ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2010
ÎNSCRIS: 21.09.10
APR-2009

Porto Carras - Sithonia. Zorba in gradina

Coloana sonora originala din Zorba Grecul - 6

Review si exemplu de – cum te ia valul cand te simti bine –

Va mai amintiti filmul “Zorba “? Eu nu foarte bine dar imi amintesc sfarsitul, cand faimosul actor, privindu-si funicularul cum se darama bucati bucatele …… danseaza!

Acum, de cate ori se danseaza sirtaki la cate o petrecere imi vine sa rad. Pentru ca imi amintesc de zilele frumoase de Paste din 2009 cand am ajuns la Porto Caras.

Din nou am noroc si amanuntele referitoare la cum se ajunge acolo, la cum arata cele doua hoteluri si vilele, la cum se intra pe poarta, le-a povestit déjà altcineva inaintea mea.

Am stat la Sithonia, 4 stele, cinci zile cu demipensiune si masa festiva din ziua de Paste.

Lux. Elegant, cu bun gust, camere de dimensiune medie cu vedere la piscine si la mare. Baia frumoasa cu cele mai bune cosmetice pe care le-am avut intr-un hotel. O gama de cosmetice bio cu flori de portocal. Ca sa vezi ce am retinut!

Pilote si perne imense cu puf de …ceva care fosneau la fiecare miscare. Imi amintesc ca noaptea ne era taaaaaaare cald si ieseam pe balcon sa nu pierdem nici un minut din privelistea cu piscinele si gradina luminata feeric iar o idée mai incolo, luna oglindindu-se in apa marii.

In prima zi, in camera, ne astepta pe masa un cos de Paste cu pasca, oua rosii si doua sticlute de vin intr-un aranjament superb.

Soare si cald.

Am ajuns acolo aproape de ora 6 seara si, dupa masa de seara am plecat sa “incercam marea cu degetul” la propriu. Mancare buna si diversificata in regim de bufet. Intr-adevar, bauturile se plateau in plus.

Un hol imens cu iesiri la terase unde dimineata ieseam sa ne bem cafeaua, lenesi si atarnati de balustradele dinspre mare.

Am plecat pe jos pe malul marii spre Neos Marmaras, era atat de cald ca ne-am scos pantofii si ne-am rasfatat in picioarele goale in nisipul ud. A fost o placere drumul acela. Am plecat in recunoastere sa vedem biserica unde vom petrece noaptea de Inviere. Asezata pe malul marii, pe o stanca, biserica mica se pregatea pentru noaptea cand urma sa fie invadata de cateva mii de turisti.

Stand la o cafea greceasca, in soare, la o terasa, am auzit tipete si zgomote. Toata lumea s-a intors intr-acolo si am vazut cateva masini in care, o mana de tineri duceau tipand, un manechin din paie. Il loveau si se rasteau la el. Daca s-ar fi rastit in engleza poate ne dumiream ce este cu el dar asa ……. ne-am dat cu parerea ca poate o fi primarul ……. sau presedintele ……. sau nevasta unuia din ei si ca hm … n-ar fi rea ideea.

Am aflat in noaptea de Inviere, cand l-am vazut asezat langa poarta bisericii intr-un loc special ca reprezinta un simbol caruia i s-a dat foc chiar dupa slujba. Se pare ca un simbol al tradarii (inca nu am ajuns la simboluri la cursurile de greaca).

Pe seara, am plecat pe jos, prin tot complexul, am vizitat portul si am cascat gura la iahturi (vreo patru erau romanesti) si trecand pe sub autostrada am ajuns la crama Porto Caras. Am facut degustare de vinuri grecesti si am si cumparat cate ceva. Preturi intre 10 si 20 de euro sticla de vin. Vedeti in poza, am degustat ceva pana am ales...

Asteptam cu sufletul la gura duminica de Paste. Carasem dupa noi o familie de prieteni si tot drumul le-am povestit cu cat fast petrec grecii duminica de Paste. Cum se saruta pe strada dupa slujba de Inviere (baietii isi gasisera loc la biserica, intamplator langa doua grecoaice frumoase) si ce bucate grozave pregatesc pentru duminica. Si stiu sigur ca le-am descris cu multe amanunte instalatia aceea care cred ca este un fel de rotisor, unde se frig toata dimineata mieii pentru masa festiva. Pe unde apuca, in fata restaurantului, la poarta, pe plaja. Pe unde te uiti se fac miei la frigare.

Ne-am trezit pe la 8 dimineata, ne-am dus la micul dejun unde, ne-am gandit noi sa mancam mai putin pentru ca, afara in gradina se instalasera déjà rostisoarele (vedeti in poza cate), se aranjau mese mari, rotunde, cu cate 10,12 scaune iar chelnerii forfoteau continuu carand sticle, pahare, tavi, farfurii. Ce mai, se pregatea o mare petrecere. Oua rosii, pasca, prajituri zeci de feluri.

Am plecat intr-un suflet in gradina, printre palmieri sa vedem ce ne asteapta la masa festiva. Am pus cateva poze dar va asigur ca nu am reusim sa “prind “ decat putin din festinul care ni se pregatea. Gradina déjà se umpluse. Cred ca erau pregatiri pentru minim 500 de persoane. Ne-am plimbat printre mese, am fost serviti cu uzo si bauturi racoritoare si am intrebat la ce ora sa ne prezentam. Baietii nu se mai dezlipeau de rotisoare, cu pahare de uzo in mana.

Ni s-a spus ca la ora 13,30. Ne-am gandit ca ar mai fi ceva de stat si …daca am fi stat atatea ore tot cu paharele alea in mana, nu mai avea cine sa se bucure de petrecere. Asa ca ne-am hotarat sa plecam sa vizitam peninsula Sithonia cateva ore pana incepe masa. La receptie am intrebat din nou la ce ora sa fim inapoi la masa. Ni s-a spus, la fel 13,30.

Am oprit in golfuri pustii, in care nu erau decat flori si mare. Am oprit in parcari in varf de stanca sa facem poze cu marea. Am mers, furati de liniste si privelisti, sa nu scapam nimic, sa nu pierdem plajele acelea pustii pe care rar iti este dat sa le vezi in Grecia, asa. Aveam déjà cate un pahar de uzo la bord (ei, da, si soferul dar sa nu mai spuneti), eram veseli si incercam sa vorbim incet sa nu deranjam linistea asternuta peste tot.

Nu s-a mai uitat nimeni la ceas. Am oprit intr-un satuc, la o taverna sa luam apa si cate o cafea. Am fost intrebati daca nu vrem sa servim si masa de pranz. Atunci am realizat ca se facuse 13,30. Si ca ne era foame.

La micul dejun mancasem putin, aerul si plimbarile prin golfuri ne facusera foame adevarata. Ne-am urcat in viteza in masina sperand sa ajungem in timp util. Pe drumul de intoarcere nu a vorbit nimeni, sa auzeau numai rotile scartaind in curbe la 120 la ora.

Din parcarea hotelului pana la masina am alergat, abia in hol ne-am linistit un pic sa nu rada oamenii de noi. Si credeti-ma, distantele sunt mari. Intarziasem aproape doua ore. Speram din tot sufletul sa fi intarziat cu masa, gandeam noi, la atatia oameni ……. poate se misca mai greu.

Am ajuns la fix sa prindem ………dansul.

Masa se terminase. TOT. Ii uram pe chelnerii aceia care strangeau cu o viteza incredibila farfuriile pline cu oase si resturi de la festin. Nu mai era nimic. Nici prajituri macar. Cei de la mese aveau fetele rosii si stateau rezemati de spatarele scaunelor. Mi se pareau urati si rai! Mancasera tot.

Unul dintre baieti apare victorios cu un platou cu oua rosii sparte, stalcite. Era tot ce gasise. Au fost cele mai bune oua fierte pe care le-am mancat. Vinul din sticle se incalzise si cele cateva fructe de pe masa le-am impartit frateste, cate o feliuta la fiecare.

Incercam sa ne gasim cate un zambet pe undeva dar nu prea reuseam. Eram obositi si ne era cumplit de foame. Si daca n-am fi vazut mieii la frigare, aliniati ……

Formatia de muzicanti canta in frenezie si …. ” For our romanian guests, now ………ZORBA “

Ne-am luat frumos de maini si ne-am dus sa dansam. Atat ne ramasese!

Si ca sa fim corecti, sa va spun ca am mers la receptie si am povestit ca am intarziat la masa festiva pentru ca ni s-a spus ca va incepe la 13,30. Si doamna draguta de acolo, ne-a spus ca, la cererea musafirilor (se pare ca erau acolo cativa ministri greci cu familiile si cativa senatori romani) masa festiva a inceput la ora 11. Si ne-a asigurat ca putem merge la masa de seara fara probleme (pentru ca noi, cei care aveam demipensiune si masa festiva de duminica, nu aveam inclusa si cina din aceeasi seara).

Trimis de TEOANCA in 02.11.10 11:05:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7292 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TEOANCA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Poiana cu maci de pe malul marii .Pe aici am pierdut notiunea timpului

[02.11.10 11:06:28]

Wm, te rog, zorba.

Multumesc.

biancuta
    [02.11.10 11:13:01]

In concediile mele in Halkidiki am stat des pe plaja din Neos Marmaras si de acolo am admirat hotelul. In zona sunt mai mult bungalow-uri, dar Sithonia este hotel. De pe plaja atrage privirile tuturor. Astept pozele.

catalinalupu
    [02.11.10 11:21:39]

ca sa dau o mana de ajutor...

[02.11.10 11:28:28]

Rezolvat muzica! Multumesc pentru ajutor !

bubumaia
    [02.11.10 12:15:51]

Heheheehe!! Va si vad fetele lungi si privirile triste!!

Dupa o lectura savuroasa si cateva inghitituri in sec (mi-e foame deja, mai am o ora pana la masa)... am ramas cu o curiozitate: ati gustat si voi din berbecutii aia?

[02.11.10 12:31:58]

@bubumaia

Imi era teama de intrebarea asta!

NU. Am sperat ca la masa de seara primita "in loc de " de la managementul hotelului sa gasim macar un oscior acolo, ceva. Nimic. Ziceai ca nici nu au fost. Au avut pui si vita.

Cred ca nu am compatibilitate cu carnea de miel greceasca. Si cineva, acolo sus, stie asta: -)

biancuta
    [02.11.10 12:32:11]

Piscinele sunt superbe!

marcy74
    [02.11.10 13:24:34]

Felicitari pentru vacanta minunata si pentru modul in care ai pus in valoare hotelul si imprejurimile.

Am avut si eu ocazia sa intru in Complexul hotelier din Porto Caras (unde se plateste o taxa de intrare de 5 euro/pers, daca retin bine), anul acesta cand am fost pe bratul Sithonia. Nu am reusit foarte clar sa-mi dau seama care era hotelul Sithonia dintre cele aflate acolo, cert este faptul ca intreg complexul este o oaza de frumusete. Impresionant portul si plaja superba!

Vacante minunate in continuare, oriunde le vei dori!

valimi
    [02.11.10 13:46:45]

Relatari din sanul lui Avraam, de TEOANCA.

Asta da vacanta, te felicit!

celeste
    [02.11.10 15:26:33]

Am vizitat acest resort anul trecut... contra unei sume de 3 sau 5 euro (numai tin minte exact) puteai sa intri sa te plimbi prin acest resort de lux care cuprinde 3 hoteluri: Meliton de 5 stele, Sithonia de 4 stele, Village Inn de 3 stele, 3 plaje blue fag, un teren de golf, un port privat cam cat portul Tomis, 3 helioporturi, un teren de echitatie, terenuri de tenis si o vila (Gallini) care este situata in dreptul unui deal de unde se poate vedea tot domeniul care se intinde pe o suprafata de 14.000.000 de metri patrati. Porto Carras este unul din cele mai mari centre turistice din Europa.

[02.11.10 15:49:29]

@catalina lupu, iti multumesc si eu pentru mana de ajutor

@biancuta, nu numai piscinele, tot ce este acolo este superb

@marcy74, Sithonia este al doilea hotel cum intri dinspre poarta, iti multumesc pentru urare si iti doresc la fel. Doar de asta suntem aici, pe AFA, sa gasim cumva solutii pentru vacante minunate

@valimi, sanul lui Avraam cred ca avea si o bucatica macar din mieii aia din poze. Iti multumesc pentru felicitari.

@celeste, iti multumesc si tie pentru completari. Nu stiam ca vizitarea resortului costa. Greci... ce sa mai zicem.

Am ales special intamplarea cu vacanta de Paste si daca am reusit sa aduc un zambet povestind exact ce am simtit acolo inseamna ca a meritat timpul petrecut scriindu-l.

Zilele acestea comunitatea AFA a fost tare incruntata.

Zorba face bine la riduri!

TORA INGRID
    [02.11.10 16:04:22]

O istorioara scurta si amuzanta despre sirtaki si dansul lui zorba. incep prin a spune ca de cate ori particip la vreo petrecere si se pune si ceva muzica greceasca (ati vazut ca se obisnuieste, pe la noi) mi-e ciuda ca nu stiu dansa greceste. Adica stiu eu niste pasi acolo, dar mai mult o improvizatie care seamana. Intr-o dupa amiaza, mai pe vara si mai pe seara daca ma gandesc bine, eram singura acasa si hoinaream prin youtube sa gasesc niste filmulete cu fitness sau aerobic, sa downladez free ceva exercitii si sa ma apuc de miscare in scopul de a slabi (scop pe care nu mi l-am atins nici pana acum!). Si uite asa, din link in link si din filmulet in filmulet (salsa aerobic, zumba aerobic, etc...) ajung eu la niste filmulete cu sirtaki si alte dansuri grecesti. Despre cum sa inveti sa le dansezi, adica.

Ei, si ce ma gandesc eu? sunt singura, imi doresc sa invat a dansa greceste, acum e momentul. Asez laptop-ul pe canapea sa am vizibilitate, iau mouse-ul in mana sprijinit pe picior si purced la repetitii. Un pas inainte, piciorul drept se ridica, intarzie un sfert de masura in aer, jos, un pas inapoi, se incruciseaza in fata stangul peste dreptul si da-i si da-i, cu mouse-ul, inainte- inapoi secvente de dans. Nu prea-mi ieseau pasii, desi pe desktop pareau simpli.

Las mouse-ul si cu bratele in lateral, adica greceste de-a binelea, reiau succesiunea de pasi. Mai departe de masura a sasea nu reuseam sa trec, acolo ma incurcam rau de tot si-mi dadeam cu dreptul in stangul. La un moment dat, intra fetele mele in camera si eu realizez instantaneu ca: muzica se aude cam tare; a trecut o ora si jumatate de cand exersez; sunt transpirata leoarca; tinuta mea e cam sumara (ca asa apucasem); s-a incins laptopul pe canapea; n-am invatat decat primii sase pasi si totul e caraghios- eu, situatia.

A doua zi aveam o febra musculara de nedescris, imi sunau in cap numai acorduri de sirtaki si de cate ori imi aduceam aminte de hilara situatie pufneam in ras.

sandu.53
    [02.11.10 19:59:33]

si eu am trecut de cateva ori pe langa Porto Carras dar nu mi-a placut ideea de a plati pentru a vizita niste hoteluri (e drept foarte frumoase) dar care parca stricau un pic imaginea salbatica a Sithoniei... cat despre aventura voastra vazand pozele chiar ca aveti ce regreta! dar ati ramas macar cu distractia si banui dorinta de a revenii!

Diaura*
    [03.11.10 21:01:00]

La fel de nimerit era un subtitlu; "Paste cu burtica goala "... sau "Cine pleaca la plimbare pierde locul de onoare ".

[04.11.10 10:45:11]

@sandu53

Dorinta de a reveni a ramas. Atat. Pana la indeplinirea ei, la cum merg treburile pe aici... O sa mai stam mult de vorba pe AFA pana vom mai ajunge acolo. DACA.

@Diaura

Nu mai rasuci si tu cutitul in rana!

Daca as fi fost alt "aluat" probabil m-as fi mandrit cu faptul ca am petrecut Pastele alaturi de senatori romani si ministri greci. Chiar ne intrebam oare care sa fi fost senatorii nostri, cei care aveau doua bone filipineze cu ei in concediu, cate una pentru fiecare copil, sau cei care aveau iahturile ancorate in port si veneau doar la masa?

Mie mi-a ramas mintea insa la mielutii aceia aliniati... Si la prajituri...

georgiana
    [09.11.10 13:28:04]

Foarte frumos!

Am citit cu multa placere, mai ales ca in septembrie si noi am trecut pe acolo, dar nu am intrat, am aruncat doar o privire peste gardul dupa care se zarea terenul de golf.

Dar mi-a placut ideea de a petrece un Paste in Grecia, daca va pica mai tarziu, ca sa fie si cald.

[09.11.10 17:12:39]

@georgiana

Multumesc.

Mai ales ca aprecierile vin de la ocupanta locului 1.

Daca vrei sa ai un Paste frumos, merita mers acolo.

Si te rog, sa nu intarzii la masa! Sa-mi povestesti si mie cum a fost: -)

biancuta, bubumaia, catalinalupu, celeste, Diaura*, georgiana, marcy74, sandu.53, TEOANCA, TORA INGRID, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂSithonia Hotel [Porto Carras Resort]: