ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2010
DIN: Piatra Neamț
ÎNSCRIS: 23.06.10
APR-2010

Unde se avinta vulturii si sufletul la Daniil Sihastrul si Horaicioara

Eu unul sincer sa fiu sunt dezamăgit de majoritatea Mînăstirilor din Moldova. Personal nu găsesc motive să mă reculeg în ambianța mult prea comercială sau cu mult prea multă vînzoleală ce le caracterizează în prezent. Recunosc, sunt vestigii încărcate de patină istorică, sunt locații de patrimoniu, Bla-Bla, Bla-Bla, Bla-Bla... dar eu unul nu prea le găsesc calități pozitive, exceptînd faptul că au semnificații incontestabile pentru ideea națională.

Mult mai aproape de inima mea sunt însă schituri aruncate pe coame de deal sau munte, în zone relativ puțin bătute, mai greu accesibile. Cu drag am găsit două astfel de locații, despre care vă povestesc.

Una este Schitul Horăicioara, aflat la cîțiva km de Mînăstirea Horaița. Biserica este mică din piatră și are doar cîțiva călugări. Nu prea se poate ajunge cu mașina în mod obișnuit (eventual cu un 4 x 4... sau dacă insiști...) și de aceea este mai puțin frecventată. Te descalți la intrare, podeaua este acoperită de scoarțe, iar biserica este de suprafața unui apartament de 3 camere, cel mult. În jur e liniște... și atît. Ai de urcat cam vreo 500 m de la locul unde îți poți lăsa mașina, iar accesul pîna la acel loc de parcare este o derivație forestieră din drumul teoretic interzis circulației publice Almaș-Horaița (axialul pîrîului Almaș).

Cel mai mult îmi place însă la Schitul Daniil Sihastrul. Din drumul care coboară de la Mănăstirea Sihla spre Mănăstirea Secu la o curbă, un pod aruncat peste un pârîu invită la urcare cam 30-45 minute. Sui... cobori... iar sui... La sfîrșit pe un pinten despădurit, un schit construit în întregime din lemn te îndeamnă cu frumusețea lui deosebită. Intri, te descalți... scoarțe întinse pe jos, lumină, miros de lemn, curățenie ca de pahar... Revin cu placere de fiecare dată...

P. S: Aici sunt 2 clipuri unde puteți vedea bisericile pe dinăuntru:

Horăicioara

click aici

Daniil Sihastrul

click aici

Trimis de Qvadratvus in 10.11.10 01:42:25

VIZUALIZĂRI: 2015 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Qvadratvus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine de la Schitul Horăicioara

QvadratvusAUTOR REVIEW
[10.11.10 01:54:06]

@Webmaster, am triplat din eroare subiectul (folosind diacritice și cratimă) încercînd localizarea rewiewului cu:

"Schiturile mele de suflet Daniil Sihastrul și Horăicioara"

"Schiturile mele de suflet - acolo unde se avîntă vulturii"

Pozele de la Daniil Sihastrul sunt edituri, nu e corect să fie punctate. Cele de la Horăicioara sunt recente și integral personale.

krondia*
[10.11.10 09:30:25]

În mare parte îţi dau dreptate, multe mănăstiri sunt oarecum sufocate de latura comercială, mulţi turişti vin să fac poze, se închină rapid, dar nu înainte de a lua cu asalt chioşcurile cu obiecte religioase situate de regulă chiar la intrarea în curtea mănăstirilor, blocând astfel accesul.

Mă bucur că ai scris despre acest schit mai puţin cunoscut şi care nu trebuie confundat cu chilia pustnicului Daniil Sihastrul de la Putna. Eu am făcut acest traseu acum 3 ani şi drumul prin pădure a fost o adevărată încântare, am făcut în jur de o oră la dus dacă reţin bine. Pe traseu ne-am întâlnit cu un singur grup de turişti, mai mult ca sigur pentru că se poate ajunge doar pe jos sau cu măgăruşul.

Mi-aduc aminte că pe copacii de pe potecă se găseau din loc în loc pasaje din Biblie, reamintindu-ne astfel, locul sacru spre care ne îndreptam. Schitul este simplu, aşa cum l-ai descris şi tu dar exact aşa cum ar trebui să fie un loc precum acesta: liniştit şi "departe de lumea dezlănţuită". Felicitări pentru review!

georgiana
[10.11.10 12:32:02]

Si eu sunt 100% de acord cu tine. Am observat si eu tot ceea ce ai descris mai sus.

Mi-a placut ca ai spus-o!

Daca o faceam eu, imi sareau multi in cap, considerandu-ma fara Dumnezeu, lucru deloc adevarat.

Intotdeauana lucrurile simple ne apropie mai mult de creator.

Felicitari pentru subiect.

biancuta
[10.11.10 19:19:44]

Ai dreptate, schiturile au un farmec aparte. Pozitionate de obicei departe de privirile curiosilor, de agitatia zilnica, ele ofera intimitate si liniste.

[14.08.11 10:45:35]

Adăugat ilustraţia solicitată prin p.m. de către autor.

biancuta, georgiana, Qvadratvus
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirile Horaița și Horaicioara [Poiana Crăcăoani]: