ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    DIN: Borsa-Maramures
    ÎNSCRIS: 24.09.10
    DEC-2009

Helsinki - locul de intalnire a culturii vestice cu cea estica

Am ajuns în acest oraş trist şi mohorât, la o ora foarte matinală, venind de la Tallinn cu un feribot. Încă din depărtare, de pe mare, se pot vedea cele două catedrale, Luterană şi Ortodoxă, care parcă plutesc deasupra oraşului. Sunt construite pe doua coline şi domină întreg peisajul, indiferent din care parte o oraşului priveşti.

Am debarcat în Helsinki Seaport după care ne-am îndreptat spre cel mai important şi impunător obiectiv al oraşului, Cathedtala Luterana St. Nicholas. Am parcat undeva foarte aproape de catedrală. Aici am fost întâmpinaţi de o ,,verişoară'' cu un ,,puradel'' în braţe, vânăt de frig. --Dă-mi şi mie un ban… Cum…doamne iartă-mă, or fi ajuns ăştia până aici? M-am despărţit cu greu de ei... de cei doi euroi cu care i-am milostivit.

Era luna decembrie şi un ger cumplit îmi congela oasele. Mai aveam şi o răceală, cu care m-am procopsit, într-un hotel neîncălzit, din Polonia.

Am vizitat în mare grabă cele câteva obiective pe care le aveam în plan, şi asta, atât pentru că în luna decembrie pe aceste meleaguri ziua este foarte scurtă, dar şi pentru că în aceea seară aveam rezervare la un alt feribot cu plecare spre Stockholm.

Centrul oraşului a fost construit între anii 1812 şi 1852, în stil neoclasic, imperial, În acea perioadă, Marele Ducat al Finlandei era o anexa a Rusiei ţariste. Voi ataşa poze, relevante în acest sens.

Am mai vizitat Muzeul de Artă al Ateneului, cu o notabilă colecţie de lucrări aparţinând marilor artişti finlandezi. Fiind în zona, am intrat şi în gara centrală, a cărei clădire este ea însăşi o operă de artă.

Ultimul obiectiv a fost Stadionul Olimpic, ce a găzduit J.O. din 1952. Aici a debutat, la aceasta competiţie (JO), sportiva noastră Lia Manoliu.

Seara am plecat spre Turku, de unde ne-am îmbarcat pe un vas gigant, cu 13 niveluri, cu destinaţia Stockholm. Am avut cabina la nivelul - 13, foarte aproape de rechini

Trimis de popescu.borsa* in 04.11.10 23:52:43

VIZUALIZĂRI: 2819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popescu.borsa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Helsinki - Cathedrala Lutherana si grupul statuar din piata Senatului

Dragoș_MD
    [05.11.10 08:24:19]

merita o revenire, cu timp mai mult alocat...

[05.11.10 09:02:34]

Merita o revenire, dar nu iarna.

[05.11.10 11:04:14]

Am uitat sa spun ca Stadionul Olimpic, a fost construit pentru Olimpiada din 1940, care insa nu a mai avut loc.

Costi
    [05.11.10 13:27:59]

Interesante, deşi cam sumare informaţiile.

Apropo de Olimpiada de la Helsinki, din 1952, cred că, alături de Lia Manoliu, care nu a obţinut totuşi nicio medalie atunci, ar trebui să amintim de Iosif Sîrbu, primul campion olimpic român din toate timpurile. El a obţinut medalia de aur la tir, armă liberă, calibru redus, 40 focuri, poziția culcat.

[05.11.10 13:35:54]

Corect. Nu am vrut sa intru in amanunte. Medalia amintita a fost obtinuta in urma numararii ,,mustelor'' (33 Sarbu, 28 Andreev).

[06.11.10 09:26:46]

,,Mustele'', sunt gloantele ce au lovit mijlocul negru a țintei.

sandu.53
    [06.11.10 20:14:09]

un oras interesant, eu ii admir pe finlandezi in mod special datorita faptului ca au facut fata cu vitejie armatei URSS in războiul iernii 1939 - 1940! mi-a placut review-ul tau, felicitari!

Costi, popescu.borsa*, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Helsinki: