ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2010
    ÎNSCRIS: 07.04.10
    JUN-2010

Cu barca pe raul Cam

George Skaroulis - ''Forever young'' - ''Row row row your boat''

Cambridge este centrul administrativ al regiunii Cambridgeshire, important centru universitar din Marea Britanie. Este situat la aproximativ 100 km nord de Londra.

Daca aveti o zi de petrecut in Cambridge trebuie sa incercati o activitate putin mai deosebita: punting. Numele vine de la Punt, un fel de barca folosita initial in scopuri comerciale - in ziua de azi este folosita exclusiv pentru distractie. Tehnica folosita nu este asa usoara cum poate parea la prima vedere - se foloseste un fel de bat mai lung cu care se impinge barca.

Pe raul Cam puteti incerca acest lucru: fie luati un punt chiar voi - riscul este sa nu va descurcati din prima; pozitia celui care conduce ambarcatiunea este putin nesigura :) trebuie sa isi mentina echilibrul pe o platforma umeda din spatele barcii - intr-o poza atasata puteti vedea cum cineva a cazut... s-a ridicat... si conduce mai departe :) a avut noroc ca era vreme foarte buna; o alta varianta este sa va lasati condusi de cineva putin mai experimentat - se organizeaza plecari la fiecare 10 minute; puteti gasi persoane imbracate sugestiv, de la care achizitionati bilete (in jur de 12 lire) si care va vor conduce la debarcaderul de plecare.

Intreaga aventura pe rau dureaza cam 40-45 de minute.

Daca alegeti varianta de punting cu "ghid" veti auzi povestea colegiilor pe langa care treceti, istorii ale diferitelor poduri precum si o scurta istorie a orasului Cambridge.

Cum era de asteptat, principalele atractii in aceasta plimbare cu barca sunt colegiile. Le puteti admira in voie din unghiuri diferite; daca de pe uscat, de pe strada principala, puteti vedea curtile interioare, fatadele si biesricile colegiilor, plimbarea pe rau va ofera perspective unice asupra gradinilor, salilor de curs si locurilor de recreere folosite de studenti.

In plimbarea cu barca veti trece pe langa King's College, St John's College, Queens' College, Darwin College si altele.

Veti avea o perspectiva deosebita si asupra podurilor din Cambridge, unele dintre ele adevarate opere de arta.

Mai multe detalii puteti afla click aici una din companiile care ofera acest tip de excursii.

Trimis de irma_ro* in 02.11.10 12:56:06
    • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 3330 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irma_ro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

catalinalupu
    [02.11.10 13:17:21]

De retinut, desi Cambridge-ul nu e pe lista mea de prioritati, ... poate in viitorul apropiat... pentru fimiu...

valimi
    [02.11.10 13:43:39]

O experienta memorabila, sa te plimbi cu barca in buricul Angliei.

Felicitari pentru review!

[02.11.10 13:45:24]

@catalinalupu da merita vazuta candva daca esti in zona;

@valimi este intr-adevar o experienta unica; multumesc

[02.11.10 19:34:57]

am atasat aceasta melodie! Se poate schimba la cerere!

dannek
    [02.11.10 21:07:02]

Plimbaret mai esti dupa Austria ai fugit in Anglia sa te racoresti!

[02.11.10 21:19:40]

@webmaster13 multumesc

@dannek Austria a fost "de lunga durata"

sandu.53
    [03.11.10 09:57:48]

o plimbare superba, un review excelent, o melodie foarte frumoasa si fotografii fosrte sugestive! greu de ajuns acolo dar cine stie... felicitari!

[03.11.10 10:15:07]

@sandu. 53 multumesc mult

aLeXa10
    [03.11.10 11:05:24]

ce frumos... chiar ca merita! felicitari!

balasa violeta
    [03.11.10 12:53:36]

Interesant! Cum o fii sa inveti acolo? Mai multe motivatii din partea profesorilor si a studentilor... Sunt tare curioasa. Nimeni din comunitatea noastra nu ne poate spune o vorba, doua.

Diaura*
    [03.11.10 20:02:39]

Foarte simpatica aventura ta, iar fotografiile sunt deosebite, caci nu multi au fost pe acolo. Stiu de la o colega ca ea a facut punting in Londra pe un canal. Ideea este ca raul sau lacul sa fie foarte putin adanci, sa poata fi folosit pentru inaintare stalpul (batul cu care se impinge puntul=barca).

mariana.olaru
    [03.11.10 20:10:44]

Puntingul acesta pare o versiune britanică a plimbărilor cu gondola. Chiar și imaginea lacustră a unor clădiri din fotografiile tale seamănă cu cea a peisajului venețian. Cred de aceea că satisfația acestei plimbări este deopotrivă datorată navigației pe râu, dar și spectaculoaselor clădiri pe care le poți admira pe maluri. Dacă mai vine și o poveste veselă, o istorie veche și chiar o anecdotă studențească, satisfacția este desigur deplină! Mulțumim că ne-ai făcut părtași la această incursiune inedită!

[03.11.10 20:49:32]

@Diaura exact, iar portiunea din raul Cam pe care se face punting pare special amenajata pentru asa ceva

@mariana. olaru intr-adevar "ghidul" nostru a intregit aceasta plimbare intr-un mod foarte placut

romanitzaa
    [03.11.10 20:58:50]

Eeee... cine nu-si doreste sa invete aici? !

De mult imi doresc sa vizitez Anglia sau macar Londra, dar in fiecare an aman din cauza preturilor de acolo.

Citind acest review mi-am "reaprins pofta" de Anglia.

Interesant ceea ce ne-ai povestit si cred ca merita incercat.

[25.11.10 14:58:22]

@romanitzaa ai dreptate, acest oras mareste considerabil "pofta de Anglia" sau o reaprinde dupa caz

popescu.borsa*
    [28.12.10 23:27:02]

Pe raul Cam puteti incerca acest lucru: fie luati un punt chiar voi... ; o alta varianta este sa va lasati condusi de cineva putin mai experimentat

Tu ce varianta ai ales?

[29.12.10 12:15:52]

@popescu. borsa am preferat sa avem un ghid pentru a ne putea bucura pe deplin de peisaje si pentru a afla informatii noi

aLeXa10, balasa violeta, catalinalupu, dannek, Diaura*, irma_ro*, popescu.borsa*, romanitzaa, sandu.53, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂO zi la Cambridge: