ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.11.2010
STATUS: APOLLO
JUN-2010

Incantatoarea si inepuizabila Creta

Kaiti Garbi& Natasa Theodoridou-Epitelous

Am calatorit (5 persoane in 2 autoturisme) pe cont propriu cu masinile personale in Creta incepand cu 05 iunie 2010, pana in 21 iunie 2010 rezervand 12 nopti cazare in Hersonissos cu self-catering la un hotel decent de trei stele aproape de centrul statiunii, 2 nopti pe ferry-boat la dus si la intors, 2 nopti intermediare in Paralia Katerini. Desi n-am o vacanta scurta in insula, nu pot spune ca am vazut decat, cu indulgenta, un sfert din ce se poate vedea! Pentru ca n-am vrut sa ne aflam intr-o goana permanenta, ne-am hotarat ca, alternativ, intr-o zi sa ramanem in statiune, in urmatoarea sa plecam cu masinile spre diverse tinte prestabilite despre care ne-am informat asiduu cu mult timp inainte, s. a. m. d. In atentia noastra au fost, in mod deosebit, plaje exotice sau cu peisaje salbatice, situri arheologice dar si orasele-capitala ale celor patru "judete" ale insulei.

Astfel am vizitat siturile arhelogice de la Knossos, Festos si Pressos care sunt emblematice pentru insula, si aici ar mai fi fost loc pentru altele.

Putinele plaje pe care le-am vazut, care ne-au incantat si unde am ramas cateva ore pentru bai de soare si de mare sunt:

-Vai cu palmierii sai minunati, naturala, neatinsa de modernitatea turistica actuala;

-Matala cu grotele sale in care se ascunde atata istorie si atatea povesti cu hippioti;

-Stavros unde s-a filmat celebrul Zorba grecul, dupa romanul lui Nikos Kazantzakis;

-Makrigyalos, la Marea Libiei, cu apa limpede si nisip fin;

-superba Preveli care ofera o imagine unica cu un rau care se varsa in mare dupa ce desparte doi versanti, nu inainte de a strabate o frumoasa padure de palmieri despre care am citit recent ca ar fi ars intr-un incendiu in luna august;

-cocheta Agia Galini la care se ajunge de undeva de sus, de unde panorama asupra micului port si asupra plajei sunt magnifice.

Orasele "luate la picior", cel putin in centru, au fost, in ordinea in care le-am vizitat: Agios Nikolaos, Ierapetra, Rethymnon, Chania, Heraklion. Cel mai frumos, de departe, este Chania, fosta capitala a insulei, insa si celelalte au farmecul lor.

O zi a fost rezervata special insulei Santorini pe care am vizitat-o prin intermediul unei excursii de o zi cumparata de la o agentie locala, in care am avut chiar norocul de a gasi ghid in limba romana. Un vis, o minunatie, chiar un taram ireal pare aceasta insulita vulcanica, cu case, parca, facute din turta dulce.

In Creta m-as intoarce oricand, pentru ca mai am multe, multe de vazut si pentru ca sunt indragostita, iremediabil, de insulele grecesti!

Trimis de irinad in 07.11.10 15:31:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, Skiathos, Corfu, Lefkada, Zakynthos, Rhodos, Kos, Kefallonia, Samos.

VIZUALIZĂRI: 4605 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Vedere de sus, de pe stanci

webmaster13 [07.11.10 18:49:12] »

va invit sa ascultati aceasta melodie in timp ce gandul ne zboara spre frumoasa insula greceasca!

si inca ceva vad ca este primul review....felicitari!

irinuca* [07.11.10 19:57:15] »

Cat a costat excursia in Santorini? Felicitari pentru review!

irinad [07.11.10 20:26:21] »

109 euro/persoana, din care 79 euro am platit la agentia locala si reprezinta pretul calatoriei dus-intors cu vaporul spre si dinspre Santorini in care sunt incluse si micul dejun+cina. Restul de 30 euro au fost achitati pe vas si reprezinta pretul excursiei optionale facute cu autocarul in insula prin cele doua orase importante: Oia si Fira (capitala insulei) incluzand si ghid roman.

irinad [07.11.10 20:35:28] »

Multumesc frumos pentru parere si pentru superba melodie atasata!

sandu.53 [07.11.10 20:37:24] »

bine ai venit! un review incantator, mi-a facut placere sa-l citesc... am o rugaminte... acum cativa ani trebuia sa ajung la Matala aveam totul asigurat si achitat, imi facusem planurile cu ce vom vizita, citisem de celebra plaja a hipiotilor din anii 60, despre plaja din pietricele minuscule rosii dar... din motive medicale ale unuia dintre cei cu care mergeam am ratat totul! am ramas cu o mare dorinta de a vedea acel loc dar anii au trecut si visul pare cam indepartat! poate ai sa scrii un review special despre Matala si eventual atasezi si cateva poze. multumesc si felicitari!

corinne [07.11.10 20:59:36] »

La ce hotel ai stat in Hersonissos? Ti-a placut statiunea?

Am fost acolo acum doi ani si ne-am intors foarte incantati de strada lunga plina de magazine si taverne, de mancarea cu specific cretan si de faptul ca erau foarte multi romani care lucrau in statiune. Anul acesta mai erau romani?

Plaja din Hersonissos din dreptul hotelului Eri, unde am stat, ne-a dezamagit si am fost sa facem baie in Malia, unde este o plaja amenajata si decorata cu Blue Flag.

Felicitari pentru descriere si astept si alte impresii din si despre insulele grecesti!

geosler [07.11.10 21:28:42] »

Felicitari pentru primul review, nu poti sa nu te gandesti decat la zilele frumoase de vara si la plajele insorite atunci cand il citesti. Grecia e o tara pe care trebuie sa o vizitezi cel putin o data in viata.

Alina Morar [07.11.10 21:53:13] »

Imi plac mult pozele, mai ales cele din Santorini.

irinad [07.11.10 22:39:33] »

Multumesc mult sandu. 53 si-ti promit ca zilele viitoare ma voi ocupa sa postez mai multe poze cu Matala impreuna cu o mica descriere a locului!

irinad [07.11.10 22:57:51] »

Draga Corinne,

Am stat la hotelul Agrabella care de anul acesta a beneficiat de un nou management si am numai cuvinte de lauda atat despre hotel, cat si despre manager, desi intr-un alt review hotelul este cotat ca fiind destul de slab. Statiunea este foarte agitata, seamana intr-o mare masura cu Mamaia noastra, de aceea nu pot spune ca ma omor, desi prietenilor mei le-a placut mult.

Intr-adevar plaja din dreptul centrului statiunii nu este grozava, este foarte ingusta iar in apa nu poti intra fara pantofi speciali pentru ca este "un covor" de stanca alunecoasa, asa ca ne deplasam cu masinile pana la hotelul Creta Maris care avea o plaja frumoasa, destul de lata iar in apa puteam intra desculti. Am fost si noi in Malia la plaja unde am prins o zi in care erau valuri tocmai bune pentru joaca. Spune-mi daca vrei o parere despre o anumita zona pe care eu am vizitat-o, si ti-o voi descrie cum pot eu mai bine si iti multumesc mult pentru ecou!

costin1968 [13.11.10 19:30:35] »

Foarte bun Review, felicitari!

Este o vorba: '' Cine stie, cunoaste! "

TravelGirl [24.06.11 09:44:48] »

ah, ce rau imi pare ca nu am ajuns pana la Vai cand am fost in Creta; ne-am plimbat mai mult prin estul insulei pt ca am stat in Amoudara, langa Heraklion; Recomand plaja din Bali, in apropiere de Heraklion

calatorul [01.07.16 08:52:03] »

@irinad - Ce interesant am ajuns aici pentru votul 14 dupa 6 ani de la postare, cautand detalii despre statiunea Georgiopolis recomandata intrebarii recente despre Creta. Am vazut abia acum materialul, mi/a placut si intre timp am gasit si detalii despre locurile recomandate. Felicitari si vacante frumoase!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [01.07.16 11:29:46] »

@calatorul: Acesta e fost articolul meu de debut pe AFA. Mulțumesc pentru faptul că mi-ați amintit de trecut????, dar am răspuns la CMR ținând cont de cea mai recentă experiență a mea din Creta, cea din luna mai anul acesta, când am stat 2 zile în Geourgiopolis.

Am recitit şi eu şi am zâmbit, deh, eram la început! ????

Alina Morar, calatorul, corinne, costin1968, geosler, irinad, irinuca*, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Creta: