ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2010
ÎNSCRIS: 10.07.10
NOV-2010
single

Conditii excelente de cazare

Imi dorisem de mult sa vizitez Praga ca urmare a povestilor si fotografiilor unor prieteni. In sfarsit, am profitat de preturile de extra sezon si am luat un city break de 3 nopti. Voi scrie un review separat despre sejurul in sine. Aici am sa discut doar despre hotel si cateva informatii logistice.

Sa incep cu inceputul. Am zburat din Bucuresti cu Czech Airlines; servicii impecabile, totul a mers perfect. Echipajul nu vorbea romaneste, ci engleza :) Limita de greutate la bagaje: 20 kg pentru checked, 12 kg carry-on.

Ajuns la Praga, aeroport foarte curat si bine organizat, semnale marcate clar, am iesit de acolo foarte repede. Un sfat in legatura cu schimbarea de bani in coroane cehesti (czk). Nu schimbati la aeroport. Au curs prost si mai iau si comision. In functie de ce metoda de transport catre oras alegeti, stiti de cati bani aveti nevoie imediat. Gasiti un ATM si scoateti strictul necesar pentru inceput. Mai mult despre schimbul de bani am sa scriu in al doilea review. O alta alternativa este sa comandati coroane la o banca din Romania si sa mergeti cu bani deja schimbati.

Deci, cel mai ieftin se ajunge de la aeroport in oras cu transportul public. Chiar inainte de iesirea din aeroport sunt ghisee de informatii diverse, si unul vinde bilete. Cereti o harta a sistemului de transport; au in diverse limbi, eu am cerut in engleza. Este EXTREM de utila! O calatorie normala (max. 75 minute) cu orice mijloc de transport (autobuz, tramvai, metrou, funicular) costa 26 czk (un pic mai mult de 1E) pentru adulti si 13 pentru copii 10-15 ani. Teoretic, pentru fiecare valiza se plateste inca 13 czk (dar nu stiu daca controleaza cineva). De la aeroport pana la hotelul Olympic Tristar (sau oriunde in centru) luati un autobuz si metrou, deci doua bilete de persoana. Sau puteti sa cumparati un bilet pentru o zi (24 ore) cu calatorii nelimitate la 100 czk de persoana (50 copii). Aici pretul include si transportul unei valize. Biletele trebuie validate la urcarea in masina (sunt niste cutii ca la metrou in Bucuresti care printeaza data si ora de incepere a calatoriei). Biletele de o zi (sau 3 sau 5) se valideaza o singura data, la prima folosire.

Inapoi la calatorie. De la aeroport se ia autobuzul 100 pana la capat la statia de metrou Zlicin (metrou B). Dureaza 10-15 minute, partial pe o autostrada perfect asfaltata. Linia B strabate orasul pe diagonala in directia SV-NE. Metroul se ia pana la statia Invalidovna (25-30 min). De la iesirea din metrou, luati strada in dreapta si mergeti cam 5 minute pana la hotel. Revin……...

Paranteza. Tot de la aeroport se poate lua autobuzul 119 pana la statia de metrou Dejvicka (metrou A). Linia strabate orasul NV la SE. Dau informatiile astea pentru orientare generala. Mai este si linia de metrou C care merge pe verticala N-S. Transfer gratuit este la statia Mustek (intre A si B), Muzeum (A si C), si Florenc (B si C).

Orarul de circulatie. Metrou: 5 la 24 (pana la 1 vineri si sambata), Tramvai si Autobuz: 4:30 la 0:15 (pana la 1:30 vineri si sambata). Intre 0:30-4:30 sunt masini de noapte care acopera o arie mai mica si vin la 30-60 minute. Inchid paranteza asta lunga :)

Deci am ajuns la hotel, unul din cele trei din complexul Olympic. Este micut (cinci etaje) in comparatie cu hotelul Olympic de langa el. Era cam 10:30 dimineata si ma pregateam sa astept cateva ore pentru camera, dar in realitate era deja pregatita si am facut check-in imediat. Camera single era destul de mica, dar suficienta pentru cineva care vrea doar sa doarma si sa se spele acolo. Totul foarte curat. Dotari: doua paturi alaturate, un fotoliu, televizor mic (cam saracie de canale), frigider/minibar, dulap, safe gratuit, baie cu dus (fara cada), uscator de par, prosoape destule, sapun. Camera a fost curatata si prosoapele schimbate in fiecare zi :)

Pretul afisat la receptie era de 80E pentru cazare single. Eu am platit 55E pentru trei nopti prin agentie. Micul dejun (bufet) a fost inclus in pret, iar altceva nu am mancat/baut la hotel asa ca nu pot sa imi dau cu parerea. Langa statia de metrou este un supermarket Albert.

Singurul motiv (minor) de nemultumire a fost meniul destul de nevariat. In toate diminetile au avut exact aceleasi produse. Adica: cafea/ceai/suc/lapte, cereale, iaurt, gem de cateva feluri, paine/cornuri proaspete, unt/margarina, cascaval/salam de cateva feluri, oua fierte, cremvursti, ceva salate care nu stiu ce erau ca nu am mancat, si 2-3 feluri de prajituri.

Desi hotelul nu este situat central, se poate ajunge in centru usor si repede ori cu metroul (de la Invalidovna), sau cu unul din tramvaiele 8/24 chiar din fata statiei de metrou. Ambele au traseu comun pana dupa Florenc, apoi 8 trece raul spre Mala Strana si spre castel, iar 24 merge spre Wesceslas Square, muzeul national, si Nove Mesto.

Hotelul mai dispune de parcare, acces Internet (cost), magazin de suveniruri. Mai mult nu stiu despre astea ca nu am folosit.

Cam atat despre hotel si informatii organizatorice. Pentru mine alegerea a fost perfecta, avand in vedere ca nu sunt pretentioasa dar pretul conteaza. Este un hotel de 3 stele foarte decent.

Trimis de Darklocks in 09.11.10 15:02:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 5616 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Darklocks); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

magdalena [09.11.10 16:21:49] »

Informatii bune si amanuntite despre hotel!

Cat despre metrou, asta e partea proasta, ca platesti pentru minute. Noi am ales sa platim 18 coroane, dar in 30 de minute trebuia sa ajungem de unde pontam, la destinatie. Noroc ca nu e dificil sa te descurci cu automatele de bilete din statiile de metrou. Intr-una din zile ni s-a cerut biletul pentru control...

Ma gandeam la ei, daca te intalnesti cu cineva cunoscut, nu poti sta de vorba, ca pierzi timpul... , dar probabil ca cehii opteaza pentru un abonament, in genere.

Darklocks [09.11.10 16:28:12] »

Magdalena, stii ca biletul ala de 18 czk este valabil numai pt 5 statii de metrou? Conteaza si distanta, nu numai durata calatoriei. Pe mine nu m-a controlat nimeni. Cred ca se merge mult pe principiul onoarei la ei.

celeste [11.11.10 09:22:08] »

SB pentru un review pe care il voi pune le favorite... nu stiu cand voi ajunge la Praga dar acest hotel este de retinut.

viviv [16.11.11 08:49:30] »

Buna

De Craciun vom ajunge si noi la acest hotel. Vad ca ai fost intr-o perioada de iarna si as vrea sa-mi spui daca este cald in hotel si daca parcarea este contra cost.

Multumesc

Gelinica [14.12.11 17:40:18] »

@viviv: tot de Craciun merg si eu cu o prietena la acelaşi hotel

Darklocks [14.12.11 19:22:33] »

@viviv: Imi pare rau, abia acum am citit ecoul tau. In hotel nu am avut probleme cu caldura, dar afara nu era prea rece cand am mers eu (10-12C). De parcare nu stiu nimic, nu am avut masina. Vacanta placuta!

viviv [15.12.11 09:11:22] »

@Gelinica: ne vedem acolo... cu ce mergeti?

celeste, Darklocks, Gelinica, magdalena, viviv
    Alte impresii din această RUBRICĂOlympik Tristar Hotel: