ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2010
ÎNSCRIS: 24.06.10
AUG-2010

Descopera zona Piscul Negru - Transfagarasan

The First Autumn...Enya

Cautand un hotel sau o pensiune care sa fie cat mai aproape de intrarea pe Transfagarasan, am gasit Hotelul Piscul Negru, despre care v-am povestit deja aici

Acest loc ne-a placut foarte mult si in cele ce urmeaza voi aduce argumente in plus.

Transfagarasanul a constituit dintotdeauna un fel de incercare, am citit mult despre acest traseu, chiar si despre locurile in care te puteai caza sau servi masa. Multe informatii am obtinut de pe AFA pentru ca descoperisem deja acest site si va multumesc.

Am ajuns la Hotelul Piscul Negru in jurul orei 15 si dupa ce ne-am lasat bagajele si am servit masa de pranz, am pornit intr-o scurta plimbare sa descoperim imprejurimile.

Am mers pe o carare spre o vila din apropiere ce parea nelocuita, aflata in spatele hotelului in care am fost cazati, am traversat curtea acesteia si dintr-o data am facut o “descoperire”. De sus, de unde ne aflam, am vazut dincolo de sosea o aglomerare de vile si hoteluri, iar undeva, intr-un colt, o biserica. Tot acest peisaj ne-a starnit curiozitatea si ne-am apropiat. Am traversat soseaua (DN7C) si dupa parcurgerea a circa 200-300 metri ne-am aflat in fata unor constructii, intr-o totala aglomerare, de parca ar fi fost un cartier construit in celelalte vremuri. Hoteluri, pensiuni, vile, unele perete in perete, altele la o distanta de 5-6 metri, astfel incat de la fereastra camerei puteai vedea foarte bine in camera din hotelul sau pensiunea de vizavi. Pe de alta parte, stilul constructiilor iti sugera faptul ca arhitectul a fost acelasi pentru toate.

La capatul tuturor acestor cladiri se afla o manastire. Da, o manastire. Este vorba despre Manastirea Sf. Prooroc Ilie, cu hramul pe 20 iulie, de Sf Ilie, bineinteles. Constructia ei a fost incheiata acum vreo 15 ani, o legenda locala partial confirmata ar spune ca prin acele locuri s-ar fi ascuns cineva de comunisti, persoana a reusit sa plece in America, apoi in semn de recunostinta s-ar fi hotarat sa sponsorizeze construirea unei manastiri pe acele locuri. Aceasta poveste nu este pe deplin confirmata, probabil ca la baza construirii unei manastiri trebuie sa fie si o legenda. Ceea ce ne-a uimit pe noi a fost faptul ca aceasta manastire este locuita doar de doua persoane – de preot si de un elev la teologie, care face si pe vanzatorul la magazinul de suveniruri, iconite si lumanari de la poarta manastirii.

Manastirea nu are curte aproape deloc, nu are terenuri sau alte posibilitati de autogospodarire. Pe langa cladirea unde sunt chiliile am vazut pietre colorate asezate in fel si chip, dorind sa sugereze flori sau ciupercute.

Am intrat in biserica, acolo era doar preotul care oficia slujba. Singur, in biserica nu mai era nici o persoana. Iar in curte mai erau doua-trei persoane in afara de noi care aprindeau o lumanare.

Nu-mi explic de ce manastirea nu este locuita, de ce nu s-a incercat de atata timp sa i se dea o destinatie. Ar fi putut fi un loc care sa gazduiasca copii orfani sau – de ce nu – un camin pentru batrani. Zona este atat de frumoasa, este pacat de constructia care s-a facut cu atatea eforturi financiare.

Ar mai fi multe de povestit, dar prefer sa ma opresc aici si sa va invit sa trageti singuri concluziile privind pozele atasate.

Trimis de ascent in 02.11.10 20:29:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 5833 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Zona Piscul Negru - cladirea care se afla in spatele Hotelului Piscul Negru

valimi
[02.11.10 20:38:36]

Frumos povestit, de mult doresc si eu sa ma intorc pe Transfagarasan.

Te felicit pentru review.

dannek
[02.11.10 21:00:31]

pe site scrie vreo 165 lei camera voi cit ati platit

[02.11.10 21:08:54]

@valimi - multumesc pentru aprecieri.

@dannek - noi am stat la Hotel Piscul Negru (si am postat deja un review despre acel hotel). Zona despre care povestesc aici este situata vizavi de hotelul in care am fost cazati. Nu am gasit cum sa o incadrez si am postat review-ul la Hotel Siesta pentru ca este prezent si el in fotografii.

Cautand un loc de cazare pe internet, de cele mai multe ori ti se ofera poze de interior - camere sau restaurant - de foarte putine ori exista si poze din exterior, pentru a-ti putea face o ideee despre amplasament.

Hotelul Piscul Negru este situat pe partea dreapta a DN7C cum mergi spre intrarea pe Transfagarasan, iar aceasta aglomerare de cladiri este pe partea stanga a soselei.

[02.11.10 21:35:11]

mutat la "Excursie Transfagarasan"

raoulp55
[02.11.10 21:35:27]

Astept pozele cu nerabdare... Este o zona pe care o iubesc foarte mult dar raul de inaltime nu ma lasa sa o vad decat livid la fata... adica alb ca varul...

georgiana
[02.11.10 21:39:47]

Ne-ai descris o zona superba, care merita retinuta. Si neaparat vizita la manastire. Felicitari!

[02.11.10 21:40:26]

@webmaster77 - este bine si asa, eu ma refeream mai mult la zona de dinainte de intrarea pe Transfagarasan, care poarta denumirea de Piscul Negru.

Pe de alta parte, am observat ca pentru Hotel Siesta exista doua rubrici distincte pe site (una la DN7C si alta la zona Piscul Negru), poate ar trebui sa ramana una singura.

@raoulp55 - pot sa te anunt cu bucurie (si cu felicitari pentru webmasteri) ca s-au validat pozele.

@georgiana - din pacate, vizita la aceasta manastire ne-a lasat un "gust" amar... Multumesc pentru aprecieri! Zona este foarte frumoasa, intr-adevar.

Alina Morar
[02.11.10 22:01:27]

Mi-e dor si mie de o excursie pe Transfagarasan. Tot timpul, la intoarcere de la mare, alegeam acest traseu.

biancuta
[02.11.10 23:35:42]

Si pe mine ma tenteaza o plimbare pe Transfagarasan! Interesant ca la manastire sunt doar preotul si studentul! Poate nu sunt terminate anumite finisaje si nu au fonduri pentru a putea continua.

[03.11.10 00:02:07]

@Alina Morar - eu ii invidiam pe cei care erau acolo cu rulota si stateau pe scaunele admirand privelistea. Cred ca acolo si mancarea e mai gustoasa...

@biancuta - manastirea a fost terminata prin 1994, deci sunt 16 ani...

[03.11.10 06:45:07]

Am atasat aceasta melodie, se poate insa schimba!

magdalena
[03.11.10 08:24:56]

Frumoasa descriere! Ne-am propus si noi sa revedem Transfagarasanul!

[03.11.10 09:06:28]

@ascent: cele doua impresii (si rubrici) existente pe site referitoare la Hotel Siesta au fost condensate aici: click aici; multumiri pentru sesizare

[03.11.10 09:13:55]

@webmaster13 - excelenta melodia, se potriveste perfect cu zona aceea si cu povestirea mea.

@magdalena - exact acolo este intrarea pe Transfagarasan.

@Admin - cu mare placere.

sandu.53
[03.11.10 09:18:00]

E bine ca ne-ai furnizat informatii destul de interesante despre aceasta zona si sper sa ajung si eu in vara viitoare acolo si sunt curios cum voi "privii " manastirea despre care ai scris... felicitari pt. review!

sev7
[03.11.10 10:07:52]

manastirea este functionala si este folosita exclusiv de Episcopia Argesului ca loc de reculegere pt Episcop...

doar atunci o sa gasiti "agitatie"...

creivean
[03.11.10 19:09:44]

O zona extraordinara, cu peisaje ce-ti taie respiratia. De vazut din nou, cand mai creste fii-mea.

[05.11.10 13:04:35]

@sandu53 - multumesc! In legatura cu manastirea, e ciudat, intr-adevar...

@sev7 - poate ai dreptate. Pentru mine a ramas insa un semn de intrebare.

@creivean - intr-adevar, un loc de unde parca nu-ti mai vine sa pleci...

Alina Morar, ascent, biancuta, dannek, georgiana, magdalena, sandu.53, sev7, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Transfăgărășan: