ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2010
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 26.07.10
AUG-2010

Refugiu excelent

In primul rand as defini titlul ca pe locatia unde nu veti intalni nelipsitii manelisti si tzoparlani romani (pentru ca locatia inca nu se vinde la agentiile romanesti) si nici chiar bulgari (pentru ca la ei e vanduta mult mai scump, din cate ne-a zis receptionera...).

Deci: un hotel mititel de 40 de camere (3 etaje cochete) intru-un complex privat de vile, ai caror propietari in marea lor majoritate sunt straini. Noi, care nu am cerut sea-view, am avut surpriza sa beneficiem de o extra camera de 30 m2, in care fata noastra putea face o diagonala de "sol de gimnastica"... cu un balcon suficient de incapator pentru stat seara la o bere in 6 adulti.

Complexul are 5 piscine foarte frumoase si neaglomerate (cel putin la sf. lui August, eram aproape singurii ce preferau piscina in detrimentul marii). Din complex poti alege sa cobori niste trepte in partea stanga si sa faci baie in mare pe o plaja neamenajata, care mi s-a parut chiar mai frumoasa decat celebra Arkutino Beach la care se ajunge cu un "ride" de 5 minute cu autovehicule electrice apartinand complexului, gratuite, din 30 in 30 de minute.

Ca si oportunitati de masa, pe langa micul dejun sub forma unui bufet suedez FOARTE bogat si cu de toate (gen Turcia), puteai servi cam orice uzual in Bulgaria la restaurantul hotelului, sau pizza, salate si oarece gratare la Pub-ul de la piscine.

Ca pret, restaurantele hotelului, erau cam cu 10% mai scumpe decat cele din vechiul oras Sozopol, care apropo merita vizitat (noi asta am facut aproape seara de seara). Sa adaug si micul "supermarket" din incinta care are cam tot ce-i trebuie turistului (bere, snacks, iaurt, etc...) si la preturi tot cam cu 10-15% mai mari ca in oras... Dar deh, il ai sub nas si unde mai pui ca esti cazat la 5*!

Daca puteti crede, cele 7 nopti cu mic dejun inclus si pat suplimentar pt. copila noastra, au costat in total 333 EUR (cu early booking-recunosc), iar restul pana la 600 EUR cat am cheltuit au fost mesele de seara, suveniruri si drumul... Nu am inteles cum naiba la ei se poate si la noi pe litoral (unde de fapt si locuiesc), o zi la plaja ma costa cam 100 lei - doar sezlongurile si berile aferente... Locatia este situata la sud si de Sozopol (cam 20 km) si de Duni, pe un promontoriu si e intr-un cuvant SUPERBA.

Daca ar mai fi ceva de adaugat, rog intrebati-ma si voi raspunde punctual.

Trimis de cristian_36 in 11.11.10 13:04:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balchik, Bansko

VIZUALIZĂRI: 7110 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristian_36); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dupa cum se vede, piscina era "a noastra"..

valimi
[11.11.10 14:54:20]

Voi intreba puctual, conform recomandarii:

-daca acolo nu erau maneliistii si toparlanii romani, erau prezenti betivanii rusi si turmele de nemti turmentati si galagiosi?

- la ce agentie straina ai facut rezervarea (WM, din cate stiu este voie, daca nu este din Romania) ? Mentionez ca eu am gasit si agentii romanesti care fac rezervare la acest hotel.

- hotelul este cotat la 5* la receptie? Intreb pentru ca eu am vazut cu totul altceva pe net.

- pentru a-mi face o idee asupra pretului, imi poti spune in ce perioada a lunii august ati fost?

[11.11.10 16:13:02]

@valimi: Iti voi raspunde la fel de punctual:

1. Nu, nu erau d'aia. Erau in schimb niste polonezi un pic cam infometati (genul celor care-si umplu farfuriile din bufet ca apoi sa le lase pe masa - noroc ca bufetul era alimentat in permanenta), dar care au plecat dupa 2 zile. In rest, olandezi, italieni si bulgari d'ai lor dar de aia cu S-Klasse in leasing (adik mafioti cu amante - deci discreti). In rest, fiind complex de vile cu apartamente self catering si hotelul destul de micut, nu te prea calcai pe picioare...

2. Am facut rezervarea in Mai 2010 pe "beachbulgaria. net" care aveau cel mai mic pret si mi-a oferit si 20% early booking discount. Si am constatat ca am gresit pretul mai sus, adik am platit 333 EUR nu 233 EUR - IMI CER SCUZE. Perioada sejurului: 26.08 - 02.09.2010

3. La receptie, hotelul are 5* si din punctul meu de vedere, chiar le are: adik are lift, piscina acoperita, spa + fitness, telefon si in baie, halate + papuci, minibar, schimb de lenjerie zilnic, etc.

[11.11.10 16:52:59]

Am modificat in text pretul corect - 333 euro!

anadragusin
[12.11.10 01:25:25]

Valimi a pus punctul pt "i". Excelent hotelul si pretul in conditiile date. Felicitari pt. concediul reusit!

valimi
[12.11.10 06:36:35]

Ai fost foatre amabil si exact in raspunsuri, iti multumesc si eu ca pe AFA, cu puncte.

lluummii
[15.11.10 00:22:22]

ma intereseaza si pe mine dk au all incl

ptr ca as vrea sa merg de rev, multumesc

[17.11.10 12:23:15]

Din ce am vazut eu, nu au implementat sistemul "all inclusive", ci BB sau HB dar poti achita la receptie diferenta de demipensiune contra a 30 Leva de persoana din cate imi amintesc. La cina ofereau si bauturi locale: bere + vinuri albe si rosii.

IulianG*
[21.01.11 20:33:47]

salutare,

cum ai ajus acolo?

sunt si eu interesat de acesta destinatie.

thx

katrina_ro*
[12.02.11 18:53:20]

M-ar interesa cam care sunt preturile la restaurantele din Sozopol. Daca s-ar putea ceva exemple de preturi la mancare si bautura ar fi minunat. Una din variantele de anul acesta este Hotel Martinez din Sozopol. Au demipensiune si cum nu prea am gasit review-uri despre hotel sau Sozopol, incerc sa imi fac o idee cam cat m-ar costa o astfel de vacanta pe langa cazare, demipensiune si transport.

Multumesc anticipat.

[17.02.11 17:06:42]

@katrina_ro: Sfatul meu este sa eviti demipensiunea, datorita multitudinii de taverne existente in Sozopol, mai ales in Sozopolul vechi - pe care-l recomand! Preturile la bere 2.5 lv (halba mare), coniacul lor de la 2,5 - 4 lv, sucuri, cafea si apa 1,5-2 lv sticla, iar mancarea de la 8-10 lv - antreurile (excelente dupa gustul meu) la 25 lv pt. feluri principale... Ca sa-ti poti face o idee, 2 adulti si 1 copil de 9 ani, plateam in medie 60 leva la o masa de seara, cu tot tacamul, ca d'aia pleci in concediu...

In rest, sanatate si sa ai vreme buna!

[17.02.11 17:09:00]

@IulianG: te referi la drumul pana acolo? Pentru mine e destul de usor fiind din Constanta, am iesit pe la Vama Veche - Varna - Burgas - Sozopol, un drum de vreo 6 ore in total, mers regulamentar datorita aglomeratiei si radarelor bulgaresti...

katrina_ro*
[18.02.11 18:42:50]

Multumesc mult pentru informatii.

Numai bine.

[23.02.11 22:46:29]

vreau sa stiu dc ai platit curatenia finala, deoarece eu am cerut o oferta pe sainthomasresidences.com si mi s-a precizat ca s-ar plati prosoapele si lenjeria ce se solicita extra si ultima curatenie cu 30/50 eur in functie de apartament.

Pesoana care mi-a raspuns a precizat ca nu reprezinta managemntul complexului ci doar subinchiriaza sau ceva de genul asta anumite apartamente din complex.

Visan125
[14.03.11 00:11:26]

De conditiile de la plaja neamenajata ce ne poti spune? Exista zone cu nisip sau doar stanci?

[15.03.11 13:42:58]

@noriega: tu te referi la apartamentele de inchiriat, la care trebuie sa platesti pt. curatetia finala... Eu nu am stat la acelea, ci la hotelul din acelasi complex. Nu pot sa-ti dau detalii despre apartamentele de inchiriat, sorry.

@savin512: plaja din imediata apropiere (cobori in jur de 50-60 de scari in stanga complexului) si este cu nisip, gen Costinesti la epava. Apa e foarte ok, cu fund nisipos, desi se adanceste mult mai repede decat la Mamaia. Oricum de la hotel se asigura shuttle bus (cu niste masinute electrice super faine) la plaja Arkutino (spusa a fi cea mai romantica plaja din BG). Din nou plaja cu nisip fin si dune cu vegetatie specifica. Mie mi-a placut. Salutari si concediu placut!

pflorin1315
[04.07.11 23:18:24]

Poti sa-mi spui pe privat agentia prin care ai facut rezervarea?

Multumesc

[04.07.11 23:28:31]

pt pflorin1315, am incercat sa-ti dau pe privat numele agentiei cu care am fost eu vara asta in perioada 10-17 iunie dar se pare ca nu ai activat optiunea sa primesti astfel de mesaje.

oricum, eu recomand acest loc oricui vrea liniste si conditii mai mult decat decente la un pret avantajos, mai ales celor cu copii.

pflorin1315
[04.07.11 23:32:10]

Vrei sa incerci din nou, am rezolvat problema cu mesajele

Multumesc

bogdanalexandru
[31.07.11 16:30:27]

daca ai vazut/folosit sala de fitness aveau? si daca da cam ce aveau ca dotari, multumesc anticipat!

[31.07.11 18:07:08]

Eu personal nu am folosit-o dar am vizitat-o, aveau de tractiune, banda de alergat, bicicleta, greutati, masa de abdomene, si altele pe care nu stiu sa le descriu.

Atentie la tipul de pachet, noi am avut totul inclus mai putin sauna.

cbichis
[24.01.12 07:55:24]

Aveau si tobogane pentru copii (inclusiv pt copii mai mici?).

Dar despre program de entertainment (pt copii ma refer).

[24.01.12 14:47:01]

@cbichis: Aveau topogane la locul de joaca, cred ca se vad si din poze, de apa nu aveau. si noi am fost

Noi am fost in afara sezonului de varf si nu aveau program de entertainment, dar am inteles ca in full sezon au.

anadragusin, bogdanalexandru, cbichis, cristian_36, katrina_ro*, lluummii, noriega, pflorin1315, Visan125
Alte impresii din această RUBRICĂSaint Thomas Residences [Arkutino]: