alte doua Dar dupa ce am citit impresiile tale si ale unui alt prieten care a fost acolo se pare ca deja m-am hotarat!

Felicitari pentru superba prezentare!

[11.11.10 17:16:40]

Mutat la rubrica "Vacante in Santorini" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[11.11.10 18:03:16]

@webmaster77,

review-ul nu se refera in mod special la Santorini, ci, in mod egal, la trei insule din Ciclade: Santorini, Naxos si Paros. Eu vorbesc despre o vacanta unitara in 3 insule. L-am postat la Santorini doar provizoriu, pentru ca nu exista posibilitatea tehnica sa postez deasupra lui Santorini, adica direct la Insulele Ciclade, unde ar fi de fapt locul. Tu ai mutat tot la Santorini, sper eu tot provizoriu. Hai insa sa-l plasam la locul potrivit, gandindu-ne la viitor: daca cineva va scrie un review despre Naxos, Paros si Mykonos, unde-l plasam?

O sectiune "Descopera Cicladele" este cea mai potrivita.

Multumesc pentru intelegere.

sandu.53
[11.11.10 18:57:55]

frumos ca te-ai tinut de cuvant si ai scris acest minunat rewiev alaturi de niste fotografii de vis!ce sa-ti doresti mai mult! felicitari si asteptam continuarea! poate iti amintesti macar cu aproximatie cat te-a costat sejurul!

irinuca*
[11.11.10 19:28:25]

Am trecut reviewul la favorite. Superb!

[11.11.10 19:35:43]

Multumesc @webmaster13 pentru melodie. Te rog sa ma ajuti si cu validarea pozelor, "o imagine face cat o mie de cuvinte! "

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[11.11.10 20:40:51]

Frumoase amintiri @motaneata, nu-i asa ca dupa o vizita in Ciclade vezi cu alti ochi aceasta tara?

Daca-mi permiti o sa fac cateva observatii, majoritatea celor care citesc aici pe AFA (cred eu) se gandesc la aceste insule ca la o destinatie mai greu accesibila, … cat se poate de fals, am sa va dau doar un exemplu cand am fost eu am vizitat 6 insule si am stat in total 18 zile am cheltuit in total 2500 euro (2 persoane) in anul urmator10 zile in Muntenegru tot 2 persoane m-au costat 1000 de euro (in conditiile in care am stat la un hotel foarte modest) In Ciclade nu am avut nimic rezervat, in septembrie preturile la studiouri erau intre 24 si 40 de euro si aveai de unde allege, nu am dat un cent pentru umbrele sau scaune de plaja, cu atatea plaje salbatice ar fi mai mare pacatul, o cina la una din tavernele de familie pentru 2 persoane costa intre 20 si 25 de euro, este adevarat pentru micul dejun am apelat la minimarketuri iar la pranz la plaja aveam lada frigorifica cu noi, poate ca multi veti spune ca asta nu mai este vacanta, correct insa astfel eu AmFostAcolo si am descoperit paradisul de care vorbeste @motaneata, restul este alegerea dumneavoastra!

Exista 56 de insule in acest grup din care 24 nelocuite, unele dintre acestea micute cu doar cateva asezari, altele mustesc de turisti, insa oricare dintre acestea pentru mine sunt destinatia perfecta pentru iubitorii soarelui, marii, plajelor sau a unei vieti de noapte tumultoase (ma refer la Santorini, Ios, Syros si Mykonos). Majoritatea Cicladelor sunt stancoase si aride cu trei exceptii Andros, Kea si Naxos insa toate localitatile sunt festonate cu case albe, mori de vant si biserici cu cupole albastre si multe flori, aranjate dupa modelul, port, apoi orasul propriuzis cocotat pe un deal si de cele mai multe ori cu un castel medieval in varful acestuia.

Doar 2 insule au aeroport international Santorini si Mikonos insa Syros, Milos, Paros si Naxos au aeroporturi pentru curse interne, dar cel mai usor acces se face pe mare.

Paros are cele mai multe legaturi cu insulele invecinate, de aici puteti merge in Naxos, Mykonos, Micro Ciclade, Ios, Syros, Santorini, Sikinos, Tinos si Andros (cu excala prin Syros.

Din Naxos puteti ajunge in Amorgos, Din Santorini in Ios, Folegandros (de aici in Milos) iar din Milos in Kea prin Sifnos, Serifos si Kythnos.

Alegerea insulei de vizitat este doar optiunea dumneavoastra, exista multa documentatie pe internet.

Un singur lucru mai am de spus, dintre toate acestea Santorini este cea mai celebra insa si cea mai comerciala, are acele locuri unice pe care le stim cu totii insa este singura in care nu mai doresc sa revin.

Si eu ca si @motaneata va spun sa mergeti acolo si apoi discutam la intoarcere!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][11 voturi]
[11.11.10 21:32:19]

Stati ca nu am terminat, nu plecati, ma dor buricele degetelor de la incarcarcarea pozelor, dar mai am. Saitul ma tot intreaba: "Ai terminat incarcarea fotografiilor? " Raspuns: NU!

bitnic
[11.11.10 21:48:55]

Superb! Din nou visez la Paradis si sper sa ajungem in viitorul apropiat acolo. Cum se numea hotelul unde ati stat in Santorini?

balasa violeta
[11.11.10 21:55:02]

Acum sunt in ceata! Pana la sfarsitul lunii februarie trebuie sa ne hotaram incotro o luam in vacanta.

Banii domnule? Cat sa mai punem deoparte?

Ce sa mai spun... MULTUMESC!

Alina Morar
[11.11.10 22:02:15]

Uau! Sper sa gasesc si eu acest paradis pierdut! Imi doresc mult sa ajung pe acesta superba insula. Cand? Nu stiu, la intoarcere iti voi trimite mesaj

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[11.11.10 22:12:37]

Am un tricou pe care scrie www.amfostacolo.ro --click aici pentru o vacanta faina. .

Azi chiar am dat click pe un review fain. Fain scris, plin de informatii bune si cu 6 poze superbe care anunta inca cateva zeci la fel (sper) de interesante.

Si eu sper ca acest lucru sa se intample cat mai repede.

trandafir 1970
[11.11.10 23:36:23]

Cand scrii despre Grecia, cuvintele nu sunt niciodata suficiente sa redai bucuria, emotia, incantarea, vrei sa spui tot, insa la sfarsit descoperi ca mai sunt multe lucruri nescrise!

Rar mi-e dat sa citesc un review atat de complex, scris cu multa sensibilitate, mai ales cand este scris de un barbat! Da cand vorbesti-scrii despre Santorini, in general, nu este niciodata "prea mult", cuvintele se scriu singure, atunci cand "inmoi" penita in calimara sufletului!

Astept cu nerabdare viitoarele review-uri, in special despre cazari. Si, nu uita pozele, vor face parte din arsenalul care ne va ostoi dorul pana cand vom calca din nou pe pamant elen, fie el insula sau continent.

Stiu, inteleg perfect retinerea pentru a dezvalui pretul sejurului (chiar luna trecuta citisem niste ecouri foarte acide si comentarii inutile, destinatia fiind tot Santorini), pentru foarte multi dintre noi fiind "strugurii acri" la care nu ajungem, dar nu e dreptul nostru sa judecam sau sa comparam. Este la alegerea fiecaruia cat si cum cheltuie in vacanta, iar Santorini este un vis frumos, care trebuie indeplinit macar odata in viata, indiferent de pret...

Votul meu se aseaza cuminte langa celelalte, astept cu nerabdare un pact cu Timpul, pentru a reusi sa ne mai incanti cu alte comentarii despre Paradisul pe care l-ai descoperit in insulele Ciclade!

TORA INGRID
[12.11.10 08:58:51]

Deja, citind rew-ul tau ma simt mai bine pentru tot restul zilei si saptamanilor ce va sa vina... Mi-ai trezit atatea amintiri, am revazut cu gandul dar si cu ochii (am deschis repede calculatorul sa revad fotografiile ce-am facut acolo!) toata minunatia de Santorini... Mi se pare ca ai avut o idee minunata cu cele trei insule si cu aceasta vacanta ca un trifoi cu trei foi, dar la fel de norocos. Numai cine nu a fost acolo, chiar daca poate a vazut altceva din Grecia si din insule, nu poate sa inteleaga farmecul unic al Cicladelor. Noi am fost la finele lui august -inceputul lui septembrie si era destul de aglomerat dar vremea foarte buna. Si desi mi-a placut enorm, asa cum am scris deja in rew. -urile mele, nu e genul de destinatie in care sa dai fuga si la anul si peste doi ani, din mai multe motive, as zice eu - unul ar fi ca poti ajunge la saturatie si de prea frumos si bine (!! suna paradoxal), altul ar fi ca o insula mica isi epuizeaza obiectivele la un moment dat si daca nevoia de odihna si leneveala la soare e dublata de curiozitate, atunci e musai sa mai cauti si altceva.

Ar fi multe de spus, ai descris atat de minunat si de minutios, astept desigur si eu relatarile celelalte, am recunoscut din fotografii inclusiv unghiul si locul din care ai fotografiat, sunt atat de incantata de ce-ai scris, nu pot decat sa fac o reverenta si sa pun cele 400PMA .

[12.11.10 10:22:59]

Dragi colegi,

Sunt bucuros ca am reusit sa impart cu voi cateva momente din incredibila mea excursie in Santorini, Naxos si Paros.

Sunt incantat ca atatea nume grele din comunitatea AFA si-au facut timp sa citeasca impresiile mele, chiar inainte de a fi disponibile pozele. Am inceput incarcarea lor la ora 16.00 si am terminat la ora 23.00. Sunt 54 de poze care va asteapta. Sunt 54 de clipe de neuitat si as fi bucuros daca veti naviga deasupra lor ascultand Menousis (atasata). Nutresc speranta ca la final veti avea putin senzatia ca atifostacolo!

Va voi raspunde, in weekend, fiecaruia dintre voi.

Va multumesc.

sandu.53
[12.11.10 10:35:13]

Nu puteam sa nu revin sa-ti admir toate fotografiile mai ales ca ai muncit din "greu"... cuvintele sunt de prisos, iar aprecierile colegilor sunt pe deplin meritate! felicitari inca odata!

deliutza27
[12.11.10 20:05:55]

Citind review-ul m-a cuprins asa o melancolie si un dor de Grecia de nedescris! Abia astept sa am ocazia sa merg pe urmele tale, @motaneata, si cu siguranta am sa merg acolo. TREBUIE!!! Mai ales dupa ce am vazut si pozele.

Se spune ca adevarata Grecie nu va fi niciodata descoperita mergand doar in Paralia Katerini, Halkidiki si nici chiar dupa ce ai vazut Thassos si Corfu. Mare dreptate a avut cine a spus asta. Iar acum ca am vazut ca se poate merge si cu masina personala in astfel de locuri, in defavoarea avionului cu care nu sunt deloc prietena, n-am sa ezit cand imi voi face planurile de vacanta pe viitor.

Si eu ca multi altii inaintea mea, astept continuarea povestii si descrieri care sunt convinsa ca se anunta cel putin la fel de captivante precum review-ul de mai sus.

[12.11.10 20:33:44]

@pacurarcris,

M-a surprins rapiditatea cu care a venit ecoul tau. Sper ca intre timp ai vazut si pozele.

Eu scriu cam greu (am o slujba care-mi mananca tot timpul), dar voi incerca sa gasesc o fereastra pentru a veni cu precizarile solicitate.

Cel putin despre Naxos si Paros ma simt obligat sa mai scriu: sunt doua insule minunate, dar despre care sunt prea putine informatii pe sait.

hlli
[12.11.10 20:48:46]

Si daca pozele reprezinta realitatea... chiar ai ajuns in Paradis!!! Minunat!!!

Dar mai este asa mult timp pina la vara!!!

[12.11.10 21:06:20]

@georgiana,

"pozeleeee! ", "pozeleeee! " le-ai vazut? Dar sa stii ca in realitate este muuuult mai frumos!

Sper sa ai ocazia sa vizitezi si tu vreo trei ciclade intr-un viitor nu prea indepartat. Stii cum se spune: ai grija ce-ti doresti, s-ar putea sa se intample!

Formularea "nu-mi amintesc exact" mi s-a parut cea mai potrivita. Voi veni cu precizari privind costurile si atunci imi voi aminti "cu aproximatie".

P. S. Stiu care este urmatoarea ta intrebare!

[12.11.10 22:02:50]

@pepsi70ro,

sunt de doua ori surprins:

-ca vrei sa vezi Santorini: in sinea mea eram convins ca un "lup de mare" vrea sa mearga in vacanta oriunde, numai sa nu fie inconjurat de apa!

-ca nu ai vazut deja Santorini: credeam ca "lupul de mare" a vazut deja toate insulele grecesti!

Si chiar nu glumesc cand spun ca sunt surprins, mai ales cand stiu cat de mult iti place muntele!

Santorini chiar merita vazut! Daca-mi permiti ti-as recomanda sa faci aceasta vacanta in doi, numai tu si sotia ta (o aniversare ar fi un motiv bun), dar vei reusi oare sa te rupi cateva zile de fetele tale?

georgiana
[12.11.10 22:05:44]

@motaneata,

Din nou ma uimesti, in special cu intuitia ta fantastica.

Despre poze, no coment.

Am amutit. Iti vine a crede ca am si eu momente cand nu gasesc cuvintele?

[12.11.10 23:25:56]

@sandu. 53,

Cum sa nu ma tin de cuvant? Vorba lui Lascăr Catargiu: “... aiasta nu se poate”!

"Cu aproximatie" imi amintesc: cazarea 12 zile in cele 3 insule cam 1600 de Euro (negociat de mine la sange, dar hoteluri clasa prima!). Incerc sa vin cu detalii intr-un viitor review (sper sa gasesc timp macar la iarna).

Ma bucur ca ti-au placut pozele. Mai am si pentru la iarna!

biancuta
[12.11.10 23:53:54]

Asemenea impresii nu pot decat sa te faca sa-ti faci bagajele si sa pornesti la drum! Din Grecia am vazut doar o mica parte. Bineinteles, voi alege si eu varianta cu feribotul!

[13.11.10 00:08:05]

@irinuca,

iar locurile ar trebui trecute la "must see"!

@bitnic,

anastasis. Stii cum se spunea pe vremuri: "Daca vrei, poti! "

@hlli,

dupa cum spuneam, in realitate este mult mai frumos! Sper sa-ti placa.

marius gaudi*
[13.11.10 11:04:21]

Am citit cu mare placere review-ul tau, fa un efort, te rog, si spune-ne cam cat a costat.

Cred ca fiecare dintre noi a visat la un astfel de concediu.

30 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
Alex_Macedo, Alina Morar, Ana Gabriela, balasa violeta, biancuta, calatorul, celeste, chelie_d, claudiu 71, costin1968, dananecula, deliutza27, dorgo, doricuta, Flaviu, georgiana, giogio, hlli, iconita, ioana74, irinuca*, marius gaudi*, MCM, Medana M, motaneata, neimportant, sandu.53, Svetlana, TORA INGRID, zuftim
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Ciclade: