ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2010
NOV-2010

Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător

la PMM* = 72 USD

Hotel super, restul e dezamagire...

M-am intors de citeva zile din acest resort si sincer sint teribil de dezamagita de ceea ce am gasit. Am plecat de pe Otopeni cu o aeronava Tarom si am aterizat cam dupa vreo trei ore pe aeroportul din Hurgada. Sentimentul care m-a insotit tot sejurul a fost ca sintem priviti nu ca niste turisti ci ca niste turme de vite si mai ales ca niste portofele ambulante.

Nu s-a straduit nimeni sa ne faca sosirea placuta, am fost indrumati catre control pasapoarte si mai apoi catre autocar. Si tot timpul manati ca niste vite de colo-colo. In autocar am mai stat vreo 20 de minute si am plecat spre hotel. Transferul a fost scurt si iata-ne la receptie. Acolo ne-a preluat un alt ghid care ne-a cerut pasapoartele si voucherele. Sotul meu i-a zis ca ar vrea o camera mai buna si daca ar trebui sa vorbeasca la receptie. Ghidul sau ce-o fi fost a zis ca lui trebuie sa-i spunem si prin urmare i-am dat 20 de dolari.

Intr-adevar, bungalowl a fost super pozitionat, era amplasat intr-un alt grup de bungalowri care a avea si o piscina proprie. Bagajele ne-au zis ca o sa ne fie aduse cu masinuta aia electrica si in acelasi spirit de turma am plecat spre camere. Cind am ajuns la a noastra, am constatat ca nu mergea cartela si du-te inapoi la receptie sa ceri alta cartela. Se facuse destul de tirziu si eram toti extrem de obositi si tracasati. In sfirsit am intrat in camera, care este super. Practic sint doua camere. Noi am avut paturi twin in ambele camere. Baia mi s-a parut mai spartana si am avut reale probleme cu presiunea apei. Cind iti era lumea mai draga te trezeai ca nu mai curge apa si ramineai cu clabucul pe tine citeva zeci de secunde. Neplacut. O alta mare problema sint mustele si tintarii. Pe noi ne-au ciuculit tot timpul. Chiar daca ne dadeam cu repelent.

Am studiat camera si am plecat sa mincam la un restaurant care are program pina la ora 24.00.

Mare tristete. Cea mai proasta mincare pe am vazut-o vreodata. Am zis ca e o intimplare si ca a doua zi o sa fie mai bine. Nu s-a intimplat minunea. De exemplu intr-o zi la prinz nu era de mincare decit prepelite, calamari, ficat si niste pui la gratar, dar pe care il preparau intr-un singur loc si era super batalie pe el. Dar si bietul pui era super ars la exterior si crud inauntru. Nu se putea minca. Asa ca in ziua aceea am mincat salate cu chifle, iar bietul copil niste cartofi prajiti si niste paste. Micul dejun era ok, cina de asemenea, dar prinzul a fost constant dezastru. La asa zisul Foodcourt de la tobogane tot niste mizerii se serveau si am vazut ca faceau niste hamburgeri care costau 2 euro sau asa ceva. Mai erau niste snakuri la niste baruri, ceva tip pizza, hamburgeri si niste cirnaciori foarte dubiosi pe post de hotdog. Nu mori de foame, dar expresia trebuie luata ad literam: supravietuiesti cu mincarea aceea, dar atit. Si zici mersi ca nu te imbolnavesti... Mie doar mi-a aparut un herpes... Dimineata mincam omleta, niste croissante, chifle cu miere si unt, cereale autohtone gen nesquick... Seara mai gaseai o vita foarte buna, niste creveti, cartofi prajiti, orez... sucuri la dozator. Niciodata nu a venit vreun chelner sa ne intrebe daca vreun ceva de baut, niciodata.

Am inteles de la niste cunoscuti ca spectacolele erau dragute, aveau desene animate seara la amfiteatru, disco pentru copii la barul Indigo. Nu am mers decit la desene animate asaa ca nu pot sa ma pronunt.

O alta mare tristete a fost ca piscinele erau reci, adica nu stiu cum naiba se face ca in aer sint 32 de grade si piscinele sint sloi. Dupa citeva zile au incalzit piscina pentru copii si ne balaceam in ea toti. Apa avind 30 cm adincime. Resortul e o frumuste, piscinele excelente, curate, mari, sezlonguri frumoase si libere oriunde vroiai sa te asezi si la orice ora. Aqua parkul este cel mai tare pe care l-am vazut, are chiar si lift, dar bineinteles ca nu mergea, dar intentia conteaza... La mare am mers doar odata pentru ca era un real efort sa ajungi acolo, autobuzul era din vremea faraonilor si circula cu turisti pe scara. Plus ca rusii nu tin cont de rind si cind vine autobuzul trebuie sa duci lupta corp la corp cu ei ca sa te poti sui. Plaja e mica, dar marea este o frumusete. Mie mi-a placut cel mai mult. Baie se face intr-un golfulet unde se face si windsurf si daca nu esti atent te lovesc cu aparatul in cap, adica zona nu e delimitata. Fiind piscinele reci, toata lumea s-a inghesui la mare, care era calda si nu prea gaseai sezlonguri. Pe plaja e un loc de unde poti sa iei snackuri si bauturi, dar coada era destul de mare.

Prin urmare, ca sa ne mai omorim timpul am facut 3 excursii: pe Insula Paradisului, cu submarinul si la Piramide. Aveti mare grija cind faceti excursii sa nu patiti ca noi care am avut parte de ghizi care nu vorbeau decit rusa, noi fiind singurii turisti romani. Se poarta urit cu toata lumea, singura concesie pe care le-o fac rusilor este ca le vorbesc in limba lor. Nu ne-a bagat nimeni in seamna cind am fost cu submarinul, ghida explica in rusa despre orasul Hurgada, dar noua nu ne-a adresat nici un cuvint. Ma rog...

In schimb, ghida ce ne-a insotit la Piramide este romanca si a fost super.

Sentimentele pe care le-am avut la Piramide au fost cel putin dubioase: extaz si coplesire la vedera unor obiective istorice senzationale, dar tristete si pustiire sufleteasca, atunci cind te uitai in jurul tau. Atita mizerie umana, nesimtire, tupeu, indolenta fata de altii si fata de propriile persoane nu mi-a fost dat sa vad. Am simtit ca-mi creste blana pe mine de cita mizerie era in Muzeul de Egiptologie din Cairo. O turista din Marea Britanie a intrat in toaleta si instantaneu si-a vomitat tot stomacul pe podea. Horror! Am stat cu frica in sin tot timpul si l-am zapapcit pe bietul copil cu dezinfectantele. Am mincat pe un vas de croaziera si am navigat cam o ora pe Nil. Spectaculos, n-am ce sa zic. Mincare buna, spectacol... tot ce vrei... Singurii banuti pe care i-am dat cu placere au fost cei pentru soferii de pe autocare. Au mers foarte bine si foarte draguti.

In aeroport la plecare am mai vorbit cu niste turisti care erau a treia oara in Egipt si prima oara in Hurgada (mai fusesera in Sharm) si mi-au zis ca daca ar fi fost prima oara in Egipt atunci, nu le-ar mai fi trebuit. Poate o sa-i mai dau o sansa si o sa incerc si in Sharm, ca mai am de vizitat Luxorul si Valea Regilor. Nu promit nimic.

Am revenit in Bucurestiul meu iubit si la romanii mei intr-adevar ospitalieri (cu mici exceptii) si o sa privesc acest sejur ca pe o experienta de viata sau ca pe o calatorie initiatica, pentru ca intr-adevar te pune pe ginduri tot ceea ce vezi si traiesti acolo.

Trimis de getty75 in 09.11.10 15:10:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4290 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (getty75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 72.00 USD pe cameră

zena*
    [09.11.10 15:30:21]

Spui ca ai avut un sentiment de turma impinsa de la spate; nici nu prea vad cum ar putea un reprezentant al agentiei sa se ocupe pe indelete de fiecare familie, dintr-un grup atat de mare.

Acolo unde mancarea este servita in regim bufet, nici un ospatar nu vine sa intrebe; fiecare isi ia ce doreste. Dar daca totusi il intrebi tu ceva, incearca sa te ajute.

valimi
    [09.11.10 15:33:58]

Foarte bun review-ul, mi-a placut mult, iti dau un vot fara sa clipesc.

Felicitari.

[09.11.10 15:49:35]

Fiecare are dreptul la opina lui. Nu cer nimanui sa ma aprobe, doar sa inteleaga ce am vrut sa spun.

Uneori, chelnerii te inteaba daca vrei sa-ti aduca ceva de baut, la asta ma refeream. Si crede-ma, ne-au evitat cit au putut. Stiu si eu ce inseamna bufet suedez, nu am trait in copaci pina acum.

Diaura*
    [09.11.10 15:51:12]

Mie pe ansamblu mi se pare ca ai mai multe motive de multumire decat de suparare. Era bine daca ai fi stiut ca in Egipt, apa in piscine se schimba in fiecare noapte si nu este incalzita. Chiar si in timpul verii pana dupa pranz nu se poate face baie de rece ce e apa.

Apoi, vesnica problema cu rusii... de asta nu prea avem cum sa scapam, caci inca 50 de ani de acum in colo, ei vor face legea in Egipt. Datorita contractelor intre cele doua tari, sunt favorizati si isi permit sa vina in nr. f. mare.

[09.11.10 15:59:10]

Habar n-am avut ca se schimba apa in fiecare noapte. Asa se explica faptul ca erau reci. Multumesc pentru informatie. Pina la urma, au si rusii farmecul lor...

bitnic
    [09.11.10 22:09:41]

Am fost de doua ori in Egipt, si in Sharm si in Hurghada si imi pare rau ca nu ati avut parte de o experienta prea placuta. Sa nu lasati dezamagirea sa va cuprinda prea tare pentru ca sunt multe de vazut in aceasta tara. Luxorul il puteti vizita mai usor din Hurghada, din Sharm doar cu avionul. Calatorii placute!

szik173
    [09.11.10 23:23:45]

scuze

dar in timpul in care stai la masa trebuie sa vina sa te serveasca cu bauturi care nu sant la bufet

ASA este ori unde, adica in cate locuri am fost... autria, grecia, ungaria...

marcy74
    [09.11.10 23:48:29]

Si pentru mine Egiptul este fascinant si spectaculos. Am mai spus ca Egipt nu inseamna Hurghada si Sharm el Sheik, acestea sunt doar niste locuri de relaxare mai mult sau mai putin de lux (in functie de pretul pe care suntem dispusi sa-l alocam unei vacante)... Egiptul inseamna Cairo, Luxor si istorie antica de calitate. Opera de arta egipteana nu trebuie admirata pentru frumusetea ei ci inteleasa, interpretata. Mesajul ei trebuie citit si pus in stransa legatura cu imprejurimile, locurile, personajele, zeitatile. Spinoza spunea ,,sa nu razi, sa nu plangi, nici sa admiri, ci sa intelegi''. Cine nu poate intelege Egiptul astfel, parerea mea sincera este ca-l viziteaza degeaba.

Daca dorim vacante de relaxare de 5* minim alegem Dubai, Cancun, Punta Cana, Pucket, Maldive... In schimb daca ne dorim o vacanta activa (snorkeling, aventura in desert) si de informare culturala (Cairo, Luxor) nu stam nici o secunda pe ganduri si spunem Egipt!

Vacante frumoase asa cum ti le doresti!

[10.11.10 07:48:37]

Draga Getty,

Imi pare rau ca aceasta vacanta nu prea ti-a fost pe plac.

Sper ca ti-au folosit, cat de cat, parerile mele.

Noua ne-a placut mancarea, la pranz mergeam la Restaurantul Marocan, in conditiile in care, Anna fii-mea a primit acum 3 zile, de la o matusa ce lucreaza in Industria alimentara (romaneasca), o bucata de muschi tiganesc, cel mai bun din ce am vazut eu la varsta mea (venerabila), si a spus ca nu mananca asa ceva pt ca ii este scarba... (pardon).

Iar apa rece din piscine, nu stiu ce sa zic, iti respect parerea, dar tot fii-mea (va plictisesc), incepea, jur, imbaiatul in piscine, la ora 07:30 A.M. Tantari si muste nu am vazut, crede-ma.

Iti urez concedii din ce in ce mai bune!

P. S. Iubitii mei, in Egipt e treaba cu spaguta, sistemul este cu autoservire, daca vrei sa vina la masa sa te serveasca cu bauturi, chelnerul sau barmanul nu e obligat sa vina.Ce putem face? Pai ce sa facem, contra unei bacsis de 4$/sejur, vine in fiecare zi sa va aduca la masa/sezlong paharul cu sprit. Asta e! Bine, nemtii, de exemplu, preferau sa se duca sa se autoserveasca decat sa dea 1$... eu ,unul, respect si o astfel de atitudine...dar am observat ca egipteni tot asa ramaneau...Ahh, si ti-am zis ca excursiile optionale cu particularii...

[10.11.10 08:49:08]

Lasind la o parte toate neajunsurile, faptul ca am ajuns la Piramide, este de departe cel mai frumos si important lucru din aceasta excursie. Vacante placute si voua.

[10.11.10 19:54:11]

Atractia turistica nr. 1 a lumii se pastreaza!

[10.11.10 21:25:11]

Marcy74, ma faci ignoranta si inculta sau mi se pare mie?

Si eu am fost in locuri care mi-au placut foarte mult, si pe mine m-a durut sufletul ca altii nu le-au apreciat la fel ca mine, dar nu mi-am permis sa judec pe nimeni pentru gusturile sale. Faptul ca-mi sugerezi vacante de lux care depasesc cu mult suma de 1400 de euro pe care am platit-o, nu mi se pare corect de asemenea. Dupa cum am mai precizat, vacanta se vroia una strict de relaxare, soare, mare, piscina... si cam atit, iar singurul loc accesibil a parut sa fie Egipt.

[10.11.10 21:44:13]

getty75, nu cred ca marcy74 a vrut sa spuna aceste lucruri, cel putin eu nu am inteles asta. Nu a facut nicio referire la vreo persoana, a vorbit la modul general, din punctul sau e vedere. Asa cum mentionai si tu la un moment dat, fiecare are dreptul la opinia sa. Atat opiniile tale personale, cat si ale celorlati au loc pe site si trebuie respectate. Stii vorba aceea: "Cate capete, atatea pareri... "

marcy74
    [10.11.10 22:11:39]

Uaau... doamne fereste, departe de mine astfel de rautati! getty75 imi pare rau daca asta ai inteles din ceea ce am postat eu... nu mi-as permite niciodata sa fac astfel de aprecieri la adresa cuiva, cu atat mai mult la adresa ta, mai ales ca am si discutat una alta pe privat inainte de a pleca tu in Egipt. Iti amintesti?

Imi cer scuze ca poate nu m-am facut suficient de bine inteleasa, dar crede-ma ca in nici un caz nu am vrut sa sune ca o jignire la adresa ta.

Nici alternativa: Dubai, Cancun... nu mi-am dorit sa sune tendentios, a fost pur si simplu o alternativa de vacanta ceva mai costisitoare, ce e drept.

Imi cer inca o data scuze si sper ca de data asta am reusit sa ma fac inteleasa.

[10.11.10 22:19:47]

Apreciez atitudinea concilianta. M-am gindit ca daca scrii un ecou la un anumit review, te adresezi in principiu autorului acelui review, nu faci comentarii generale. Daca am inteles gresit comentariul lui marcy74, mea culpa.

[15.11.10 21:35:38]

Sincer, eram foarte incantata ca am ales acest hotel, dar acum, parca ma cam trec fiorii... am citit cam peste tot despre el si am aflat lucruri bune (in proportie de 90%) despre acest hotel. Acum, stiu, poate voi ati avut ghinion, si asta se poate intampla oricui, oriunde. Am citit impresii negative si despre hoteluri de lux din Turcia (si din cate se stie, un hotel de 5* din Turcia, nu se compara cu unul de 5* din Egipt). Deci, cred ca ramane sa ma lamuresc la fata locului Noi plecam in decembrie de la Budapesta si am platit 1130 E pt 2 pers, cu toate taxele inclusie (inclusiv taxa de aeroport + viza).

[16.11.10 07:27:15]

Si eu am fost si ramin foarte incintata de resort. Este absolut superb. Asa piscine si aquapark eu n-am mai vazut. Problema mea a fost legata de faptul ca nu mi-a placut mincarea si ca piscinele au fost reci. In decembrie sint sigura vor fi incalzite. Eu am citit si pe tripadvisor si acolo se plingeau cam toti de mincare... , dar m-am gindit ca fiind majoritatea englezi sint mai pretentiosi, dar au avut dreptate, din punctul meu de vedere. Vacanta frumoasa si gindeste-te ca gusturile nu se discuta.

[16.11.10 08:43:46]

Draga krisstina,

Te rog sa-mi permiti sa inserez aici o parere de-a mea, de la fata locului, mie unul mi se pare foarte importanta:

Daca imi permiteti, va mai dau un sfat desprins din experienta din Hotel, abordati cu incredere (in engleza, asta e!), chelnerii, receptionerii, etc daca cereti cu fermitate politicoasa va vor servi negresit si vor face tot ce vreti, daca sunteti timizi va veti pierde in noianul de turisti. Chelnerii sunt ocupati, dar sunt educati sa nu refuze. Sa aveti la voi marunt (5 Lire=1 $. 7Lire=1 Euro), scimbati in Hotel (casa de schimb deschisa zilnic, dupa ora 18:00!). Dati bacsis de maxim 1o Lire la chelneri, barmani, oameni de serviciu, etc si asta o data la 2-3 zile.

[16.11.10 11:02:47]

Multumesc pentru sfaturi. Sincer, am ceva emotii, dar pe langa aceasta, sunt si nerabdatoare sa vad cum e, ca nu am mai fost in vacanta intr-o tara araba.

Vroiam sa vad cum e datul "spagii" ca sa obtii o camera mai buna: dai direct receptionerului, sau insotitorului din partea agentiei? Ca zicea cineva ca intr-un caz a strans insotitorul pasapoartele.

Cum e cu excursiile? De unde se cumpara bilete?

Multumesc mult si scuze pentru atatea intrebari.

[16.11.10 16:44:58]

Si eu am pus un milion de intrebari si mi s-a raspuns cu multa ambilitate, deci... no problem.

Noi am dat 20 de dolari celui care a strins pasapoartele, cred ca era reprezentantul agentiei. Si intr-adevar am primit o camera super. A doua zi dupa ce ajungi se organizeaza o intilnire cu ghidul, care o sa va prezinte toate excursiile. Ne-a dat o foaie cu preturi si ce o scurta explicatie a fiecarei excursie. Noi am ales Insula Paradisului, Submarinul si Super Cairo (unde am fost cu ghida romanca), care au meritat toti banii. La celelalte am avut ghizi care vorbeau numai rusa. Imi pare sincer foarte rau ca n-am mai ajuns si la Luxor. Am auzit ca e demential.

[16.11.10 16:48:00]

Pare ca m-am bagat singura in seama. Nu cu mine vorbeai ci cu costin1968. Sorry!

[16.11.10 17:19:13]

Vorbeam cu oricine e dispus sa-mi ofere informatiile de care aveam nevoie, deci nici o problema

[16.11.10 19:24:29]

Fetelor, numai va cereti scuze, getty, eu imi cer scuze ca intervin pe review-ul tau.

[16.11.10 19:31:00]

Dar nu se certa nimeni, ii spuneam ca nu e o problema ca mi-a raspuns ea, deoarece eu am adresat intrebarile tuturor: P

[16.11.10 19:35:14]

Doamne fereste! n-am zis ca va certati, am zis sa nu va cereti scuze, caci eu m-am bagat intre... dame. Mi-a fost rusine sa recomand review-ul meu si, totodata, am considerat-o mereu pe getty o prietena, legati amandoi, de explorarile noastre arabesti.

Parerea mea : sa dati direct banii receptionerului, fara jena, caci la ei spaguta este o practica pe scara larga (chiar exagereaza).Am zis spaguta deoarece poti obtine multe cu bani putini.

Parerea mea nr 2 (Mambo no two) :Excursiile complexe (ca de ex. Piramide +Cairo, Luxor) cu TourOperatorul sau Agentia, celelalte (snorkeling,safari etc) cu particularii, vin la sezlong, dar trebuie sa vorbiti binisor engleza si sa negociati dur, atentie caci sunt foarte insistenti, nu se lasa si ...parsivi, campioni la acest capitol.Limba engleza, asta daca nu cunoasteti rusa sau germana, este esentiala.Incercati sa-i dominati tot timpul, nu va lasati "dusi" de zambetul lor, e mai mult un rictus, cu gandul la bani.Bine zici krisstyna "emotii, prima data intr-o tara araba", aspectul este esential, dar are si avantaje aspectul...

[17.11.10 18:54:27]

Ok... multumesc mult pentru sfaturile date; astazi mi-a spus cineva ca europenii cam au probleme cu digestia acolo (diaree, voma) si ca trebuie cumparate medicamente doar de acolo, ca acestea din Ro nu-si fac efectul. E adevarat? ati avut ceva probleme de genu'?

[17.11.10 19:43:59]

Noi n-am patit nimic. Nici n-am auzit ca s-ar fi imbolnavit cineva vreodata. Sotul meu l-a intrebat pe domnul de la agentia de unde am cumparat sejurul ce ne poate spune despre situatia in care ne procopsim cu cele mentionate de tine. Ne-a zis fix acelasi lucru. Daca avem probleme cu digestia, ne ducem la receptie si iti dau ei un medicament. Si ne-a mai spus ca el a fost pina acum de 18 ori in Egipt si nu s-a imbolnavit niciodata de nimic. Noi ne-am spalat inclusiv pe dinti cu apa din sticla. Nu cred ca era cazul, dar preventiv...

[18.11.10 07:58:12]

Luati cu voi pt orice eventualitate, pliculete cu Smecta (din Romania, sunt convins ca medicamentele lor nu sunt mult diferite) din experienta mea (romaneasca), sunt foarte bune. Nici noi nu am patit nimic pe "linie digestiva", nu cred ca isi permite un astfel de Resort sa se joace cu sanatatea turistilor.

[22.11.10 20:23:27]

@ getty:

buna, din nou! mi-am adus aminte ce am mai vrut sa te intreb: cum e cu gelul de dus si cu samponul? trebuie sa-mi duc sau ne dau ei la hotel? poate pare o intrebare stupida, dar e important pentru mine. multumesc mult!

[23.11.10 07:25:36]

Buna,

Au si sapun lichid si gel de dus. N-am vazut sampon in schimb. Eu am uitat acasa gelul de dus si sapunul, asa ca le-am folosit p-ale lor si n-am patit nimic. Bine ca macar le-am lat pe ale copilului...

[23.11.10 07:56:20]

Conform mai noilor reglementari de transport aerian, sunt limite (150 ml parca), pt flacoane de sampon, creme de fata etc, dar limitele sunt pt bagajele de mana. La bagajele de cala nu sunt astfel de restrictii. Au in camera sapun lichid, dar noi am avut sampon de acasa, inclusiv lotiuni de plaja, nu te baza pe ce gasesti in camera, normal ca nu sunt de o calitate iesita din comun.

In privinta deplasarii la plaja la malul marii, daca va deranjeaza, asa cum observa getty, bruschetea manifestata de prieteni rusi, puteti sa faceti o plimbare pe jos-- cu mini-bus-ul ajungeti in 5 min-- pe jos in aprox 15-20 min.

Mi-am amintit de problema tantari si alte bazaitoare, noi , in perioada 9-16 Octombrie, nu am avut probleme cu astfel de lighioane, dar am auzit ca altii turisti au avut, eu pt orice eventualitate imi luasem aparat cu solutii lichide (cel mai bun, pastilele sunt nule) , din experienta trista avuta in... Bulgaria

[23.11.10 19:47:55]

Iarasi eu

Imi cer scuze ca va tot bazai, dar tot mai gasesc cate ceva de aflat. De exemplu, in aqua park se da gratis colacul? sau trebuie platit? am citit undeva ca in Turcia au trebuit sa plateasca colacul pentru tobogan.

[23.11.10 20:28:45]

Gratis, dar la ora 10:00 AM, atunci cand se deschide Aqua Park-ul, sa fiti pe faza, caci altfel numai apucati nimic, pret de jumatate de ora; se imbulzesc primii nemtii, apoi rusii, deci atentie la cele mai avansate (la coada) popoare. Acolo parerea voastra despre romani cred ca o sa se imbunatateasca, atat germanii cat si poporul rus au un nenorocit spirit de turma, cand se vad multi... numai tin seama de nimic, mai rai sunt nemtii, isi luau colacele pt topogane cu ei, langa sezlong, la plaja daca se plictiseau de lunecatul pe topoganele Aqua Park-ului. Rusii nu sunt asa salbatici, dar sunt foarte inapoiati, nu stiu de nici unele, nu inteleg cum au vrut si vor sa invete pe altii, cand ei sunt in situatia de a invata de la lume... de la toata lumea. Deci fiti atenti caci sunteti in minoritate, o idee ,daca imi permiti, ar fi sa va faci aliati din personalul egiptean,caci ceilalti -russii si germani-- se poarta oribil cu ei, daca vorbiti cu o minima politete cu ei va vor admira negresit si implicit vor fi serviabili.

P.S. getty , scuza-ma , numai scapati de mine sunt ca raia...

[24.11.10 07:33:41]

Costin, n-ai de ce sa-ti ceri scuze. Ai fost super simpatic! Si esti foarte bine informat.

Nu-mi aduc aminte sa fi platit colacele, dar cred ca specialistul Costin stie ce spune in legatura cu restul.

Asa ca la 10 trecute fix, ai n-ai treaba, te duci la Aquapark la coada la colace.

[24.11.10 08:03:41]

Multumesc, Saru-mana!

[24.11.10 11:57:54]

Va multumesc amandurora pt raspunsuri! Poate sunt un pic sacaitoare, dar cred ca de vina sunt emotiile Chiar azi m-au sunat de la agentie ca s-a modificat ziua de plecare, nu mai e in 12.12 ci 11.12. Mie-mi convine oricum, numai sa ma vad plecata, ca plecam in luna de miere, asa ca nu voi lasa nimic sa-mi stea in cale.

[24.11.10 12:24:47]

Aaaa, ce frumos! Casnicie fericita si vacante la fel de fericite! Va doresc sa adunati numai amintiri frumoase de-a lungul calatoriilor care va vor insoti in viata de cuplu.

[24.11.10 20:25:32]

Fericire si numai bine!

P. S. : seara exista program muzical, interpret, dans, langa piscina... feerie... iar dans...

[24.11.10 21:23:11]

Multumim mult! Promit sa va informez atat despre vacanta asta, cat si despre cele ce vor urma (la anul urmeaza Turcia - abia astept (daca aveti ceva propuneri, abia astept sa le aud).

[25.11.10 07:40:29]

Noi am fost la Rixos Sungate in Kemer. Hotel dragut, dar plaja cam micuta, si cu multe pietre. Poti sa citesti review-ul meu. Am mai fost la Royal Wings (am scris review) si la Limak Lara in Lara. Senzationale ambele. Dar zic eu ca R. W. e mai pentru cei cu pitici mici dupa ei.

Anul asta vrem sa mergem la Delphin Palace, tot in Lara. Am citit si auzit ca e absolut bestial.

[25.11.10 20:11:35]

Zona Antalya-- Belek, Kemer, Lara si Marmaris; eu in locul tau as alege insa, Alanya, orasul vechi este o frumusete, am inteles... oricum getty se pricepe mai bine ca mine in domeniu.

O propunere de-a mea, de studiat, zic tot eu, ar fi Fethye. Am auzit (de la turci) ca este deosebit...

[25.11.10 20:12:50]

Va multumesc amandurora pentru sugestii.

Mia80
    [05.03.11 15:46:48]

Cred ca exagerezi, ce te poate multumi??? ...

[05.03.11 17:50:51]

In primul rind nu inteleg intrebarea. E cam evaziva...

In al doilea rind ca habar n-ai ce fel de persoana sint...

In al treilea rind, hai ca-ti spun spun eu: sint ultra pretioasa, mega fitoasa, super snoaba si culmea si bucuresteaca get-beget. Asa ca sint foarte greu de multumit. I rest my case.

[06.03.11 16:24:58]

Si in al patrulea rand, nu trebuie sa ne "aprindem" de la o simpla intrebare.

Ramaneti ON topic.

[07.03.11 09:46:00]

Lui Mia80 nu i-ati spus sa ramina ON topic si sa nu mai adreseze intrebari ireverentioase. Ma simt persecutata. Mia80 ar trebui sa scrie un review mai detaliat despre locul care ei i-a placut foarte mult si unde s-ar intoarce si miine. De gustibus non est disputandum. Acest review reprezinta parerea mea strict personala si subiectiva. Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, dar nu-mi place sa fiu "luata la rost" aiurea. Eu am crezut ca pe acest site ne spunem parerea despre locurile pe unde am fost, daca ne-au placut sau nu. Nu cred ca este normal sa intram in polemici absolut gratuite, din motive copilaresti.

[07.03.11 18:13:34]

Am spus "Ramaneti", m-am exprimat la persoana a II-a, plural. Mesajul era adresat amandurora, asadar.

Evident ca fiecare are dreptul la opinia proprie si fiecare parere este importanta insa, trebuie sa pastram un ton calm si echilibrat si o atitudine amicala. Fiecare dintre noi este diferit, se exprima diferit, percepe diferit lucrurile si trebuie sa fi toleranti.

Tu ai scris un review complet, cu multe detalii, pe care il apreciez. Mia80 a scris unul scurt, rezumand in cateva propozitii sejurul ei, insa nu are experienta pe site si poate nu a stiut ca utilitatea unor impresii este direct proportionala cu multitudinea detaliilor oferite. Pentru ea hotelul a fost fara cusur si nu a inteles de ce pentru tine nu a fost asa. Nu fiecare dintre noi tine cont ca, fiind diferiti, traim aceeasi experienta in mod diferit.

Rolul meu aici este sa indemn la toleranta si echilibru. Cand observ ca discutiile pot "aluneca" este normal sa intervin. Nimeni nu persecuta pe nimeni si nu i-a la rost, departe de a-mi dori acest lucru

costin1968, Diaura*, getty75, krysstyna, marcy74, Mia80, szik173, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂJungle Aqua Park Hotel: