ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2010
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 08.08.09
AUG-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 13 ; 11

Pensiunea Safary – O locatie departe de lumea dezlantuita, in inima padurii Vladimirescu

Michael Jackson-Human nature

Motto: Am descoperit un luminis in desisul unei paduri fermecate

S-acolo era ,,plantata’’ o pensiune asa … parca-n pustietate

Inconjurata de-un lac si de-o verdeata in imensitate

Dar si de-o oaza superba de liniste ce plutea in totalitate ….

La revenirea in tara, din frumoasa dar prea scurta noastra vacanta in Ungaria, de la Ramada Budapest Aquaworld (click aici), am hotarat sa mai ne plimbam cateva zile si intr-un mic circuit prin tara.

Inca din prima seara, am poposit la Oradea, unde am inoptat la niste prieteni si am pus tara la cale, s-am stabilit locatiile de stationare in micul nostru circuit de relaxare. Si cum primul oras pe lista incursiunilor in frumusetile patriei era Arad-ul, am dat repede o cautare pe net, dorindu-ne o cazare intr-o zona linistita, departe de lumea dezlantuita a orasului. Si … ochii ne-au picat pe o locatie aflata la 7 km de Arad, in padurea Vladimirescu, cu nume interesant pensiunea Safary.

Deja ma duceam cu gandul la desisuri, la jungla, la vanatoare …si abia asteptam sa vad ce vom descoperi in acea misterioasa padure de langa Arad.

Drumul pana la destinatie a fost bun, doar de o portiune de pietris am avut parte de la intrarea in padure pana la pensiune. Initial am crezut ca ne afundam in inima padurii, ne vom intalni cu padurarul, vanatorul sau chiar cu Alba ca Zapada si … vom descoperi la un moment dat, in intunecime, casa celor 7 pitici, dar surpriza avea sa apara dupa putin timp. La un moment dat, dupa ce am traversat desisul padurii, am inceput sa zarim printre copaci un luminis, apoi usor, usor, razele soarelui incepeau parca sa-si faca loc si mai si…. pana cand a inceput sa prinda contur un superb peisaj, ce se deschidea in fata noastra in toata splendoarea lui. Mai intai am descoperit un superb lac, in mijlocul caruia era o oaza de verdeata, iar pe parcurs ce inaintam pe drum, pe stanga am zarit un indicator cu Safary.

Cum am ajuns, nici n-am cobort bine din masina, ca deja cineva venea catre noi. Ne intampinase chiar patroana cu care vorbisem la telefon pentru rezervare, o doamna draguta, primitoare si bucuroasa de oaspeti. Dupa oficialitatile de rigoare, ne-a ,,introdus’’ in atmosfera safary-ului de la pensiune: la parter barul si restaurantul mic, dar cochet, iar la etaj locatia de odihna a noastra.

Imediat ne-am luat camerele in primire, caci uitasem sa va precizez. Am fi optat pentru apartament, dar fiind deja ocupat, la acelasi pret ne-au fost oferite 2 camere alaturate. Tocmai bine, ca si copiii sa se simta in legea lor, ca in vacanta si noi ca 2 porumbei, fericiti in concediu :)

Ce sa va spun? Pentru o noapte de cazare, de tranzit, noi ne-am simtit bine. Intr-adevar, camerele nu foarte mari, dar cu asternuturi curate, si cu strictul necesar: un dulap pentru depozitarea hainelor, o masuta cu televizor si … cu muscate la fereastra.

Asta mi-a placut in mod deosebit: toate camerele aveau la ferestre muscate curgatoare, frumos colorate, ce inviorau fatada pensiunii. Dar florile nu lipseau nici in parcarea din fata pensiunii, precum si ghivece cu petunii si muscate atarnau ,,colorand atmosfera’’ de pe terasa si din foisorul din fata pensiunii.

Camerele erau colorate diferit: noi am avut-o pe cea cu pereti vernil, iar copiii pe cea mov-lila. Si asternuturile erau exact in ton cu coloritul pastelat al camerelor.

Ca dezavantaj, pot spune ca au fost baile: destul de mici, toaleta, chiuveta si cada de dus toate amplasate intr-un spatiu destul de stramt. Nu erau in fiecare camera, ci pe hol, la comun pentru toti turistii, dar diferentiat functie de sex (scuze, dar n-am gasit un cuvant mai ,,nerusinos’’ si mai pudic) una pentru dame, alta pentru barbati. Norocul nostru a fost ca in acea seara nu am avut ,,colegi pe etaj’’, deci baile ne-au apartinut in totalitate :).

Mancarea in schimb a fost bine preparata, gustoasa, destula si servirea rapida si din punct de vedere al bucatarului, dar si in ceea ce priveste ospatarita, care era o fatuca prompta si fasneata, ce ne onora in timp util toate poftele noastre si capriciile copiilor :)

Am servit la pensiune atat cina, caci am ajuns in acea zi pe la amiaza (ora 18.00 parca), cat si micul dejun de a doua zi.

Preturile mi s-au parut rezonabile, portiile mari, gusotase si aratoase. Detaliat la momentul acesta nu-mi mai amintesc, pentru fiecare ,,portie’’ in parte, dar in total, ne-a costat 280 RON, din care cazarea (o noapte pentru 2 camere = 100 RON), iar restul de 180 RON a insemnat papica pentru toti 4 (2 adulti + 2 copii).

Ce am apreciat si mi-a placut in mod deosebit au fost peisajul si ambianta.

Ambianta ce ne-a uns la sufletel si ne-a facut sa ne simtit ca in vremea studentiei a fost creata de muzica placuta, in surdina, ce ne-a insotit pe tot parcursul sederii noastre acolo. Ascultam seara, la lumina felinarelor ,,de gradina’’, cu lumina ,,solara’’, in acompaniamentul catorva brotacei de pe lac si a bazaitului unui tantar muzica anilor ‘85-’90. Eheee…ce vremuri, muzica ce ne-a ,,marcat’’ tineretile si ne-a facut sa ne reamintim cat am stat la Safary de vremea cand eram lipsiti de griji, intocmai ca in cantecul lui ,,Voltaj’’ Ca la 20 ani, fara griji si fara bani …

Si dimineata stiti cum era? Splendid. O liniste frumos de apasatoare, de-ti doreai sa nu se mai termine, sa stea timpul in loc, sa uiti de toate, sa stai cu ochii pironiti numai la verdele ce te inconjura: de la padura inconjuratoare, de la gazonul pensiunii din dotare si de la stufarisul ce se vedea in zare, in mijlocul acelui lac ce mi se parea imens de mare… Doamne ce frumso mai era!

Peisajul acela de-un verde crud, ,,asezonat’’ cu coloritul frumos al petuniilor si al muscatelor lasatoare, te facea sa uiti de toate si sa fotografiezi cu ochii mintii acele frumuseti pentru a le pastra pentru zile mai mohorate de toamna si a le rememora in seri mai zgribulite de iarna. Frumos … ce sa mai spun!

Dar sa ,,comut’’amintirile si in sfera distractiei si relaxarii atat pentru cei mici cat si pentru cei mari.

Pentru copii mai mititei era amenajat un spatiu de joaca cu 2 leagane, un balansoar, un topogan si-o piscinuta gonflabila

Pentru adultii care doreau sa leneveasca erau amplasate sezlonguri sa stai si sa te rasfeti la soare, iar pentru cei mai activi, era amenajat un teren de fotbal si un cos de baschet numai bune sa-ti mai dezmortesti picioarele.

Din poze veti observa si cateva corturi albe, uriase, destinate petrecerilor si evenimentelor in aer liber, nunti, botezuri, la mare cautare, pe timp de vara, caci multi prefera acum, distractia departe de lumea dezlantuita a orasului, in locul restaurantelor-localurilor.

Pot spune ca n-am regretat ca am ales acea locatie, pentru a ne relaxa si a ne incarca bateriile, fie ea si de o zi, ce a facut parte din frumosul nostru mic-circuit prin tara.

Deci dragilor, daca aveti ocazia sa ajungeti prin imprejurimile Aradului, va recomand cu caldura, daca nu pentru cazare, macar pentru o zi de relaxare si o gura de ,,aerare’’, sa dati o fuga in padurea Vladimirescu si sa popositi si la Safary in batatura, macar pentru un mic s-o bere si pentru aerul de-acolo ce-ti va da putere :)

La cat mai multe vacante frumoase tuturor!

Trimis de dananecula in 08.11.10 21:36:36

VIZUALIZĂRI: 6815 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dananecula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bine ati venit la pensiunea Safary

georgiana [08.11.10 21:51:53] »

Un vot vine, din apropierea... subiectului, adica de la 60 de km de Arad. Ma bucur ca ti-a placut, dar poate ne pui si cateva fotografii. Intotdeauna te citesc cu zambetul pe buze,asteptand si...niste versuri!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [08.11.10 21:55:49] »

Multumesc mult pentru aprecieri, Georgi!

Imediat vin si pozele... Sper sa-ti placa si sa te conving ca merita sa tragi o fuga pana acolo, mai ales ca e foarte aproape locatia de tine, in comparatie cu Ploiesti-ul... de la mine

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [08.11.10 22:39:58] »

Te rog webmaster13, DJ-ul nostru preferat de pe AFA sau un coleg webmaster de prin preajma, se poate insera la review-ul de mai sus aceasta melodie ,,de suflet'' a lui Michael Jackson ,,Humane nature'', pentru ca e una din preferatele tineretii mele... http://www.trilulilu.ro/rasun/f33220940b506f

Si daca nu ma-nsel, in linistea serii si intunecimea padurii de la Vladimirescu, se auzea in surdina si aceasta melodie, caci vorba aceea, daca doamna patroana era cam de generatie cu noi, normal ca ne potriveam la gusturi si apreciam preferintele ele, comune cu ale noastre...

webmasterJr [08.11.10 22:45:11] »

O melodie cantata de Michael Jackson place oricui, oricand, buna alegere @dananecula!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [08.11.10 22:55:55] »

Multumesc foarte mult WebmasterJr pentru promptitudine si pentru ca-i fost in asentimentul meu cu preferinta muzicala. Mi-ai facut seara minunata!

santana* [08.11.10 23:12:14] »

In afara lui nea Maical asta, care mie nu prea-mi place, restul e misto...

any* [08.11.10 23:19:25] »

Am citi, mi-a placut, am retinut locatia...

Felicitari pentru review, un vot mare...

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [08.11.10 23:46:30] »

@santana

Mersi de aprecieri... Cat despre muzica, ce sa-ti zic, cand citesti continutul si admiri pozele nu porni fundalul muzical Pui si tu muzica pe mute sau pauza si dai drumul la melodia preferata, nu-l asculti pe Maical

@any

Multumesc pentru sustinere!

Si daca reusesc prin scrierile mele sa ajung la inimile voastre, macar prin poze, daca nu excelez intotdeauna prin continut, asta-i cea mai mare satisfactie a mea.

@webmaster

Un site al pensiunii n-am gasit, doar o prezentare aici, pentru cei interesati http://www.cazarearad.ro/index.php?cmd=unitate&id=43

raoulp55 [09.11.10 06:35:53] »

Inteleg ca v-ati simtit atat de bine incat merita chiar sa faci un mic concediu acolo. Ah, am vazut si balta... da... ma gandesc serios ca se poate pescui frumos acolo, nu? Peisajul este superb.

creivean [09.11.10 07:04:30] »

N-or fi ele conditiile de la Ramada Budapest Aquaworld, dupa cum nici preturile nu sunt, dar cabana asta are si ea farmecul ei. Iar daca te-ai simtit bine, cu familia, asta-i tot ce conteaza. Am insa 2 precizari:

am poposit la Oradea, unde am inoptat la niste prieteni

Pacat ca n-ati avut timp si de alti prieteni... virtuali. Mi-ar fi placut sa bem o cafea la Ciuperca.

Avand in vedere varsta nazdravanilor tai, mare grija la ospatarite )))

liviadavidescu [09.11.10 09:35:07] »

@dananecula... asteptam o noua scriere... in proza. M-am bucurat sa gasesc si m-am bucurat si de utilitatea ei.

Sper sa pot folosi locatia, la un moment dat... frumos scis si cu abundenta de amnunte extrem de binevenite...

Ce ne facem insa cu chelneritele?

daca @creivean crede ca sunt periculoase pentru copii de 11 sau 13 ani... mai stii ce i se poate intampla si sotului meu?

O sa ma risc... in ziua cand au liber... cred...

magdalena [09.11.10 09:38:00] »

Ce zona frumoasa si ce locatie excelenta sa stai chiar si doua nopti la intoarcere din Austria sau Cehia!

Cum ajungi mai exact la aceasta locatie? Din ce sosea?

ciocani elena* [09.11.10 11:52:48] »

Ce amintiri mi-ai trezit @dananecula! Am locuit in Vladimirescu candva si mergeam la acel lac la sfarsit de saptamana cu bicicletele cu mai multi prieteni si fiica mea care pe atunci avea 3 ani, acum 18.Cum mai trece timpul!

sandu.53 [09.11.10 12:44:16] »

un loc foarte frumos si cu preturi accesibile. foarte frumoase fotografiile! un review bine scris cu multe detalii care merita sa primeasca puncte!

trandafir 1970 [09.11.10 13:25:36] »

Cine are drum pe aici e pacat daca ocoleste aceasta pensiune!

Atata verde, atata liniste, numai tu puteai gasi un loc asa frumos, unde iti trimiti sufletul in vacanta, iar ochii ii odihnesti in luciul lacului!

Daca nu ar fi distanta asa mare, mi-ar place sa ascult si eu... linistea locului, chiar ca aici esti departe de lumea dezlantuita! Dar, sa ma visez cu ochii inchisi acolo, este usor, mai ales insotita de coloana sonora foarte frumoasa!

Un review care incanta, niste poze superbe trebuiesc rasplatite, infinita de mica este rasplata, multumim frumos@dananecula!

Valentina69 [09.11.10 13:42:57] »

Super review, felicitari Dana, un loc care merita vazut si ca intotdeauna ne incanti.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.11.10 14:01:30] »

@ALL

Multumesc tare mult pentru aprecieri!

@raoulp55

Sa stii ca un concediu in atat salbaticie, liniste si verdeata am cam avea nevoie macar o data pe an, sa ne incarcam bateriile si sa fim cat mai departe de tumultul orasului, de galagie si stres.

Chiar am uitat sa precizez in review, din cate-mi amintesc eu bine, patroana ne-a spus ca se poate pescui si mai exista inca o ,,balta de prins peste'', undeva, chiar pe dreapta (pensiunea fiind pe partea stanga cum vii din padure).

Si pentru ca m-ai facut curioasa, am sapat pe net si am descoperit ca exista intr-adevar chiar o pescarie in Vladimirescu, pe care am ratat s-o vizitam. http://www.topbalti.ro/locatie-de-pescuit/420/Vladimirescu. aspx

Pescaria de la Vladimirescu care este impartita in 4 balti: o balta mica plina cu crapi super mari si scoicari uriasi; o balta mare plina cu amur si crap mare; o balta medie plina cu trestie in care se gaseste mult crap si caras iar ultima si cea mai cautata balta este cea cu foarte multa stiuca.

E clar! Cu prima ocazie, la un nou drum in acea zona din Arad, trebuie s-o ,,asaltam''

Pe acest link vad ca este o fotografie postata chiar de la pensiunea Safary.

@magdalena

Tot pe acelasi site recomandat lui @raoulp55 sunt date coordonatele mai exacte ale padurii Vladimirescu:

Pe DN 7 Arad – Deva. La iesirea din Vladimirescu exact in dreptul celor 5 monumente funerare din partea stanga se face dreapta 1.5km se trece prin padure si drumul duce direct in pescaria Vladimirescu.

Asa ca... doritorii de peste si amatorii de pescuit isi pot gasi cu siguranta relaxarea si in acea locatie.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.11.10 14:14:24] »

@creivean

Noi timp am avut si ne-ar fi facut o deosebita placere, dar daca erau plecati in Ungaria ... de unde sa-i luam

In aceeasi perioada, din cate stiu, si voi erati plecati in concediu, dar sa stii, nu-i timpul trecut!

La anul, in august, ajungem iar la Oradea, la nunta prietenilor nostri, deci cu siguranta putem pune de-o intalnire... reala, nu virtuala, in conditiile in care, bineinteles va gasim in localitate si nu ni se suprapun iar perioadele de concediu.

@liviadavidescu

Sper ca reviewul meu sa-ti fi fost de folos, cat despre chelnerita... nu-ti face probleme pentru sot. Eu m-am referit ca era fasneata din punct de vedere profesional, dar deh... daca barbatii acestia simpatici mai si interpreteaza... asa ca sa ne mai amuzam... ce sa-i faci

Cat despre baietii mei, desi cel mare e mai inalt ca mine si inca nu a implinit 14 ani, iar cel mic il urmeaza, pot spune ca inca mintea lor e tot de copilandrii: jocuri pe calculator, PS2, Wi, baschet si tenis in aer liber... Asa ca nu-mi fac probleme!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [09.11.10 14:26:08] »

@Valentina69, @trandafir1970, sandu. 53

Daca drumurile voastre va vor duce prin Arad, merita sa va abateti 7 km si sa faceti un popas ori in padure, ori la pensiune ori la pescaria Vladimirescu.

Si uitandu-ma cu atentie la poze, mi-am amintit ca, pe castronelele de salata scria intr-adevar cabana Vladimirescu, deci @creivean, ai dreptate! Este posibil ca la inceput sa fi avut statut de cabana, iar ulterior, dotand-o, a fost ridicata la rang de pensiune aceasta locatie.

@ciocani. elena

Sa stii ca multi am vazut in seara aceea la pensiune cu motociclete si biciclete. Este posibil ca aradenii sa vina foarte des in acea locatie, fiind foarte aproape de oras.

Nu stiu cat de bine ti-am facut rascolindu-ti amintirile... Oricum, felicitari pentru asa fetita mare! Ai fost o mamica harnica

Alex_Macedo [09.11.10 15:05:13] »

Uite cum, locuind destul de... o aruncătură de băţ, de fapt de Arad... aflu, fără să testez, un loc pentru viitoarele deplasări în zonă! Ai acoperit tot ce mă interesa de la drum la...

aşa că... poate, îmi voi lua ciocane'n nas că laud!!... da', nu am încotro!!... dacă e scris punct cu punct şi am şi detalii, de ce nu am premia şi felicita prin ecouri?? ... eu, unul, îmi face mare plăcere (... nu am ipocrizii, vis-a-vis de acest lucru pentru că oricum am da-o, e o muncă, să oferi nişte informaţii, care să şi ajungă la destinaţie cu obiectivitate!), să-mi scrie colegii dacă e de bine sau dacă e de mai puţin bine!!... să nu uităm că ecourile sunt şi pentru ÎNCURAJĂRI ÎN SCRIEREA reviewurilor ce vor apărea in ideea unei CONTINUARI, o continuitate venită din evidentele, sperăm, concedii/vacanţe viitoare!!!

Aşa că: Bravos, dananecula, puncte şi de la mine!

P. S... Îmi asum eventualele înjurături pe sub mustaţă! Cui nu-i convine: Noapte verde!!

Alex_Macedo, any*, ciocani elena*, dananecula, georgiana, liviadavidescu, magdalena, sandu.53, trandafir 1970, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Safary: