ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2010
    ÎNSCRIS: 10.10.09
    AUG-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Gardaland - pentru copilul din tine!

Santana-Smooth

Planificată cu grijă încă de la plecarea din ţară spre nordul Italiei, vizitarea celui mai mare parc de distracţii din Peninsulă, Gardaland, n-a trezit în mine, la 36 de ani, emoţii deosebite. Ştiam de la prietenii care-l vizitaseră în trecut că este chiar mai spectaculos decât Disneyland-ul de la Paris. Mai ştiam totodată că este construit înainte de 1980, pe vremea când lanţurile de prin bâlciurile noastre erau principala atracţie a copiilor, alături, invariabil, de lipicioasa vată de zahăr, căpătată după îndelungi scene de plâns.

Localizare

Parcul de distracţii Gardaland este situat în apropierea unuia din cele mai mari lacuri din Italia, Lago Di Garda, la 22 de km de Verona.

Drumul

Parcă mai greu mi-e acum să plec decât atunci. Ba nu, hai că-mi iese... Plecarea familionului s-a produs din Verona, pe 24 august anul trecut, după îndelungi perlamentări. Cu trenul, sau cu maşina unor prieteni? Am ales cel din urmă mijloc de transport, pentru că nu ştiam cum vom ajunge din gară la parcul de distracţii. Am aflat ulterior că sunt autocare care merg gratuit către Gardaland. Prima impresie bună a fost legată de parcare, la care constructorii n-au făcut rabat la spaţiu. Sute de locuri pentru turisme, dar şi spaţii special amenajate pentru aceia care vin cu rulotele. Lângă parcare este hotelul Gardaland, care are preţuri ceva mai mari decât în Verona, de pildă, însă în oferta aceasta intrarea în parcul de distracţii este moca şi se compensează cumva.

Parale

Pretul este de 32 de euro pentru un adult la care se mai adaugă, opţional, 7,5 euro pentru intrarea la acvariu (Sea Land) deschis publicului chiar în anul 2009. Am să ataşez şi o fotografie cu zona caselor de bilete, ca să ştiţi ce vă aşteaptă! Nu se percep alte taxe. Vă puteţi urca în toate montagne russe-urile, singura taxă fiind aceea că veţi petrece cel puţin o oră şi jumătate la coadă pentru fiecare aparat, hai să-i zic aşa. Nu sunteţi condiţionaţi de timp. Odată intraţi, puteţi sta, dacă vă ţin balamalele, până la sfărşit, undeva în jurul orei 8 seara.

Sea Land

Nu la fel de mare precum cel din Barcelona, pe care l-am vizitat anul acesta, dar m-a impresionat teribil, fiind si prima găselniţă de agest gen pe care am văzut-o. Se intră printr-un tunel de sticlă şi se pot admira aproape toate speciile de pe planetă. Pentru fiecare specie în parte există explicaţii în câteva limbi (exclus româna, sper că din cauza asemănării cu italiana). Veţi vedea o multitudine de specii, de la rechinul alb, până la altele de-a dreptul sinistre, mici, urâte, reduse totusi de natură la o scară neprimejdioasă. Ai naibii italieni, au amenajat la tot pasul spaţii pentru fotografii, una chiar mişto, în formă de clopot la care se stă de cele mai multe ori la coadă. Fac precizarea că Sea Land este, dacă-mi permiteţi expresia, un corp de clădire separat de Gardaland, undeva în dreapta intrării.

Parcul de distracţii

Foarte bine monitorizat video. Când te sui într-o tiribombă de-asta, primul gând este la aparatura foto/video din dotare. O poţi lăsa liniştit oriunde. Chiar sunt locuri amenajate pentru “excedentul de bagaj”. Dacă am fi la noi, probabil că la cozile interminabile de care vă spuneam s-ar petrece scene oribile, cum erau bunăoară la cozile la carne. Aici sunt labirinturi făcute din chestiile alea, habar nu am cum se numesc, ca la muzeu, care ţin vizitatorii departe de exponate, aşa că nu există pericolul să se bage altul în faţa ta. Noi am prins o zi caniculară, iar constructorii parcului au avut bunăvoinţa să fie atenţi la toate detaliile. La tot pasul sunt montate stropitori cu apă, chiar şi duşuri. Să nu vă închipuiţi cumva că scoate cineva şamponul din paporniţă... O bălăceală la 40 de grade chiar face bine, în lipsa unei beri de caniculă, pentru că în interiorul parcului nu se vinde alcool. Un „montagne russe” de la Gardaland atinge şi forţa gravitaţională de 5G. Ieşirea, care se face la fel de civilzat ca şi intrarea, e facută în ciuda bărbaţilor, obligatoriu prin magazine cu suveniruri, iar la aparatele destinate exclusiv copiilor, ieşirea se face prin magazine cu dulciuri. Staţi că era cât pe ce să uit. Copii au acces la aparate (o să le denumesc în continuare aşa), însă nu la toate. Accesul se face printr-o intrare de tipul turnichet, ca la metrou sau pe stadioane, şi care are o barieră pentru verificarea înălţimii. Am văzut mulţi inconştienţi care-şi ridicau copilul, ca să corespundă înălţimii, deşi la intrare este descrisă amănunţit toată operaţiunea la care veţi lua parte, inclusiv forţele exercitate, ba sunt nominalizate şi afecţiunile care pot fi provocate unei persoane inapte fizic sută la sută.

Ponturi

Fireşte că am luat şi câteva “ţepe”. Era un singur loc fără coadă. Am zis, bă dar proşti mai sunt şi italienii ăştia! Ei bine, ne-am aşezat pe ceva ca o banchetă de autocar, ne-au ridicat la o înălţime apreciabilă şi ne-au dat drumul din înălţimea unui turn. Oprirea se făcea la o fracţiune de secundă înaintea unui leşin inevitabil. Soţia mea a spus pas după prima experienţă, însă eu şi fiică-mea am mai gustat senzaţiile de două ori. Ia staţi! Sunt peste tot cabinete medicale şi nu sunt puţini aceia care le trec pragul. La fel am păţit şi la alt aparat, de fapt o şalupă care coboară de pe un munte. Locurile din faţa agregatului erau libere, nu s-a aşezat nimeni acolo. Le-am ocupat fireşte noi şi nu ne-am dat seama de ce chicoteau cei din spate, decât în momentul în care n-am trezit ciuciulete, cu tot cu aparatul foto, ţigări, etc. La ieşirea de la fiecare năzdrăvănie d-asta există un perete de monitoare cu fotografii surprinse în timpul coborârii. Fiind vorba de poze dinamice, cu rezoluţie destul de slabă, şi care îţi suprind moaca în cele mai ciudate ipostaze, nu sunt prea căutate, poate şi din pricina preţului, 8 euro de poză.

Concluzii

Recomandat dependenţilor de adrenalină, poate în felul acesta îşi mai potolesc setea şi sunt ceva mai cuminţi la volan. E locul în care eu am intrat cu un sentiment ciudat, nu eram aşa convins că mă poate impresiona ceva, şi am ieşit cu zâmbetul pe buze. Am intrat aşadar adult în toată regula şi am ieşit copil, cu regretul tardiv că nu m-am născut mai târziu. Au farmec oricum, indiferent de vârstă. Am omis intenţionat anumite detalii, denumiri, etc. , pentru că vreau să las fotografiile să vorbească în locul meu.

Trimis de santana* in 03.11.10 08:58:39
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 13617 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (santana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P20 In acest aparat din fotografie se poate atinge ursor 5G

bubumaia
    [03.11.10 09:19:02]

Grazie, signor Santana!

Stai sa-mi trag si eu sufletul! M-a epuizat de tot povestea ta.

Pe de alta parte, pe masura ce ma desfat cu review-urile tale, sunt din ce in ce mai tentat sa-ti iert pacatul. O mai fac si altii pe ici-pe colo, insa voi prea ati facut-o lata... fi-v-ar Draganescu de ras, cu tusierii lui cu tot!!

Flaviu
    [03.11.10 09:31:08]

@santana

Ca întotdeauna, o reală plăcere să-ţi citesc povestirile. Pe măsură ce "intru" tot mai adânc în ele, simt cum îmi creşte şi mie "adrenalina". Felicitări!

P. S. Eşti rapidist, cumva? Nu-i nimic, s-a mai "întâmplat" şi altor "cheferişti"!

Toate cele bune!

vladex
    [03.11.10 09:43:54]

@sa(n)tana

Nu raspunde la provocari! Nu mai spune nimanui ca esti rapidist! Nu mai iesi din casa! Nu raspunde la telefon!

Au inceput sa va placa butoanele!))))

Oricum nu cred ca veti fi acolo sus la sfarsitul campionatului. Daca iti mai amintesti, acum cativa ani, s-au stricat micii si berea pregatite pentru castigarea campionatului pe care in final l-ati ratat)))))))))))))

... Frumos si util review!)))) 0

[03.11.10 09:44:07]

Ciao tutti!

Ce să fac, am şi eu păcatele mele! Bine că am uitat de Rapid, că ieşea ceva trist. Oricum ajunge pe săptămâna asta că mă dau ăştia afară de la scârbici!

Numai bine tuturor!

valimi
    [03.11.10 10:37:02]

O distractie pe cinste povestita intr-un stil care-mi place, optimist si plin de buna-dispozitie.

Felicitari.

[03.11.10 11:26:23]

@vladex,

hai repede până nu ne mută webmasteru pe forum să-ţi povestesc de unul din prietenii mei care şi-a aruncat sendvişu la un Steaua-Rapid. ( ( ( ( ( ( ( (

webmaster20*
    [03.11.10 11:43:18]

@santana, ca bine zici, puteti continua in liniste discutia pe Forum, in rubrica special creata in acest scop: despre fotbal

TEOANCA
    [03.11.10 12:04:23]

@santana

Sunt mandra... se pare singura fata din ecourile tale. Deocamdata. Imi revine onoarea unui SB pentru povestea ta minunata.

Nu prea inteleg ce vorbiti voi acolo despre Rapid si telefoane inchise dar am o propunere, cu acordul tau, sa-i atasam un fond muzical. E prea "dinamic" sa-l citim in liniste.

Santana- Smooth

[03.11.10 12:48:07]

@TEOANCA

Bună ideea cu melodia. Faza cu Rapid stă cam aşa. In penultimul rw am scris că am răspuns târziu pentru ca am fost la meci şi n aveam chef de nimic, datorita rezultatului. Bărbaţii de regulă discută inevitabil despre armată, fotbal şi maşini. Iată că şi virtual se întâmplă cam la fel.

Numai bine şi multe mulţumiri!

vladex
    [03.11.10 13:05:35]

Am eu alta propunere muzicala:

''Copos si Vama singuri impotriva DNA''

http//www.furtpefata.com//

)))))))))))

Alina Morar
    [03.11.10 14:08:00]

Nu am ajuns la Gardaland, doar l-am admirat de la sosea, cand am fost la Lago di Garda. In schimb mi-a trecut prin mana un pliant cu acest parc si multe astfel de locuri de distractie din zona. Mai este Movieland click aici, aqua park click aici, iar adresa de web a Gardaland e click aici.

Astept sa mai creasca copilul, cred ca ne vom satura de astfel de parcuri.

In Spania am fost la Portaventura, unde tot asa copiii erau masurati si acolo mai era posibilitatea achitarii unui bilet expres, cu care aveai acces pe la alta bariera, asa nu stateai la coada, dar nu mai stiu cat costa.

Ma bucur ca v-ati distrat.

[03.11.10 14:23:44]

Atasat propunerea muzicala a lui TEOANCA.

@santana daca doresti altceva, spune-ne.

[03.11.10 14:59:44]

N-am nicio problemă cu muzica. Atâta vreme cât nu e manea sau "Veşnica pomenire", deşi văd că pe ultima @vladex nu mai are răbdare s-o asculte până la meciurile stelei, e ok. Multumesc oricum!

ninaa
    [05.11.10 13:01:13]

Santana, bestiala aventura voastra, de-abia asteptam sa creasca si pitica noastra sa redevenim si noi copii. Punctaj maxim.

[08.05.11 20:07:27]

Review-ul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru destinatia Italia

[08.05.11 20:15:19]

In plus mi se pare evident ca Gardaland merita o rubrica dedicata, astfel ca am creat una si o sa mut acolo toate recomandarile referitoare la acest subiect, inclusiv articolul de fata

rlg
    [09.04.15 19:35:11]

Salut, ma duc si eu la vara cu kinderii in Gardaland, spune-mi te rog daca parcarea imensa de care pomeneai este gratis... sau pe bani. Merci anticipat ptr. rasp, stima.

Alina Morar, bubumaia, Flaviu, ninaa, rlg, santana*, TEOANCA, valimi, vladex
    Alte impresii din această RUBRICĂGardaland (parc de distracții):